Jelcz 080

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Awatar użytkownika
204wras
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 356
Rejestracja: 2006-06-02, 20:57
Lokalizacja: Wrocław Bronx

Jelcz 080

Post autor: 204wras »

Witam. Zakładam ten temat ponieważ poszukuję wszelakich informacji na temat tego Jelcza ponieważ zamierzam składać jego model na zawody i chciałbym coś o nim wiedzieć.
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Przebudowane nadwozie PR-ki na podwoziu jakiegoś Stara, był doń prototyp przyczepki P080. Zwany „socjalnym”. Do dziś spotyka się go jako przewóz pracowników, często w Płocku, gdzie wciąż jeździ co najmniej kilka 080.

JacekM

Post autor: JacekM »

Jelcza 080 posiada Spółdzielnia Kółek Rolniczych z Nowego Miasta - ładny skansen tam mają - poza Jelczarem eksploatują Autosana H9-15.

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Mają też jakiś mikrobus Mercedesa i nowy... nowszy :P autokar, niestety nie wiem jakiej marki ;). A co do Jelcza 080 to poszukaj na Infobusie, tam jest dużo informacji o nim.

S_S
Posty: 236
Rejestracja: 2005-11-30, 18:16

Post autor: S_S »

Eksploatuje go też straż pożarna jako wóz dowodzenia. W takiej wersji masz chyba model, tak?

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »


Awatar użytkownika
204wras
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 356
Rejestracja: 2006-06-02, 20:57
Lokalizacja: Wrocław Bronx

Post autor: 204wras »

S_S pisze:Eksploatuje go też straż pożarna jako wóz dowodzenia. W takiej wersji masz chyba model, tak?
Tak będę robił go w wersji Straży Pożarnej.

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

Przepraszam za odkop, ale chciałbym się dowiedzieć ile w Polsce istnieje w miarę sprawnych i co najważniejsze oryginalnych Jelczy 080? Wiem o Witexie i o PSP Kraków (JRG w Płaszowie), kiedyś może zapodam zdjęcie tego z Krakowa jak znajdę na karcie.

siekierowy

Post autor: siekierowy »

pmaster pisze:Przebudowane nadwozie PR-ki na podwoziu jakiegoś Stara, był doń prototyp przyczepki P080. Zwany „socjalnym”. Do dziś spotyka się go jako przewóz pracowników, często w Płocku, gdzie wciąż jeździ co najmniej kilka 080.
Stara 200 dokładnie, wraz z jego silnikiem i skrzynią biegów.

romek

Post autor: romek »

W Wygodzie (gm. Ostróda) jest jeden egzemplarz. Należy do UG Ostróda i właściciel razem z Autosanem H9-21.41S dzierżawi go i wykonuje nim przewozy szkolne. Jako że ma autosana to jelcz praktycznie nie jeździ ale podobno jest na chodzie. Jest z 1984 i zachowany w 100% oryginale:

http://phototrans.eu/15,264797,12544.html

PS. Pod jednym ze zdjęć napisałem że nie jest na chodzie - wtedy nie był ale jakoś we wrześniu rozmawiałem z użytkownikiem - jest naprawiony.

ddzkm

Post autor: ddzkm »

był doń prototyp przyczepki P080
:D

Obrazek

Nie wiem czy większość z Was wie, ale opisywana przyczepa została niedawno przeze mnie zachowana i za jakiś czas będzie remontowana. Istnieje także strona poświęcona temu projektowi:

http://www.jelcz080.pl/

Korzystając z okazji mam ogromną prośbę - poszukuję następujących detali do Jelcza 080/P-080:

- Książka "Katalog części zamiennych nadwozia" do Jelcza 080 - 1 szt.;
- Książka "Katalog części zamiennych podwozia" do Jelcza 080 lub Stara 200 - 1 szt.;
- Znaczek "080" na prawą burtę - 1 szt.;
- Znaczki "Jelcz" na tylną klapę - 2 szt.;
- Oryginalne, francuskie kontrolki na pulpit z autobusów serii PR-100 - 12 szt. lub wiecej (takie jak na tym zdjęciu - Zdjęcie);
- Przełącznik kierunkowskazów z samochodu Jelcz 315 (Zdjęcie) - 1 szt.;
- Klamki zewnętrzne z autobusu Jelcz 043 - 2 szt.;
- Zderzak przedni z otworami na światła przeciwmgłowe - 1 szt.;
- Zderzak tylny ze światłami biegu wstecznego w środkowym segmencie - 1 szt.;
- Sprawny piec ogrzewania typu "Sirocco" z autobusu Jelcz 080 - 1 szt.;
- Felgi do opon bezdętkowcyh 8,25 R 20 - 10 szt.;

Elementy z powyższej listy przydadzą sie podczas odbudowy całego składu 080 + P-080. Ten pierwszy pojazd mam nadzieję też uda się w niedalekiej przyszłości pozyskać.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ddzkm a czy ta przyczepka jest oryginalnym prototypem ? ;)

Swoją drogą, to ciekawa historia. Szkoda, że nie wprowadzono takich przyczepek np. do PKS-ów na szerszą skalę ;)

ddzkm

Post autor: ddzkm »

Oczywiście, jest oryginalna, rok produkcji 1980 ;-)

Ciekawostką jest to, że prawdopodobnie nigdy nie była zarejestrowana ;-) Przez 32 lata służyła najpierw jako stacjonarny aparat RTG pod przychodnią w Jelczu, a potem jako barak socjalny w jednej z firm budowlanych, takze z Jelcza. Bardzo możliwe, że wyprawa (co prawda na lawecie) na nowe miejsce postoju niedaleko Dzierżoniowa była jedną z najdłuższych w jej karierze ;-)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

J-31 pisze:Szkoda, że nie wprowadzono takich przyczepek np. do PKS-ów na szerszą skalę
Dokładnie, byliby idealni następcy P-01 ;)

ddzkm

Post autor: ddzkm »

(...) składu 080 + P-080. Ten pierwszy pojazd mam nadzieję też uda się w niedalekiej przyszłości pozyskać.
Obrazek Obrazek

:-P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”