UBB vs Świnoujście

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

UBB vs Świnoujście

Post autor: J-31 »

Otwieram nowy temat, bo niestety jest ku temu poważny powód. A tym powodem są konkretne działania Zarządu uznamskiej kolei UBB po stronie polskiej, a konkretnie w mieście Świnoujście.

Swego czasu cieszyliśmy się z otwarcia stacji kolei UBB Świnoujście Centrum. Ja nawet z ich usług chętnie skorzystałem wielokrotnie w czasie mojej czerwcowej wizyty na wyspie Uznam. Byłem tam jednym z bardzo nielicznych polaków, ze względu na wysokie ceny biletów, z kolei korzystają głównie turyści z Niemiec... ale nie o tym chciałem napisać ;)

UBB jako operator kolejowy podpisał z samorządem wyspy Uznam - po stronie niemieckiej - wieloletnią umowę na obsługę również tamtejszej komunikacji autobusowej. Tym samym 1-go stycznia 2016 roku zniknęła transgraniczna linia autobusowa 290, obsługiwana przez dwie firmy - m.in. przez KA Świnoujście. Linia była dosyć popularna, ponieważ ceny za przejazd były niższe niż w pociągach UBB

Minął rok - odkąd nie ma już transgranicznej linii 290 do Świnoujścia - a tymczasem władze Świnoujścia wielokrotnie spotykały się z przedstawicielami kolei UBB w sprawie ponownego uruchomienia połączenia transgranicznego, czyli reaktywacji lub przedłużenia linii 290.... bo ta linia nadal funkcjonuje, ale tylko po stronie niemieckiej - jest skrócona i nieco zmieniono jej trasę ;)

UBB konsekwentnie jednak odmawia uruchomienia takiego - wspólnego - połącznia.... aż nagle, bodajże od 1-go sierpnia br, bez jakiegokolwiek porozumienia ze stroną polską, UBB uruchomiło linię autobusową do Świnoujścia - a konkretnie do portu. :cool:

No i zaczęła się wojna. Straż miejska miasta Świnoujście, natychmiast zaczęła zatrzymywać autobusy UBB, które zatrzymywały się na przystankach KA w Świnoujściu. Strażnicy wystawiali mandaty kierowcom.

Poniżej link do artykułu z 2 sierpnia br
:strzałka: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/3515 ... tego-prawa

Władze Świnoujścia stwierdziły, że UBB nie mają zgody samorządu Świnoujścia na wykorzystywanie przystanków autobusowych KA... UBB twierdzi, że nie musi mieć zgody samorządu, bo uruchomienie tego połączenia było uzgodnione z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego.

Sprawa trafiła do sądu - a konkretnie, w efekcie działań Straży Miejskiej Świnoujścia, UBB skierowało wniosek do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie o ... sądowe zabezpieczenie przystanków autobusowych na terenie Świnoujścia - na rzecz autobusów UBB

I przegrali. Sąd Apelacyjny odrzucił wniosek firmy UBB.

W międzyczasie UBB złożyło do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie kolejny wniosek - aby Prezydent Świnoujścia złożył publiczne oświadczenie w mediach, że UBB ma prawo do korzystania z przystanków autobusowych po stronie polskiej. W sprawie takiego wniosku, SA jeszcze nie podjęło decyzji - ale wydaje mi się, że w świetle pierwszego, oddalonego już wniosku - decyzja SA powinna być tylko jedna. Powinni oddalić również i ten wniosek

Link do artykułu
:strzałka: http://infobus.pl/swinoujscie-wygrywa-p ... 00071.html

Reasumując. Sprawa będzie ciągnęła się dalej, ale martwi mnie całkowity brak chęci strony niemieckiej do rozmów. Oni nie chcą rozmawiać, oni starają się wszystko ustalać z instytucjami - wszelkimi, ale nie z samorządem Świnoujścia. Aż ciekawy jestem, czym to się skończy ;)

Czyli - ciąg dalszy nastąpi :mruga:

Awatar użytkownika
Rudy
Posty: 384
Rejestracja: 2009-12-06, 20:31
Lokalizacja: Wrocław/Slough UK

Re: UBB vs Świnoujście

Post autor: Rudy »

Jak to Niemcy, wydaje się że wszystko im się należy w naszym kraju. Jeszcze jakaś kara powinna być dla nich za to wszystko.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: UBB vs Świnoujście

Post autor: Przemek »

No i mamy federalne zezwolenie na linię ŚKA do Bansina.
http://infobus.pl/ka-swinoujscie-pojedz ... 08742.html
Duży sukces Polski przed Komisją Europejską, który uznała skargę Głównego Inspektora Transportu Drogowego na decyzję Federalnego Urzędu ds. Transportu w Niemczech. Jak dla nas to przełom w historii konfliktu, który na dwa lata zamroził autobusową komunikację w tym regionie. Świnoujska Komunikacja Autobusowa otrzymała federalne zezwolenie na obsługę regularnej linii Świnoujście – Ahlbeck – Heringsdorf – Bansin, której jest ważne do września 2021 roku. Oczywiście te decyzja działa też w drugą stronę i pewnie już w kolejnym letnim sezonie zobaczymy autobusy UBB w naszym kraju. Wcześniej jednak obaj przewoźnicy muszą uzgodnić zasady korzystania z przystanków z właściwym zarządcą infrastruktury drogowej. Czy tak się stanie? Trzymamy za to kciuki, gdyż na tym konflikcie tracą obie strony.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: UBB vs Świnoujście

Post autor: J-31 »

Czytałem o tym, a przez brak czasu nie zdążyłem napisać. To jest bardzo dobra wiadomość, ale teraz musimy poczekać do przyszłego roku, czy uda się KA zorganizować takie połączenie do Bansin. Tabor mają ;)

Natomiast osobna kwestia, która zapewne już teraz zainteresowałaby nas, Polaków, to jaka będzie taryfa ? I czy ceny biletów na tej linii będą konkurencyjne z taryfą UBB ? UBB będzie wściekłe, jeśli KA będzie woziło ludzi ze Świnoujścia do Bansin za tzw. umowne "10 zł" :mruga:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”