Informacja pasażerska

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
voy

Informacja pasażerska

Post autor: voy »

Witam.

Jak w waszych miastach działa informacja pasażerska?

Rzeszów posiada nieco nowoczesnych autobusów z wyświetlaczami na których wyświetla się oczywiście nr linii i pętlę. We wnętrzu niestety ubogo. Oprócz godziny, dnia i imienin nie ma nic innego na wyświetlaczach. Po raz kolejny bezskutecznie wdrażano zapowiadanie głosowe przystanków. Bezskutecznie, bo zwykle jest to wyłączone i nie działa, ponadto niewiele autobusów to posiada.

Ostatnio będąc w Tarnowie zaobserwowałem wykorzystanie informacji pasażerskiej. Autobusy MPK z wyświetlaczami wewnętrznymi mają napisane kolejne przystanki. Natomiast autobusy PKS jeżdżące na zlecenie ZKM mają wewnętrze wyświetlacze, na których nie tylko napisany jest następny przystanek, ale wyświetla się również szczegółowa trasa do pętli. Na dodatek jest głosowe zapowiadanie przystanków. Ten typ zapowiadania był parę lat temu testowany w Rzeszowie. W Tarnowie działał bez zarzutu i miałem wrażenie, że się świetnie sprawdza. Niestety w niektórych autobusach zapowiadanie działa za cicho, lecz ogólnie podoba mi się informacja pasażerska w autobusach PKS Tarnów.

Piszcie o waszych miastach :smile2:
Ostatnio zmieniony 2006-05-11, 20:06 przez voy, łącznie zmieniany 2 razy.

Inspektor

Post autor: Inspektor »

We Wroclawiu w Volvach serii 7000 są wyświetlacze wew, z data, imininami, godziną i przystankami, początkowo byo w nich glosowe zapowiadanie, ale chyba kieorwcy dostawali z tego szłu bo już od roku czy więcej nie lychac głosowych zapowiedzi. Zaś od zewnatrz to na każdym jest numer linii i kierunek.W tramwajach jest podobnie :) Poza tym w ramach informacji na każdym (prawie) przystanku jest za szybą mapa z całym schematem sieci MPK albo schemat linii nocnych, aktualnie jest schemat jak kursują po zmianach w okresie wakacji.

DAB

Post autor: DAB »

W GOPie ( PKM Gliwice ) :
W starych autobusach jest wywieszona lista przystanków, z drugiej stron ( na zewnątrz ) są pętle wypisane i najważniejsze punkty przez które przejeżdża. Z przodu ( na tablicach ) Wypisany jest Numer, pętla i najważniejsze punkty ... . Na wyświetlaczach jest podobnie np. 676 Gliwice Warszawska ( 2 linijka ) Przez: Z. Starego. Mam nadzieję, iż sprawa została ciut przybliżona

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W Warszawie jest z jednej strony fajnie z drugiej dziwnie i nie jednolicie.

O ile na wielu wiatach, szczególnie w Śródmieściu wiszą mapy miasta z wyraźnie zaznaczoną KM, o tyle taki map brakuje już na peryferiach. Jest to wina głupoty warszawiaków - dewastują takie mapy... :nuts:

Na szczęście w każdym tramwaju na szybie przyklejona jest mała mapka z komunikacją tramwajową. Jest ładnie czytelnie i ułatwia podróżowanie...

System informacji pasażerskiej
Jest całkiem ciekawie, ale nie jednolicie. Jednolite są tylko tablice tekturowe. Natomiast elektroniczną informację posiadają tylko autobusy posiadające elektroniczne tablice - są to wszystkie niskopodłogowce i niskowejściowce. Nie ma zapowiedzi głosowych... :o:

W tramwajach jest podobnie. Te które posiadają elektronikę, mają elektroniczną informację - nawet z zapowiedzią. Natomiast te, które elektroniki nie posiadają, nie mają elektronicznej informacji... :wow:

Informacja pasażerska bardzo spodobała mi się w Poznaniu. Jest ładnie, czytelnie, jednolicie. Są zapowiedzi. Super.. :)

Również KM w Płocku - modernizuje swój najstarszy tabor (Jelcze PR110) i montuje się w nich elektroniczną informację, również tablice wewnątrz, a także - zdaje się - są tam zapowiedzi. <b>napewno</b> ostrzega się przed kieszonkowcami... :mruga:

Peibe

Post autor: Peibe »

A co Ci się w tym nie widzi? Wszystko czytelne.

