Informacja pasażerska

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dziwię się, że w większości autobusów miejskich nie wykorzystuje się pełnej informacji pasażerskiej - audio-wizualnej. Co więcej większość przewoźników jest nie konsekwentna... :cry:

Robson

Post autor: Robson »

Ale sa rozne systemy zapowiadania GPS (chyba poznań) w duesseldorfie na słupach jak i na wagonach sa przekaźniki na podczerwień które same reguluja zapowedzi przystanków jak i równiez tablice informacyjne na przystankach za ile przyjedzie dany pojazd.

Damhan

Post autor: Damhan »

Robson pisze:w duesseldorfie na słupach jak i na wagonach sa przekaźniki na podczerwień które same reguluja zapowedzi przystanków jak i równiez tablice informacyjne na przystankach za ile przyjedzie dany pojazd.
Cóż, dla Polski to chyba zbyt nowoczesne rozwiązanie.

Robson

Post autor: Robson »

niestety polska dopiero do piet dorasta takim niemcom :(

56247

Post autor: 56247 »

U nas to może,kiedyś...za pięć-dziesięć lat...

wocash

Post autor: wocash »

W Szczecinie system audio-wizualny sprawdza się bardzo dobrze. Niestety wiadomo że takowy jest spotykany tylko w nowszych pojazdach a tych w Szczecinie nie mamy za wiele (dokładnie chyba 12 Manów NL2x3). Jeśli chodzi o system wizualny to w środku pojazdu jest wyświetlacz który pokazuje datę, czas, imieniny, numer linii i trasę oraz (co mnie najbardziej denerwuje) wyśiwetlana jest reklama danego przewoźnika(SPAK lub SPAD). Natomiast w przypadku systemu audio to też działa bez zastrzeżeń.Jest włączony cały czas i głośno i wyraźnie miły głosik pani zapowiada kolejne przystanki oraz kontrolę biletów. W SPPK Police jest podobnie oprócz audio. Kierowcy wyciszają ta opcję i trzeba się dokładnie wsłuchać żeby coś usłyszeć.

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Zapowiedzi przystanków w nowych autobusach i tramwajach w Łodzi są normą, podobnie jak i wyświetlanie trasy, przystanków, daty i godziny. Elektroniczną tablicę z godzinami odjazdów i kierunkami zainstalowano na krańcówce przy Dworcu Kaliskim. Ostatnio MPK wpadło też na pomysł puszczania w pojazdach KM reklam, co niektórych podróżnych wkurza, ale jest to dodatkowe źródło dochodów dla spółki.
Za to w Warszawie nawet w autobusach posiadających nagłośnienie przystanki nie są zapowiadane. Czasami tylko, jak ludzie zbyt długo wsiadają, kierowca puszcza komunikatat: "Dzwi zamykają się", który wypowiada pani o niezbyt miłej aparycji głosu. Inną śmiesznostką są zapowiedzi przystanków w warszawskich 116-tkach. Część z nich wypowiada lektor o ładnej barwie głosu, część jest z kolei wypowiadana przez jakiegoś bezpłciowego osobnika. Wynika to z tego, że niektóre nazwy przystanków się zmieniły, a TW nie zaangażowały poprzedniego lektora do ich nagrania, tylko pewnie jakiegoś pana Zenka ;) z zakładu.

Damhan

Post autor: Damhan »

Niestety w Gdańsku w żadnym pojeździe nie ma zapowiadania przystanków, choć podejrzewam że w tych po remonie w Łodzi mają tę funkcję lecz nigdy jej nie używają. Raz tylko usłyszałem jak kolega motorniczej dla żertu wcisnął przycisk i w całym tramwaju rozległ się głos Proszę przygotować bilety do kontroli (ale to był jedyny raz)

Inspektor

Post autor: Inspektor »

janzel pisze:Niestety w Gdańsku w żadnym pojeździe nie ma zapowiadania przystanków, choć podejrzewam że w tych po remonie w Łodzi mają tę funkcję lecz nigdy jej nie używają. Raz tylko usłyszałem jak kolega motorniczej dla żertu wcisnął przycisk i w całym tramwaju rozległ się głos Proszę przygotować bilety do kontroli (ale to był jedyny raz)
Heh, i co? Wszyscy poderwali się na nogi?

