Ikarus 415

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Ikarus...
DAB

Ikarus 415

Post autor: DAB »

Jechałem nim po raz pierwszy ponad 1,5 roku temu na lini 57 obsługiwanej przez jednego z moich ulubionych przewoźników. Wówczas nie rozpoznawałem tak dobrze autobusów i nie wiedziałem że to czterystapietnastka. Zastanawiałem sie co robie ja ( mój nick ) na desce tego Ikarka. Ikarus z automatem !?! dziwne - pomyślałem. Ale po kilku miesiącach dowiedziałem sie rowniez o tym ze to była czterystapietnastka ( ale sie rozpisalem chyba zaczne sprzedawać książki o tym jak poznawałem autobusy i jak rozpocząłem kariere MKMa :D ) . Uważałem u ważam i będę to robić że to dobry autobus. A co Wy o nim sądzicie :?:

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Niestety nie podróżowałem nim. U nas jest tylko jeden 417. Ale jeżeli 415 te zma takie twarde zawieszenie to mieszane uczucia mam.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja powiedziałbym, że 415-stka to solowa wersja IK435. A to bardzo dobry autobus.

Szkoda, że tak mało jeździ 415-ek w Polsce... :(

Niestety nie miałem okazji przejechać się 415-ską, ale pewny jestem, że to bardzo fajne autobusy. W miarę ciche, pojemne (jak to Ikarus ;) ), z przyjemnymi, miękkimi fotelami, sprężyście twardym zawieszeniem. :)

Jego wadą na pewno jest niska jakość wykonania. Pewnie są z nimi stale problemy techniczne... ;)

voy

Post autor: voy »

Jakość wykonania może i nie jest niska, ale Ikarusy montowane w Polsce są bardziej awaryjne i gorszej jakości niż te zmontowane na Węgrzech.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Przyznam szczerze, że nie mam dokładnych danych na ten temat... Ale ja żałuję, że jest ich tak mało... :)

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Jak dobry Ikarus to tylko wyprodukowany na Węgrzech i żaden inny.

Paweł

Post autor: Paweł »

Wg mnie IK415 jest najlepszym średniopodłogowym autobusem, jaki był oferowany na polskim rynku. Jego zaletami na pewno są wytrzymała kratownica, zawieszenie dostosowane do polskich dróg, całkiem przestronne wnętrze, dające różne możliwości konfiguracji oraz (tu już subiektywna opinia) estetyczna, ponadczasowa linia nadwozia.
Nie da się ukryć, że IK415 głównego konkurenta - Jelcza 120M bije na głowę wytrzymałością. O ile już 8-10 letnie Jelcze poddawane są odbudowom, to np. 11 letnie IK415 mają nieruszaną kratownicę, poszycie nadwozia, jedynie niektóre egzemplarze mają silniki lub skrzynie biegów po remoncie.
Co do jakości. Jeśli chodzi o jakość, zwłaszcza wykończenia, w egzemplarzach montowanych w MPK Częstochowa są niedociągnięcia, natomiast w oryginalnych węgierskich i montowanych w Jamnie jakość jest zdecydowanie wyższa.
Autobusy te są generalnie małoawaryjne.

Tommy

Post autor: Tommy »

Nigdy nie jechałem tym modelem Ikarusa. Patrząc na jego zdjęcie stwierdzam, że nie wygląda najgorzej, ale z powodu, że to Ikarus mam co do niego mieszane uczucia :D

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

Też nim nie jechałem, ale modelik mu zrobiłem :D. Z zewnątrz prezentuje się troszkę gorzej od 412, ale pewnie pod względem technicznym jest lepszy od 412. Chętnie bym się nim kiedyś przejechał bo mam sentyment do Ikarusa..

Tommy

Post autor: Tommy »

Wyższy numer- lepszy model :D

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Wiem, że te autobusy jeżdżą bodajrze w Bielsku-Białej czy sa gdzies jeszcze???

Paweł

Post autor: Paweł »

MZK Bielsko-Biała:
IK405 - 2 szt.
IK411 - 2 szt.
IK412 - 3 szt.
IK415 - 38 szt. (było 39)

PKM Bytom:
IK415 - 8 szt.
IK412 - 4 szt.

MPK Częstochowa:
IK412 - 12 szt.
IK415 - 13 szt.
IK435 - 1 szt.

MZK Kedziezyn-Koźle:
IK412 - 14 szt. (było 15)
IK415 - 4 szt.

Duhabex Chrzanów
IK 412 - 1 szt.

MZA Warszawa:
IK411 - 2 szt.
IK417 - 2 szt.
IK435 - 5 szt.

MPK Poznań:
IK435 - 1 szt

MPK Wrocław:
IK417 - 1 szt.

Tarnów, prywatny przewoźnik:
IK435 - 1 szt. (używany, z Niemiec)

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Nawet sporo ich jezdzi. :) Ja także mam pytanie :)
Jak IK 415 sprawują sie w Bielsku-Białej , są z nimi problemy ? :)
Pozdrawiam

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Wielkie dzięki za tak szczegółowe dane :)

Paweł

Post autor: Paweł »

To jedne z najmniej, jeśli nie najmniej awaryjne autobusy w MZK.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Dzięki :) Jeszcze mam pytania odnośnie Bielskich IK415 ;)
Jakie są twoje wrażenia z przejazdu. tym autobusem :) ?
Czy MZK dba o te autobusy , w jakim stanie jeżdzą ?
Jaki jest rok produkcji tych pojazdów ?

DAB

Post autor: DAB »

PKM Bytom: IK415 - 8 szt
:D:D:D

A jakie inne eLeF'y były oferowane w Polsce ?

Paweł

Post autor: Paweł »

mac pisze:Dzięki :) Jeszcze mam pytania odnośnie Bielskich IK415 ;)
Jakie są twoje wrażenia z przejazdu. tym autobusem :) ?
Czy MZK dba o te autobusy , w jakim stanie jeżdzą ?
Jaki jest rok produkcji tych pojazdów ?
Hmmm... Wrażenia... Cichy, wygodny, szybki, idealne zawieszenie...
Co do stanu IK415 - autobusy są w dobrym stanie, choć wiele też zależy zależy od obsady autobusu. Większość kierowców dba o autobusy, ale są tacy, który olewają sprawę,nie opisują usterek, które wychodzą dopiero przy OT i przez co często mają wpływ na ogólny stan autobusu (np. niewymienione w porę teleskopy - autobus podskakuje na dziurach, jest niestabilny, a do tego zaczyna się telepać wnętrze, pękają przednie szyby itp.), ale to na szczęscie przypadki jednostkowe.
Bielskie 415-tki są z lat 1993-1998 (dostawy od III 1998 do X 1998). W MZK jeździ zarówno pierwsza jak i ostatnia dostarczona do Polski 415-tka.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Po pierwsze witamy Cię Pawle na forum :) .

Po drugie - te zdjęcia Ikarusów (415 i 280) - czy Mógłbyś przybliżyć, do jakiego przewoźnika one należą ? :)

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

Moge się założyć że do MZK Bielsko-Biała ;)
Kiedyś widziałem zdjęcie "resztek" tego jednego Ikarusa 415 z MZK B-B, jak szukałem zdjęcia do zrobienia modelu, ale już nie pamiętam co mu się stało...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ikarus”