M081MB

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...

Czy podoba ci sie M081MB

Tak
72
76%
Nie
23
24%
 
Liczba głosów: 95

kuki

Post autor: kuki »

Nowiutkie łódzkie Vero o numerze taborowym 2633 jest właśnie testowane w MPK Rzeszów. :) Trochę to dziwne, bo ostatnio u nas testuje się wyłącznie autobusy na CNG. Jednak ze względu, że nie powstał jeszcze mały autobus na CNG to zrobiono wyjątek. :mruga: MPK Rzeszów rozważa kupno prawdopodobnie 5 małych autobusów, dlatego testuje tego typu pojazdy. Warto dodać, że w Rzeszowie nie ma obecnie autobusów krótszych niż 12 m.
Vero dobrze się spisuje. Jeździ na najmniej obleganych liniach, tj. 9 i 39. Wzbudza dość duże zainteresowanie (sądzę, że szczególnie duży napis z boku - "MPK Łódź", który zwykłemu pasażerowi może wydawać się dziwny na autobusie w barwach jak MPK Rzeszów. Dużym mankamentem Vero jest jednak bardzo długie otwieranie się drzwi. Pasażerowie są wyraźnie zniecierpliwieni czekaniem na ich otwarcie, a każde zatrzymanie na przystanku niepotrzebnie się wydłuża. Tymczasem takim małym autobusem powinno się podróżować szybko i sprawnie, bo przecież na poszczególnych przystankach odbywa się niewielka wymiana pasażerska. Ludzie myślą sobie pewnie, że drzwi się popsuły, albo kierowca nie chce otworzyć. Sam byłem świadkiem, jak pewien pan nie mogąc doczekać się otwarcia jednych drzwi zaczął przechodzić do drugich. W tym czasie te pierwsze drzwi się otworzyły, a że są odskokowe to mało co, a uderzyłyby tego gościa. Tradycyjnie już jak Jelcz to trzeszczy. Jadąc takim Vero można oceniać stan dróg. Przy dobrych drogach trzaski są minimalne, a przy kiepskich to mamy już prawdziwy "koncert".
Co więcej, strasznie łatwo można rozkołysać ten pojazd, o czym przekonali się uczestnicy ostatniej imprezy komunikacyjnej w Rzeszowie. :D
Zdjęcia z testów: Testy Vero w MPK Rzeszów

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Tymczasem kolejne przedsiębiorstwo komunikacyjne w Polsce powiększyć nieco ilość swych Jelczy M081MB. Przedsiębiorstwem tym jest Miejski Zakład Komunikacyjny w Bolesławcu, do którego za kilkanaście dni dotrze kolejny Jelcz M081MB. Tym razem będzie to M081MB/3. Będzie to już 5-ty tego typu pojazd w bolesławskim MZK. Najprawdopodobniej autobus ten otrzyma nr. taborowy 159 będący kontynuacją numeracyjną po poprzednich Verach. Oto jego zdjęcie na kilka chwil przed wyjazdem do Bolesławca: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-120105.html :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-120105.html
Hmmm... Skąd ja znam ten makijaż ? :roll:

[ Dodano: 2006-10-31, 15:02 ]
Oczywiście autobusik jest bardzo ładny :)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:Skąd ja znam ten makijaż ?
Z prospektów Jelcza zapewne :). Jest to jednak zakładowe malowanie MZK Bolesławiec. Wszystkie tamtejsze Vera posiadają właśnie to malowanie :).

Maciej

M081MB

Post autor: Maciej »

W Lesznie jeżdżą trzy Jelcze M081MB.A barwy Leszczyńskie to bardzo fajny i miły kolor-beżowy.Te autobusiki przy tym kolorze bardzo fajnie się prezentują... :rotfl: :diabeł: :D :razz: :)

Pabianek

...

Post autor: Pabianek »

U nas w Pabianicach mamy trzy sztuki Jelcza M081MB/3.Nawet fajnie się jeżdzi oczywiście jak nie ma wywyłania na sztówki.Ale i tak dwa Jelczydła nam się ciągle psują a trzeci...co powiedzieć może i są fajne ale bardziej awaryjne niż Ikarusy 260.04 :rotfl:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pabianek pisze:Nawet fajnie się jeżdzi oczywiście jak nie ma wywyłania na sztówki
Ok, ale czy Możesz przetłumaczyć mi to na polski ? ;)

krzychu

Post autor: krzychu »

