[Śląskie] Linie kolejowe Tychy - Katowice - Sosnowiec

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

http://www.wpk.katowice.pl/index.php?itemid=949

Rozwiązuje czyjeś wątpliwości ;)

Muszę przyznać, że Flirty się pięknie prezentują.

kilof

Post autor: kilof »

Obrazek
Obrazek
Obrazek

oczywiście by Ja :) po więcej zapraszam na www.kilof.boo.pl są tam także zdjęcia wnętrza!


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 239
Rejestracja: 2007-07-02, 12:49
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: Kolejka »

Na Tychach Mieście od ok. 2 tygodni dużo się dzieje. Na peronie I przez środek został wykopany rów na kable do latarń, a dzisiaj jak poszedłem tam po szkole, to zauważyłem, że 6 słupów już stoi. Być może w przyszłym tygodniu wezmą się już za peron II.

[ Dodano: 2008-11-19, 18:59 ]
Wczoraj będąc na spacerze na Tychy Miasto, zauważyłem, że już wszystkie słupy latarń już stoją i pracują nad okablowaniem. Na drugim peronie póki co, to nic się nie zmieniło (tylko przy jednym z jego końców leżały kable).
W zeszłą sobotę będąc na Tychach Zachodnich zauważyłem, że na jednym z peronów też został wykopany rów na kabel i wiata została całkowicie pomalowana na niebiesko. Na drugim peronie też już coś zaczęli robić, a wiata była częściowo pomalowana.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

www.wpk.katowice.pl pisze: 19.11. Podróż Flirtem z pomarańczowym biletem
Tomasz Głogowski,
Gazeta Wyborcza, 20.11.2008 r.

Czy pomarańczowy bilet, który ma obowiązywać w nowych pociągach Flirt, autobusach i trolejbusach tyskiego MZK, zrewolucjonizuje komunikację w naszym regionie? Oby tak się stało, bo to pierwszy krok do wprowadzenia Śląskiej Karty Usług Publicznych, czyli wspólnego biletu w całej aglomeracji.

Wygląda na to, że władzom Tychów uda się coś, czego do tej pory nie dokonał KZK GOP ani żadne inne miasto w naszym regionie. Od 14 grudnia na trasę między Tychami Miasto a Katowicami wyjadą nowe pociągi Flirt. W ten sposób powstanie Szybka Kolej Regionalna, która może dokonać prawdziwej rewolucji w komunikacji. Okazuje się, że pasażerowie SKR nie będą już musieli kupować dwóch różnych biletów na autobus i pociąg. Będą korzystać ze wspólnego biletu. Na dofinansowanie tego przedsięwzięcia zgodziły się już Tychy i urząd marszałkowski. Obie strony nie chcą zdradzać szczegółów finansowych.

Wiadomo, że bilet, którego druk właśnie się rozpoczął, będzie miał pomarańczowy kolor (tzw. pomarańczowa taryfa). Nazwę, która z założenia miała być atrakcyjna marketingowo, wymyślono już ponad rok temu. - To energetyczny kolor, który budzi przyjemne skojarzenia. Mamy nadzieję, że tak samo będzie z nowym połączeniem - mówi Henryk Borczyk, wiceprezydent Tychów.

Pomarańczowy bilet będzie można kupić wszędzie tam, gdzie kupuje się dziś bilety tyskiego MZK: w kioskach, specjalnych punktach sprzedaży czy u kierowców. Wspólny bilet ma być rozprowadzany zarówno w Tychach, jak i w kioskach znajdujących się w pobliżu katowickiego dworca PKP. Niewykluczone, że będzie go można również kupić w kasach dworca kolejowego, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. - Wystąpiliśmy o zgodę do zarządu PKP Przewozów Regionalnych w Warszawie i czekamy na odpowiedź. Moim zdaniem nie będzie z tym problemów - mówi Jarosław Kołodziejczyk, zastępca dyrektora Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach.

Zwykły bilet na Szybką Kolej Regionalną ma kosztować 3 zł, a ulgowy 1,5 zł (bilet miesięczny będzie można kupić za 95 zł). Za tę cenę tyszanie będą mogli dojechać autobusem albo trolejbusem do stacji Tychy Miasto albo Tychy Zachodnie i stamtąd - korzystając z tego samego biletu - pojechać pociągiem do Katowic i Sosnowca. Obie stacje od lat są nieczynne i zdążyły już zarosnąć trawą. Kolej, przygotowując się do uruchomienia SKR, właśnie przeprowadza tam remont, który - jak nas zapewniono - zakończy się przed 14 grudnia.

