[Świętokrzyskie] Tabor kolejowy

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Hannibal

[Świętokrzyskie] Tabor kolejowy

Post autor: Hannibal »

Gazeta Wyborcza:

Jest niewielki, nowoczesny, ekonomiczny, bardzo wygodny i wyprodukuje go PESA Bydgoszcz - tak najprościej można opisać autobusy szynowe, które najprawdopodobniej od września będą kursowały na linii Skarżysko - Kielce - Sędziszów oraz Skarżysko - Ostrowiec Świętokrzyski. - Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg, ale z podpisaniem umowy poczekamy na ewentualne protesty. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze, bo taki autobus jest bardzo potrzebny - informuje Tadeusz Jóźwik, członek zarządu województwa. Do przetargu poza PES¡ przystąpiła firma Kolzam z Raciborza. Samorząd województwa na zakup dwóch szynobusów z 60-80 miejscami siedzącymi przeznaczył 12,7 miliona złotych z dotacji otrzymanej z budżetu państwa na przewozy regionalne.

Wczoraj przedstawiciele samorządu województwa dyskutowali też m.in. z władzami Buska nad przywróceniem połączeń kolejowych na trasie Kielce - Busko. Zawieszono je 12 grudnia ubiegłego roku. - Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że przy obecnej liczbie pasażerów nie ma sensu utrzymywać dotychczasowych połączeń. Zdecydowaliśmy jednak, żeby utrzymać infrastrukturę kolejową w dobrej kondycji, bo może uda się przywrócić połączenie w okresie wakacyjnym albo po stworzeniu nowego rozkładu jazdy - mówi Jóźwik
--------
Co o tym myślicie ?

MW

Post autor: MW »

Oczywiście szynobusy to bardzo dobry pomysł! Zwłaszcza jeżeli chodzi o linie, gdzie wypuszczenie tradycyjnego EZT mija się z celem.
Połączenie mamy zachowane przy znacznie niższych kosztach.
Szynobus to właściwie jedyny ratunek do mniej wykorzystywanych linii, których PKO najchętniej chciałoby się pozbyć.
"Program restrukturyzacji przewiduje ograniczenie eksploatacji linii kolejowych do 17,5 tys. kilometrów. Obecnie PKP używa prawie 20 tys. kilometrów linii, choć statystyki wskazują na więcej" - komentarz oficjalny przedstawicieli PKP...

Inspektor

Post autor: Inspektor »

Tak,nie zostaje mi nic innego jak tylko potwierdzić powyższą wypowiedź.To bardzo dobry pomysł,mam nadzieję że puszczą go na "właściwe linie" :)

Kolins

Post autor: Kolins »

Noo, linia pomimo braku ruchu utrzymana w dobrej kondycji... Lubię takie myślenie. Zawsze jest nadzieja, że jeszcze kiedyś coś tymi torami pojedzie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Poza tym PESA w Bydgoszczy ma już pewne sukcesy na tle budowy autobusów szynowych... Tak więc tylko pogratulować dobremu pomysłowi... :)

Kolins

Post autor: Kolins »

W moich okolicach niekt nie myśli poważnie o zabezpieczeniu torowiska na poważnie, tylko "jest wola", itp. A zupełny brak działań - z wyjątkiem fragmentu linii Pruszcz Gdański - Lębork, na której kursują... drezyny ręczne (wspaniała inicjatywa)!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Może takie imprezy, typu "przejazd drezyną", mogą być szansą na poważniejsze zainteresowanie lokalnych władz samorządowych...

A zakupy takich szynobusów to przecież też nie jest zły pomysł... :)

Kolins

Post autor: Kolins »

Tam akurat na tem fragmencie linii nic już raczej nie pojedzie. W 2002 jechał tamtędy pociąg techniczny, stwierdzili,że nasyp się o ileś cm obsunął, będzie to postępować i nie opłaca się remont. Tor przejęła gmina (chyba Kolbudy) i wynajęł go gość, który samodzielnie stara się (udanie) dbać o ten tor. Zakupił kilka drezyn i jeździ ( www.drezyny.pl tu jest coś o tym).

Ale szynobus jest przecież lekki. Powinien spokojnie takim np. torem przejechać!

Lopez

Post autor: Lopez »

Trochę odkurzę ten temat...
Szynobusy są i jeżdżą :) Mają się chyba całkiem nieźle. Jedyny problem to pękające plastiki w środku. No i wydaje mi się bez sensu, że na pokładzie jest maszynista i konduktor. Ten ostatni byłby zbędny, gdyby tylko PKP wymyśliła jakiś nowy sposób sprzedaży biletów. A tak koszty obsługi szynobusa niepotrzebnie rosną.
PS. Jeździłem tymi szynobusami tylko na trasie Starachowice-Skarżysko-Kielce i dotyczy to egzemplarzy 003 i 004.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

http://transport.asi.pwr.wroc.pl/0.1A/t ... hp?p=21775
Czy ten SA133 to nie jest jeden z tych co trafią do Świętokrzyskiego?

