Jelcz L090M

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

ŁK-MZK pisze:Były jakieś problemy z zarejestrowaniem go na zabytek ;) :?:
Nie.
Natomiast jakby był zakupiony przez prywatną osobę to raczej nie udało by się zarejestrować go w ten sposób. Duże znaczenie dla wpisu do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków miał fakt, że stowarzyszenie było powołane głównie do ratowania autobusów.
ŁK-MZK pisze:Fajny pomysł bo tych wozów możemy za kilka lat już nie zobaczyć, a warto chociaż jedną sztukę każdego modelu mieć gdzieś zachowaną ;)
No takie właśnie jest założenie ratowania każdego pojazdu.
Obecnie nie ma zachowanych przedstawicieli np. serii San H25, San H27 czy Jelcz 014 Lux i starszych jak Star 52 (nie wspominając o zagranicznych Mavagach, starych Ikarusach, Skodach). Szanse, że kiedykolwiek jeszcze zobaczymy któryś spośród tu wymienionych autobusów są nikłe. Tak jak one zaginęły w zapomnieniu i po cichu, tak jakoś nie wierzę za bardzo w to, że ktoś będzie chciał ratować Jelcza L090M/S czyli gimbusa. A Jelczy L090M powstało 18 na ramie Stara i 1 na ramie MANa (na TWB się pomyliłem podając 17+1) a na pewno spotkanie z palnikiem miało już 7-8 z nich.

A za gratulacje od wszystkich dziękujemy i mamy nadzieję, że Jelcz M11 #317 wyjdzie nie gorzej od tego :)

________________________

Jeszcze tutaj gorące podziękowania dla wszystkich osób które w jakikolwiek sposób pomogły w remoncie tego autobusu :!: Gorąco dziękujemy :!:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Lopez pisze:Dla mnie bomba :)
Ja dopiszę Ci - choć pewnie będę się powtarzać ;) - że miałem przyjemność objechać Nowy Sącz właśnie tym autobusem. Jeszcze przed remontem, w zeszłym roku. I on nie tylko jest fajny, ale fantastycznie się tym jedzie, chociaż koniecznie trzeba się trzymać poręczy :)

Autobus jest naprawdę super i dobrze, że udało się go zachować. :-P

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Piękny! Doskonała robota ;) ¯yczę powodzenia przy M11.

Awatar użytkownika
Suchy
Posty: 156
Rejestracja: 2007-07-04, 14:44
Lokalizacja: Nowa Wieś (gm. Nisko)
Kontakt:

Post autor: Suchy »

http://i056.radikal.ru/1006/2c/583433069a71.jpg
Litewski Jelcz L090M z gniotowymi drzwiami.

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

A to ciekawostka! Nie wiesz może, czy one tak oryginalnie, czy przeróbka?

Awatar użytkownika
Suchy
Posty: 156
Rejestracja: 2007-07-04, 14:44
Lokalizacja: Nowa Wieś (gm. Nisko)
Kontakt:

Post autor: Suchy »

mrozard pisze:A to ciekawostka! Nie wiesz może, czy one tak oryginalnie, czy przeróbka?
Podejrzewam, że to oryginał, ale reszta tamtejszych L090M ma normalne drzwi (0-1-1).

trasamd

Post autor: trasamd »

morzard pisze:A to ciekawostka! Nie wiesz może, czy one tak oryginalnie, czy przeróbka?
Również uważam, że jest to pojazd fabryczny ponieważ po Visaginas, oprócz przedstawionego na zdjęciu TVC 109, jeździ jeszcze jeden identyczny o numerze rejestracyjnym TVC 105. Reszta L090M z tego miasta posiada standardowy układ drzwi 0-1-1.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Swoją drogą to jest ciekawy pomysł z tymi drzwiami. Szkoda, że tego nie zastosowano w większej ilości L090M ;)

Awatar użytkownika
Suchy
Posty: 156
Rejestracja: 2007-07-04, 14:44
Lokalizacja: Nowa Wieś (gm. Nisko)
Kontakt:

Post autor: Suchy »

http://www.miestai.net/forumas/showthread.php?t=8354
Na tej stronie jest więcej zdjęć Jelczy (L090M, 120M, L120) z Visaginas.

