Kolejne wąskie tory wracają do łask!

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
akwabud

Kolejne wąskie tory wracają do łask!

Post autor: akwabud »

W ciągu najbliższych 3 lat ma powrócić ruch kolejowy do Trzebiatowa Wąskotorowego.
Więcej na ten temat w tym artykule. .
Czyżby powrót kolejek ???

Podi

Post autor: Podi »

Wspaniała wiadomość, jeszcze pamiętam jak w 1995 roku jechał do Trzebiatowa...Bujaka wielka była...Nawet mam jedną fotkę, potem dam :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

akwabud pisze:W ciągu najbliższych 3 lat ma powrócić ruch kolejowy do Trzebiatowa Wąskotorowego.
Więcej na ten temat w tym artykule. .
Czyżby powrót kolejek ???
Ja myślę, że to jest bardzo dobra wiadomość. Kolej, nawet ta wąskotorowa, może być znakomitym, bardzo ważnym, środkiem transportu. Tak trzymać. :D

Michał

Post autor: Michał »

Ale większość kolejek bezpowrotnie zlikwidowano. Choćby gęsto rozsiane kolejki w okolicach Sompolna...

Milenium

Post autor: Milenium »

;) W Koszalinie cały czas walczą o kolej dla wędkarzy do Rosnowa.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

akwabud pisze:Czyżby powrót kolejek ???
Chyba tak bo na ¯uławach odpowiednie kroki podjęto już dawno.
Zdjęcia poniżej mają jedynie rok.
Obrazek
Obrazek

Michał

Post autor: Michał »

ep40 pisze:
akwabud pisze:Czyżby powrót kolejek ???
Chyba tak bo na ¯uławach odpowiednie kroki podjęto już dawno.
Zdjęcia poniżej mają jedynie rok.
[url=http://img225.imageshack.us/img225/1353 ... 6bm.th.jpg]Obrazek[/URL]
[url=http://img152.imageshack.us/img152/2129 ... 4ru.th.jpg]Obrazek[/URL]
O tak ¯KD zmartwychstało i nieźle się trzyma. Obsługuje codziennie kilka kursów w okresie letnim. Jechałem tą kolejką i muszę przyznać, że bardzo klimatyczna (chociaż bilety dość drogie :shocked: ).

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Już niedługo sieć polskich kolei wąskotorywch może się poszerzyć. Nie każdy bowiem wie, iż od czerwca BKL realizuje projekt pt. "Kolejka Leśną przez Bieszczady", , który ma na celu remont i aktywację odcinka Wola Michowa-Łupków oraz wdrażanie działań, które w pełni pozwolą wykorzystać zalety BKL. Remont tej trasy i przywrócenie jej do życia spowoduje, iż z Bieszczad będzie można dojechać bezpośrednio pod granicę słowacką znajdującą się w Łupkowie, co połączy BKL z PKP i kolejami słowackimi. Osobiście trzymam kciuki za realizację tego projektu, gdyż jest to oznaką wychodzenia z dołka przez BKL. Tabor też jest sukcesywnie pozyskiwany. Ostatnio Bieszczadzka Kolej Leśna sprowadziła sobie parowóz Las, który służył jako pomnik w cukrowni Kruszwica. Dzięki jego remontowi parowóz ten jest sprawny i jeździ najczęściej ze składami przeznaczonymi na wynajmy. Sam również prowadziłem ten parowóz (oczywiście pod bacznym okiem maszynisty) i musze przyznać, że jest to całkiem miły pojazd :).

akwabud

Post autor: akwabud »

Witam po dłuższej przerwie.
Koszalin, a ściślej TMKW, walczy o uruchomienie przewozów. TMKW jest już operatorem linii kolejowej, w tej chwili trwa pozyskanie funduszy na przetransportowanie taboru do Koszalina. Mamy nadzieje że już w maju na naszych torach pojawią się pierwsze składy. Najnowszy artykuł w prasie lokalnej

Tak przy okazji.
Poszukujemy wszelkich materiałów : zdjęć, planów, rozkładów jazdy, biletów, itp ; związanych z kolejką koszalińską. Wszelkie materiały w postaci skanów ( najlepiej 300Dpi) proszę nadsyłać na konto kolejkakoszalin@gazeta.pl . W załącznikach proszę o zamieszczenie też pliku tekstowego z opisem materiałów i zgodą na ich ewentualną publikację. Materiały potrzebne są do wykonania pewnego projektu czysto społecznego, wszelkie dochody z publikacji, reklam i od sponsorów będą przeznaczone na zasilenie funduszy TMKW aby jak najszybciej uruchomić przewozy na ratowanej lini. Wszystkim z góry dziękuję za pomoc, Kolejka sama nie pojedzie, ale wysiłkiem wszystkich entuzjastów jesteśmy w stanie tego dokonać.

