Informacja pasażerska

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Podi

Post autor: Podi »

A mnie dziwi,że na Sobieskiego zostawili starą tablicę dla tramwajów,która nieźle kontrastuje z tą nową...

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

Podi pisze:A mnie dziwi,że na Sobieskiego zostawili starą tablicę dla tramwajów,która nieźle kontrastuje z tą nową...
¯eby było smiesznie, ta nowa będzie podobno wyswietlać podobno autobusy, a ta strara nadal odjazdy tramwajów

Podi

Post autor: Podi »

Ale na autobusy jest oddzielna już...

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

Podi pisze:Ale na autobusy jest oddzielna już...
No tak, ale co to zmienia :P? Ktoś tak madrze wymyślił...

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

W Wałbrzychu wszystkie autobusy są wyposażone w tablice na których są wyświetlane:
-Linia
-Trasa
-Numer służbowy kierowcy
-Następny przystanek
-Imieniny
-Data
-Godzina
-Reklamy :roll:

jacool

Post autor: jacool »

irisbus, super :)
W Gdańsku jeśli już jest wyświetlacz w autobusie (czyli MANy, MBO405N i SU18) to wyświetla tylko standardzowe dane, dzień godzinę imieniny i numer linii z nazwą krańca. Sterownik z tego co wiem to SRG3000.
Są też w Neoplanach zegarki, ale to raczej nie podchodzi pod informację pasażerską...
W tramwajach jest lepiej, jeśli działa urządzenie rejestrujące przejechane kilometry, to można na kilku liniach (2, 6, 8 i 12 z tego co mi wiadomo) włączyć informację o następnym przystanku, nawet z głosowym zapowiadaniem.
Tylko że jak zwykle urządzenia nie działają, więc wyświetlana jest co najwyżej nazwa krańcówki. Jeszcze zależy jaki wyświetlacz.
Najstarsze wyświetlają tylko godzinę (kiedyyyś wyświetlały też następny przystanek, ale jak zwykle szybko to się zepsuło, pamiętam że posiadały tez głosowe zapowiadanie przystanków, głośniki zamontowane były w suficie, po kilka na wagon, ale tylko pierwszy, teraz już zdemontowane). Sam wyświetlacz (2, tylko w 1 wagonie) jest powieszony: pierwszy na suficie za kabiną, drugi na suficie z tyłu. W 114na też są dwa i wiszą jeden na suficie za kabiną, a drugi na końcu pierwszego członu. W NGd99 podobnie. Nazwy sterownika nie pamiętam, jak ktoś zna, to poproszę.
Późniejsze, te z modernizacji protramowej w 105nch mają już lepszy wyświetlacz. Zamontowany we wszystkich wagonach składu, na szafce WN. Wyświetla, co się chce, czyli może to być:

Kod: Zaznacz cały

ZKM Gdańsk
ZKM Gdańsk
albo

Kod: Zaznacz cały

12 SIEDLCE
 08:37:42
albo sam wielki zegar (bardzo ładne!), albo

Kod: Zaznacz cały

12 SIEDLCE
Zakopiańska
i tak dalej...
Głośniki zapowiadania głosowego zamontowano w szafach maszyn drzwiowych.
Kiedy zaczęło się psuć zapowiadanie przystanków (skąd to znamy?) to czasami wyświetlały się takie bzdury, że siedziałem i śmiałem się :P Teraz już wiele displayów nie działa, albo są zdemontowane (przeszkadzały w dostępie do szafy WN) więc bieda... Nie jestem fanem elektroniki, więc znowu nie znam modelu sterownika.
W ¯elazkach są montowane wyświetlacze i sterowniki R&G, wiszą we wszystkich wagonach. W tych z kabiną na suficie za kabiną, w doczepach czynnych na suficie tuż za przednią szybą.
Wyświetlaja standardowe informacje R&G, czyli imieniny, datę, numer linii i krańcówkę. Kiedyś działało zapowiadanie przystanków, ale się zepsuło... Głośniki informacji znajdują się w szafach maszyn drzwiowych i tu ciekawostka:
Przy rozruchu strasznie trzeszczą, co oznacza zastosowanie najtańszych, nie ekranowanych kabli, pole magnetyczne silników powoduje trzeszczenie. Czasami jest głośniejsze niż odgłos jazdy i bardzo denerwuje. Widzę często ludzi rozglądających się w poszukiwaniu źródła trzasków. Albo jeszcze lepsze, jak ktoś z komórką stoi za blisko, to często słychać typowe piski :P

To tyle :) Się rozpisałem :P
Ostatnio zmieniony 2006-05-12, 13:36 przez jacool, łącznie zmieniany 3 razy.

