Jelcz PR110D Lux

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Adrian_

Jelcz PR110D Lux

Post autor: Adrian_ »

Ostatnimi czasy na km-forum wszycy starają się pisac wyłącznie o nowych produktach Jelcza, więc postanowiłem sięgnąć do starszych konstrukcji tego producenta i założyć temat o najlepszym (w moim mniemaniu) autobusie turystycznym PRL-u, jakim był Jelcz PR110D Lux. Produkcja tego modelu rozpoczęła się w latach 80-tych. Do 1988r. produkowano wersje standardowe tego autobusu, które nazywane były Jelcza PR110D. Wersja "Lux", czyli ulepszona została wprowadzona do produkcji również w 1988r. Autobus ten różnił się od zwykłej PR110D klimatyzatorami na dachu (tzn. "talerzami") oraz nieco innym układem okien. Jelcz okazał sie wówczas idealnym autobusem turystycznym, który zyskał uznanie wśród różnych przewoźników (nie tylko PKS-ów) i z czasem po Polsce jeździło dosyć dużo tego typu autobusów. Obecnie Jelczy PR110D Lux jest nadal dużo, ale są sukcesywnie eliminowane z ruchu liniowego. Tylko nieliczne PKS-y, jak np. mielecki Connex, czy też PKS Przemyśl, tudzież PKS Jarosław posiadają jeszzce dosyć dużo sztuk tego turystyka. W sanockim Connexie PR110D Lux pojawiły się w 1989 roku. Autobusy te otrzymały wówczas nr. rej. KSS 964D oraz KSS 841E, które zmieniono w 2001r. Wóz o nr. rej. KSS 841E otrzymał nr. rej. RSA H972, lecz w 2003r. został skasowany. Do końca swojego życia służył w placówce terenowej w Lesku. Drugi Jelcz PR110D Lux otrzymał nr. rej. RSA H891 i jeździ do dziś. RSA H891 przetrwał tylko dzięki temu, ze w 2001r. przeył wypadek zdecydowano zrobić mu NG, dzięki któremu autobus ten otrzymał ścianę tylną od Jelcza T120 :!: z która jeździ do dziś. Jeśli macie jakieś ciekawostki nt. Jelczy PR110D Lux, tudzież chcecie sie wypowiedzieć na ich temat to zapraszam do dyskusji :).

Bartek

Post autor: Bartek »

Adrian_ pisze:w moim mniemaniu
nie tylko w twoim :) , jak bym mógł to miałbym w domu zamiast wszystkich krzeseł siedzenia z Deluxa :D A tak w ogóle to uważam go za najwygodniejszy autobus jakim jechałem, nie miałem najmniejszego problemu z uśnięciem w nim.

Milenium

Post autor: Milenium »

Ogólnie, PR110D to dobra konstrukcja. Szczególnie dobrze pomyślanym autem są odchylane drzwi, które nie zabierają miejsca.

OT: :retard:
Adrian_ pisze:Ostatnimi czasy na km-forum wszycy starają się pisac wyłącznie o nowych produktach Jelcza
...i zdenerwowałem się że ja nie zrobiłem tego tematu, musiałem go zrobić. Oczywiście w tym temacie będe pisał swoje dyrdymały o Sanoku, którego tak kocham... :retard:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Milenium pisze:...i zdenerwowałem się że ja nie zrobiłem tego tematu, musiałem go zrobić. Oczywiście w tym temacie będe pisał swoje dyrdymały o Sanoku, którego tak kocham...
Czyli uważasz, że wszystkie tematy o Sanoku, w których przelewałem wiedzę były dyrdymałami? przepraszam bardzo, ale czy ty mieszkasz w Sanoku i masz codzienny podgląd na tamtejsza komunikację miejską? chyba nie, tylko jak zwykle wyciągasz pochopne wnioski i starasz się prowokować kolejną kłótnię i wykopać znów topór wojenny. I nie wciskaj mi kitu typu, ze mnie polubiłeś itd. bo jak zwykle blefujesz, by załagodzić sytuację. I dośc ot na ten temat.
Ostatnio zmieniony 2006-09-03, 14:13 przez Adrian_, łącznie zmieniany 1 raz.

Milenium

Post autor: Milenium »

Adrian_ pisze:I nie wciskaj mi kitu typu, ze mnie polubiłeś itd. bo jak zwykle blefujesz, by załagodzić sytuację.
Teraz naprawdę nie wciśkam kitu, ale niektóre bzdury, króte piszesz to przez gardło nie przechodzą... A lubić czy nie lubić to Cię dalej lubię i twoje podejście do życia... Głupie podejście do życia... :D
Adrian_ pisze:bo jak zwykle blefujesz, by załagodzić sytuację.
:D LOL....
Adrian_ pisze:Czyli uważasz, że wszystkie tematy o Sanoku, w których przelewałem wiedzę były dyrdymałami?
Nie, ale w innych miastach na których się nie znasz to "pieprzysz bzdury' ja rozumiem jakby to się zdarzyło 2 razy... Ale niestety to się zdarza co 2 dni co jeden 1 dzień...
Adrian_ pisze:wykopać znów topór wojenny
:retard: LOL
Adrian_ pisze:chyba nie, tylko jak zwykle wyciągasz pochopne wnioski i starasz się prowokować kolejną kłótnię
W żadnym razie, na twoje zyczenie mogę się zamknąć i nic nie mówić.

