Informacja pasażerska

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jeśli mówimy o informacji pasażerskiej, to TW już od wielu lat nakleja - w tramwajach - na szyby takie oto schematy :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

Oj takie coś by było potrzebne w Bielsku by więcej turystów mogło przyjeżdżać i odwiedzać nasze ziemie na Podbeskidziu. Ostatnio słyszałem w wiadomościach z regionu, że takie ma być wprowadzony system taki jak obowiązuje w Warszawie, czyli tablice wewnątrz pojazdu z przebiegiem danej linii i najwygodniejsze przesiadki do tego mapy bardziej uaktualnione. Co z tego wynikło nie wiem, ale jeżeli MZK się zgodzi taki system ujrzy światło dzienne. :)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

W Poznaniu "takie cusie" są na tylko na przystankach.
Z ciekawostek, komputer pokładowy Tatry ma opcję wyświetlania oprócz nazwy następnego przystanku także opcję wyświetlania numerów linii tramwajowych i autobusowych, na które można się na danym przystanku przesiąść. Służą do tego dwa wyświetlacze znajdujące się nad kabiną motorniczego. Całkiem fajne by to było i przydatne, tylko by musiało działać :D
A dlaczego nie działa? Jak się dowiedziałem, komputer pokładowy Tatry ma strasznie małą ilość pamięci i nawet by nagrać głosowe zapowiadanie przystanków trzeba było go przerobić tak, by mógł czytać karty pamięci - a i tak na tej karcie zapisane są dźwięki jedynie dla linii 12 (co nie jest wprawdzie zbyt dużą przeszkodą, bo Tatry z reguły tylko na 12 jeżdżą, ale jednak różne sytuacje się zdarzają).
Ciekawi mnie, dlaczego nie można było od razu przerobić tego komputera tak, by czytał większe karty pamięci. Taka informacja by się przydała, nieprawdaż?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

KKS pisze:Taka informacja by się przydała, nieprawdaż?
Pewnie, że by się sprzydała i dziwię się, że MPK Poznań jeszcze nie przerobiła komputerów w Tatrach ;)

DK_ZG

Post autor: DK_ZG »

W Zielonej Górze wszytskie autobusy oprócz Jelcza M11 i Ikarusów mają tablice na zewnątrz pokazujące trasę i np. jakiś wyjątek, gdy akurat ten kurs jedzie inną ulicą. Najczęściej są to pomorańczowe diody. Po za tym w niskopodłogowcach są tablice wenwnątrz, pokazujące trasę do pętli, następny przystanek, datę godzinę i imieniny (czerwone diody). Na wyświetlaczach z boku pokazany jest tylko kierunek.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Damhan w temacie "KM w Gdańsku" prosił o fotki warszawskich dykt. Poszperałem w swoich archiwach. I oto co znalazłem.

Standardem jest już, że informację po prostu nakleja się na dykty. Kiedyś się malowało.

Autobusy. Tak wygląda dykta od zewnątrz
Obrazek

A tutaj mam kilka dykt. Każda inna. Na tym zdjęciu widać wewnętrzną stronę dykty. Czyli oś, z dokładnym opisem przystanków, ulic. A w przypadku linii podmiejskich również oznaczona strefa taryfowa. ¯ółte tablice do zjazd do zajezdni
ObrazekObrazek

A taką informację znajdziemy w pociągach SKM Warszawa
Obrazek

W przypadku objazdów, na dykcie zaznacza się na żółto tylko fragment trasy. Postaram się to "złapać" i pokazać później ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Dechy całkiem podobne do poznańskich, tylko brakuje mi pod przystankami numerów linii, na które można się przesiąść ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Może zadam głupie pytanie, ale odpowiedzi na to pytanie nie znam. Dlaczego warszawskie autobusy nie mają bocznych wyświetlaczy :?: Czy naprawdę montaż tych dykt wyklucza wyświetlacze :?: I czy jest to wymysł organizatora :?:

