Zima 2012 - 2013

W tej kategorii znajdują sie posty z dawnego km-forum, oraz przedawnione tematy, które warto zachować...
Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Marcin_558 pisze:Nadal modele pokazują śnieg, śnieg, śnieg.
Dlatego modele numeryczne w perspektywie dłuższej niż tydzień należy traktować z przymrużeniem oka.
Od samego rana słońce aż oślepia.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

TLG ma rację. Modele, modelami, ale ten śnieg w końcu jednak kiedyś się musi skończyć i to jest właśnie ta pora roku. Owszem gdzieś tam jeszcze może sypnąć - nawet jeszcze w maju potrafi, co doskonale pamiętamy z historii - ale generalnie idziemy ku wiośnie ;)

... i tego się trzeba trzymać :mruga:

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Post autor: Kolejorz »

Gdzieś dzwoniło :D że na wielkanoc zima też da o sobie znać z opadami śniegu i wahającymi się temperaturami, raz w dół a raz w górę (+5,15st C- -5,10st C).

Ja się bym nie zdziwił jak w połowie kwietnia lub pod koniec znów może być spadek temp. i opad marznącego deszczu lub małe ilości śniegu który spowoduje paraliż na drogach i różnego rodzaju komunikacji miejskiej (kolej, lotniska-samoloty itp.) ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

TLG ja wiem że prognozy najlepiej sie sprawdzają na pare dni przed. Tak 3-4 dni przed wiadomo co sie będzie działo. Ale jak na razie to zima wygrywa w modelach pogodowych. Myślę że wiosna na stałe wróci po Wielkanocy.

Jak na razie prognozy pokazują duży opad śniegu (od 15 do 25 cm lub nawet wiecej) w poniedziałek i wtorek na zachodzie i północym-zachodznie kraju. Kolejne prognozy pokazują na koniec tygodnia kolejną dużą dostawę śniegu na południe i południowy-zachód kraju. Zobaczymy czy się tak stanie. Jak na razie we Włoszech dobrze im idzie produkcja niżów Genuińskich, które zawsze niosą duże opady w stronę Polski.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Śnieg pada, mocno... Dramatyczna pogoda ;)

sphinx

Post autor: sphinx »

Śnieg? Bezchmurno, mroźno, na niebie kometa, zorza, żyć nie umierać :cool:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ano we Wrocku śnieg, a na Mazowszu i na biegunie u Sphinxa - słońce. Rzeczywiście było pięknie, aczkolwiek na Mazowszu w drugiej części dnia już się zachmurzyło - u na nas ma ponoć padać śnieg z deszczem ;)
sphinx pisze:na niebie kometa
Uno momento. Kometa ? Gdzie ją Widzisz lub Widziałeś ? :o:

Czyżbym coś przeoczył, ten tego ten :retard:

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

J-31 pisze: momento. Kometa ? Gdzie ją Widzisz lub Widziałeś ?
Północna część nieba :P Tam widać.

Bydgoszcz czeka na wielki śnieg który idzie do nas od Wrocławia. Ma padać do środy rana.

sphinx

Post autor: sphinx »

Dziś wieczorem jakieś tam cienkie chmurki się pojawiły tu i ówdzie (zakryły mi kometę!), ale szybko zniknęły. Ale zorzy nic nie przebije :mruga:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Marcin_558 pisze:Północna część nieba :P Tam widać.
Wow. Dzięki :)
Marcin_558 pisze:Bydgoszcz czeka na wielki śnieg który idzie do nas od Wrocławia. Ma padać do środy rana.
Nie od Wrocławia, ale od Warszawy - w Warszawie właśnie mamy ostrą śnieżycę :cool:

Ponoć zima to aż do świąt może się utrzymać, jak patrzę na dzisiejszą pogodę w Warszawie, to zaczynam w to wierzyć :retard:

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Post autor: Kolejorz »

I znowu u mnie pada śnieg :confused: Masakra z tą pogodą, J-31 może masz rację taka pogoda może się utrzymać aż do świąt wielkanocnych. W lany poniedziałek pewnie będziemy mieli sypany śniegiem poniedziałek, będziemy rzucać śnieżkami zamiast wiadrami wodą oblewać :D

MrStronek
Posty: 303
Rejestracja: 2009-11-21, 20:02
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: MrStronek »

No chyba zapowiadają się białe święta :D Ja już przeklinam na ten śnieg bo chce w końcu przesiąść na rower, ale kwiecień plecień, troche zimy, troche lata :-P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Martwi mnie to trochę, w zasadzie już powinno zacząć się przedwiośnie. Chyba wszyscy już mają dosyć tego śniegu :]