Lopez

Post autor: Lopez »

ep40 pisze:Czy ten SA133 to nie jest jeden z tych co trafią do Świętokrzyskiego?
To jest małopolski szynobus. Zdaje się, że dostarczony jakoś w marcu. Jeździ na Balice.

Lopez

Post autor: Lopez »

Ostatnio jeden się zrąbał i na trasie Ostrowiec - Skarżysko jechałem starym EN57. Bardzo awaryjne nie są, jednak się zdarza. Ale ja nie o tym :) Tym razem stał z tego co wiem kilka dni. Chyba coś siadło w elektryce. Niestety nie wiem, który pojazd.
OT: W ciągu dnia jeden pojazd kursuje do Ostrowca i z powrotem do Skarżyska 7 razy. Odległość wynosi około 40 km, ale z powodu stanu torów na niektórych odcinkach pociąg zwalnia do 10 km/h (!), w sumie jedzie koło równej godziny. Uswiadomiłem sobie, że gdyby średnia prędkość była dwa razy większa to i stopień wykorzystania szynobusów mógłby być większy. Mogłyby np. wykonac 10 kursów i więcej. Wymaga to jednak inwestycji w infrastrukturę. Możnaby wtedy przewieźć więcj pasażerów (bo więcej kursów), ale też więcej pasażeró decydowałoby się na kolej zamiast busa bo szybciej i łatwiej złapać wygodne połączenie.

marekJG

Post autor: marekJG »

Lopez pisze:W ciągu dnia jeden pojazd kursuje do Ostrowca i z powrotem do Skarżyska 7 razy.
A jaka jest frekwencja . zastanawia mnie dlaczego nie wydłuży się relacji np do Kielc. To byłoby dobre wykorzystanie taboru i zwiększyłoby oferte przewozową.

Lopez

Post autor: Lopez »

Np. dziś rano jechałem szynobusem do Skarżyska i po 5 minutach pojechał do Kielc :)
Z frekwencją jest różnie. Z reguły na pokładzie jest około 20-30 osób ale bywa też 50-60 na niektórych kursach. Frekwencja wzrosłaby gdyby PKP wprowadziło bilety ryczałtowe na krótkich trasach np. 1-2 stacje. W tej chwili cena biletu między Starachowicami Zach. a Wąchockiem to chyba 3,50 za cały bilet , więc wielu ludzi woli busy i autobusy - chociaż mniej wygodnie to taniej.

[ Dodano: 04 Maj 2007 18:20 ]
A gdyby torowisko było w lepszym stanie to możnaby w ciągu dnia zrobić 12 kursów przy prawie tych samych kosztach i pasażerów byłoby więcej :D

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Świętokrzyska kolej

Post autor: O530 »

Pozwoliłem sobie założyć nowy temat o Świętokrzyskich pociągach itp.


Nowe barwy i czarownica na szynobusach.
Zdjęcia:
http://kielce.gazeta.pl/kielce/51,88614 ... 6.html?i=0

Artykuł:
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,88614,9540846.html

Jak dla mnie ładne ; D

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Ciekawe barwy :)

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

"Kolejne ED72 dla świętokrzyskiego zmodernizowane" - donosi Skyscrapercity.
Obrazek

Dla mnie bomba :mruga:

Awatar użytkownika
Jack the Ripper
Posty: 1037
Rejestracja: 2011-07-10, 21:41
Lokalizacja: Radom - Lublin
Kontakt:

Post autor: Jack the Ripper »

Stare :mruga:
Powiedz mi lepiej, czemu Świętokszyskie kupuje dwuczłonowe ELFy ? Nie za bardzo pojmuję tego ruchu.
Co do tej ED'yty- ona ma pójść na IR, trasa Skarżysko - CK - Kraków czy CK - Włoszczowa - Częstochowa ?
Ostatnio zmieniony 2011-07-21, 18:29 przez Jack the Ripper, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

PiRo pisze:Stare
Dodawałem to już dawno, ale nie było widać, więc dodałem od nowa :cool:

PiRo pisze:czemu Świętokszyskie kupuje dwuczłonowe ELFy ?
Tego nie wiem :)

PiRo pisze:ona ma pójść na IR, trasa Skarżysko - CK - Kraków czy CK - Włoszczowa - Częstochowa ?
Tego również nie wiem xD


Kolej nie pociąg mnie tak jak KM :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

O530 pisze:"Kolejne ED72 dla świętokrzyskiego zmodernizowane" - donosi Skyscrapercity.
Stare, ale i na mnie zrobiło wrażeni. Super zrobili tego kibelka :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”