Szybka Kolej Regionalna ma ułatwić życie przede wszystkim mieszkańcom tyskich osiedli, którzy będą chcieli w 25 min dostać się do stolicy województwa.

W ramach Szybkiej Kolei Regionalnej dziennie kursować ma 78 pociągów, wśród których będą nowoczesne Flirty. Pociągi mają być szybsze i tańsze od autobusów. Dziś za przejazd do Katowic autobusem trzeba zapłacić 2,9 zł, a autobusem pospiesznym 4,2 zł. - Będzie to pierwsze od lat przedsięwzięcie, w którym naprawdę uda się zintegrować komunikację publiczną. Zarówno pod względem wspólnego biletu, jak i dostosowania kursów autobusów do godzin odjazdów pociągów. Mam nadzieję, że tym tropem ruszą pozostałe miasta w regionie - mówi Piotr Spyra, członek zarządu województwa śląskiego.

Pomarańczowy bilet to nic innego jak powrót do idei ATP - biletu, który z powodzeniem funkcjonował w aglomeracji przez trzy lata, do stycznia 2004 r. Potem zniknął z kolejowych kas z powodu sporów o pieniądze. Ówczesne władze województwa tłumaczyły pokrętnie, że ATP był jedynie... reklamą PKP Przewozów Regionalnych.

Niewykluczone, że - jeżeli uda się eksperyment z pomarańczowym biletem w Tychach - w przyszłym roku ogłoszony zostanie w końcu przetarg na Śląską Kartę Usług Publicznych dla całej aglomeracji. Jej najważniejszym elementem, oprócz karty wstępu do kina, biblioteki czy teatru, ma być wspólny bilet na autobusy, tramwaje i pociągi.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja mam cichą nadzieję, że "pomarańczowy bilet" nie podzieli losu ATP i nie zniknie za jakiś czas z kiosku jako kolejna "reklama kolei" :chytry:

Co by nie było, idea jest całkiem ciekawa i trzymam kciuki, żeby została rozpowszechniona na cały Górny Śląsk :)

Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 239
Rejestracja: 2007-07-02, 12:49
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: Kolejka »

Ostatnio będąc na Tychach Zachodnich zauważyłem, że na obu peronach od ul. Harcerskiej do kładki stoją słupy oświetleniowe, ale jeszcze bez lamp. Natomiast na Tychach Mieście rów na kabel został już zasypany i zostały wymienione prawie wszystkie schody na kładce wschodniej na per. I, a na samej kładce wymieniono pozostałe deski. Wczoraj jeszcze przy pomocy pociągu PRT.00 03 została odchwaszczona bocznica po stronie nastawni.

[ Dodano: 2008-12-02, 15:01 ]
Na stacji Tychy Miasto zostały już zamontowane lamy na słupach. Na skrajnej latarni po stronie zachodniej jest zamontowana kamera. Oto kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek
Na Tychach Zachodnich jeszcze nie ma lamp, ale wiaty mają już nowe zadaszenie. Oto kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek
Jeszcze taka mała uwaga: to nie jest LKM, tylko SKR (Szybka Kolej Regionalna).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jakie to szczęście, że to grudzień, przynajmniej trawa nie zarasta peronów :mruga:

A ogólnie rzecz biorąc peron wygląda nawet przyzwoicie ;)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Będzie pomarańczowy bilet na SKR w Tychach:
www.wpk.katowice.pl pisze:04.12. Flirt z pomarańczowym biletem
Jolanta Pierończyk,
Polska Dziennik Zachodni, 02.12.2008 r.

Za dwa tygodnie pociągi typu Flirt na trasie Tychy-Katowice. Rozkład jazdy czeka od 1 września. Teraz jest też wzór biletu. Pierwszego w Polsce wspólnego biletu na autobus i pociąg!

Bo ten bilet ważny będzie zarówno na autobus lub trolejbus, którym trzeba będzie dojechać na którąś ze stacji Szybkiej Kolei Regionalnej w Tychach, jak i na pociąg do Katowic. Będzie miał charakterystyczny pomarańczowy kolor.

