Najlepszy Jelcz

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...

Jaki twoim zdaniem jest najlepszy Jelcz ?

Jelcz PR100
1
1%
Jelcz PR110M\U
8
11%
Jelcz 120M
13
18%
Jelcz M11
19
27%
Jelcz M121\M\MB
8
11%
Jelcz M181M\MB
4
6%
Jelcz M070
1
1%
Jelcz M081MB
3
4%
Jelcz M183M
4
6%
Jelcz M125M
7
10%
Jelcz 080
1
1%
Inny (?)
2
3%
 
Liczba głosów: 71

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:A co do historycznych Jelczy to 080 też powinien być pojazdem historycznym, a nie jest.
080 jest mało klimatyczny, mało popularny i wciąż są dość często używane (jest trochę tego na przewozach pracowniczych we wsi Płock).
Zabytek z M/L11 — spookojnie, na pewno coś będzie.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Już to widzę. Dzisiaj, gdy jakiś MKM jest zapytany o to, czy lubi starsze Jelcze odpowiada: "Nie, wolę MAN-y i Solarisy". Jeżeli takim osobom powierzy sie działania dążące do zrobienia ze starszych Jelczy zabytków to już mogę pożegnać wszystkie PR110M i M11 na złomowisku ;).

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:Dzisiaj, gdy jakiś MKM jest zapytany o to, czy lubi starsze Jelcze odpowiada: "Nie, wolę MAN-y i Solarisy". Jeżeli takim osobom powierzy sie działania dążące do zrobienia ze starszych Jelczy zabytków to już mogę pożegnać wszystkie PR110M i M11 na złomowisku ;)
Jestem MKM-em, który tak odpowiada i przeciwko zrobieniu historyka z PR-y czy miga nie mam nic przeciwko, popieram to nawet i będę do tego dążyć.
Chociaż co racja to racja, za dużo tego jeździ.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Fakt, ale wystarczy pościągać trochę wozów z zagranicy i kilka starszych Jelczy polegnie. Poza tym Jelcze starszych wersji są wypierane przez nowsze Jelcze, np. Vecto, które za kilkanaście lat należało by tylko skasować ;).

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:Fakt, ale wystarczy pościągać trochę wozów z zagranicy i kilka starszych Jelczy polegnie.
Gdyby to było takie łatwe, to już wszędzie zamiast PR-ek i M11 miał przechodzone MAN-y, Merce czy skandynawskie wynalazki.
Adrian_ pisze:Poza tym Jelcze starszych wersji są wypierane przez nowsze Jelcze, np. Vecto, które za kilkanaście lat należało by tylko skasować ;) .
A co byś chciał zrobić z Vectem za kilkanaście lat? Przerobić na garaż?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

To jest po prostu kwestia braku funduszy ze strony przewoźników, którzy wolą zmodernizować tego typu Jelcza zamiast zastępować go używką. A jeśli chodzi o Vecto to jest na tyle trzeszczący autobus, że postawienie go za kilkanaście lat w muzeum byłoby hańbą. Lepiej wykorzystać je do końca i od razu skasować, niż przeznaczać po zakończeniu eksploatacji do muzeum.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Ale jakieś 1-2 historyki mogłyby zostać.
w ogóle dość OT.

Matizus

Post autor: Matizus »

Ja oddałem swój głos na Jelcza M11. Teoretycznie jest to Ikarus 260, tylko że z inną budą. I właśnie dlatego ubóstwiam te Jelcze.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Matizus pisze:Ja oddałem swój głos na Jelcza M11. Teoretycznie jest to Ikarus 260, tylko że z inną budą. I właśnie dlatego ubóstwiam te Jelcze.
Ja tak samo, Ikarusy są najlepsze ze starszych autobusów a M11 uzyskał wiele dobrego z Ikara.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Mi także, jest miło,że na forum jest tylu sympatyków Jelczy M11. To także moje ulubione Jelcze i nie musze chyba tłumaczyć dlatego. Jedynym ich mankamentem jest to,że powstały kilkanaście lat temu, gdyż teraz wykruszają się jak porcelana i za kilka lat moze je zastąpić kilkadziesiąt nowoczesnych wozów. Chociaż Jelczy L11 także ubywa i to w zastraszającym tempie. Nie eksploatuje ich już Gdynia, łódź, Wrocław, wkrótce także przestanie eksploatować je Poznań. Jak tak dalej pójdzie to ślad po nich zaginie, a szkoda, gdyż są to dosyć precyzyjnie wykonane wozy, ale niestety, większośc ma tak przegnite kratownice, że nadają sie tylko do kasacji :(.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Spokojnie to, że przewoźnicy w większych miastach masowo pozbywają się M11 nie oznacza wcale, że M11/L11 zniknie całkowicie. W wielu mniejszych miastach, czy miasteczkach jeszcze przez kilka lat będzie ich sporo kursowało. ;)

Zresztą jeden L11 póki co liniowo kursuje po... warszawskim Ursynowie. Może uda mi się na niego zapolować z kamerą. :mruga:

A tak po za tym wydaje mi się, że M11 to faktycznie jeden z najlepszych autobusów. W latach PRL-u to była naprawdę świetna alternatywa dla Ikarusa 260. :P

Pamiętam, że gdy na początku lat 80-tych, po raz pierwszy zobaczyłem M11 w Kołobrzegu nie wiedziałem co to jest. Wiedziałem o PR110, ale ten autobus był krótszy i przez to wydawał mi się dziwny i nietypowy. A wtedy nie było Internetu i nie było łatwo uzyskać informacji tak jak dzisiaj. :D

Michał

Post autor: Michał »

Jeżeli chodzi o Jelcze M11 to rzeczywiście ewenement. W Sieradzu około połowa jest bardzo wyeksploatowane i przerdzewiała a jednak nadal jeżdżą. Nawet kilka Migów po NG ma widoczne ślady rdzy. J-31: Na początku lat 80-tych? Wydaje mi się, że Migi od 85 zaczęli produkować. Może na początku lat 90-tych byłeś w Kołobrzegu?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

J-31: Na początku lat 80-tych? Wydaje mi się, że Migi od 85 zaczęli produkować. Może na początku lat 90-tych byłeś w Kołobrzegu?
Wiesz roku dokładnie nie pamiętam. Były to na pewno lata 80-te. Napisałem orientacyjnie "na początku lat 80-tych", ale oczywiście mogłem się pomylić. Na pewno było to w latach 80-tych. ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Jelcze M11 produkowano dokładnie w latach 1985-1990 (L11 także był produkowane w tych latach). Co do Kołobrzegu to tam ostatnia liniowa M1 została sprzedana w 2003r. :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak KM Kołobrzeg szybko się pozbył M11. A pamiętam, że wiele M11 śmigało tam razem z PR 110 i Autosanami H9. Wszystkie były biało-czerwone, ale Autosany miały inną strukturę makijażu. ;)

Ogólnie rzecz biorąc byłem wtedy bardzo młodym człowieczkiem. I koniecznie chciałem się wtedy przejechać M11, ale rodzice mieli inne plany... :retard:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”