Ikarus 256/260 zrób-to-sam??

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Ikarus...
Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Ikarus 256/260 zrób-to-sam??

Post autor: Piotrek_2274 »

Dziś koło 14:00 w Warszawie na ul.Conrada widziałem bardzo dziwne zjawisko jakim był taki ikarus: http://img352.imageshack.us/img352/6104/ikarus0vs.png Na boku miał jeszcze namalowane czerwone i niebieskie pasy i napis MargoBus czy coś takiego. Niestety nie zrobiłem żadnego zdjęcia tego cuda :/ Czy wiecie do kogo należy ten pojazd i gdzie go można spotkać? Jak dla mnie to jest raczej ik260, bo nie ma silnika z tyłu tak jak 256. Dziękuje za wszystkie informacje.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Skoro miał napis "Margo-Bus" to należy on do prywaciarza "Margo-Bus" z Legionowa. Jest to jeden z podywykonawców Transludu.

[ Dodano: 2006-06-23, 19:39 ]
A co do drzwi to z tyłu typowe dla 256, z przodu zaś dla 260. Jak dla mnie to będzie 256, gdyż gdyby to była przeróbka z 260 byłby chociaż minimalny ślad po wyjęciu drzwi harmonijkowych.

Milenium

Post autor: Milenium »

Adrian_ pisze:A co do drzwi to z tyłu typowe dla 256
xD Może miał kiedyś Autosana lub Jelcza i go przerobił (drzwi)?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Raczej nie. Tylne drzwi w tym Ikarze nie są typowe dla przednich w H9-21 po NG, gdyż drzwi przednie w H9-21 po NG posiadają jeszcze drugie okienko powyżej tego dolnego w drzwiach otwieranych automatycnie, zaś w tym przypadku tylne drzwi to pneumatyki montowane seryjnie do niektórych ukraińskich (i nie tylko) Ikarusów 256.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Adrian_ pisze:z tyłu typowe dla 256
Co do tyłu to bym się zgodził ale pod warunkiem że ręczne bo z tyłu jakieś pneumatyczne automaty to ja nie wiem.
Piotrek_2274 pisze:Jak dla mnie to jest raczej ik260, bo nie ma silnika z tyłu tak jak 256
Zgadzam z Piotrkiem ze względu na ten silnik.
Adrian_ pisze:gdyby to była przeróbka z 260 byłby chociaż minimalny ślad po wyjęciu drzwi harmonijkowych
Z przodu jedne wyraźnie usunięto gdy drugie po prostu zostawili.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

@ep40: Takie drzwi, jak ma Ikarus na tym rysunku/zdjeciu były fabrycznie montowane w Ikarusach. Większośc posiadała z tyłu klamki, ale zdarzały się też wersje Ikarusów 256 (szczególnie znane w przypadku Ikarusów 256.55) z pneumatycznie otwieranymi drzwiami z tyłu. Takimi wozami były i są np. słynne "przemytniki". Jak dla mnie jest to jeden z przykładów takiego właśnie Ikarusa. Zresztą nie mamy pewności, czy to 260. Równie dobrze to moze być 256, któremu w wyniku remontu/wypadku wymieniono drzwi odskokowe/klamkowe z przodu na harmonijki.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Jeśli tak to czy silnik tez przesunieto?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

A kto go wie? w zasadzie prywaciarze mogą w różny sposób upiększać swój tabor, wiec do końca się tego nie można domyślić. W każdym bądź razie ciekawi mnie, w jaki sposób zastosowano tutaj otwieranie drzwi? wszak harmonijki otwierają sie inaczej, a pneumatyki takze inaczej.

chudy5d

Post autor: chudy5d »

Mi się wydaje, że to 256, bo raczej właśnie by był wspomniany ślad po wyjęciu drzwi harmonijkowych, a co do przewoźników co mogą "w różny sposób upiększać swój tabor" :retard: to czemu ten przewoźnik tego nie mógł zrobić, ale jest jeszcze potrzebna kasa,a MPK, MZA itd. by się nie bawiło w rozrzucanie pieniędzy na przesunięcie silnika :) Tylko te drzwi z przodu jakby były obcięte i w miejscu połowy wyciętych drzwi zrobione (może) "specjalne" okienko :idea: Na koniec powiem, że to raczej 256.55.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Bo MZA posiada tabor w miarę na poziomie, więc by nie "hańbiło" się takimi przeróbkami, a Margo-Bus to prywaciarz z małej mieściny (w tym przypadku Legionowo), więc może sobie upiększać tego typu wozy, byle by tylko zyskać klientów. Poza tym, jak prywaciarz nie ma kasy na nowe wozy to przynajmniej przerabia stare, co by nie stracić płynności rynku. Co do Twojej tezy o 256.55 to też ją popieram, ale zaciekawiły mnie w tym wozie raczej okna. Te 3 otwierane okna jakby bardziej jednak pasują mi do 260, ale możliwe, ze okna też mogli wymienić. Ogólnie ten Ikarus to jeden wielki misz-masz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Piotrek_2274 pisze:MargoBus
Hmm... MargoBus. Mnie ta nazwa coś mówi, i co więcej chyba to będzie ten sam pojazd. :roll:

