Wiosna 2013

W tej kategorii znajdują sie posty z dawnego km-forum, oraz przedawnione tematy, które warto zachować...
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Wiosna 2013

Post autor: Przemek »

No i zaczynamy nowy temat, choć tej wiosny jeszcze nie widać ;)

sphinx

Post autor: sphinx »

No, ociepliło się. Dziś maksymalnie cała 1,5stopnia na plusie... Teraz 0,3 i za chwilę warstwa wody z nadtopnionego śniegu zamarznie...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Chryste Panie - gdzież ta wiosna ? W zasadzie już powinniśmy byli odczuć jej pierwsze pozytywne ciepłe podmuchy... a tymczasem podmuchy będą, ale zimna :retard:

Coś czuję, że i po świętach też chyba prędko tej zimy nie zobaczymy. A szkoda, bo na kwiecień sobie coś już planowałem... a tu chyba nici z tego wyjdą :]

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Ładna mi wiosna, jak pół dnia sypało ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W Warszawie jeszcze gorzej. Od połowy dnia sypie. Zimno, ciemno i śnieżnie. :retard:

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Post autor: Kolejorz »

Ponoć na początku kwietnia w
nocy ma być już bez mrozów a w
dzień do 15st C tak zapowiadają
meteorolodzy. Może w połowie
kwietnia zazieleni się. ;)

sphinx

Post autor: sphinx »

Śniegu nowego nie dosypało, ale po +2 w dzień teraz jest ... -6 i szybko spada.

22:00. -9.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Ale zimno. Jedna z zimniejszych marcowych nocy w historii za nami.

W Łodzi -22 odnotowali ;)

Wrocław: -12, teraz -3, ale wczoraj było bardzo zimno (-4 i lodowaty wiatr). Na szczęście świeci piękne zimowe słońce. Wiosny!

Jeżeli liczymy, że zima rozpoczyna się wraz z pierwszym śniegiem, to trwa ona już od 27.10 (śnieżyce i całodobowy mróz), więc prawie 5 miesięcy! Trochę długo.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja bym powiedział stanowczo za długo. No i niestety znów odczuwam skutki tej "wiosennej zimy" - znów mnie coś rozbiera, ech te wirusy-świrusy :confused:

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Pierwszy dzień wiosny we Wrocławiu wyglądał tak :lol:
Obrazek
Na szczęście dzisiaj cały dzień słonecznie, ale nadal lekki mróz.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Znowu siedzę chory w domu. Boli mnie głowa, gardło, parę innych rzeczy i nie jestem w stanie zrobić nic ambitnego. Za oknem śnieg zasypał świat całkiem efektywnie i sypie dalej.
Dobrze, że jestem niczym wieża spokojności, bo to wszystko jednak zachodzi trochę za daleko.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

To co dzieje się za oknem, to jest jakieś szaleństwo - nie wiem czy u Was też tak było, ale w Warszawie przez kilka godzin totalnie zasypało. Nie było nic widać, tylko ogromne ilości padające śniegu... który właśnie teraz się topi ;)

Nie ma co, fajne święta :chytry:
pmaster pisze:Znowu siedzę chory w domu. Boli mnie głowa, gardło, parę innych rzeczy i nie jestem w stanie zrobić nic ambitnego.
Ja też tak miałem, trzy dni temu. I chociaż wciąż jestem na lekach, to już od dawna normalnie funkcjonuje. ;)

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

A we Wrocławiu dzisiaj od rana pochmurno i dość ciemno, potem wyszło na trochę słońce, potem znowu zaszło za chmury, popadał trochę deszcz i w sumie tyle. Rano +2 stopnie, po południu około +7, a na wieczór znowu bardzo zimno i znowu zaczął wiać nieprzyjemny wiatr. A rano tak spokojnie było...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ciekawy jestem co na to pogromcy burz. Mam nadzieję, że modele matematyczne nie przewidują już jakiś szalnych ataków zimy ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Z dedykacją dla J-31 prognozy łowców burz:
Dynamiczna pogoda nad Bałkanami i Europą Środkową – dwa sektory powietrza
Opublikowano 30 marca 2013, autor: Grzegorz Zawiślak


W dniu wczorajszym w wielu miejscach kraju wystąpiły opady śniegu o zmiennym natężeniu, które najsilniejsze były na południowym – wschodzie i w dzielnicach północnych. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach ponownie czeka nas dynamiczna pogoda m.in. z silnymi opadami śniegu.


Prognozowana temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (GFS, meteomodel.pl):
http://lowcyburz.pl/wp-content/uploads/ ... 850_11.png

Tak jak przewidywały modele numeryczne jeszcze kilka dni temu, nad Morzem Śródziemnym znajduje się wzmacniający układ niskiego ciśnienia. Jak zwykle przy tego typu sytuacjach trzeba podkreślić, iż niże z tej części Europy są dynamicznymi i dość często nieprzewidywalnymi układami barycznymi. Prawdopodobnie tak też będzie i w tym przypadku – mimo że do spodziewanego terminu mamy już mało czasu, to modele wciąż wahają się w perspektywie rozbudowy aktywnej zatoki niżowej. Podczas gdy jeszcze przedwczorajsze i wczorajsze aktualizacje niektórych modeli przewidywały, że ciepły sektor zostanie ograniczony jedynie do krańców południowo – wschodnich, tak dzisiejsze już w większości widzą, iż wejdzie on bardziej w głąb Polski.



