Wystrój wnętrza 280

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Ikarus...
Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Wystrój wnętrza 280

Post autor: M_Szymkowiak »

Ponieważ jest wiele pod modeli 280 proponuje je w tym temacie zebrać do kupy :)
Najlepiej jak do opisu wnętrza będziecie dołączali zdjęcia, linki, a potem można nawet z tego zrobić coś ciekawego :) np w albumie

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Niestety zdjęć nie mam. Natomiast Pozwól, że trochę po wspominam. W swoim życiu spotkałem się z kilkoma wystrojami wnętrz Ikarusów 280 i 260.

MZK Warszawa

:strzałka: Pierwsze Ikarusy 280 z 1978 roku i aż do mniej więcej połowy lat 80-tych miały białe poręcze, białe plastikowe uchwyty w drzwiach. Białe obudowy mechanizmu sterowania drzwiami. Jasny skaj na fotelach, z białą obwódką. Podłoga, guma, na niej wypukłe pełne koła. Wyglądało to przecudnie.
Biała, w pełni oszklona kabina kierowcy z miejscem na tablicę informacyjna za plecami kabiny. Drzwi uchylne na klamkę.

:strzałka: Kolejne dostawy Ikarusów 280 - lata 80-te. Czarne poręcze, czarne plastikowe uchwyty na drzwiach, czarne obudowy mechanizmy sterowania drzwi. Kabina kierowcy choć konstrukcyjnie nie zmieniona, zmieniła się jej kolorystyka - na czarno. Dopiero w drugiej połowie lat 80-tych zmieniono konstrukcję kabiny. Znaną Wam doskonale z dnia dzisiejszego. Drzwi przesuwne.
Kolor wykładziny, jak i jej wzór nie zmienił się. Zmieniła się kolorystyka foteli. Straciły swoje białe obwódki. A kolor skaju zrobił się ciemniejszy i tak pozostało do dzisiaj

MZA Warszawa

:strzałka: Lata 90-te to kolejna zmiana w wystroju wnętrza Ikarusów 280
¯ółte poręcze i uchwyty. Pojawiły się szyby odgradzające pasażerów siedziących tuż przy drzwiach. Bez zmian pozostał kolor obudowy mechanizmów sterowania drzwiami. Trochę ładniejszy wzór na dyktach - wewnętrze obicie ścian i sufitu.

:strzałka: Ikarus 280.73 - ostatnia dostawa w 1997 roku. I tyle się w nich zmieniło, że mają pomarańczowe poręcze i uchwyty. Zmienił się typ wykładziny. Na obecnie "modny" - jasno szary. Nawet ładnie to wygląda... pod warunkiem, że kierowca sprzątnie :retard:

:strzałka: Pewną nowością są autobusy po NG, ale remontowane w zewnętrznych firmach specjalizujących się w takich naprawach - np. KZNS Solec Kujawski. Tutaj dla odróżnienia - np. Ikarusy 260 z KZNS mają żółte poręcze, żółte obłe obudowy mechanizmów sterowania drzwiami, a co najważniejsze zmieniono im fotele na jakieś plastikowe. Niestety są one nie wygodne, a dodatkowo można z nich wypaść w czasie jazdy. Biały kolor obić ścian i sufitu - wg. mnie wygląda to nawet ładnie.

No i jak Myślicie - co ładniejsze. Białe, czy żółte poręcze. :mruga:

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

Oczywiście że białe
Ja ikarusa takiego z orginalnym wystrojem raz widziałem w życiu
Byl to 2133 w 3 odć serialu Alternatywy 4
i powiem że wg mnie to wyglądało bajecznie fantastycznie...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Bo to rzeczywiście wyglądało bajecznie i fantastycznie. Niestety biały - wiadomo szybko się brudził. Szczególnie obudowy mechanizmów sterowania drzwi były najbardzie brudne, ale też i kabina kierowcy - więc z czasem przemalowywano ;)

Michał

Post autor: Michał »

A może ktoś wie od czego zależały obicia siedzeń w Ikarusach? Na przykład w Łodzi są czarne a w Gdańsku czy w Warszawie czerwone.