DAB

Post autor: DAB »

Jasne ... ja z tego rozkładu prawie nic nie rozumiem

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

DAB pisze:Jasne ... ja z tego rozkładu prawie nic nie rozumiem
To przecież szalenie proste. Z tego przystanku w dni powszednie, odjeżdża np. autobus linii 105 do :
:strzałka: Mierzęcic - podane kursy
:strzałka: Mierzęcic, ale wytypowane kursy do Mierzęcic są przez Urząd Gminy
:strzałka: Mierzęcic, ale jeden wytypowany kurs jest przez Urząd Gminy i Zendek

Tak więc o godzinie np. 15.10 z tego przystanku odjedzie autobus linii 105 do Mierzęcic przez Urząd Gminy. Pierwszy przystanek jest na lewo u Przewodniczącego Rady Gminy, a drugi, dwa pokoje dalej, mieści się u Księgowej Gminy - tutaj należy okazać bilet bez wezwania, w przeciwnym razie pani Księgowa wyda mandacik za jazdę bez ważnego biletu.... :retard:

Co w tym jest takiego skomplikowanego ? xD

DAB

Post autor: DAB »

Mogli dac załóżmy 10:00 10:15A 10:30Bi by było prościej.Ale w Polsce tak nie można

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

DAB pisze:Mogli dac załóżmy 10:00 10:15A 10:30Bi by było prościej.Ale w Polsce tak nie można
Gdyby tak napisali, to pojawił by się inny Volvo i powiedział - nie rozumiem. A tak wyłożyli kawę na ławę.. :lol:

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

POZNAń

AUTOBUSY
Prawie wszystkie poznańskie autobusy posiadaja wewnętrzny wyswietlacz na których pojawia sie: numer linii, godzina, przystanki, data i imininy (tylko w Ikarusach). W wiekszości autobusów jest takze zamontowany system informacji głosowej czyli tzw. zapowiadacz przystanków (Many, Neoplany, Solarisy, Ikarusy). Oczywiscie w każdym autobusie są takze tzw tablice tekturowe z wykazem przystanków oraz z mozliwymi przystankami

TRAMWAJE:
W tramajach troche skromnie. Wyswietlacze tylko w 4 skąłdach 105Na+105NaD, Tatry i Combino. W prawie wszystkich zapowiadane i wyswietlane są przystanki. W pozostałych wagonach tablice boczne z wykazem ulic oraz przystanków

KOŁOBRZEG
W najnowszych autobusach KM Kołobrzeg zamontowane został wqyswietlacze wewnętrzne na których wyswietla sie numer linii i kierunek jazdy, godzina, data i imieniny. Przystanki nie są wyswietlane ani zapowiadane

LESZNO
Tam to jest skromnie bodajze tylko w dwóch autobusach wyswietlacze wewętrzen na których wyswietlana jest godzina, i data

Damhan

Post autor: Damhan »

W Gdańsku 27 stopiątek ma wyświetlacze (w tym 14 diodowe), 2 stoczternastki i cztery Citadisy. Składy po remoncie w Łodzi mają wyświetlacze wewnętrzne: linia, kierunek jazdy, dzień, godzina i imieniny. Składy bez wyświetlaczy mają zwykłe tablice z dykty. W autobusach nowsze (Many, Solarisy, Mercedesy, Neoplany) mają wyświetlacze wewnętrzne i zewnętrzne.

Tommy

Post autor: Tommy »

Inspektor pisze:początkowo byo w nich glosowe zapowiadanie, ale chyba kieorwcy dostawali z tego szłu bo już od roku czy więcej nie lychac głosowych zapowiedzi.
Eee tam, słychać. Rzeczywiście nie wszyscy tego używają, ale są kierowcy, którzy wciąż używają tej funkci.

