BiT City: kolej bydgosko-toruńska

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Thomas78

BiT City: kolej bydgosko-toruńska

Post autor: Thomas78 »

Jak w temacie.
Gazeta Wyborcza pisze: Torunianie będą mogli za darmo przejechać się w sobotę szynobusem po planowanej trasie Szybkiej Kolei Miejskiej. - SKM żarliwie popiera o. Tadeusz Rydzyk, który zażyczył sobie przystanku pod swoją uczelnią - twierdzi Bernard Kwiatkowski z magistratu
No proszę - kolejny dowód na to, że w Polsce rządzi Rydzyk. A PiS musi się przecież zrewanżować za poparcie w wyborach. To już druga zapowiedź rządu dot. Torunia - pierwsza dotyczyła budowy drogi ekspresowej, tzw. "Rydzykówki", teraz doszło SKM.
Prezentacja SKM zacznie się w sobotę o godz. 7.10 w Bydgoszczy, skąd wyruszy szynobus w kierunku Torunia. W naszym mieście będzie miał 12 kursów między między stacją PKP Kluczyki a PKP Toruń Północny. Zatrzyma się na dworcach Toruń Główny, Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Trasę tę pokona w ok. 30 minut. MZK podstawi darmowe autobusy oznaczone jako "BiT City", które będą woziły chętnych do przejechania się kolejką z pętli na Ligi Polskiej do Dw. Wschodniego. Przed godz. 16 szynobus wyruszy z Kluczyków z powrotem do Bydgoszczy.
Organizatorzy pokazu SKM, m.in. toruński magistrat, Polskie Linie Kolejowe, PESA oraz Stowarzyszenie Porozumienie Obywateli, chcą zachęcić do przejazdu przede wszystkim mieszkańców Torunia. - Chcemy ich przekonać, że SKM jest projektem, który rozwiąże wiele problemów komunikacyjnych naszego miasta
Jeśli będzie sensownie zrobione, to tak. Jeśli natomiast tak jak w Warszawie, to szkoda kasy, tymbardziej że:
Inwestycja może kosztować nawet 621 mln zł. (...)
Magistrat zaprosił do przejechania się kolejką premiera Kazimierza Marcinkiewicza i marszałka Sejmu Marka Jurka, a także rektorów toruńskich uczelni, w tym o. Tadeusza Rydzyka. - Ojciec dyrektor zażyczył sobie przystanku pod swoją uczelnią przy Porcie Drzewnym - mówi Kwiatkowski
Szkoda, że Kaczyńskiego nie zaprosili, ma przecież doświadczenie w temacie SKM, zwłaszcza w przecinaniu wstęgi.
Torunian będzie wozić w sobotę szynobus bydgoskiej firmy PESA, z którego wkrótce zacznie korzystać dolnośląskie PKP
No proszę, widzę, że PESA konsekwentnie stara się zaistnieć na krajowym rynku. To dobrze, że firma ma jakieś ambicje. Gorzej z Cegielskim, który tylko oprotestowuje przetargi, a nic nie robi w tym kierunku, aby się mieć czym pochwalić.

jacool

Post autor: jacool »

Thomas78 pisze:kolejny dowód na to, że w Polsce rządzi Rydzyk
Kolejny dowód na ignorancję komentującego. Jutro poproszę proboszcza z Chełma, zeby napisał list dziękujący władzom miasta za plan budowy tramwaju, z pętlą w pobliżu jego kościoła. Ciekawe czy GW wydrukuje tekst, że Gdańskiem rządzi proboszcz z Chełma :P

Przykro patrzeć, ale artykuł tendencyjnie pocięty i z politycznymi komentami nie powinien być raczej w dziale kolej i metro, tylko w OT. Danych o samym SKM jak na lekarstwo. Więcej rydzykofobii!

Kolins

Post autor: Kolins »

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3178127.html - tu jest artykuł w całości.

Akurat tak się składa, że (nie będąc fanem O. Rydzyka, a fanem komunikacji miejskiej, czy też kolejowej) zadowolony jestem z tej nowej SKM. PESA ma co robić, zbiera doświadczenia, prosi o radę na pl.misc/kolej w sprawie modernizacji... Coś się dzieje.

voy

Post autor: voy »

621 milionów na SKM? To co oni chcą zrobić ta taaaaką forsę?

