[Zachodniopomorskie] Szczecińska Kolej Metropolitalna

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

[Zachodniopomorskie] Szczecińska Kolej Metropolitalna

Post autor: Przemek »

http://inforail.pl/rusza-szczecinska-ko ... 03174.html
Trzy nowe połączenia Szczecina i Goleniowa, sześć na trasie Szczecin – Gryfino. Marszałek Województwa we współpracy z gminami w marcu uruchomi nowe pociągi w ramach pilotażu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.
Nowe pociągi startują 11 marca br. Godziny odjazdów na trasie Szczecin-Gryfino: 8:15, 12:05, 14:20, 16:54, 17:45. Trasa Gryfino-Szczecin: 8:47, 11:51, 15:45, 16:19, 18:43, 19:36. Czas podróży to 22 minuty. Do Goleniowa ze Szczecina Głównego odjedziemy o godzinach: 5:19, 13:40, 22:45, a z Goleniowa do Szczecina o następujących porach: 6:27, 15:55, 23:25. Czas podróży to 33 minuty.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szczecińska Kolej Metropolitalna

Post autor: J-31 »

Wszystko śliczne i piękne, ale ... nie jest tak różowo jak by nam się wydawało.

Otóż swego czasu chciałem bardzo trafić do Szczecina i Świnoujścia, ale nie chciało mi się gnać pociągiem ~7h przez całą Polskę, więc uznałem, że fajniej będzie polecieć tam samolotem (ok. 1h), a potem skorzystać z pociągu lokalnego, by dojechać bezpośrednio do Szczecina Głównego. ;)

A to oznacza, że z tego zestawu połączeń najbardziej zainteresowało połączenie z Goleniowa do Szczecina i odwrotnie. Przy czym trzeba uważać, bo jest stacja Goleniów - ona w zasadzie umiejscowiona jest na węźle, bo z tej "głównej" stacyjki można dojechać zarówno do Szczecina jak i do Świnoujścia - a potem jest też p.o. "Port Lotniczy Szczecin Goleniów". Ten końcowy przystanek kolejowej odnogi, rzeczywiście jest bardzo blisko portu lotniczego i to tutaj można by się przesiąść z samolotu do pociągu i odwrotnie. Tyle teoria ;)

Zresztą no niby po to jest ten pociąg... tyle, że jak zacząłem weryfikować rozkład lotów PLL LOT + odjazdy pociągów Regio, to się mocno zdziwiłem i szybko zrezygnowałem ;)

I poniżej przykłady, przy czym przykładowy rozkład lotów i kursów Regio jest dla dnia 5 marca br., czyli poniedziałek (dzień roboczy). W rozkładzie LOT-u mamy na ten dzień zaplanowane cztery samoloty z Warszawy na Goleniów (wszystkie loty z Okęcie, a więc WAW, czas trwania lotu 1:10h i 10:15h, ostatni samolot to Ryanair, Boeing 737-800). Obok podałem rozkład pociągów dla porównania (do stacji Szczecin Dąbie i Szczecin Główny)

:strzałka: lot 1 :strzałka: przylot na SZZ - godz. 8:45 :strzałka: odj. poc. Regio R 88644 godz. 8:15, następny poc. R 88646, odj. godz. 10:19
:strzałka: lot 2 :strzałka: przylot na SZZ - godz. 14:40 :strzałka: odj. poc. R 88648 godz. 14:55, następny poc. R 88650, odj. godz. 17:04

:strzałka: Ostatni kurs poc Regio z p.o.o Port Lotniczy Szczecin Goleniów do Szczecina godz. 19:10 (R 88652)
============================================================================
:strzałka: lot 3 :strzałka: przylot na SZZ - godz. 20:35
:strzałka: lot 4 (Ryanair) :strzałka: przylot na SZZ - godz. 20:55

Tylko jedno połączenie - LOT-owskie - gwarantuje przesiadkę z samolotu do pociągu, ale pasażer ma na to tylko 15 minut (teoretycznie, bo praktycznie jest to mało realne, chyba, że ostrym sprintem). Pozostałe... jak widać. Po godz. 19-stej w ogóle nie ma już żadnego połączenia kolejowego. :nuts:

W drugą stronę jest ciut lepiej - tj. ze Szczecina Głównego na lotnisko w Goleniowie ? (dla ułatwienia przyjąłem skrót PLSG - Port Lotniczy Szczecin Goleniów) ;)

Pięć pociągów Regio:
1. R 88622, Szczecin Główny g. 06:28 :strzałka: PLSG (przyjazd) godz. 07:14
2. R 88626, Szczecin Główny g. 10:33 :strzałka: PLSG (przyjazd) godz. 11:20
3. R 88628, Szczecin Główny g. 12:35 :strzałka: PLSG (przyjazd) godz. 13:18
4. R 88632, Szczecin Główny g. 16:38 :strzałka: PLSG (przyjazd) godz. 17:26
5. R 88634, Szczecin Główny g. 19:25 :strzałka: PLSG (przyjazd) godz. 20:08

Rozkład lotów z Goleniowa (SZZ) do Warszawy (wszystko na lotnisko Okęcie, czyli WAW)
1. LOT godz. 9:15
2. LOT godz. 15:05
3. Ryanair godz. 18:00
4. LOT godz. 21:05

W tym kierunku można by przyjąć, że większość z tych połączeń kolejowych jest trochę synchronizowana z lotami - warto też pamiętać, że na lotnisku trzeba być minimum 30-40 minut przed odlotem, a także z pociągu trzeba jednak trochę drogi pokonać, a zatem pociąg R 88632 jest już na bardzo dużym styku ;)

Generalnie rzecz biorąc nie zadowoliło mnie to, więc całkowicie zrezygnowałem, a rok później najpierw do Świnoujścia a potem do Szczecina poleciałem ... do Berlina (TXL), a potem pojechałem pociągami z ... Berlin Hbf. Natomiast do Szczecina dotarłem kilka dni później wracając ze Świnoujścia ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”