Inspektor

Post autor: Inspektor »

Tommy pisze:
Inspektor pisze:początkowo byo w nich glosowe zapowiadanie, ale chyba kieorwcy dostawali z tego szłu bo już od roku czy więcej nie lychac głosowych zapowiedzi.
Eee tam, słychać. Rzeczywiście nie wszyscy tego używają, ale są kierowcy, którzy wciąż używają tej funkci.
A może , być może tak się do tego przyzwyczaiłem że nawet nie zwracam już na to uwagi...W końcu też na 126 jeździ chyba tylko obecnie 1 czy 2 V7000A więc czasem jak się długo nie jeździ to się zapomina takie rzeczy, czy były głosowe zapowiedzi przystanków :)

DAB

Post autor: DAB »

A na jakiej zasadzie to działa ?. Po jakimś czasie się włącza, czy może po przejechaniu pewnej odległości. Jak ma spóźnienie np 15 minut to potem byłby problem. Pytam bo w Gliwicach takiego czegoś nie ma. Wyjątkiem jest linia 224 ( Kapena ), na której kierowca sam zapowaiada przystanki :)

Peibe

Post autor: Peibe »

A dlaczego kretyńska?

DAB

Post autor: DAB »

Panewniczanin pisze:Dubluje linie kolejową na całej długości... Prócz tego od Chebzia do Gliwic dubluje tramwaj nr 1
To się nazywa KZKGOP xD Oni w ogóle nie myślą ...

Ufff ..... mój trzysetny post

rzelfix

Post autor: rzelfix »

Nie zbaczajmy z tematu. Nikt jeszcze nie wspomniał że w Tramwajach Śląskich też działa system głosowej zapowiedzi przystanków. No, ale właściwie trudno określić czy działa. Dlaczego? Kiedyś głos niejakiego pana informatora "X" (bo tak go nazwałem) słychać było we wszystkich tramwajach (wyjątek stanowią eNki). Teraz jedynie można go usłyszeć w karlikach. Ile to razy stojąc za drzwiami kabiny gapię się na napis "brak karty ROM" na sterowniku u motormana. Czy to znak że informator "X" wyginie? Być może razem z TŚ? Czas pokaże... :retard: :retard: :retard:

Inspektor

Post autor: Inspektor »

DAB pisze:A na jakiej zasadzie to działa ?. Po jakimś czasie się włącza, czy może po przejechaniu pewnej odległości. Jak ma spóźnienie np 15 minut to potem byłby problem. Pytam bo w Gliwicach takiego czegoś nie ma. Wyjątkiem jest linia 224 ( Kapena ), na której kierowca sam zapowaiada przystanki :)
To działa na zasadzie otwarć drzwi, tak jest zaprogramowany system. Po zamknięciu za ok. 5 sekund włącza się informacja głosowa: "Nastepny przystanek.....", zaś z kolei gdzy już wjedzie na ten przystanek i otworzy drzwi to potwierdza np mówi "Grabiszyńska".I po zamknięciu znowu nastepny przystanek....Dla tego dla kierowców było to uciązliwe w przypadkach gdy na przystankach nie stali ludzie to musial stawac i otwierac drzwi żeby mu poprawnie zapowiadał system, ale chyba później jakoś to przełanczali już mechanicznie na nastepny przystanek :) .

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Panewniczanin pisze:Ktoś mi mówił, że jak wystartowała to kretyńska linia 870 (Katowice<>Gliwice) to driver też własną buzią zapowiadał przystanki (o ile nie był zajęty paplaniem z kolegą).
A ja sobie przypominam w połowie lat 80-tych, również w bułgarskiej Varnie, kierowcy autobusów zapowiadali przystanki osobiście. W każdym autobusie był mikrofon i głośniki. Niestety wtedy byłem bardzo młodym człowieczkiem, a rodzice nie chcieli zapuszczać się głębiej do miasta, toteż korzystaliśmy tylko z linii, które stanowiły bezpośrednie połączenia kurortów turystycznych z miastem.

I nie wiem, czy kierowcy zapowiadali przystanki na wszystkich liniach, czy tylko na tych turystycznych - a to znów pociąga za sobą kolejną wątpliwość, czy autobusy obsługujące linie turystyczne były jakieś specjalne ? Wg. mnie - nie - był to Ikarusy 280 i przegubowe Czawdary... ;)

Hannibal

Post autor: Hannibal »

W Nowym Sączu kilka lat temu zapowiadanie przystanków było wlączone w świeżo kupionych Nl 222, teraz niestety ta opcja nie funkcjonuje w żadnym nowosądeckim autobusie :|
Natomiast jeśli chodzi o informację pas. wewnątrz pojazdu to są wew wyświetlacze m na których widnieje : data , czas , imieniny. Można je spotkać tylko w nowszych wozach tj , Solbusy B 9.5 , Jelcz L100 itp

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”