Informacja pasażerska

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Damhan

Post autor: Damhan »

J-31 pisze:Panowie, najciekawszy system informacji pasażerskiej spotkałem w... Poznaniu. Tam w każdym autobusie MPK jest zarówno: informacja elektroniczna, jak i dechy. Jest to najlepsze rozwiązanie.

Dechy, zgodnie z tym co napisał kol. MW są czytelne i bardzo pomocne. Natomiast elektronika tylko potwierdza aktualny przystanek i kierunek, czyli to co jest na tablicy, a to z kolei jest bardzo praktyczne, ponieważ niejako umiejscawia autobus "na trasie". Pasażer MPK, który jest przyjezdnym (np. tak jak ja), powinien dokładnie przeczytać tablicę, a potem obserwować display - i już wie gdzie jest, tudzież ile przystanków mu zostało do miejsca (przystanku) docelowego... W Warszawie widziałbym to samo...

Oczywiście "dechy" są umiejscowione wewnątrz pojazdu, zawsze naprzeciwko środkowych drzwi... :smile:
To wygląda podobnie jak w gdańskich Mercedesach O405N. Tylko że tablica nie wisi centralnie naprzeciwko drzwi. Tylko gdzieś z boku. :)

Thomas78 pisze:Gdyby nie elektroniczne wyświetlanie nazw (i ewetualnie zapowiadanie) przystanków, tablice tradycyjne i tak byłyby mało przydatne. Co z tego, że są wyszczególnione przystanki, skoro nie wiadomo, w którym momencie trasy się akurat znajdujemy. Jednak wadą warszawskich tablic elektronicznych w tramwajach jest to, że wyświetla się tylko kilka najbliższych przystanków a nie wszystkie. Idealnym rozwiązaniem byłaby tablica z wykazanymi przystankami, gdzie kółeczko zapala się w zależności od tego, w którym momencie trasy jesteśmy.
To rzeczywiście byłby ideał. Ale trudno wyświetlić tyle przystanków ile mają autobusy w Warszawie. :smile2:

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:Panowie, najciekawszy system informacji pasażerskiej spotkałem w... Poznaniu. Tam w każdym autobusie MPK jest zarówno: informacja elektroniczna, jak i dechy. Jest to najlepsze rozwiązanie.
Dechy moze nie są zawsze, bo jak wóz jest z rezerwy to nikomu sie nie chce dechami bawic :P

J-31 pisze:Oczywiście "dechy" są umiejscowione wewnątrz pojazdu, zawsze naprzeciwko środkowych drzwi... :)
Hm..Ja to dokładnie opisze.
W Jelczach M11 (po NG)- dechy znajduja sie za pierwszymi drtzwiami na wyseitlaczu
W Ikarusach 280.26, 280.70A (po NG)- przed drugimi drzwiami na wyswietlaczu
W Ikarusach 280.26 (przed NG)- albo za drugimi drzwiami, albo przed czwartymi
W Manach, Neoplanach, Solarisach, Jelczach M125M- dechy przy srodkowych drzwiach, w wozach przegubowych przy drugich i trzecich

56247

Post autor: 56247 »

" na wyświetlaczu" :?: :!: Rozumiem że dekoracja jest umieszona nad/obok wewnętrznego display-board'u?!

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

Poporstu w Jelczach i Ikarusach nie ma miejsca zeby taką tablice przymocowac, wiec padło na tył od wyseitlacza :). I o wiele lepiej to wygladą niz gdyby "dechy" miałybyć na szybach. Taka nowosć wprowadził Kołobrzeg i wyglaa to okropnie :/

MW

Post autor: MW »

56247 pisze:Drogi MW,napisałem o tym powyżej.Ale cóż,widzę że muszę się powtarzać-mam na myśli sytem informacji pasażerskiej firmy R&G.Który jest:NOWOCZESNY,CZYTELNY,PRZEJRZYSTY I JASNY.Niestety...widzę,że chyba coś Ci "umknęło".Nie przeczytałeś DOKŁADNIE mojego poprzedniego postu.
tak, a ja się pytam czy aby na pewno? Czy czytasz to co ja piszę? Chodzi Ci o wewnętrzny wyświetlacz, którego wady opisałem?
janzel pisze:Ale trudno wyświetlić tyle przystanków ile mają autobusy w Warszawie.
dlatego stosowane są dechy. Informacje z dech można porównywać z nazwami przystanków, na którym zatrzymuje się autobus i nie ma problemy ze sprawdzeniem, gdzie się autobus znajduje.

