MPK Poznań- linie podmiejskie

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Poznaniak

MPK Poznań- linie podmiejskie

Post autor: Poznaniak »

Jak wiadomo, od zeszłego roku MPK Poznań zaczeło ponownie kursowac na liniach podmiesjkich. Na pierwszy ogień uruchomiono dwie linie łaczące Poznań z Przebedowem i Murowana Gosliną. Pierwsza linii 111- odjażdza z dworca na Śródce. Teraz troche historii o tej linii. Pierwszy raz linię 111 uruchomiono w 1 listopada 1973r. Wówczas kursowala na trsasie Grochowe Łąki- Owińska przez Czerwonak. Stopniowo linie zaczęto wydłuzać, już od maja 1975 kursowała do Promnic takze z Grochowych Łąk. Zmiana końcxówki nastapiła w czerwcu 1978- wówczas to linia startowała z Garbar. W 1984r linie wyzdłużono do Biedruska. Od sierpnia 1987 r linia zaczynała swoja trase z dworca przy Sródce. Od lipca 1991r linie 111 zawieszono w zwiazku z utworzniem prywatnej komunikacji podmiejskiej. Linia 111 powróciła w 2000r na okres pół roku. W związku z mizerną frekfencja linie zawieszono. Od czerwca 2004 MPK zaczeło ponownie swiadczyc usługi na tej linii (Śródka- Przebedowo) w zwiazku z wygraniem przetargu na obsługe linii. Drugą linia uiruchomioną w czerwcu 2004r jest linia 188. To zupełna nowosc wczęsniej takowa nie istyniała. Jej trsa wiedzie z petli PST Sobieskiego przez Biedrusko i Promnice do Przebedowa. Obecnie obie linie obsługiwane sa Jelczami M11

Od 30 sierpnia 2004r MPK uruchomiło kolejną linię podmiejską numer 101 z poznanskiego Dębca do Puszczykowa Niwki. Linie ta ma długa histornie. Pierwszy raz MPK zagosciło na tej linii 1 seirpnia 1958, wtedy to kursowała na trasie Dębiec- Puszczykowo Piaskowa. Linei stopniowo wydłużano. W 1958 do pelki przy dwrocu, w 1976 do Niwki. Linia ta równiez jak 111, została zawieszona w 1991r. Wracjać do teraźniejszosci- 101 nie pojeździło długo do Niwki, poniewż juz 4 października 2004r została przedłużona do pobliskiej Mosiny. Obecnie obsługe linii zapewniają Neoplany N4009, Jelcze M11, oraz jedyny MAN NM223

Od sierpnia 2005r MPK uruchomi kolejna linie podmiejsą. Tym razem będzie to linia 107. Linie 107 ma takze swoja historie. Uruchomiono ja 30 kwietnia 1970r. Kursowała na trasie Starołeka- Wiórek. Linia ta (jak kazda podmiejska MPK) kursowała do 1991r. Od sierpnia 2005r linia kursowac będzie na trasie Starołęka- Wiórek- CZapury- Daszewice- Kamionki- Borówiec. NIestety cennik oraz rozkąłd jesty jeszcze nie znany. Wiadomo jedynie, że obsługiwac ja będa dwa autobusy z A-1

W krótce przedstawie kolejnę linie podmiejskie, które MPK obsługiwało do 1991r

toxic

Re: MPK Poznań- linie podmiejskie

Post autor: toxic »

Poznaniak pisze:Obecnie obie linie obsługiwane sa Jelczami M11
W soboty, niedziele i święta także Ikarusami 280 :) :cool: . W dni robocze najczęściej M11, ale także zdarzają się Ikarusy 280 i (raz widziałem :shocked: ) Neoplan N4009, z czego się cieszę, bo mieszkam w Murowanej Goślinie i ciągły widok "migów" (to już ponad rok) trochę męczy :( . Dobrze, że istnieją też firmy Transregion i Bus :D

Mogę podać jeszcze parę informacji.