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Amalio pisze:Może zadam głupie pytanie, ale odpowiedzi na to pytanie nie znam. Dlaczego warszawskie autobusy nie mają bocznych wyświetlaczy Czy naprawdę montaż tych dykt wyklucza wyświetlacze I czy jest to wymysł organizatora
W Warszawie jedynie Many NG313 mają boczny wyświetlacz. Myślę, że boczne wyświetlacze są mało praktyczne, ponieważ nic na nich nie można zmieścić, deski są dużo czytelniejsze i można tam umieścić więcej informacji.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Jeżeli rozkład jazdy na przystanku byłby dobrze i czytelnie rozpisany to nie widzę potrzeby umieszczenia na bocznym wyświetlaczu czegoś więcej niż kierunek. Dykta wygląda mało atrakcyjnie ( co nie oznacza, że nie może być przymocowana gdzieś wewnątrz autobusu ze szczegółowym opisem linii) i oglądając zdjęcia zauważyłem, że miejsce mocowania nie jest jednolite dla wszystkich wozów ( niektóre dyktę mają za drugimi drzwiami) no i mniej rzucają się w oczy niż wyświetlacz (zwłaszcza przy przyciemnionych szybach)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Dokładnie. W Poznaniu dykty są tylko wewnątrz (w autobusach) i nikt nie narzeka. Co innego w tramwajach :/

PE 099

Post autor: PE 099 »

U nas ostatnio zmieniła się jedna rzecz. Linie autobusowe jadące po zmienionej trasie mają mieć (tak jak nocne) numer linii w negatywie. Czyli ciemne cyferki na jasnym tle...

Damhan

Post autor: Damhan »

Z dużym spóźnieniem, ale dziękuję J-31 za spełnienie mojej prośby.

To zainspirowało mnie do pewnego apelu do użytkowników- abyście zamieszczali w tym temacie zdjęcia:
*tablic wewnętrznych ze spisem przystanków lub wypisaną trasą.
*tablic zewnętrznych bocznych ze spisem trasy.
*wyświetlaczy wewnętrznych.
*rozkładów jazdy i oznakowania wiat przystankowych (te proszę umieszczać w temacie informacja przystankowa)
O wyświetlacze zewnętrzne nie proszę, bo takie widać na zdjęciach w galerii. Gdy uzbiera się jakaś sensowna ilość zdjęć to podejmę się zrobienia pewnego opracowania, które umieszczę w pierwszym poście tego tematu. Myślę, że to dość ciekawe zagadnienie, bo w każdym mieście wygląda to inaczej co sugeruje lektura tego tematu. Tym bardziej ubolewać można, że tak mało jest zdjęć dokumentujących te słowa. Być może zostanie to nagrodzone także pochwałą przeze mnie.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

*tablic wewnętrznych ze spisem przystanków lub wypisaną trasą.
*tablic zewnętrznych bocznych ze spisem trasy.
Z płockimi może być problem :chytry: Ale zrobiłem pewien projekt, udoskonalę i wrzucę.
(Wiem, wiem, jestem przewrażliwiony na tym punkcie)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

Jak dobrze pamietam ktos chyba chciał zobaczyc jak wygladają poznańskie tablice kierunkowe i tzw. "termometry":

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 23200.html

Awatar użytkownika
TranslatorPS
Posty: 282
Rejestracja: 2007-10-02, 21:05
Lokalizacja: PL-WR,KR,KSU/IE-G

Post autor: TranslatorPS »

W Radomiu jeżdżą nowe Solarisy Urbino 12 z wyświetlaczem wewnątrz.
Na początku było głosowe i pisemne zapowiadanie,ale dawno już tego nie ma :( .

Kamil

Post autor: Kamil »

Wyświetlacze wewnątrz w Wałbrzychu są w każdym autobusie. Wyświetlają: linię, kierunek, przystanki na trasie, godzinę, dzień, miesiąc, rok, imieniny oraz reklamy. Wg. mnie jest to przydatne :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Jak wyświetlają przystanki, to przydatne. Ale ja bym wyrzucił imieniny

ppln

Post autor: ppln »

A ja reklamy. Nie po to się płaci za bilet żeby oglądać przewijające się reklamy na wyświetlaczu służącym do informowania pasażera o trasie autobusu, a nie najnowszych produktach i usługach...

No chyba, że bilety by były tak tanie jak w Warszawie, to i głosowe reklamy mogą być i zapowiadanie 3 razy przed przystankiem.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

ppln pisze:a nie najnowszych produktach i usługach...
Jeśli to nie jest reklama, za którą przewoźnik/organizator dostaje pieniądze, tylko jakieś głupie „Napompuj opony i przerwij ciążę w zajezdni MPK Wałbrzych”, to jestem przeciw.
ppln pisze:to i głosowe reklamy mogą być
No, taka głośna i często powtarzana reklama może być naprawdę uciążliwa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”