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

MW pisze:
janzel pisze:Ale trudno wyświetlić tyle przystanków ile mają autobusy w Warszawie.
dlatego stosowane są dechy. Informacje z dech można porównywać z nazwami przystanków, na którym zatrzymuje się autobus i nie ma problemy ze sprawdzeniem, gdzie się autobus znajduje.
Jeśli siedzisz w rzędzie za kierowcą, gdzieś w połowie autobusu, a są pasażerowie stojący, nie zobaczysz nazwy przystanku na słupku. Dlatego ważna jest też zapowiedź głosowa i to wcale nie tylko dla niedowidzących i niewidzących.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Thomas78 pisze:Jeśli siedzisz w rzędzie za kierowcą, gdzieś w połowie autobusu, a są pasażerowie stojący, nie zobaczysz nazwy przystanku na słupku. Dlatego ważna jest też zapowiedź głosowa i to wcale nie tylko dla niedowidzących i niewidzących.
To fakt sprzydała by się i to bardzo. Może kiedyś coś takiego usłyszymy w autobusach w Warszawie... :)

Damhan

Post autor: Damhan »

To fakt sprzydała by się i to bardzo. Może kiedyś coś takiego usłyszymy w autobusach w Warszawie... :smile:
Oby.

Poznaniak pisze:W Manach, Neoplanach, Solarisach, Jelczach M125M- dechy przy srodkowych drzwiach, w wozach przegubowych przy drugich i trzecich
Przy środkowych drzwiach znaczy naprzeciwko nad oknem, tak? Ja nawet nie wiem jak jest w gdańskich Manach i Solarisach bo ostatni raz jechałem nim... Hmm.... bardzo dawno. xD :P Może tak samo jak w Mercach.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

janzel pisze:Przy środkowych drzwiach znaczy naprzeciwko nad oknem, tak? Ja nawet nie wiem jak jest w gdańskich Manach i Solarisach bo ostatni raz jechałem nim... Hmm.... bardzo dawno. xD :P Może tak samo jak w Mercach.
Janzel - jak to ? :shocked: Ty nie jechałeś ? :shocked: Wstydź się.. :mruga:

...a ja jechałem :D . W SU 12 nie zwróciłem uwagi :] . Natomiast w NL283 rozglądałem się i w ogólnie nie zauważyłem żadnej "dechy". Tylko elektronika... :)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

janzel pisze:
Poznaniak pisze:W Manach, Neoplanach, Solarisach, Jelczach M125M- dechy przy srodkowych drzwiach, w wozach przegubowych przy drugich i trzecich
Przy środkowych drzwiach znaczy naprzeciwko nad oknem, tak? Ja nawet nie wiem jak jest w gdańskich Manach i Solarisach bo ostatni raz jechałem nim... Hmm.... bardzo dawno. xD :P Może tak samo jak w Mercach.
Jak wchodzisz do np. Solarisa drugimi drzwiami idziesz w kierunku okien, podnosisz głowę do góry i widzisz "dechę" :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak jest przynajmniej w Poznaniu. Jechałem samymi niskopodłogowymi autobusami - N4020, N4009, MAN NL202, SU12 - wszystkie napotkane autobusy miały tablicę nad oknem na wprost II-ch drzwi... ;)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:Tak jest przynajmniej w Poznaniu. Jechałem samymi niskopodłogowymi autobusami - N4020, N4009, MAN NL202, SU12 - wszystkie napotkane autobusy miały tablicę nad oknem na wprost II-ch drzwi... ;)
Innego umiejscowienia nie ma i dobrze :)

Teraz dam jeszcz ciekawostkle z linii podmiejskich:
"Dechy" w M11stkach są równiez na wyswietlaczu (tylko z przytsankami) oraz dodatkowo przy drugich drzwiach na szybach, z przystankami taryfa opłat i strefami. W Neoplanach N4009 dechy tam gdzie zwykle byc powinny (z przystankami) i dodatkowo na szybie przy drugich drzwiach (z taryfą i przystankami)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja myślę, że Poznań jest takim bardzo dobrym, pozytywnym przykładem, że można coś ujednolicić - ujednolicić informację. Bardzo mi się to podoba. Oczywiście M11 i Ikarusy, niedługo znikną z Poznania - stąd informacja przynajmniej w autobusach MPK będzie dużo bardziej jednolita.... :)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:Ja myślę, że Poznań jest takim bardzo dobrym, pozytywnym przykładem, że można coś ujednolicić - ujednolicić informację.