LINIA 111
Długość: 23,23km
Czas przejazdu: w zależności od natężenia ruchu od 40 do 50 minut.
Trasa i rozkład jazdy: 111

LINIA 188
Długość: 22,83km
Czas przejazdu: 36-37 minut.
Trasa i rozkład jazdy: 188

Jeżeli ktoś wybiera się tymi liniami do Murowanej Gośliny, można się ze mną spotkać :D
Możecie mnie informować mailem: sebaszm@tlen.pl lub gg:6771833

Pozdrawiam

Poznaniak

Re: MPK Poznań- linie podmiejskie

Post autor: Poznaniak »

toxic pisze:
Poznaniak pisze:Obecnie obie linie obsługiwane sa Jelczami M11
W soboty, niedziele i święta także Ikarusami 280 :) :cool:
No fakt zapomniałem wspomnieć o tym rarytasie :)
toxic pisze:W dni robocze najczęściej M11, ale także zdarzają się Ikarusy 280 i (raz widziałem :shocked: ) Neoplan N4009, z czego się cieszę, bo mieszkam w Murowanej Goślinie i ciągły widok "migów" (to już ponad rok) trochę męczy :( . Dobrze, że istnieją też firmy Transregion i Bus :D
Moze tego Ikara z rezerwy puscili bo np. mig gdzies utknał na trasie...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Poznań- linie podmiejskie

Post autor: J-31 »

toxic pisze:LINIA 188
Długość: 22,83km
Czas przejazdu: 36-37 minut.
Trasa i rozkład jazdy: 188
A propo linii 188. Kol. Poznaniak, jeszcze na NFK informował, że 188 będzie miało objazd przez poligon. Czy autobusy tej linii już wróciły na swoją właściwą trasę ? ;)

Michał

Post autor: Michał »

Tak :) Jest przecież przystanek Fabryka Autobusów Tylko czemu jeżdżą tak rzadko? :shocked:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Michal pisze:Tak :) Jest przecież przystanek Fabryka Autobusów Tylko czemu jeżdżą tak rzadko? :shocked:
Może pracownicy tej fabryki dojeżdżają własnymi... autobusami.... :mruga: :]

Podi

Post autor: Podi »

Już remont się zakonczył i 188 jeździ normalną trasą :)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

Michal pisze:Tak :) Jest przecież przystanek Fabryka Autobusów Tylko czemu jeżdżą tak rzadko? :shocked:
Taka częstotliwosc wystarcza. Ogólnie z linii 188 dosyc mało osób korzysta. Za czasów Transokmu (linia 31) jexdziło wiećej osób..:>.

J-31 pisze:
toxic pisze:LINIA 188
Długość: 22,83km
Czas przejazdu: 36-37 minut.
Trasa i rozkład jazdy: 188
A propo linii 188. Kol. Poznaniak, jeszcze na NFK informował, że 188 będzie miało objazd przez poligon. Czy autobusy tej linii już wróciły na swoją właściwą trasę ? ;)
Tak. Pisałem przecież, ze na dwa tygodnie do czasu zakończenia remontu drogi Poznań- Biedrusko :)

Panewniczanin pisze:Czy obie te linie jeżdżą przez Bolechowo? :chytry:
Tak obie przez Bolechowo, obok fabryki autobusów. Tak ogólnie top wąłsnie w Bolechowie linei sie rozdzielają. 111 jedzie prosto (patrząc od Przebedowa) przez Bolechowo osidle, Owińska, Czerwonak do Sródki, a 188 skręca w prawo przez Promnice, Biedrusko do PST

Damhan

Post autor: Damhan »

J-31 pisze:Może pracownicy tej fabryki dojeżdżają własnymi... autobusami.... :mruga: :]
A może muszą dojeżdżać konkurencją :lol:.