Bartek

Post autor: Bartek »

Piękne! Lepiej zadbane niż nie jeden polski Jelcz.

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Jak oni to robią :shocked: :?:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ciekawostką dla mnie jest jednak to, że w zasadzie każdy z ich 120-stek jest w innych barwach. I zastanawiam się, czy oni odkupywali te autobusy, czy kupowali w różnych okresach. ;)

Awatar użytkownika
tantus
Posty: 212
Rejestracja: 2009-05-23, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Jelcz na Litwie

Post autor: tantus »

Jelcz L090 0-2-2 jak najbardziej oryginalny - pamiętam jak ok. 2003 roku znajomy przesyłał mi jego zdjęcia z linii produkcyjnej. O ile wiem, takie pojazdy trafiły tylko na Litwę. W tamtym okresie Jelcz regularnie sprzedawał autobusy na ten rynek - były to głównie modele 120M i L090, ale chyba także parę sztuk T120 i L120 się zdarzyło.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak, wspomiana firma, posiada bodajże jednego L120. Jest tam nawet jego zdjęcie ;)

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

Dobry wynalazek :D
No ciekawe jakie to tak do końca miało oznaczenie. Nasz sądecki to "czysty" L090M, gimbusy to L090M/S (choć często to S jest pomijane jednak zawsze powinno być).

Swoją drogą szkoda, że nie zaoferowali tej wersji pojazdu w Polsce. Myślę, że pare miast by się skusiło. Zresztą właśnie jedną z przyczyn kasacji i wycofania miejskich L090M były te nieszczęsne drzwi i wejście.

Awatar użytkownika
Suchy
Posty: 156
Rejestracja: 2007-07-04, 14:44
Lokalizacja: Nowa Wieś (gm. Nisko)
Kontakt:

Post autor: Suchy »

Obrazek
Nie wiem czy ktoś już to zrobił. Drzwi od Dluxa w L090M. Autobus do sprzedania na Allegro. Nr rej. SD 70210.

interwojciech

Post autor: interwojciech »

Poratowałby mnie ktoś z Was zdjęciem pulpitu kierowcy Jelcza L090M z dwoma drzwiami? Potrzebne mi to jest do egzaminu na kat. D :) Dorwałem się do takiego modelu, ale w wersji szkolnej, która ma jedne drzwi i ciekawi mnie, czy w wersji miejskiej jakoś inaczej były usytuowane przyciski.

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

Autobus jak autobus. Masz znaczki na ikonkach - cudów tam nie ma. Do drzwi masz dwa przyciski w dolnym rzędzie po lewej stronie. Każdy otwiera i zamyka jedne drzwi. Jedyne to spokojnie odczekaj bo czas reakcji od wciśnięcia przycisku do zamknięcia/otwarcia drzwi jest długi (3-5s).
Z prawej w dolnym rzędzie ostatni przycisk to hamulec silnikowy. Przy zjazdach w dół na wyższych biegach możesz załączyć. Pamiętaj tylko o wyłączeniu bo odcina obroty silnika przy jakiejś tam wartości. Na włączonym hamulcu silnikowym nie dotykaj gazu bo szarpnie.
I bardzo delikatnie z hamulcem - jest wrażliwy. Od razu sprawdź na placu jak reaguje.
Na tym wozie mógłbym w nieskończoność zdawać prawko - wspomaganie takie, że jednym palcem kręcisz, skrzynia biegów precyzyjna jak w osobówce no i jest króciutki co ułatwia każdy manewr. Pamiętać jedynie trzeba o tym, że masz oś przednią pod sobą i nie można go wypuszczać nad krawężnik.
Ten egzaminacyjny na Śląsku jest żółty i doskonale widać gdzie kończy Ci się auto przy cofaniu i manewrach.

interwojciech

Post autor: interwojciech »

Dziękuję za te spostrzeżenia ;-) A wiesz może jak się sprawdza w tym wozie światła długie? Za nic mi nigdzie nie świta jak je włączyć i gdzie ich szukać żeby za dużo czasu nie stracić i się nie denerwować jakby tak pech chciał iżbym je trafił ;) Dobrze kombinuję, że będą tam gdzie się włącza kierunkowskazy i wycieraczki?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Ciągnąłeś dźwignię do i od siebie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”