Bardzo miło mi słyszeć takie dobra słówna o moim miescie, ba moim przewoxniku :)
J-31 pisze:Oczywiście M11 i Ikarusy, niedługo znikną z Poznania - stąd informacja przynajmniej w autobusach MPK będzie dużo bardziej jednolita.... :)
Spokojnie tak szybko nie znikną...

Wracjąc jeszcze do informacji pasażerskiej; w poznańskich tramwajch wyglada to niestety gorzej..:/

Damhan

Post autor: Damhan »

Poznaniak pisze:Wracjąc jeszcze do informacji pasażerskiej; w poznańskich tramwajch wyglada to niestety gorzej..:/
Jak dokładnie?

56247

Post autor: 56247 »

...zapewne wygląda to podobnie,jak i w warszawskich tramwajach?! Czyżby displey-board'y BUSE i tam się rozpanoszyły?! :diabeł:

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

janzel pisze:
Poznaniak pisze:Wracjąc jeszcze do informacji pasażerskiej; w poznańskich tramwajch wyglada to niestety gorzej..:/
Jak dokładnie?
Prosze juz opisuje
W wagonach serii 105N "dechy" umiejscowione są zawsze za trzeimi drzwiami (w każdym wagonie). Niestety w wagonach z wyswietlaczami (136+137, 290+291) w ogóle dech nie ma
W wagonach typu GT6 i GT8 dechy umiejscowione w specjalnie do tego przystosowanych miejscach, , przed drugimi i za trzecimi, bądź czwartymi drzwiami (zależnie od typu wagonu)
W wagonach 3G dechy nad oknami przy drugich i czwartych drzwiach
W Tatrach i Combino- brak

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Poznaniak pisze:Prosze juz opisuje
W wagonach serii 105N "dechy" umiejscowione są zawsze za trzeimi drzwiami (w każdym wagonie). Niestety w wagonach z wyswietlaczami (136+137, 290+291) w ogóle dech nie ma
W wagonach typu GT6 i GT8 dechy umiejscowione w specjalnie do tego przystosowanych miejscach, , przed drugimi i za trzecimi, bądź czwartymi drzwiami (zależnie od typu wagonu)
W wagonach 3G dechy nad oknami przy drugich i czwartych drzwiach
W Tatrach i Combino- brak
Rzeczywiście potwierdzam - w tramwajach nie ma ujednoliconej informacji, dlatego pisałem o autobusach. Ja jednak wierzę, że to się zmieni na korzyść i MPK poprawi system informacji również w tramwajach... :)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:
Poznaniak pisze:Prosze juz opisuje
W wagonach serii 105N "dechy" umiejscowione są zawsze za trzeimi drzwiami (w każdym wagonie). Niestety w wagonach z wyswietlaczami (136+137, 290+291) w ogóle dech nie ma
W wagonach typu GT6 i GT8 dechy umiejscowione w specjalnie do tego przystosowanych miejscach, , przed drugimi i za trzecimi, bądź czwartymi drzwiami (zależnie od typu wagonu)
W wagonach 3G dechy nad oknami przy drugich i czwartych drzwiach
W Tatrach i Combino- brak
Rzeczywiście potwierdzam - w tramwajach nie ma ujednoliconej informacji, dlatego pisałem o autobusach. Ja jednak wierzę, że to się zmieni na korzyść i MPK poprawi system informacji również w tramwajach... :)
No juz widac jak poprawia. Montuje wyseitlacze i system informacji głosowej a demontuje "dechy" :lol:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Poznaniak pisze:No juz widac jak poprawia. Montuje wyseitlacze i system informacji głosowej a demontuje "dechy" :lol:
Jeżeli to miałby być krok do ujednolicania informacji - to OK.... :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”