Spodziewane sumy opadowe do poniedziałku, godz. 06:00 UTC (wyrażone w kg/m2, model GFS - wetter3.de):
http://lowcyburz.pl/wp-content/uploads/ ... 48_241.gif

Jak wiadomo rozlokowanie sektorów powietrza jest bardzo ważne, by można było wskazać miejsca z występowaniem opadów śniegu i deszczu, a także określić temperaturę powietrza na poszczególnych poziomach troposfery. W tej chwili prognozy oparte przykładowo na modelu GFS wskazują, iż opady śniegu o umiarkowanym i silnym natężeniu są najbardziej prawdopodobne na Górnym i Dolnym Śląsku, a także w woj. opolskim, częściowo małopolskim, na Ziemi Łódzkiej, w południowej i wschodniej części Wielkopolski, na Mazowszu, cz. Ziemi Świętokrzyskiej, Mazurach, Podlasiu oraz cz. Lubelszczyźnie (ich początek, początkowo na południu, spodziewany jest w drugiej części nocy i nad ranem). W przypadku południowo – wschodniej części kraju najnowsze wyliczenia przewidują obecność ciepłego sektora z opadami deszczu.


Aktywna długa fala górna w ciepłym sektorze niżu (GFS, ESTOFEX):
http://lowcyburz.pl/wp-content/uploads/ ... 30_500.png

Warto zwrócić uwagę na to, co będzie mogło się wydarzyć w tym ciepłym sektorze. Prognozy modelu GFS pokazują, iż przede wszystkim na obszarze Węgier, Rumunii, Serbii i pozostałej części Półwyspu Bałkańskiego temperatura maksymalna powietrza może wzrosnąć do nawet 17-22 °C, przy jednocześnie istotnie zwiększonej zawartości pary wodnej w dolnej troposferze i silniejszym spadku temperatury w pionowym przekroju troposfery. Dzięki temu pojawią się tam korzystne warunki dla inicjacji głębokiej konwekcji, która w środowisku aktywnej długiej fali górnej (w swobodnej troposferze pojawi się silny wiatr; jego prędkość wyniesie od 15 m/s na wysokości izobarycznej 850 hPa, przez 15-20 m/s na 700 hPa, 25-30 m/s na 500 hPa, po nawet 40 m/s na poziomie 300 hPa!) może być dobrze zorganizowana i objawić się niebezpiecznymi strukturami burzowymi (możliwy jest nawet mezoskalowy system konwekcyjny). Dodatkowo fala ma być ułożona z południa na północ / południowego – zachodu na północny – wschód, a więc poszczególne formacje konwekcyjne będą wędrować zgodnie ze strumieniem sterującym w środkowej troposferze. Biorąc pod uwagę taki rozkład kierunku i siły wiatru, istnieje pewne prawdopodobieństwo dojścia struktur konwekcyjnych do południowo – wschodniej Polski (godziny późno popołudniowe / wieczorne, nocne), nad którą obecny będzie ciepły sektor i może pojawić się trochę chwiejności głównie w postaci niewielkiego MUCAPE. Ciężko jednak powiedzieć, w jakiej postaci mogą dojść potencjalne struktury konwekcyjne, jednak wcale bym nie wykluczał możliwości wystąpienia burz również na terenie naszego kraju. Trzeba jednak obserwować dalsze prognozy, dlatego że – jak już wcześniej pisałem – niewielka zmiana trajektorii niżu i co za tym idzie obydwu sektorów powietrza może spowodować duże zmiany w rodzaju i natężeniu opadów w poszczególnych miejscach kraju. Jeśli one się pojawią, to na pewno o nich poinformujemy.



http://lowcyburz.pl/2013/03/30/dynamicz ... powietrza/
Zima nadal dobrze sie ma w prognozach :o:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wow. Wielkie dzięki Marcin :)... no, ale z drugiej strony szkoda, że nie widać wiosny na modelach. Co ciekawe prognozy długoterminowe, początkowo zakładały - dosyć optymistycznie - spory wzrost temperatury w przyszłym tygodniu.

Aliści, obecnie synoptycy zaczynają zmieniać zdanie i wychodzi na to, że aż tak ciepło jednak nie będzie :]

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

J-31 pisze:Co ciekawe prognozy długoterminowe, początkowo zakładały - dosyć optymistycznie - spory wzrost temperatury w przyszłym tygodniu.
I właśnie dlatego prognozy długoterminowe są guzik warte. Ma być syf z malarią - będzie. Będzie zima do maja? ¯adne prognozy tego nie zmienią. Na pewnym etapie doszedłem do wniosku, że nie ma co sobie tym głowy zawracać i przestałem w to patrzeć.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Kto ulepił już śeiątecznego zająca ze śniegu? :D

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Moi drodzy. Pawłowice dnia 31 marca 2013:
http://img341.imageshack.us/img341/7186/201303316.jpg
http://img826.imageshack.us/img826/3848/201303318.jpg

M-A-S-A-K-R-A

Dodam, że wczoraj nie było ani grama śniegu.

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

W Wałbrzychu tak samo, wczoraj śniegu niemal brak a dziś mamy białe święta.

Zablokowany

Wróć do „Archiwum”