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

A w Koszalinie jest jakiś tabor w lokomotywowni? Czy wszystko zostało sprzedane/wywiezione?

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Piotrek_2274 pisze:A w Koszalinie jest jakiś tabor w lokomotywowni? Czy wszystko zostało sprzedane/wywiezione?
Raczej zdewastowane - ale nie sądzę, by coś tam stacjonowało.

Tymczasem Koszalińska KD wzbogaciła się o wózek-samoróbek do prac torowych :)

Niestety, do odbudowy odcinka Manowo-Rosnowo musiano rozebrać odcinek Świelino-Bobolice :( Czy jest szansa, że (kiedyś) zostanie odbudowany :?:

A czy można jeszcze dojechać kolejką do Sławoborza :?:


Tymczasem Pleszewska KD, najkrótsza wąskotorówka dawniej PKP, jest nadal czynna - oby tak dalej (mam nadzieję, że już naprawili ichniejszą motorówkę Mbxd2) :)
Są też ponoć plany przedłużenia kolejki z powrotem do Krotoszyna - może ktoś coś wie na ten temat :?:

O powrocie Wrocławskiej KD na odcinku Pracze-Bracław sam założyłem temat, więc nie ma po co się drugi raz rozpisywać ;)

Lecz niestety nic się nie dzieje w sprawie Hrubieszowskiej KD - po likwidacji połączenia Hrubieszów-Strzyżów Hrubieszowski i Dziekanów-Szpikołosy do dzis istnieje tylko odcinek Hrubieszów-Werbkowice (w Werbkowicach jest lokomotywownia kilkustanowiskowa I klasy! :D ). Jak na razie nikt nie chce rozpocząć działań mających na celu ożywienie kolejki, mimo, że torowisko jest w miarę kompletne, jest wspomniana wyżej lokomotywownia I klasy, no i są stacje, a nawet semafor w Hrubieszowie (ale to jest chyba na razie najmniej ważne, ważniejsze jest zaplecze i stan torowiska) :o: :| :?: ;)

tczewianin

Post autor: tczewianin »

A Krośniewice upadają za miesiąc bezpowrotnie dzięki nie przedłużeniu umowy na obsługę KrKD z SKPL.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

tczewianin pisze:A Krośniewice upadają za miesiąc bezpowrotnie dzięki nie przedłużeniu umowy na obsługę KrKD z SKPL.
No ładnie... :| :(
Mam nadzieję, że jej nie rozbiorą :| Ale dlaczego wymówiono SKPL umowę na obsługę tej kolejki :?:

A samorząd lokalny wymówił FPKW dzierżawę Starachowickiej Kolei Dojazdowej :(

Lopez

Post autor: Lopez »

PAFAWAG pisze:A samorząd lokalny wymówił FPKW dzierżawę Starachowickiej Kolei Dojazdowej
Ciekawe. A co się stało? @PAFAWAG: podaj proszę więcej szczegółów. Co zdecydowało o rozwiązaniu umowy?

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Też tego nie wiem, i wydaje mi się to dziwne. Po raz pierwszy dowiedziałem się o tym na stronie FPKW - www.fpkw.pl . Może na www.750mm.pl będzie coś wiadomo:
http://750mm.pl/viewtopic.php?t=1873&po ... sc&start=0

tczewianin

Post autor: tczewianin »

Starachowice to mało, ale szkoda planowego ruchu na KrKD! W sumie to jest, choć nie długo będzie można powiedzieć była najbardziej klimatyczna sieć kolejowa.... mam nadzieje, że Mbxd1 chociaż ocaleją.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

tczewianin pisze:Starachowice to mało, ale szkoda planowego ruchu na KrKD! W sumie to jest, choć nie długo będzie można powiedzieć była najbardziej klimatyczna sieć kolejowa.... mam nadzieje, że Mbxd1 chociaż ocaleją.
Może nie będzie aż tak źle... Może znajdzie się inny operator ;)

tczewianin

Post autor: tczewianin »

Właśnie, że gmina nie rozpisała nowego przetargu na obsługę KrKD, więc sprawa kolejki jest już raczej przesądzona. Ewentualnie skończy się na tym, że kolejka będzie jeździć jako pociąg turystyczny na trasie Krośniewice - Ozorków. Więcej można przeczytać na 750mm.pl, gdzie trochę się udzielam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”