Den Oudsten- Daf MB200

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
Podi

Den Oudsten- Daf MB200

Post autor: Podi »

Woziły poznaniaków(na początku na reprezentacyjnych liniach pośpiesznych) od 1991 roku, w ilości 30 sztuk. 5-6 z nich było automatami. Były ówczesną wizytówką naszego Mpk, a także jedynymi z pierwszych autobusów sprowadzonych z zagranicy do wolnej Polski. Obecnie w Mpk zostało ich zaledwie 5 sztuk, jeżdzą na późnowieczornych oraz porannych podmiankach. Jednak ich głównym wykorzystaniem są linie nocne. Kierowcy chwalą sobie ich wytrzymałość, cichą pracę silnika, niezawodność. Pomimo, że przeżyły Zemuny, Mig-i i niezliczoną ilość Ikarów, jak każdy autobus muszą w końcu odejść. Dlatego to właśnie one są pierwsze w kolejce do kasacji. Ku pokrzepieniu serc poznańskich mkm-ów, jeden egzemplarz zostanie pojazdem historycznym. Podobne autobusy jeżdzą tylko w Gnieźnie, Kórniku. Pojazd z M-Busu Mosina został skasowany.
Co sądzicie o tych autobusach?
http://img48.imageshack.us/img48/8162/dsc039213qv.jpg
http://img160.imageshack.us/img160/3421/dsc039209vs.jpg
http://img224.imageshack.us/img224/4005/dsc039279hc.jpg

Michał

Re: Den Oudsten- Daf MB200

Post autor: Michał »

Pamiętam jak śmigały w PKS Sieradz. Było ich z 15. Teraz można jednego spotkać na podsieradzkim złomowisku jako skład jakichś śmieci... :(

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Zarówno z wyglądu jak i z Twoich wypowiedzi wynika, że to solidne pojazdy - mimo, że stylista się nie popisał ;) Wprawdzie czas takich konstrukcji już minął ale jak wspomniałeś linie nocne jeszcze by mogły je wykorzystać.

Michał

Post autor: Michał »

Czemu stylista sie nie popisał? Wg mnie są bardzo ładne :)

Podi

Post autor: Podi »

Wg mnie też. Nie zapomniejmy że rok ich produkcji to 1982, a zaprojektowania jeszcze wcześniej :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

24-letnie autobusy… Niedawno sądziłem, że Poznań już się ich pozbył.
Mam co do nich mieszane uczucia: Z jednej strony poznaniacy twierdzą, że są w gruncie rzeczy porządne, z drugiej — wiek konstrukcji, jej nietypowość i archaiczność napawają mnie odrazą — ale i tak wkrótce DAF-y pojadą do wiecznej zajezdni :-)

Podi

Post autor: Podi »

plocmaster pisze:Mam co do nich mieszane uczucia: Z jednej strony poznaniacy twierdzą, że są w gruncie rzeczy porządne, z drugiej — wiek konstrukcji, jej nietypowość i archaiczność napawają mnie odrazą —
Dobrze, że zwykły pasażer nie wie, ile mają lat, bo mógłby mieć podobne odczucia, co ty...
plocmaster pisze:tak wkrótce DAF-y pojadą do wiecznej zajezdni :-)
Z wyjątkiem pojazdu przeznaczonego na historyczny...

ppln

Post autor: ppln »

Samo to, że autobus wytrwał 24 lata jest rzadkim zjawiskiem (robiliście im NG?) :) Być może nie wyglądają cudownie, ale nie są też tak bardzo brzydkie :)

Podi

Post autor: Podi »

ppln pisze:Być może nie wyglądają cudownie, ale nie są też tak bardzo brzydkie :)
Są cudowne wg mnie i zawsze tak uważam. Poza tym rzadko pojawiają się na mieście, przez co mkm-owie czują niedosyt do nich.
ppln pisze:robiliście im NG?
Nie...

ppln

Post autor: ppln »

To to muszą być naprawde trwałe autobusy - Ikarus bez NG by się rozpadł po niecałych 10 latach.

Milenium

Post autor: Milenium »

Podi pisze:jeden egzemplarz zostanie pojazdem historycznym.
I to jest ważne, przynajmiej jeden kawałek historii się zachowa...

