[Łomża] MPK kupi autobusy na wodór?

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

[Łomża] MPK kupi autobusy na wodór?

Post autor: Przemek »

http://infobus.pl/lomza-kupi-autobusy-n ... 03389.html
W łomżyńskim ratuszu odbyło się spotkanie władz miasta i dyrekcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z przedstawicielami Grupy Lotos oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego tematem było zastosowanie projektów wodorowych w ramach elektromobilności. Łomża chce być w tym zakresie miastem pionierskim, w którym wypracowane zostałyby rozwiązania stosowane przez resztę samorządów w Polsce. Rozwój sektora elektromobilności w Polsce, to jeden z kluczowych punktów rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Autobusy z napędem elektrycznym mają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, obniżyć poziom hałasu oraz poprawić komfort podróżowania mieszkańców. Ministerstwo Rozwoju, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju realizuje zawarty w Strategii projekt flagowy "e-Bus", którego celem jest stymulowanie projektowania i produkcji polskich autobusów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej, propagowanie, promowanie i upowszechnianie elektromobilności w Polsce.
Na ostatnim roboczym spotkaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach projektu "e-Bus" zgłoszona została przez MPK ZB w Łomży inicjatywa zaprojektowania magazynu energii, zintegrowanego z panelami fotowoltaicznymi w oparciu o wykorzystanie wodoru i ogniw paliwowych do ładowania autobusów na terenie zajezdni oraz pętli w Łomży. Ze względu na innowacyjność pomysłu są szanse na objęcie MPK ZB dodatkowym programem badawczo – rozwojowym i wdrożeniem tego projektu w naszym mieście. "Chodzi o to, by wykorzystać energię słoneczną, która jest produkowana w dzień, do całej procedury akumulacji prądu. Tylko problemem jest jej magazynowanie. I dzisiaj rozmawiamy o tym, jakie są możliwości wykorzystania wodoru do kumulowania prądu wytworzonego przez panele" – tłumaczył dyrektor MPK Janusz Nowakowski. Dodał, że nowe przepisy narzucają dosyć trudne do spełnienia obowiązki dla samorządów powyżej 50 tys. mieszkańców, gdzie jest dokładnie rozpisane, w którym roku ile trzeba mieć we flocie autobusów zeroemisyjnych.
Które miasto w Polsce będzie pierwsze?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Łomża kupi autobusy na wodór?

Post autor: J-31 »

Nie chcę krakać, ale oby nie skończyło się to tym co jest w Częstochowie z hybrydowymi Solbusami. Ja osobiście, gdybym był prezesem MPK, to wolałbym kupić sprawdzone produkty np. MB Citaro na wodór... ale to są bardzo drogie pojazdy. Broń Boże Solbusa czy innego Ursusa - bo nie wiadomo jak (szybko) skończy się eksploatacja . Nie wiem czy nie lepiej byłoby jednak pomyśleć o autobusach na gaz CNG - też będzie ekologicznie, a myślę, że taniej ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”