Podi

Post autor: Podi »


Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: NEO »

Jak myśle NG w Kapenie.

Kuba

Post autor: Kuba »

Najladniejsze sa kremowo - czerwone Ikarki z takim brazowym obiciem siedzen..muaa :P

Podi

Post autor: Podi »

Jak myśle NG w Kapenie.
Raczej u nas to robili...Albo w Biskupicach...<b>niewiem</b>,niech sie ktoś inny wypowie :)

ppln

Post autor: ppln »

@Kuba: Poszukaj sobie zdjęć łódzkiego #2992, który od niedawna jest kremowo-czerwony, a żaden Ikarus w Łodzi nie ma wymienianych siedzeń (i dobrze :D ) . Takie jakie są są dobre i wygodne :)

voy

Post autor: voy »

Podi pisze:Współczesne wnetrze typowego zielonego Ikarka...
+ żółte poręcze
+ wyświetlacz w środku
- fotele Ster

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

To nie jest wnętrze typowego zielonego Ikarka. Tojest wnętrze typowego poznańskiego zielonego Ikarka. Warszawskie Ikarusy wyglądają zuuuupełnie inaczej :mruga:

album_page.php?pic_id=581

I to jest właśnie typowy wygląd typowego Ikarusa 280. Tak wyglądały te autobusy za czasów PRL-u i tak wygladają obecnie.

[ Dodano: 2006-01-31, 10:22 ]
PS. Mnie się nawet podoba wnętrze poznańskich Ikarusów. Naprawdę jest piękne. ;)

Michał

Post autor: Michał »

I to jest Ikar a nie jakieś badziewie po NG ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Może to zdjęcie nie jest najlepsze, ale tak wyglądają obecnie ex NRD-owskie Ikarusy. Zdjęcie zrobiłem w Varnie we wrześniu 2004 roku
http://www.transport131.republika.pl/Imag0182.jpg

A zdjęcie zostało zrobione w tym autobusie
http://www.transport131.republika.pl/Imag0215.jpg

Michał

Post autor: Michał »

Dziwne te siedzenia :shocked: Podobne do tych w Ikarusie 263

voy

Post autor: voy »

Takie siedzenia były również stosowane w Ikarusach, nie tylko w 263.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja co prawda byłem w NRD w 1984 roku, ale nie miałem okazji przejechać się miejskim Ikarusem w Berlinie. Jeździła ich tam cała masa.

Natomiast... kiedyś, jeszcze w czasach PRL-u oglądałem w TV pewien NRD-owski serial o pilotach samolotu IŁ-62 NRD-owskich linii lotniczych Interflug. I pamiętam, że była tam scena grana właśnie w miejskim IK280, który przyjechał na pętle jedno z portów lotniczych. I dokładnie takie właśnie fotele były w środku tego Ikarusa. ;)

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

A jak sie ma sprawa z rurkami, układem tych rurek bo to w końcu tez wnętrze
a tak BTW to jeździ jeszcze ten 2133?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

M_Szymkowiak pisze:A jak sie ma sprawa z rurkami, układem tych rurek bo to w końcu tez wnętrze
Opisałem to już dokładnie na początku. One też zmieniały swoje kolorki w czasie. Na początku były śnieżno białe, potem czarne.

A w między czasie warszawskie MZK w latach 80-tych regenerując swoje Ikarusy na Włościańskiej, malowało rurki na ... kremowo - białe. Na początku wyglądało to fajnie, ale potem farba zostawała na rękach pasażerów lub po prostu schodziła zostawiając czarne lub białe place. Wyglądało to okropnie. Malowano je chyba farbą olejną. :retard:

Teraz są już kolejne kolory - już Wiecie - są zarówno żółte jak i pomarańczowe uchwyty i rurki. ;)

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

ja mówie o układzie bo on tez się zmieniał

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ikarus”