Jelcz M 125M /4 CNG (Vecto) na testach w MZA

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Marecki pisze:Zastanawia mnie dalczego "specjaliści" z Jelcza stwierdzili, że będzie bezpieczniej, jk przy otwieraniu drzwi będzie sygnał dźwiękowy jak przy zamykaniu.
Mnie się to podoba. Wg mnie dźwięk ostrzegający przed otwarciem drzwi ma sens.

:strzałka: Po pierwsze, wiadomo, że w zatłoczonym autobusie ludzie stoją blisko drzwi, a nawet się o nie opierają. Sygnał ostrzega takie osoby - odsuń się od drzwi, bo one się otworzą

:strzałka: Po drugie. Autobus miejskie musi być przyjazny dla wszystkich pasażerów, a więc również tych nie pełnosprawnych ruchowo, a także niewidomych. I wg. mnie spełnia te wymagania. Jest niskopodłogowy, osoba niepełnosprawna może łatwo wejść do pojazdu lub wjechać na wózku. Osoba niewidoma jest informowana o przystankach (o ile kierowca ma zaprogramowaną informację audio-wizualną :mruga: ), a także jest ostrzegana przed otwarciem drzwi - "Ostrożnie drzwi się otwierają" - właśnie wspomianym gongiem... ;)
Marecki pisze: W zasadzie w grodziobusach [120M Supero ] też był, ale w PKS grodzisk wyciszyli. Jedynie w A503 jak jest cicho można jeszcze cośtam usłyszeć.
Ech, Yelcz, Yelcz...
Właśnie nie wiem. Czy to jest funkcja która jest wyłączana. Bo ja z takim gongiem spotkałem się w jednym M120 z PKS Grodzisk. Wszystkie pozostałe napotkane autobusy są ciche...

Czy oni zmontowali to sami własnymi siłami, czy to jest funkcja fabrycznie nadana ? :shocked:

Marecki

Post autor: Marecki »

Funkcja fabryczna, widocnie dźwięk tak ich denerwował, że tu wklepali, tu wycieli i jest cicho:P
A tak na serio to <b>poprostu</b> ustawili sobie głośność na zero.
Wyjątkiem jest wspomniany wcześniej A503, tam da się coś usłyszeć. Jak ktoś chce go dopaść, to najczęściej jeździ na 505 [Osiedle Kabaty- E.Plater].
J-31 : Jeśli to nie było tuż po tym jak Grodzisk wygrał przetarg, to był prawie <b>napewno</b> A503.

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

W Irisbusie Agora oczywiście :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Marecki pisze:J-31 : Jeśli to nie było tuż po tym jak Grodzisk wygrał przetarg, to był prawie <b>napewno</b> A503.
To chyba-<b>napewno</b> Masz rację - to musiał być A503... ;)

Jacek Pudło

Post autor: Jacek Pudło »

56247 pisze:To po prostu MAN w skorupie Jelcza.
Z MANa jest tylko silnik i układ napędowy.
MAN-owska jest kabina kierowcy,
Widziałeś kiedyś kabinę kierowcy w MANie?
części i podzespoły oraz "bebechy",
Co to są te bebechy? Części i podzespoły są zewsząd po trochu i w każdym autobusie tak jest. Skrzynia Voith/ZF, z osiami też jest różnie, siedzenia produkcja krajowa (producentów jest multum), drzwi robota własna jelcza (O ile dobrze pamiętam), butle na dachu są francuskie - podobnie będzie w przypadku innych niskopodlogowców, trudno doszukiwać się tutaj jakiegoś bliźniaczego podobieństwa. Faktem pozostaje, iż układ napędowy pochodzi z pojazdu NL243 CNG, ale i tu nie w pełni, wtedy silnik nie pracowałby tak głośno.
J-31 pisze:Po za tym te fotele są mocowane do ściany. Kiedy na nich usiadłem miałem wrażenie, że pod moim ciężarem fotele się... ruszają...
Trudno jednak zaprzeczyć, że znacznie ułatwia to sprzątanie pojazdu.