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

jacool pisze:Przykro patrzeć, ale artykuł tendencyjnie pocięty
Zostały wycięte pojedyńcze zdania typu, że muszą przygotować projekt i muszą się śpieszyć.
i z politycznymi komentami nie powinien być raczej w dziale kolej i metro
Każda sytuacja dzieje się w jakimś kontekście - tu kontekst jest wyraźny. Natomiast jak ktoś się chce doczepić, to pretekst zawsze znajdzie. Póki co jeszcze nie wprowadzono do konstytucji zapisu o jedynie słusznej opcji ideowej.

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Plany SKM Toruń-Bydgoszcz powstały jeszcze przed wyborami. To tak w formie sprostowania. Ale wiecie co mnie martwi,że czarny dj stacji Toruńskiej będzie jeździł tym czym ja pare dni wcześniej i delikatnie mówiąc swoją obecnością go nieco zeszpeci. Trudno mi się wypowiadać czy taka kolejka jest potrzebna bo nie znam za dobrze tamtego rynku. Jednak jeżeli ma to być coś w stylu wypromowania się to szkoda zachodu. Voy, a co się tak dziwisz. Nikt nie mówił, że kolej to tanii biznes. Trzeba kupić tabor pobudować odpowiednie wiaty, przystanki, zaplecze techniczne to wszystko kosztuje.

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Wilchelm pisze:Trzeba kupić tabor pobudować odpowiednie wiaty, przystanki, zaplecze techniczne to wszystko kosztuje.
No właśnie - warszawskie SKM ograniczyło się wyłącznie do taboru - przystanki, wiaty itd. pozostały takie, jakie były - raczej odstraszające potencjalnych pasażerów. Kilka lat temu, kiedy SKM jeszcze nie było, miałem wątpliwą przyjemność korzystania z jednej z wawerskich stacji. Stan - brud, smród moczem, śmieci, brak toalety (tzn. jest budka z... dziurą w ziemi - ot, "standard" w XXI w.).

Ponadto nie neguję potrzeby sprawnego połączenia dwóch dużych miast, czyli Bydgoszczy i Torunia. Ktoś pisze, że takie plany były od dawna. Zgoda. Tylko, że od dawna jest wiele innych planów, również bardzo (jeśli nie bardziej) potrzebnych w innych regionach, które odkłada się do szuflady. Proponuję przeanalizowanie tego, co jest przyśpieszane w stosunku do innych planów i czy wynika to z priorytetowości potrzeb, czy z czegoś innego.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nie zależnie od tego, czy promotorem tej SKM-ki był ojciec Dyrektor, czy po prostu lokalne samorządy Torunia i Bydgoszczy w końcu same z siebie, po dłuższych przemyśleniach, zdecydowały się na uruchomienie wspólnej SKM-ki, uważam, że projekt jest ciekawy.

Jeśli oba samorządy widzą potrzebę postania SKM-ki - to czemu nie. Ja im kibicuję i jestem za. W końcu warto postawić na komunikacji kolejowej. ;)

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Spokojnie na razie są plany co do SKM-ki. Chociaż jak dla mnie ta nazwa nie pasuje (Szybka Kolej Miejska). Od pomysłów do wykonania jest daleka droga i boję się, że jeżeli za ten projekt wezmą się osoby słabo znające realia kolejowe to ten pomysł albo polegnie nim powstanie na dobre albo będzie kulaw i niedopracowany. Ja jestem za rozwojem kolejnictwa w Polsce bo według mnie nie ma lepszego rodzaju transportu, ale niech się biorą za to ludzie znający ten fach bo inaczej najnormalniej w świecie szkoda pieniędzy.

voy

Post autor: voy »

Wilchelm pisze:Voy, a co się tak dziwisz. Nikt nie mówił, że kolej to tanii biznes. Trzeba kupić tabor pobudować odpowiednie wiaty, przystanki, zaplecze techniczne to wszystko kosztuje.
Sorki, nie doczytałem. Myślałem że to będzie toruńska SKM, a to ma być kolej miejska która połączy Bydgoszcz i Toruń. I kwota jaką trzeba ponieść mnie już nie dziwi.

MW

Re: SKM Toruń - Bydgoszcz

Post autor: MW »

Thomas78 pisze:No proszę - kolejny dowód na to, że w Polsce rządzi Rydzyk. A PiS musi się przecież zrewanżować za poparcie w wyborach. To już druga zapowiedź rządu dot. Torunia - pierwsza dotyczyła budowy drogi ekspresowej, tzw. "Rydzykówki", teraz doszło SKM.
magistrat nie jest organem administracji rządowej - poza tym, czy to oznacza, ze teraz do Torunia nie należy nic budować, bo od razu będzie podejrzenie o konszachty z Rydzykiem? Natomiast temat SKM dla Torunia pojawia się już od jakiegoś czasu, dopiero teraz pojawia się w tej sprawie Rydzyk...