:idea: EOT

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Milenium pisze: na twoje zyczenie mogę się zamknąć i nic nie mówić
Ooops. Widzę, że tak będzie chyba najlepiej :shocked:

A temat. Owszem ciekawy. Jelcze Pr 110D Lux. Kawałek historii naszej motoryzacji. :)

A może jakieś fotki Adrianie jeszcze bym po prosił ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Oczywiście, ze posiadam. Oto zdjecia ostatniej sanockiej PR110D Lux:
zdjecie mojego autorstwa:
http://img65.imageshack.us/my.php?image=im000874pw8.jpg
a tutaj są zdjęcia tej Peerki z TWB:
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-53194.html
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-73242.html
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-103568.html
Niestety nie posiadam żadnego zdjęcia tego autobusu od tłu, które by udokumentowąło tylną ścianę z T120 nowszej wersji.Autobus ten jest obecnie strasznie zaniedbany, w dodatku Connex zamalował mu logo i nazwę Jelcz. Autobus ten juz wkrótce może zostać skasowany, gdyż ma już 17 lat. Obsługuje na stałe kurs Sanok-Rzeszów z 11:25, Rzeszów-Sanok z 14:00 i Sanok-Rymanw z 16:30.

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Postanowiłem nieco odświeżyć ten temat o tym autobusie, bo za nie długi czas zapewne zaczną nam całkowicie znikać z ulic. W PKS Przemyśl, zaczęto już je stopniowo kasować, choć jeszcze są. Ciekaw jestem, jak sprawa z tymi autobusami ma się w innych miastach.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ŁK-MZK pisze:Ciekaw jestem, jak sprawa z tymi autobusami ma się w innych miastach.
No w Warszawie to już prawie zapomnieliśmy co to jest Jelcz PR110D Lux. Sporadycznie może się jeszcze jakiś pojawić - czasami przewoźnicy w kraju je jeszcze eksploatują - ale do Warszawy PKS-y coraz częściej przysyłają "lepsze" autobusy, czyli często te nowsze, bądź niedawno kupione używane ;)

marekJG

Post autor: marekJG »

W wielu miastach takch pojazdów jeździ jeszcze sporo, choćby PKS Lipno, PKS Mława, PKS Łomża czy PKS Jelenia Góra (mimo sprowadzania Bov nikt nie ma zamiaru ich pozbycia się)

Bartek

Post autor: Bartek »

W Mielcu niestety większość PR110D poległa w latach 2005-2006 w zamian za Axery :|

siekierowy

Post autor: siekierowy »

W ¯ywcu jeszcze się dwa ostały.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

W Wielkopolsce nie zanosi się na eksterminację deluksów - nie mówię tu nawet o KSK, gdzie peerki są najlepszymi wozami, ale np. PKS Poznań wysyła takie wozy na linie pospieszne. PR110D Lux na pewno posiada jeszcze PKS Wałcz, nie wiem natomiast, jak się ma sprawa u przewoźników z innych części regionu, ale na dworcu w Poznaniu jakoś nie rzuciły mi się żadne w oczy ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

W moich stronach z kolei to Peery ma PKS Rybnik, Pszczyna i Katowice i również się nie zanosi na to by znikły z ulic :)

Mike

Post autor: Mike »

Veolia Toruń prawdopodobnie w tegoroczne wakacje unicestwiła ostatniego PR110D lux.
http://phototrans.eu/15,27548,79.html

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

W PKS Dzierżoniów kilka PR-ek jest jeszcze ;)
P.S witam na forum :)

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Czyli widzę, że jednak jest jeszcze ich sporo w Polsce. Jak z awaryjnością u was :?:
9507 pisze:P.S witam na forum
Witam ;)

Filip

Post autor: Filip »

Chyba jeszcze ze dwie ma PKS Nowa Sól i w Zielonej Górze też chyba zostały ze dwie lub trzy. A co do awaryjności to z tego co wiem w PKS Nowa Sól jeżdżą na razie w miarę bezawaryjnie i często zastępują stare i wysłużone autosany które potrafią sie rozkraczyć na trasie. A jak sie trzymają te z Zielonej Góry to niestety nie wiem zbyt dobrze ale czasem można je zobaczyć na liniach lokalnych które obsługuje Zielonogórski PKS.

Tomasz-pr110

Post autor: Tomasz-pr110 »

PKS Inowrocław posiada w sumie 7 sztuk. Jak długo się ta liczba utrzyma zobaczymy, są niestety powoli wycofywane.

Awatar użytkownika
Michalbc
Posty: 884
Rejestracja: 2008-12-20, 23:31
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: Michalbc »

http://phototrans.eu/14,241591,0.html
To jest PR110D czy PR110DL (lux)? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”