Turystyczne Ikarusy 2xx

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Ikarus...
Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Raczej nie tupet,a w pewien sposób ograniczony budżet. Swoją drogą na zachodzie same nowoczesne autobusy nie śmigają.

Filip_2691

Post autor: Filip_2691 »

Ostatnio jechałem takim Ikarusem 255 i sprawił na mnie satysfakcję. Jechałem nim do Katowic do kina :)

Milenium

Post autor: Milenium »

Filip_92 pisze:Jechałem nim do Katowic do kina :smile:
Z twojej wypowiedzi wynika że jechałeś do miasta o nazwie Kino.

:retard:

(nawiasem mówiąc :D)

Z zacytowanej wypowiedzi wcale to nie wynika, a tego typu komentarze nic nie wnoszą do dyskusji.
mod. Thomas78


[ Dodano: 2005-11-09, 20:06 ]
Filip_92 pisze:jechałem takim Ikarusem 255
Jest fota na TWB2?

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

rupak9 pisze:Nic dziwnego, że niedosłyszących z mojej szkoły nim dowożą :retard: .
Gimnazjum nr.10?

[ Dodano: 2006-05-31, 11:47 ]
Czy to ten?
Obrazek

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Jeśli chodzi o Podkarpacie to obecnie po Podkarpaciu jeździ już bardzo mało Ikarusów 256 w porównaniu z poprzednimi latami. Niegdyś tego typu pojazd posiadał jeden z mieleckich prywaciarzy, ale ZTCW wóz ten został zezłomowany na Górnym Śląsku. Niektóre podkarpackie PKS-y, jak np. PKS Stalowa Wola, czy też PKS Rzeszów posiadały Ikarusy 256 (PKS Rzeszów to nawet przypisał jednego z Ikarusów 256 na stałe na kursy do Sanoka), ale wszystkie te Ikarusy zostały zezłomowane. Chociaż nie powiem, przeżyłem lekki szok, gdy w tamtym roku w Ustrzykach Górnych zobaczyłem jednego z Ikarusów 256 z wrocławskiego Polbusa :!: (PKS Wrocław ma chyba 2 sztuki Ikarusów 256) na kursie Ustrzyki Górne-Wrocław i byłem pod wrażeniem, że tego typu Ikarusa posłano na trasę 600km. Obecnie Ikarusy 256 najczęściej można spotkac w Przemyślu, dokąd przyjeżdżają tzw." przemytniki" z Lwowa. Ostatnio na dw. PKS w Przemyślu przechodziłem obok takiego Ikarusa i cały bok śmierdział benzyną. Najprawdopodobniej przemytnicy robiąc skrytki na towar zrobili tyle dziur, że paliwo w czasie jazdy wydostawało się tymi dziurami i otworami i stąd pewnie było czuć zapach benzyny.

emes133

Post autor: emes133 »

Adrian_ pisze:Jeśli chodzi o Podkarpacie to obecnie po Podkarpaciu jeździ już bardzo mało Ikarusów 256
PKS Mielec ma jednego...

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

O właśnie, o nim zapomniałem. Ten wasz 80001 to jeszcze gdzieś jeździ? bo niegdyś kursował do Rzeszowa, a obecnie chyba tylko jeździ po jakichś wsiach.

emes133

Post autor: emes133 »

Na stanie jeszcze jest , ale dawno go na liniach nie widziałem - być może przez przypadek.

rthalia

Turystyczne Ikarusy

Post autor: rthalia »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników!

Z turystyczną odmianą Ikarusa miałem wielokrotnie kontakt na wycieczkach szkolnych (cały czas ten sam egzemplarz). Dość dobrze wspominam podróże tym autobusem. Muszę jednak przyznać, że wówczas miałem zupełnie inne podejście do komfortu podróżowania i nie interesowałem się komunikacją miejską (jest moim hobby dopiero od dwóch lat). Dość dobrze wspominam podróże tym autobusem. Nigdy się nie zepsuł i wytrzymał obecność 40 dzieciaków z nauczania początkowego :) Mam tylko jedną złą przygodę związaną z tym autobusem: kiedyś do luku bagażowego nie zmieściły się wszystkie bagaże, zatem zostały one ułożone na stopniach przy tylnych drzwiach. Może i wszystko byłoby dobrze gdyby tylne drzwi nie otworzyły się po parogodzinnej jeździe. Dzięki przytomności kolegi, który złapał za klamkę żaden z bagaży nie wypadł na jezdnię...

Ostatnie spotkanie z Ikarusem w wersji turystycznej miałem niedawno, bo 13 maja 2006 roku. Podczas spaceru po Poznaniu spotkałem go odpoczywającego na ulicy Wronieckiej. Był na niemieckich rejestracjach a na wyświetlaczy z przodu miał napis RVS - Mittenwalde. Jednak największe wrażenie zrobił na mnie jego stan: błyszczący lakier, a wewnątrz szafa na ubrania zabudowana na tylnej ścianie, umywalka (widoczna z zewnątrz) oraz kilka siedzeń ustawionych bokiem do kierunku jazdy. Oto dwa zdjęcia z tego spotkania:
galeria/details.php?image_id=2762
galeria/details.php?image_id=2763

W załączniku znajduje się zdjęcie Ikarusa wycieczkowego, o którym wspomniałem na początku. Fotkę wykonałem w 1999 roku podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej.