Swoją drogą, ciekawy jestem jakie będzie tegoroczne lato - po takiej zimie :retard:

... tylko mi nie Piszcie, że w lipcu też będzie sypał śnieg :diabeł:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

J-31 pisze:... tylko mi nie Piszcie, że w lipcu też będzie sypał śnieg
W Tatrach to nic nadzwyczajnego. Kiedyś na przełomie lipca i sierpnia schodziłem ze Świnicy do Hali Gąsienicowej w lecie w padającym deszczu ze śniegiem. Termometr w Murowańcu wskazywał ledwo 2 stopnie powyżej zera.
Ja doszedłem do wniosku, że już mi jest wszystko jedno.

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Post autor: Kolejorz »

J-31 pisze: ... tylko mi nie Piszcie, że w lipcu też będzie sypał śnieg :diabeł:

A może zima się przedłuży i nie będzie wiosny, a będzie od razu lato przeplatane ze śniegiem. :P

Starsi ludzie mówią, że śnieg kilka naście lat temu w maju spadł kilka krotnie a drzewa pod naporem śniegu łamały się jak zapałki. :D

Tego roczne lato może przynieść jakieś nie miłe niespodzianki typu groźnych burz i tornad w Polsce. :confused:

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Kolejna dostawa śniegu możliwa w czwartek i piątek:
Grzegorz Zawiślak/SkyPredict:

KRÓTKOTRWAŁE OCIEPLENIE NA POŁUDNIU POLSKI. NASTęPNIE POJAWI¡ SIę OPADY ŚNIEGU WRAZ Z DU¯YM MROZEM

W ostatnim czasie wielu z nas zadaje sobie pytanie, kiedy w końcu zrobi się cieplej... Niestety, prognozy średnio i długoterminowe nie napawają optymizmem, dlatego że już w piątek czeka nas świeży spływ bardzo chłodnej masy powietrza, dodatkowo możliwe będą jeszcze początkowo opady śniegu.

Zanim jednak nadejdzie piątek, jutrzejszy dzień, szczególnie na południu kraju, przyniesie dużo przyjemniejszą pogodę. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wyraźny wzrost temperatury w stosunku do minionych dni. Prognozy oparte na modelu UM od pewnego już czasu sugerują, iż temperatura wzrośnie do około 7-10 stopni Celsjusza.

http://wstaw.org/h/8a7c52ae893/

Obok wyraźnie wyższej temperatury pojawi się również sporo słońca. Natomiast pojutrze prognozowany jest ponowny wzrost zachmurzenia oraz pojawią się opady deszczu, które bliżej wieczora i nocy z czwartku na piątek zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg, z czym wiązać się będzie wejście nad obszar RP kolejnego frontu atmosferycznego wraz z obecnością zatoki niżowej. Obecne prognozy wskazują, iż śniegu znowu może napadać sporo, zwłaszcza w dzielnicach południowych i południowo - wschodnich, które znajdą się na skraju oddziaływania niżu, który wchodząc nad Półwysep Bałkański znad Morza Śródziemnego znacząco się wzmocni.

http://wstaw.org/h/07a24faeaad/

Póki co ciężko powiedzieć, jak będzie przebiegać trajektoria tego niżu (sytuacja będzie dość podobna do 14 i 15 marca, kiedy to niewielkie odchylenie układu na zachód, bądź wschód będzie wiązać się z istotną zmianą natężenia opadów), dlatego więcej szczegółowych informacji na ten temat zostanie podanych w czwartek.

Na powyższych mapach bezwzględnej topografii barycznej widać również rozbudowujący się w kierunku południowo - wschodnim (Polski) układ wysokiego ciśnienia, który wspólnymi siłami z niżem ulokowanym nad Rosją zacznie sprowadzać bardzo chłodną masę powietrza z dalekiej północy. O jej jakości niech świadczy ta oto prognoza temperatury minimalnej na sobotni poranek przez model GFS:

http://wstaw.org/h/0a5768446e6/

W kolejnych dniach wiosny nie widać, za to wciąż będziemy mieli do czynienia z obecnością chłodnej masy powietrza oraz układu wysokiego ciśnienia.

http://lowcyburz.pl/forum/viewtopic.php?f=463&t=7017

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Zamykamy, bo już jest 20 marca i zaczęła się astronomiczna wiosna, choć tego nie widać ;)

Zablokowany

Wróć do „Archiwum”