Damhan

Post autor: Damhan »

Inspektor pisze:
janzel pisze:Niestety w Gdańsku w żadnym pojeździe nie ma zapowiadania przystanków, choć podejrzewam że w tych po remonie w Łodzi mają tę funkcję lecz nigdy jej nie używają. Raz tylko usłyszałem jak kolega motorniczej dla żertu wcisnął przycisk i w całym tramwaju rozległ się głos Proszę przygotować bilety do kontroli (ale to był jedyny raz)
Heh, i co? Wszyscy poderwali się na nogi?
Jedna kobieta z przerażeniem w oczach zapytała mnie czy to prawda. Poza tym taki sygnał to dobry pomysł w przypaku tłoku. Motorniczy puszcza taki sygnał w zatłoczonym tramwaju, a z następnego przystanku tramwaj odjeżdża pusty :lol: ;)

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

janzel pisze:Niestety w Gdańsku w żadnym pojeździe nie ma zapowiadania przystanków
Niestety w naszym kraju często się nie wykorzystuje nawet tych możliwości, które istnieją.

Damhan

Post autor: Damhan »

Thomas78 pisze:
janzel pisze:Niestety w Gdańsku w żadnym pojeździe nie ma zapowiadania przystanków
Niestety w naszym kraju często się nie wykorzystuje nawet tych możliwości, które istnieją.
Pewnie motorniczym nie chce się przyciskać tego co przystanek skoro nie ma takiego wymogu od ZKM i ZTM. Gdyby było to polecenie służbowe to może wreszcie by używali tej funkcji
PS: Thomas78, czy w bulwach jeżdżących po Łodzi jest zapowiadanie przystanków?

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

janzel pisze:
Thomas78 pisze: Niestety w naszym kraju często się nie wykorzystuje nawet tych możliwości, które istnieją.
Pewnie motorniczym nie chce się przyciskać tego co przystanek skoro nie ma takiego wymogu od ZKM i ZTM. Gdyby było to polecenie służbowe to może wreszcie by używali tej funkcji
PS: Thomas78, czy w bulwach jeżdżących po Łodzi jest zapowiadanie przystanków?
W bulwach nie słyszałem jeszcze, ale może nie nagrano jeszcze zapowiedzi lub też nie zamontowano systemu nagłaśnającego... Jednak zapowiedzi w autobusach (Volvo) są od dawna. Zawsze się dziwię, dlaczego w warszawskich autobusach (tych, które mają taką możliwość) zapowiedzi brak.

MW

Post autor: MW »

Jeżeli chodzi o Metro Warszawskie: na każdej stacji są tablice z nazwą stacji, informacje o wyjściach, schemat linii, schemat stacji i okolicy, rozkład jazdy, regulamin, tablice kierunkowe (Kabaty, Młociny, koniec trasy), system nagłośnienia wykorzystywany do nadawania komunikatów.
W pociągach jest umieszczony regulamin, schemat linii oraz system nagłośnienia, zaś dodatkowo w składach alstomowskich - wyświetlacze.
Z przodu pociągu podawany jest kierunek jazdy - w alstomach na wyświetlaczu, a w rosyjskich składach - za pomocą tablicy.

voy

Post autor: voy »

Słupsk - informacja pasażerska dość dobra. W autobusach przewijana jest informacja o całej trasie, także najbliższy przystanek i dodatkowo wyświetlana jest możliwość przesiadki. Przystanki są zapowiadane, ale tak strasznie cicho, że tego prawie nie słychać.

Gdańsk - nie ma zaprogramowanych następnych przystanków, trasy. Jest godzina, imieniny. Informacji pasażerskiej w pojazdach jako takiej brak.

Gdynia - trasa przejazdu jest wyświetlana na wyświetlaczu, ale w denerwujący sposób. Zamiast przelecieć szybko i wyświetlać się godzina tudzież najbliższy przystanek, to przez pół minuty człowiek musi oglądać przebieg trasy i każda ulica osobno jest wyświetlana, w taki sposób trzeba czekać na to, aż wyświetli się godzina. Nie ma zapowiadania najbliższego przystanku.

