[Węgry] Opłata za fotografowanie kolei

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Tp4

[Węgry] Opłata za fotografowanie kolei

Post autor: Tp4 »

Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) ogłosiły, że od 13 stycznia 2010 roku, każdy kto chciałby robić zdjęcia stacji kolejowych czy taboru, będzie musiał wykupić specjalne, odpłatne zezwolenie.

Zezwolenie kosztuje 1250 forintów węgierskich (HUF), co w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę około 20 zł i musi być wykupione osobno, przez każdego chętnego do fotografowania obiektów należących do MAV.
źródło
http://www.rynek-kolejowy.pl/14069/1406 ... _kolei.htm

Gdyby takie coś było w naszym kraju i w ramach tej opłaty przeszedłbym szkolenie BHP, dostał jakąś legitymacje potwierdzające moje uprawnienia i SOKiście nie mogliby mnie przegonić z terenu kolejowego to jestem za.

A co wy o tym sądzicie?

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) ogłosiły, że od 13 stycznia 2010 roku, każdy kto chciałby robić zdjęcia stacji kolejowych czy taboru, będzie musiał wykupić specjalne, odpłatne zezwolenie.
Mało precyzyjna ta informacja - tyczy się to fotografowania na terenach kolejowych typu bocznice, lokomotywownie, czy także ze zwykłych peronów, bez naruszania zakazu wejścia tam, gdzie pilnuje SOK?

Jeśli jest tak, jak napisał Tp4, to faktycznie nieźle - kwestia tylko, jak często należy płacić zezwolenie (bo jeśli codziennie, to lipa). A jeśli to dotyczy robienia zdjęć także z peronów czy nawet nie z peronów, ale skądkolwiek poza terenami kolejowymi, to kompletna bzdura... Ustrzelisz jakiś pojazd czy budynek, i już - jak to w reklamie było: "Plać i placz". Ciekawe, jak MAV będzie ścigać niepłacących recydywistów, czuję w starych kościach, że coś dużo ich będzie :retard:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Madziarom do głowy uderzyła palinka
PAFAWAG pisze:Ciekawe, jak MAV będzie ścigać niepłacących recydywistów, czuję w starych kościach, że coś dużo ich będzi
Zdziwiłbyś się. Węgrzy to obrzydliwi legaliście. Będą płacić, bo mają to wyuczone od czasów Austro-Węgier.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Co wy gadacie? Ja nie chcę w Polsce żadnych opłat za fotografowaniwe kolei! Przecież to jest śmieszne!

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

PAFAWAG pisze:jak często należy płacić zezwolenie
Podejrzewam, że miesięczne.
OPi pisze:Co wy gadacie? Ja nie chcę w Polsce żadnych opłat za fotografowaniwe kolei! Przecież to jest śmieszne!
Dokładnie, to mija się z celem.

Co do bocznic i miejsc gdzie są SOK to wątpie żeby można było tam focić. Pozwolenie obowiązuje miejsca ogólnie dozwolone, płaci się tylko za to, że masz na zdjęciu tabor kolejowy.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Hola, hola. Z tego, co słyszałem, opłata jest jednorazowa i związana jest tylko z kosztem legitymacji i kursem BHP.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

KKS pisze:Hola, hola. Z tego, co słyszałem, opłata jest jednorazowa i związana jest tylko z kosztem legitymacji i kursem BHP.
No właśnie. Kursem BHP. Możliwe, że mieli problemy z osobami robiącymi zdjęcia, może robili to narażając swoje i innych życie, a może i komuś coś się stało :?: Moim zdaniem prawdopodobne jest, że o to chodzi. Tak więc każdy po przejściu szkolenia będzie miał większą swobodę, ale w przypadku wypadku kolej nie będzie miała jakichkolwiek nieprzyjemności. Pokażą tylko papier z podpisem poszkodowanego.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

KKS pisze:Z tego, co słyszałem, opłata jest jednorazowa
Kit, że jednorazowa, ale za 25zł można zawsze więcej kupić.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jeśli jest to opłata jednorazowa i MAV chce to jakoś uporządkować, a jednoczesnie - poprzez szkolenia BHP - zasygnalizować zagrożenia. To ja jestem ZA. ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Amalio pisze:może i komuś coś się stało
Taa, na całym świecie się dzieje - co kilka minut ginie 1 miłośnik kolei. Pewnie dlatego opłaty są wszędzie poza Polską... Są? :mruga:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Lopez pisze: Taa, na całym świecie się dzieje - co kilka minut ginie 1 miłośnik kolei. Pewnie dlatego opłaty są wszędzie poza Polską... Są? :mruga:
Nie wiem do czego pijesz...
Mieli problemy z miłośnikami i w końcu coś się stało, to postanowili pozbyć się problemu.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... pieniądze.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

TLG pisze:Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... pieniądze.
W tym przypadku :?: Przecież dochód z tego będzie praktycznie żaden.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Amalio pisze:Przecież dochód z tego będzie praktycznie żaden.
Ale widać jakiś cel w tym mają... Jeśli np. przeznaczą dochód z tych szkoleń na utrzymanie/remont pojazdów zabytkowych, to na pewno warto ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja myślę, że chodziło głównie o krótkie przeszkolenie i ostrzeżenie miłośników, by robiąc zdjęcia taboru - z jednej strony nie przeszkadzali pracownikom kolei, a z drugiej strony nie zrobili sobie krzywdy.

A przy okazji, jeszcze na tym zarabiają. Chociaż pewnie nie jest to jakiś wielki zysk finansowy. ;)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Amalio pisze:Przecież dochód z tego będzie praktycznie żaden.
Ale MAV jest w dramatycznej sytuacji finansowej, więc ci drobniejsi decydenci łapią się za wszystko, za co się da. Na początku ta teza też wydała mi się nieco bez sensu, ale jak się głębiej w to wejdzie to nabiera sensu.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Równowartość 20 złotych coś im da? Przecież u nas za kurs BHP sobie więcej życzą.

Lopez

Post autor: Lopez »

Może z tą kasą to nie jest wcale żadna przesada: równowartość 20zł różnicy nie robi, ale kara ~200 zł za brak papierka to już zawsze coś.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”