[ Dodano: 2005-07-05, 17:52 ]
Marecki pisze:... a potem trzeszczy berdziej, bardziej, i bardziej, i wkońcu odpada np. tylna ściana, kierowca, okno, koło, albo cały bus się rozwala ;)
W science fiction moze byś był dobry. Szczególnie katastroficznym.

56247

Post autor: 56247 »

Co do kabiny to bym się spierał... ;)
Tylny most jest wyprodukowany przez firmę ZF,zresztą tak,jak i skrzynia biegów w tym egzemplarzu (mówimy cały czas o #665 z MPK Rzeszów).Zresztą,podobieństwo do MANa jest uderzające.Szczególnie gdy ogląda się pojazd z boku.Od MANa różni się tylko wykończeniami ram okiennych oraz kratek wlotu powietrza w tylnej części wozu.
Przód i tył to dla odmiany już design firmy Jelcz (co by podobieństwo do MANa nie było za wielkie...)
Proszę porównać sobie VECTO z umieszczonym na winiecie tego Forum MANem #A 417...
Zdania nie zmienię-jest to "MAN w skorupie Jelcza"
Będę też upierał się że" bebechy" MANowskie również posiada (nie mówię tu oczywiście o desce rozdzielczej VDO,czy tylnym moście ZF)
To na razie tyle...

voy

Post autor: voy »

Stary NL223 wygląda z przodu bardzo podobnie jak Vecto. Ale co z tego że jest podobny do MANa? Solaris tez ma kupę podzespołów podobnych do tych stosowanych tutaj.

56247

Post autor: 56247 »

Wyżej wymieniony Vecto o n-rze tab: #665, tylko do 1 sierpnia br. na testach w MZA.

voy

Post autor: voy »

No, wreszcie wraca do Rzeszowa. A w Rzeszowie nowinki odnośnie gazowców. Niedługo wyślę newsa.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Natomiast wspomniany #665 jeździ obecnie na linii 107. Widziałem go wczoraj na Marszałkowskiej... ;)

56247

Post autor: 56247 »

#665-swoje ostatnie chwile w Stolicy, spędził na weekendowym 5/148.Frekwencja mała."Miłośników-paparazzich"nie stwierdzono.
Ostatnio zmieniony 2005-08-01, 22:05 przez 56247, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ech. Szkoda. Taki piękny autobus... Był i się zmył... :cry:

PS. Eeeee... halo - przepraszam, czy można go by wrócić jeszcze na miesiąc - drobnostka, zapomniałem wsadzić zdjęcie tortu dla kol. Voy-a.... :mruga:

voy

Post autor: voy »

Drobnostka? O Ty... :>
Jak Solaris CNG będzie wracał z testów to masz tam wsadzić 10 tortów :retard: :mruga:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

voy pisze:Drobnostka? O Ty... :>
Jak Solaris CNG będzie wracał z testów to masz tam wsadzić 10 tortów :retard: :mruga:
To zwróć na tego Vectusia... :diabeł:

voy

Post autor: voy »

Chciałbyś :diabeł:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

voy pisze:Chciałbyś :diabeł:
Oj i to bardzo.... :)

W sumie to szkoda, że w MZA się nie pomylili i nie odesłali jakiegoś M121M za tego Vectusia - nawet go nie trzeba przemalowywać, akurat pasuje... xD

voy

Post autor: voy »

W MPK się ucieszą, pomyślą że to prezent od MZA za testowanie Vecto i będzie można obijać się nie tylko 665, ale i jakimś warszawskim M121M ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok. Autobus nie ma już w Warszawie, szkoda.

A propo - nie zdążyłem tego wtedy napisać, ale w czasie kiedy był na testach w Warszawie - w dniu 17 lipca wracając do Warszawy z działki widziałem go jak jechał drogą nr. 7 (to jest droga łącząca Warszawę z Grójcem, Radomiem, Kielcami i Krakowem). Zauważyłem go pod Warszawą w miejscowości Magdalenka. Jechał do Warszawy.

Co on tam robił ? Czy ktoś z Was wie ? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”