Damhan

Post autor: Damhan »

jacool pisze:Kiedyś działało zapowiadanie przystanków, ale się zepsuło...
Ciekawe kiedy. Od samego początku nigdy liniowo nie działało, no chyba, że robiono jakiś test. Zapowiadanie jest zamontowane i o ile wiem nie jest zepsute, ale nikomu nie chce się tego włączyć, nastawić, nagrać przystanków itp. Np. za to w Protramie 1226 na stałe jeszcze dwa miesiące temu było wbite: 6: CENTRUM, a pod spodem Przystanek: Helska, a to akurat była linia 11, kierunek Abrahama i przystanek Nowe Ogrody. Po jakimś czasie zresetowano ten wyświetlacz i teraz chyba w ogóle nie działa.

jacool

Post autor: jacool »

Damhan pisze:Ciekawe kiedy. Od samego początku nigdy liniowo nie działało, no chyba, że robiono jakiś test.
Nie kłócę się :) Mogło mi się pomylić :) I jest to całkiem prawdopodobne. Ojoj chyba nawet na pewno nie słyszałem zapowiadania. Ale słyszałem "proszę przygotować bilety do kontroli" więc z tego mogło mi się wziąć :P
Jeszcze raz sorki :)
Damhan pisze: Np. za to w Protramie 1226 na stałe jeszcze dwa miesiące temu było wbite: 6: CENTRUM, a pod spodem Przystanek: Helska, a to akurat była linia 11, kierunek Abrahama i przystanek Nowe Ogrody.
O tym właśnie mówię, że wyświetlacze wyświetlały głupoty :)

Damhan

Post autor: Damhan »

jacool pisze:Ale słyszałem "proszę przygotować bilety do kontroli" więc z tego mogło mi się wziąć :P
O tym właśnie pomyślałem. Jak motorniczym się nudziło to włączali takie coś. ¯elazka mają także: "Awaria, proszę opuścić pojazd", czy "Zjazd do zajezdni", ale nawet nie wiem, czy ktoś to kiedyś używał. Nie jechałem nigdy żelazkiem, które się zepsuło. Ja nawet nie wiem, czy w takim badziewnym głośniku jaki zamontowała Łódź da się nagrać zapowiadanie kolejnych przystanków.

ppln

Post autor: ppln »

W Łodzi zapowiadanie przystanków działa we wszystkich autobusach (o ile jest włączone) kupionych po roku 1995 (z Ikarkami 280.70 włącznie), tylko w Volvach B10L(A) i Ikarusach 280.70 trzeba wsadzać 'dyskietkę' z przystankami.

Damhan

Post autor: Damhan »

Ppln, A jak jest w tramwajach? ;)

jacool

Post autor: jacool »

A tak BTW, to jakoś nie zauważyłem mikrofonów w modernizacjach. Ciekawe czemu nie zamontowano tego jakże przydatnego urządzenia? Czasami sam mam ochotę wrzasnąć "odsuńcie się od drzwi barany, bo się nie zamkną!", albo coś w stylu "kochani pasażerowie, za nami jedzie 2, więc nie pchajcie się z łaski swojej do tej pełnej 6!"
W autobusach jakoś działa :) I w tramkach w innych miastach też :)
To może by tak dać u nas?

ppln

Post autor: ppln »

W tramwajach po modernizacjach (Eliny, Bulwy) są zamontowane te cieniutkie tablice wewnętrzne, SRG-3000 z wgranymi przystankami i wyświetlacze (zwykłe w Elinach, diodówki w Bulwach). Głośniki raczej są, ale motorniczowie z nich nie korzystają. W Citkach jest wyposazenie jak w modernizacjach, ale są zamontowane grubsze wewnętrzne wyświetlacze w ilości 2 sztuk. I tam zapowiadanie z założenia działa o ile motorniczy nie wpisze linii przez 4 lub nie wyłączy głośników (wpisywanie linii przez 4 powinno być karane chłostą bo nie wiadomo gdzie się jest i ile prowadzący ma opóźnienia)

[ Dodano: 2006-05-13, 10:07 ]
A mikrofonu z tego co wiem nie mamy w żadnym pojeździe MPK, albo tylko w Citkach
Ostatnio zmieniony 2006-05-13, 17:20 przez ppln, łącznie zmieniany 1 raz.

jacool

Post autor: jacool »

ppln pisze:A mikrofonu z tego co wiem nie mamy w żadnym pojeździe MPK, albo tylko w Citkach
I tu wychodzi wyższość Niemieckiej myśli technicznej :) helmuty mają :)

Podi

Post autor: Podi »

I tu wychodzi wyższość Niemieckiej myśli technicznej :) helmuty mają :)
Helmuty nie są MPK :D

jacool

Post autor: jacool »

Nie napisałem, że są :P
Napisałem że Helmuty to mają :)

Podi

Post autor: Podi »

Ech tak wyszło... U nas mają Tatry Combino i wszystkie możliwe Helmuty jeśli chodzi o tramwaje.

jacool

Post autor: jacool »

I co? Przydaje się?

Podi

Post autor: Podi »

Co do helmutów to ostatnio opieprzali zielonych ludzi(mnie też) na otwarciu PST, że mają nie stać na stopniach. Wtedy fotokomórka to było coś kosmicznego

Pamiętam też jak kiedyś pierwszy raz jechałem z ojcem na morasko(linia 88, N4009) i kierowca uświadomił nam przez mikrofon, że to "ostatni przystanek". Mógł to zrobić po ludzku,bo oprócz nas nikogo nie było...

Damhan

Post autor: Damhan »

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,3427337.html

Nowość w łódzkiej informacji pasażerskiej. I tu prośba do kolegów z Łodzi, żeby zrobili fotkę takiej tablicy. jestem ciekaw jak rozwiązano graficznie takie tablice. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”