Pozdrawiam!

edit:
Dodam jeszcze, że ten Ikarus z Niemiec miał na dachu dwa klimatyzatory.
Ostatnio zmieniony 2006-08-09, 21:49 przez rthalia, łącznie zmieniany 2 razy.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Czy ten Ikarus, którym jeździłeś na wycieczki był autobusem prywatnym, czy tez z jakiegoś PKS-u? bo ZTCW PKS Poznań posiadał jednego Ikarusa 256 z drziami klamkowymi z przodu, który stacjonował w placówce terenowej w Nowym Tomyślu.

rthalia

Post autor: rthalia »

O ile mnie pamięć nie myli był to autobus prywatny. Zawsze jeździł nim ten sam kierowca, a z napisu na burcie wynikałoby, że jest to jego własność. Jakie drzwi z przodu były już w ogóle nie jestem w stanie określić. Chyba pneumatyczne, ale z tyłu z pewnością klamkowe.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

rthalia pisze:Oto dwa zdjęcia z tego spotkania:
http://www.km-forum.com.p...p?image_id=2762
http://www.km-forum.com.p...p?image_id=2763
Muszę powiedzieć, że mnie miło Zadziwiłeś. Nie sądziłem, że gdzieś w Niemczech są tak pięknie utrzymane Ikarusy 256. :shocked:

Oczywiście pamiętam NRD-owskie Ikarusy 256, jeździłem podobnym w 1984 jako nastoletni pasażer. I tamten był biało niebieski. Też tak, pięknie świecił mu się lakier jak temu na zdjęciach. Niemcy zawsze wspaniale dbali o te autobusy, a one odpłacały im się nienaganną pracą. ;)

A ten autobus na zdjęciu jest naprawdę piękny. :)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:Muszę powiedzieć, że mnie miło Zadziwiłeś. Nie sądziłem, że gdzieś w Niemczech są tak pięknie utrzymane Ikarusy 256.
Podejrzewam, ze jest to jakiś muzealny eksponat, wszak w imperium drogich autobusów, jak Niemcy taki "cud techniki lat 80-tych" raczej nie jeździł by jako liniowy ;).

rthalia

Post autor: rthalia »

Adrian_ pisze:
J-31 pisze:Muszę powiedzieć, że mnie miło Zadziwiłeś. Nie sądziłem, że gdzieś w Niemczech są tak pięknie utrzymane Ikarusy 256.
Podejrzewam, ze jest to jakiś muzealny eksponat, wszak w imperium drogich autobusów, jak Niemcy taki "cud techniki lat 80-tych" raczej nie jeździł by jako liniowy ;).
Sam się mocno zdziwiłem widząc takie cudo :). Mój tata też mówił mi, że Niemcy zawsze dbali o swoje autobusy, ale zadziwiło mnie, to że o Ikarusy troszczą się aż do dziś.

@Adrian_: Nie wiem czy jest to eksponat muzealny, ale sprawiał wrażenie jakby nadal normalnie służył pasażerom (bynajmniej nie tylko hobbystom) jako w pełni wartościowy i funkcjonalny autobus turystyczny (ach to wyposażenie :) ).

Podi

Post autor: Podi »

Widziałem tego Ikarusa w centrum kiedyś. Wożą się nim niemieccy turyści. Pewnie spełnia on funkcję autobusu historycznego :)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

emes133 pisze:Na stanie jeszcze jest
Już niedługo, bowiem w Podkarpackich PKS-ach nie ma już liniowego Ikarusa 256. Z tego, co udało mi sie dowiedzieć od mieleckich MKM-ów jedyny czynny Ikarus 256 w podkarpackich PKS-ach zakończył swoja służbę liniową (chodzi mi tutaj o Ikarusa 256 z PKS Connex Mielec). Autobus ten wraz z Autosanem H10-11 z 1990 roku jest kasowany w zajezdni PKS w Mielcu. Autobusy te zastąpią 2 fabrycznie nowe Axery, które już pojawiły się na zajezdni. Na razie mają jednak zagraniczne numery rejestracyjne.

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Obrazek

Na 1-szy rzut oka spalony Ikarus 250.16. Wydawać by się mogło, że on już nigdzie nie pojedzie, a jednak! :P

:strzałka: http://www.youtube.com/watch?v=K-Qi1Ohq ... re=related
:strzałka: http://www.youtube.com/watch?v=MUzlYr1Z ... re=related
:strzałka: http://www.youtube.com/watch?v=rVDqSlz4Uko&NR=1

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Cóż, nie chciałbym tutaj być starą ciotką, ale wydaje mi się, że ci którzy postanowili przejechać się tym spalonym Ikarusem, to szaleńcy - wystarczy, żeby kierowcy mocniej przyhamował autobusem - a wszyscy z niego mają szansę wypaść :retard:

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Mnie interesowała zawsze kwestia skrzyni biegów w turystycznych Ikarusach. Otóż one miały skrzynie sześciobiegowe ZF, a miejskie skrzynie Csepel. Ciekawe dlaczego do miejskich wkładano inne skrzynie, chociaż po 90r. to się zmieniło. Skoro mieli skrzynie lepsze skrzynie ZF.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

siekierowy pisze:Ciekawe dlaczego do miejskich wkładano inne skrzynie, chociaż po 90r. to się zmieniło. Skoro mieli skrzynie lepsze skrzynie ZF.
Może chodzi o przełożenia? Turystyka użytkuje się inaczej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ikarus”