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Co nie oznacza, że wtykanie nosa Rydzyka w te sprawy wyjdzie na dobre.

jacool

Post autor: jacool »

Wilchelm pisze:Co nie oznacza, że wtykanie nosa Rydzyka w te sprawy wyjdzie na dobre.
Czyli inaczej mówiąc: Jeśli nazywasz się Rydzyk, popieraj tylko poronione pomysły, bo jak zaczniesz popierać dobre, to od razu z nich zrezygnujemy... IMO głupota :nuts:

ppln

Post autor: ppln »

Popierać nie znaczy żądąc przystanku pod swoją uczelnią. Pomysło może i dobry, a Rydzyk nie powinien w to wtykać nosa - bo upadnie i nie będzie się zatrzymywać pod jego uczelnią, ani pod jego 'radyjkiem' ;)

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

jacool pisze:
Wilchelm pisze:Co nie oznacza, że wtykanie nosa Rydzyka w te sprawy wyjdzie na dobre.
Czyli inaczej mówiąc: Jeśli nazywasz się Rydzyk, popieraj tylko poronione pomysły, bo jak zaczniesz popierać dobre, to od razu z nich zrezygnujemy... IMO głupota :nuts:
Pop ierwsze nie rozumiesz chyba o czym mówię. Ja osobiście popieram każdy kolejowy projekt z sensem. Ten na razie jest w kwesti palnowania więc tak na dobrą sprawę ciężko się do niego jakoś odnieść. Jednak każdy postornny nie koniecznie znający się na kolejowym fachu Polak usłyszy, że Rydzyk coś ma do powiedzenia to już z urzędu będzie przeciwny temu przedwsięwzięciu chociażby na złość Rydzykowi. O to mi chodzi.

jacool

Post autor: jacool »

Wilchelm pisze:z urzędu będzie przeciwny temu przedwsięwzięciu chociażby na złość Rydzykowi.
Zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy... Wyjdź człowieku z piaskownicy.
ppln pisze:Popierać nie znaczy żądąc przystanku pod swoją uczelnią.
Jako człeczyna który musi jechać dzień w dzień przez całem miasto popieram. Nie wiem jak duży jest ten jego uniwersytecik, ale jeśli ma tam wysiadać nawet 200 studentów, to jest o co walczyć. Nie dla Rydza, tylko dla jego studentów, on w końcu samosmród ma :P

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

jacool pisze:
Wilchelm pisze:z urzędu będzie przeciwny temu przedwsięwzięciu chociażby na złość Rydzykowi.
Zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy... Wyjdź człowieku z piaskownicy.
Ja tylko przedstawiłem bardzo możliwą postawę społeczeństwa polskiego, a nie swoją własną. Mnie osobiście Rydzyk mało co interesuje. Ale widzę, że czytanie ze zrozumieniem kuleje.
Ostatnio zmieniony 2006-02-26, 19:21 przez Wilchelm, łącznie zmieniany 1 raz.

jacool

Post autor: jacool »

Wilchelm, z kąd znasz taką postawe społeczeństwa? Staram się ale nie moge, po prostu już dobija mnie to ciągłe rydzykowanie. Gdzie nie spojżeć tam rydzyk. To już chyba nowa ksywa Chucka Norrisa :P
Niedługo zaczną marudzić, że Rydzyk wyciera d... papierem toaletowym, więc społeczeństwo na złość zacznie gazetami, albo papierem ściernym :nuts:
To właśnie dlatego napisałem o wychodzeniu z piaskownicy. Bo społeczeństwo jeszcze nie zgłupiało do reszty, żeby miało robić rydzowi na złość :devil:
EOT
Ostatnio zmieniony 2006-02-26, 19:23 przez jacool, łącznie zmieniany 2 razy.

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Wystarczy żyć w społeczeństwie aby się o tym przekonać.

lukluk

Post autor: lukluk »

Pomysł co najmniej ciekawy ! niezła kasa :D
Mam nadzieje że ta cała SKM a może Szybka Kolej Między Miastowa będzie rzeczywiście szybka, czyli kompleksowa modernizacja linii(wraz z wiatami), nowy tabor pesy chocby ten nowy ezt 160 km/h.
Pytanie tylko czy ktoś pomyśli i zrobi to porządnie (nie tak jak w Wa-wie) przedwszystkim trzeba zrobi badania czy taka połączenie jest rzeczywiście potrzebne, a kto miałby obsługiwa to połączenie PKP PR ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”