Miasto postawiło sobie za cel do roku 2011 zmienić przyzwyczajenia swoich mieszkańców dojeżdżających do Katowic do pracy lub do szkoły. Chce, by przesiedli się na pociąg. Na razie magnesem ma być cena: tylko 3 zł (ulgowy 1,50 zł) za jednorazowy przejazd do Katowic! Bilet miesięczny będzie kosztować jedyne 95 zł (ulgowy 47,50 zł). Przyciągać ma też czas przejazdu: 25 minut, podczas gdy jazda autobusem na zatłoczonej DK 1 i w nieustannych korkach na trasie Tychy-Katowice oraz przy wjazdach do Tychów dochodzi czasem nawet do godziny.

W kasie miasta przygotowane są pieniądze na finansową pomoc dla województwa śląskiego na utrzymanie nowej linii kolejowej. - Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że wpływy z biletów początkowo będą znikome - mówi Henryk Borczyk, zastępca prezydenta Tychów. - Ale jesteśmy zdecydowani na rozwijanie takiego połączenia naszego miasta z Katowicami. Nie ukrywał, że na zmianę przyzwyczajeń tyszan będzie wpływać również... ograniczenie autobusów z Tychów do Katowic.

Coś za coś. W zamian za redukcję kursów do Katowic tyszanie dostaną świetne połączenie z istniejącymi i przyszłymi stacjami. Autobusy zatrzymywać się będą nawet na ulicy Dąbrowskiego, na której dotąd nie było żadnego przystanku i którą nie przejeżdżał żaden tyski autobus. Teraz będą. ¯eby na stację Tychy Miasto było jak najbliżej.

Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 239
Rejestracja: 2007-07-02, 12:49
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: Kolejka »

Dzisiaj były tylko malowane poręcze i filary pod schodami na kładce wschodniej. Tak to wygląda (za zdjęciu po prawej zejście na drugi peron):
Obrazek Obrazek
Będąc jeszcze po 17 na wieczornych zdjęciach zrobiłem fotki oświetlonego peronu:
Obrazek Obrazek

[ Dodano: 2008-12-07, 19:24 ]
Kolejne zmiany:
Tychy Miasto:
:strzałka: zostało ustawionych 8 ławek (moim zdaniem trochę mało, ale może jeszcze ustawią kilka)
:strzałka: barierka blokująca zejście na peron z kładki wschodniej została wycięta
:strzałka: na kładce wschodniej ustawiono kilka nowych latarń
Obrazek Obrazek Obrazek

Tychy Zachodnie:
:strzałka: zostały zamontowane ławki (tak jak dawniej, czyli jedna długa ława wzdłuż ścian wiat)
:strzałka: zostały zamontowane lampy na latarniach
:strzałka: przybyły nowe wskaźniki
Obrazek Obrazek Obrazek

Tychy:
Wczoraj jak byłem były montowane wysięgi na słupach na torze 2 (nowa sieć już wisiała) i pracowały 2 koparki drogowo-szynowe. Wszystkie pociągi jeździły torem 1, chyba, że pociąg jadący do Katowic musiał przepuścić tego jadącego z Katowic (w tedy wjeżdżał na per. III)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przy okazji udało mi się sfocić "Robogagara" (311D-22)
Obrazek

[ Dodano: 2008-12-11, 17:15 ]
Kolejne zmiany w Tychach:
Tychy Miasto:
:strzałka: zostały namalowane linie na krawędziach peronu
:strzałka: została zabrana ziemia z per. II
:strzałka: zostały zabrane fragmenty płytek chodnikowych, które leżały na torach
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tychy Zachodnie:
:strzałka: zostało otwarte zejście z kładki na peron
:strzałka: zostały namalowane linie na krawędziach peronu
:strzałka: zostały ustawione 4 tablice z nazwą stacji
:strzałka: pod kładką ustawiono barierki zamykające drugą połowę peronu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Komunikacja miejska:
:strzałka: przystanek D.T. Baron został przemianowany na "Tychy Miasto" (ten w kier. Paprocan został cofnięty o kilkadziesiąt metrów)
:strzałka: na przystanku "Tychy Miasto" w kier. Dworca zostały powieszone plakaty informujące o otwarciu linii
:strzałka: powstał nowy przystanek "Tychy Zachodnie", ale tylko dla kierunku na dworzec
:strzałka: od niedzieli będzie nowy rozkład dla trolejbusów, który już można zobaczyć tutaj: http://www.mzk.pl/rozklady/linie.htm
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Trochę więcej do poczytania jest jeszcze:
:strzałka: w najnowszym numerzeTwoich Tychów
:strzałka: na serwisie Tychy.pl

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Prowizorka jak w pysk strzelił. Ale dobre i to