56247

Post autor: 56247 »

W Gdyni jak się domyślam króluje PIXEL-SYSTEM, z jego denerwującą edycją tekstu na wewnętrznych display-boardach.
W Gdańsku zaś mamy do czynienia z R&G,lecz brak tam niestety wgranej edycji ulic i kolejnych przystanków.

Damhan

Post autor: Damhan »

voy pisze:Gdańsk - nie ma zaprogramowanych następnych przystanków, trasy. Jest godzina, imieniny. Informacji pasażerskiej w pojazdach jako takiej brak.
Przecież już to powiedziałem. ;)

voy

Post autor: voy »

:> trochę się zapędziłem.

Ale Gdańsk ma u mnie dużego plusa ze względu na dechy - w autobusach (w Ikarach tylko) tam gdzie dechy z numerem i trasą linii są wypisane przystanki i minuty. Wielka szkoda, że nie ma tego w nowych pojazdach :(

Damhan

Post autor: Damhan »

voy pisze::> trochę się zapędziłem.

Ale Gdańsk ma u mnie dużego plusa ze względu na dechy - w autobusach (w Ikarach tylko) tam gdzie dechy z numerem i trasą linii są wypisane przystanki i minuty. Wielka szkoda, że nie ma tego w nowych pojazdach
W tramwajach też tak jest. :) A w Jelczach tak samo jak w Ikarach.
Jutro przedstawię pełną dokumentację tablic, wyświetlaczy przednich, bocznych i tyl<font color=blue><b>nich</b></font> oraz naklejanych wykazów przystanków, rozkładów jazdy itp. w tramwajach i na przystankach.
Nie wiem czy mam to zrobić w tym temacie czy w jakimś innym. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Thomas78 pisze: Zawsze się dziwię, dlaczego w warszawskich autobusach (tych, które mają taką możliwość) zapowiedzi brak.
Przyznam się szczerze, że ja też jestem mocno zdziwiony, a wręcz zdegustowany. Po prostu się z tego nie korzysta. Czy to brak lektora, brak chęci - nie wiem... :cry:

Był nawet taki okres, że jak w połowie lat 90-tych, w Warszawie, pojawiły się Ikarusy 411 i 417, które miały elektroniczne tablice mozaikowe, to kierowcy też z tego nie korzystali, co gorsza, boczne tablice tekturowe, po prostu, po chamsku wkładali między okna... :nuts:

[ Dodano: 2005-07-28, 15:59 ]
MW pisze:Jeżeli chodzi o Metro Warszawskie: na każdej stacji są tablice z nazwą stacji, informacje o wyjściach, schemat linii, schemat stacji i okolicy, rozkład jazdy, regulamin, tablice kierunkowe (Kabaty, Młociny, koniec trasy), system nagłośnienia wykorzystywany do nadawania komunikatów.
I pod tym względem, naprawdę - wręcz kocham Metro - I love Metro Warszawskie :lol:

Jest to jakiś porządek, reżim, widać, że są ku temu chęci i możliwości.

Ba więcej - pamiętam, że na początku lektorami w pociągach byli po prostu pracownicy metra - wiadomo, to była masakra. Ludzie protestowali, a wśród nich pojawił się... pasażer, a jakże... Pan Ksawery Jasieński. Zgodził się użyczyć nie odpłatnie swojego głosu. I to był naprawdę strzał w dziesiątkę - Jego głos jest naprawdę świetny, miły, przyjemny, a komunikaty zrozumiałe... ;)

W metrze jest naprawdę super. Doceniłem to, szczególnie kiedy byłem w Trójmieście - kiedy szukałem - na małej stacji PKP Gdańsk Wrzeszcz - peronu SKM-ki. Zero opisów, oznaczeń, czegokolwiek. Chciałem skasować bilet - zero informacji, bramek, tylko wisi sobie metalowa tablica... :mruga: Na stacji Gdynia Główna, tablica, gdize można skasować bilet jest tak zakamuflowana, że naprawdę trzeba mieć świeczkę, żeby ją odnaleźć... :lol:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”