Otóż ja kilka lat temu, gdzieś w Warszawie widziałem Ikarusa 260, który wg. mnie był przebudowany samodzielnie przez przewoźnika. Był to z całą pewnością autobus firmy "MargoBus". Nie zrobiłem mu wtedy zdjęcia, ale z pamięci zrobiłem rysunek. :]

:strzałka: http://www.transport131.webpark.pl/image0192.gif

Ten autobus miał z boku duży napis "MargoBus".

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Układ drzwi, jak i okna ewidentnie wskazują Ikarusa 260, ale podtypu nie znamy. Możliwe, że to przeróbka 260.04 z wywalonymi środkowymi drzwiami i zmniejszonymi o 1 część pierwszymi. A te ostatnie drzwi, które ma teraz są pewnie wstawką z Ikarusa 256. Ale nadal pozostaje niejasna sprawa oznaczenia tego typu Ikarusa.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jest to zwykła przeróbka, więc chyba nie ma sensu zastanawiać się nad jego oznaczeniem :P

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

W zasadzie masz rację, jednakże czy to po takich przeróbkach moze być jeszcze 260.04?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adrian_ pisze:W zasadzie masz rację, jednakże czy to po takich przeróbkach moze być jeszcze 260.04?
Z moich pobieżnych obserwacji, wynika, że jeśli modernizacji dokonuje producent lub przewoźnik, ale producent to "autoryzuje" to pojazd zmienia albo typ, albo wersję (np. Ikarus).

Natomiast jeśli jakiś mały przewoźnik, sam modernizuje sobie pojazd. Robi to "po cichu" gdzieś w warsztacie, to zwykle nikt się nie przejmuje jego "typem", "wersją". Tak więc zapewne, w tym przypadku nadal to jest IK260.04 :retard:

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

J-31 pisze:Natomiast jeśli jakiś mały przewoźnik, sam modernizuje sobie pojazd. Robi to "po cichu" gdzieś w warsztacie, to zwykle nikt się nie przejmuje jego "typem", "wersją". Tak więc zapewne, w tym przypadku nadal to jest IK260.04 :retard:
Ja to od razu mówiłem że to przeróbka Ikarusa 260.

[ Dodano: 2006-06-26, 12:21 ]
Zauważyłem pewną rzecz, że w stosunku do tego fioletowego to ten żółty ma pierwszą szybę (na lewo od pierwszych drzwi) mniejszą, obniżoną i jeśli kiedyś wyjmowano w tym miejscu drzwi to czemu tej obniżonej nie miał wcześniej?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Czyli w takim razie ten Ikarus 260.04 miał kiedys normalny wygląd, zaś w czasie remontu wymieniono mu tylne drzwi i wywalono środkowe. Ok, ale czy ktoś wie, skąd może pochodzic ten Ikarus? bo nie sądzę, by MZA go sprzedało, tylko go skądś sprowadzili. Poza tym Margo-Bus musiał kiedyś posiadać Ikarusa 256, gdyż inaczej nie mieli by drzwi od niego.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ep40 pisze:Zauważyłem pewną rzecz, że w stosunku do tego fioletowego to ten żółty ma pierwszą szybę
Hmmm. Możliwe, że rzeczywiście to są dwa różne pojazdy. Tamten, którego jak narysowałem był już wtedy mocno wyeksploatowany. ;)

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Adrian_ pisze:Poza tym Margo-Bus musiał kiedyś posiadać Ikarusa 256, gdyż inaczej nie mieli by drzwi od niego.
Drzwi mogli dostać od kogoś innego co kasował takiego Ikarka.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ep40 pisze:Drzwi mogli dostać od kogoś innego co kasował takiego Ikarka.
Wzięli ze szrotu... :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ikarus”