Podi

Post autor: Podi »

http://www.mpk.ipoznan.pl/komunikacja/m ... 3&K=20&R=1
Ukazał się rozkład jazdy linii107 by Mpk-a więc to juz przesądzone :)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

J-31 pisze:
Michal pisze:Tak :) Jest przecież przystanek Fabryka Autobusów Tylko czemu jeżdżą tak rzadko? :shocked:
Może pracownicy tej fabryki dojeżdżają własnymi... autobusami.... :mruga: :]
No wiadomka, zę wąłsnymi. Solaris ma specjalnego Jelcza przenaczonego do przewozów pracowinków :P

Poznań Podi pisze:http://www.mpk.ipoznan.pl/komunikacja/m ... 3&K=20&R=1
Ukazał się rozkład jazdy linii107 by Mpk-a więc to juz przesądzone :)
Przesądzone jest od dawna, teraz tylko podpięczetowali. Na razie na stronie MPK brakuje jeszcze taryfy opłat.

Jak widać linia 107 będzie miec trzy warainty. Literka "d" oznaczone beda kursy do Daszewic, literką "b"- do Borówca, bez literki- do Kamionek. Z tego co wyliczyłem linie obsługiwac będa 4 brygady, dwie rano i dwie popołudniu, oraz dwie w dni wolne, jedna do 16stej druga po 16stej

toxic

Post autor: toxic »

Poznaniak pisze:No wiadomka, zę wąłsnymi. Solaris ma specjalnego Jelcza przenaczonego do przewozów pracowinków :P
Ale z tego co mi wiadomo, tym jelczem wożą się tylko po terenie fabryki :)

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

toxic pisze:
Poznaniak pisze:No wiadomka, zę wąłsnymi. Solaris ma specjalnego Jelcza przenaczonego do przewozów pracowinków :P
Ale z tego co mi wiadomo, tym jelczem wożą się tylko po terenie fabryki :)
Moje nieoficjalne i jedyny źrtódł swiadycz o tym, ze czsasmi wyjeżdza :)

Damhan

Post autor: Damhan »

Poznaniak pisze:No wiadomka, zę wąłsnymi. Solaris ma specjalnego Jelcza przenaczonego do przewozów pracowinków :P
Solaris ma Jelcza :D :lol:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Poznaniak pisze:No wiadomka, zę wąłsnymi. Solaris ma specjalnego Jelcza przenaczonego do przewozów pracowinków...Moje nieoficjalne i jedyny źrtódł swiadycz o tym, ze czsasmi wyjeżdza
Rozwiązanie PTG było błędem... :retard:

Damhan

Post autor: Damhan »

Do przewozu pracowinków :lol: :P Ale zrozumieć się da. ;)

[ Dodano: 2005-07-29, 20:20 ]
u2w pisze:Rozwiązanie PTG było błędem... face_retard
Kto należał do PTG?

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

janzel pisze:Do przewozu pracowinków :lol: :P Ale zrozumieć się da. ;)

[ Dodano: 2005-07-29, 20:20 ]
u2w pisze:Rozwiązanie PTG było błędem... face_retard
Kto należał do PTG?
M.in. ja :-P

Damhan

Post autor: Damhan »

Thomas78 pisze:
janzel pisze:Do przewozu pracowinków :lol: :P Ale zrozumieć się da. ;)

[ Dodano: 2005-07-29, 20:20 ] Kto należał do PTG?
M.in. ja :-P
Kto jeszcze? ;) :-P

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

janzel pisze:
Thomas78 pisze: M.in. ja :-P
Kto jeszcze? ;) :-P
A ja nie wystarczę :?: ;)
Oprócz mnie Inspektor , J-31 i Mac

Poznaniak

Post autor: Poznaniak »

u2w pisze:
Poznaniak pisze:No wiadomka, zę wąłsnymi. Solaris ma specjalnego Jelcza przenaczonego do przewozów pracowinków...Moje nieoficjalne i jedyny źrtódł swiadycz o tym, ze czsasmi wyjeżdza
Rozwiązanie PTG było błędem... :retard:
Hehe sorrki za to , ale wiadomosc była pisana na "gwałt" :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”