J-31 pisze:
Pabianek pisze:Nawet fajnie się jeżdzi oczywiście jak nie ma wywyłania na sztówki
Ok, ale czy Możesz przetłumaczyć mi to na polski ? ;)
Pewnie mu chodzilo o szczytówki czyli linie szczytowe.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Pabianek pisze:U nas w Pabianicach mamy trzy sztuki Jelcza M081MB/3.Nawet fajnie się jeżdzi oczywiście jak nie ma wywyłania na sztówki.
U nas w Pabianicach mamy trzy sztuki Jelczy M081MB/3. Nawet fajnie się jeździ nimi, oczywiście jak nie jeżdżą na szytowych kursach*

Tak powinno to brzmieć ;)

PE 099

Post autor: PE 099 »

Od dziś w Krakowie mamy nowe DeHy. A właściwie to teraz BeHy :nuts: Kursują na ex. Melonowych liniach, takich jak 100, a nawet ex. DeHowych czyli np. 137. Jest to 10 sztuk. I po tej dostawie Jelcz M081MB/3 stał się "najpopularniejszym" Krakowskim autobusem, bo stacjonuje we wszystkich trzech zajezdniach. Wola (DH353-382) Bieńczyce (BH383-392) Płaszów (DH351,352) Być może Płaszowskie wozy które są tylko do obsługi Tele-Busa na tej zajezdni też będą prenumerowane na PH351,352 :shocked:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A czym różnią się BeHy od Deh ? ;)

PE 099

Post autor: PE 099 »

Inna kabina (bez szyby za plecami kierowcy). Inne malowanie. Z lewej między osiami "drzwi" do akumulatorów (w DeHach tego nie ma...) na razie tyle obserwacji. Zaraz jadę je "testować" to napiszę obserwacje.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A czy Możesz zrobić im fotkę - od zewnątrz pojazdu ? ;)

Dziwny

Post autor: Dziwny »

PE 099 pisze:Z lewej między osiami "drzwi" do akumulatorów (w DeHach tego nie ma...)
A to nie jest do klimatyzatora ?
Poza tym różnią się jeszcze od starszych przednim wyświetlaczem. Jest on trochę szerszy a napisy są wyświetlane grubszą czcionką. Aha, jeszcze na lewym boku wszystkie trzy okna w przestrzeni pasażerskiej są otwierane.

PE 099

Post autor: PE 099 »

Po dogłębnych oględzinach stwierdzam że: (jak napisał _Dziwny_) jest to klima kierowcy (a dokładnie wlot powietrza, z której można się ochłodzić... :mruga: A i wyświetlacz nie dość że większy to jeszcze bez tej "półki" na niego... Ale również jest inny producent pneumatyki do drzwi, dzięki czemu się szybciej otwierają. Schody mają teraz kolor czerwony, a kabina ma inną szybę w drzwiach. Jak i nawiewy dla pasażerów z tyłu nie mają osłon. Ciemniejsza deska rozdzielcza, oraz inne ściany boczne. A radiotela MPK jest w innym miejscu, jak i zastosowano nagłośnienie przestrzeni pasażerskiej. I wydaje mi się że zastosowano mocniejszą jednostkę silnikową (820hLa w porównaniu z 816hLa w DeHach). Ale są spore kłopoty by ją odpalić... Jakaś wada fabryczna :wall: :shocked:

ppln

Post autor: ppln »

PE 099 pisze:Ale są spore kłopoty by ją odpalić...
Znaczy? Silnik gaśnie sam z siebie czy nie wydaje żadnego odgłosu przy próbie odpalenia? Jeśli to drugie to wystarczy zamknąć drzwi (warunek konieczny)

PE 099

Post autor: PE 099 »

Nie. Wygląda to tak:

1) Włożenie kluczyka;
2) Przekręcenie go;
3) Eeeeee khy khy (wszystko się telepie);
4) Po dłuższym "kaszlaniu" wyłączenie silnika;
5) Patrz pkt. 1-4;
6) Przy trzecim/ czwartym odpaleniu działa.

To tak obrazowo :diabeł:

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

Mało tego DeHy mają skrzynię 5+R, a BeHa ma 6+R

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Hannibal pisze:
Lopez pisze:Ani MPK ani ZTiP (wcześniej ZTP) nigdy się nie pytały pasażerów o zdanie w jakiejkolwiek kwestii
Chwila, chwila: a ankieta na temat pojazdu w testowej wówczas Scanii Castrosua ? ;) Była takowa bo sam wypełniałem. :)
Ja z kolei wypełniałem ankietę podczas testów Vero.

Lopez

Post autor: Lopez »

Kiedy był testowany vero? Na jakich wówczas jeździł liniach?
[interesuję się KM od nieco ponad roku, wcześniej starałem się tylko bacznie rozglądać na ulicach ;) ]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”