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mnie to nie dziwi. Polska rzeczywistość. Chłopaki pracowali ostro... ale jak zwykle chodziło o to by było jak najtaniej ;)

Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 239
Rejestracja: 2007-07-02, 12:49
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: Kolejka »

Dzisiaj będąc na Tychach Mieście zauważyłem, że na wiacie zostały już zamontowane tablice z nazwą stacji, a na dwóch słupach tabliczki z numerami torów. Jutro rano jeszcze pójdę porobić zdjęcia.
Jeszcze takie info:
Jutro o 13:30 odbędzie się inauguracja ruchu na linii Tychy Miasto - Katowice. Będzie m. in. darmowy przejazd do Katowic. Wybiera się ktoś z Was :?:

kilof

Post autor: kilof »

Pierwszy pociąg jutro pojedzie chwilkę przed 4 :) Ja około 7 ze znajomym zaczynam sobie dzień z SKR, na otwarciu będę. Sebek- jak zachcesz to dołącz :D Będę z Patrykiem o 6.44 na Grota Roweckiego, potem na stację i focimy aż do otwarcia OBI. Potem idziemy tam, na Tychy Zachodnie potem, a potem znów torami na TMO. I do otwarcia. Nie wiesz czy ten przejazd powrotny też będzie darmowy? Pozdrawiam.

PS. Gdzie kupić te cholerne pomarańczowe bilety, 17 kiosków w tym 4 oznaczone kolekturą MZK i żaden nie ma :mruga:


Pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 239
Rejestracja: 2007-07-02, 12:49
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: Kolejka »

Przed chwilą dodałem na swoją stronę dzisiejsze zdjęcia z SKR. Poza nimi jeszcze kilkaset innych. Zachęcam do oglądania.

kilof

Post autor: kilof »

Wybrałem kilka swoich zdjęć :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

kilof pisze: Obrazek
Obrazek
Coś im nie wyszło z tymi wyświetlaczami :P

Tak czy inaczej miło spojrzeć na te Flirty :)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

"Stop żądać" jest najlepsze :rotfl:

Mimo wszystko ETR-y pięknie się prezentują. Podobno do wieczornych kursów napełnienia były dość spore.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wow. Czyli w Tychach była niezła impreza. No i te FLIRTY - hmmm, pękne :)

Jak widzę koledzy zostawili na dworcu dla Kolejki wiadomość... "SMS na ławce" :D

kilof

Post autor: kilof »

Tya, zostawili, bo potem jeździli flirtami :D

Nawiasem mówiąc było 160 kg pomarańczy, to tak nawiązując do prędkości, te zero wykasować i będzie pięknie. We flirtach czyściutko, cichutko, od p. rzecznika pr dostałem sześcian z dziurkami i kulkami, boskie, cały dzień się tym bawiłem, i gwizdek :D Nie wiem jak było na tej imprezie o 13,30 bo z Kolejką i patrykiem siedzieliśmy w Katowicach bo rozkład źle zinterpretowałem :D

Awatar użytkownika
Kolejka
Posty: 239
Rejestracja: 2007-07-02, 12:49
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: Kolejka »

kilof pisze:Tya, zostawili, bo potem jeździli flirtami :D
A jak oni jeździli rano, to ja byłem w kościele
kilof pisze:Nawiasem mówiąc było 160 kg pomarańczy...
Szkoda tylko, że te pomarańcze były tylko dla dzieci w wieku do 14 lat.
kilof pisze:Nie wiem jak było na tej imprezie o 13,30 bo z Kolejką i patrykiem siedzieliśmy w Katowicach bo rozkład źle zinterpretowałem :D
Ja wiedziałem, że tak będzie :D Powiem tylko, że miałem bidę z wejściem do tego darmowego FLIRT-a na Podlesieu (ludzi od groma), ale w drodze powrotnej znaleźliśmy sobie miejsca siedzące przy drzwiach (od TM jechał mój ojciec).

A dziś wieczorem poszedłem sobie na Miasto pofocić pociągi i sfociłem:
EN75-002
Obrazek
EN75-003
Obrazek
I EN57-1822 :D (fajnie było zobaczyć Kibleka na Mieście)
Obrazek
Jeśli chodzi o frekwencję, to do tych FLIRT-ów wsiadło po ok. 10 osób, a z tego Kibla wysiadło ok. 20 pasażerów. Moim zdaniem, jak na tą porę, to nawet nieźle (pewnie jeszcze się dosiedli dalej)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”