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »


Podi

Post autor: Podi »

ppln pisze:To to muszą być naprawde trwałe autobusy - Ikarus bez NG by się rozpadł po niecałych 10 latach.
Nasz pchacz jeździ od nowości 11 lat bez remontu i się trzyma.
Piotrek_2274 pisze:Mała niespodzianka ;)
:)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

To bardzo dobra decyzja ze strony poznańskiego MPK, gdyz znając ich podejście do starszych wozów to i tak niespodziankia, ze zachowają coś historycznego. gdyby jeszcze symbolicznie zachowali na historyczne po 1 sztuce Ikarusa, albo Miga to było by ok. Jednakże nie podoba mi sie fakt, iż historykiem ma zostać #1201. Przeciez ten wóz przeważnie jeździ na wynajmach i przeważnie nie udziela się na liniach miejskich. Moim zdaniem historycznym powinien zostać 1213, lub też 1222. Dlaczego? m.in. ze względu na malowanie. Poza tmy gratulacje dla MPK za wspaniałe utrzymanie Ikarka 435. W Warszawie na pewno Wasz Ikarus zdążył by zaliczyć niejeden słup, a tutaj jeszcze się trzyma. Myślę jednak, iz czas jego NG w końcu nadejdzie, to tylko kwestia czasu. Poza tym należy też pochwalić MPK za unowoczesnianie taboru, chociaż w tej kwestii Torunia i Włocławka raczej nie prześcigną, co najwyżej dorównają średnią wieku taboru MPK Wrocław.

Podi

Post autor: Podi »

Adrian_ pisze:gdyby jeszcze symbolicznie zachowali na historyczne po 1 sztuce Ikarusa, albo Miga
Miga nie będzie, Ikarus tak.
Adrian_ pisze:Jednakże nie podoba mi sie fakt, iż historykiem ma zostać #1201. Przeciez ten wóz przeważnie jeździ na wynajmach i przeważnie nie udziela się na liniach miejskich. Moim zdaniem historycznym powinien zostać 1213, lub też 1222. Dlaczego? m.in. ze względu na malowanie.
Hehe, historykiem nie zostanie 1201, tylko jeden z proponowanych przez Ciebie autobusów ;)
Adrian_ pisze:yślę jednak, iz czas jego NG w końcu nadejdzie, to tylko kwestia czasu
Taa i przy okazji go przemalują ;/
Adrian_ pisze:co najwyżej dorównają średnią wieku taboru MPK Wrocław.
To już chyba dawno się stało :)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

A już pierwszym zaczątkiem tego było sprzedanie Volva 7000A #1375 do Wrocławia xD. Jednak co do wozów historycznych to jednak szkoda, ze nie będzie żadnego z M11, ale z drugiej stron w Poznaniu nie macie żadnego ze starą ścianą czołową. Jeśli zaś chodzi o wóz #1501 to na pewno przy najbliższej NG dostanie zapewne malowanie zakładowe MPK Poznań. A nawiązując do tematu DAF-ów MB200 to odnosze wrażenie, iż te konstrukcje sa porównywalnie wytrzymałe, jak DAB-y (mimo, iż są młodsze). Poza tym ich plusem (przynajmniej w MPK Poznań) są skórzane fotele, które na pewno poprawiają komfort jazdy. Poza tym, czy Wasze pozostałe DAB-y posiadają lewary? jeśli tak, to nawet widać pewne podobieństwo do DAB-ów ;).

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

A kiedy zostaną skasowane dokladnie??

marcin_1099

Post autor: marcin_1099 »

Nasze DAFy mają pół-automaty.

ppln

Post autor: ppln »

A czym się rżni skrzynia półautomatyczna od ręcznej? Nie trzeba naciskać pedału sprzęgła przy zmianie biegu, czy co?
Ostatnio zmieniony 2006-06-18, 13:11 przez ppln, łącznie zmieniany 1 raz.

Podi

Post autor: Podi »

Adrian_ pisze:A już pierwszym zaczątkiem tego było sprzedanie Volva 7000A #1375 do Wrocławia
Hm. Czy on był w ogóle na stanie Mpk?
Adrian_ pisze:Jednak co do wozów historycznych to jednak szkoda, ze nie będzie żadnego z M11, ale z drugiej stron w Poznaniu nie macie żadnego ze starą ścianą czołową.
To akurat nie byłby problem, takie są w Wągrowcu.
Adrian_ pisze:Wasze pozostałe DAB-y
F nie B ;) Wszystkim się to myli.
A kiedy zostaną skasowane dokladnie??
Dokładnie to w wakacje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”