Automet Apollo kolejnym hitem eksportowym z Sanoka

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
Adrian_

Automet Apollo kolejnym hitem eksportowym z Sanoka

Post autor: Adrian_ »

W dobie powszechnego kryzysu w Autosanie w Sanoku kolejna sanocka firma podjęła się produkcji autobusów. Tą firmą jest sanocki Automet, który swą produkcję skupia głównie na busach, co nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla Autosanu, gdyż Automet jest jeszcze zbyt mało doświadczony w produkcji busów, by konkurować np. z Soliną produkcji Autosanu. Tymczasem producent ten wydał na świat swój drugi produkt. Jest to Automet Apollo posiadający 8,7m długości, bazujący na podwoziu Mercedesa Atego i pojemnośći 30-stu miejsc siedzących. Silnik stosowany w tym autobusie to Mercedes-Benz OM 904 LA o mocy 177KM. Silnik w Apollo zamontowany jest z przodu oraz posiada przednie mechaniczne zawieszenie. Niestety, Apollo nie posiada na razie polskiej homologacji, ale jak zapewnia producent autobus ten już niedługo będzie testowany w Polsce. Przy produkcji modelu Apollo pracowali zarówno Polacy, jak i Węgrzy. Autobus ten, w przeciwieństwie do Feniksa odniósł niewiele większy sukces. Wyprodukowano, jak na razie 6 sztuk tego autobusu w których zastosowano starszy typ designu. 4 tego typu autobusy jeżdżą na Ukrainie, zaś 2 w Polsce (nie wiem tylko w jakich miastach). W związku z ugruntowywaniem pozycji na rynku producent zapewnia, iż z czasem zmodyfikuje nieco Apollo. Mam nadzieję, iż model ten odniesie o wiele większy sukces i zostanie doceniony również przez innych polskich przewoźników :).

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Post autor: Dominik »

A czy automet przypadkiem nie produkuje, siedzeń do autosanów. A może firma produkuje autobusy i również siedzenia do nich.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Dominik pisze:A czy automet przypadkiem nie produkuje, siedzeń do autosanów. A może firma produkuje autobusy i również siedzenia do nich.
Automet ma szeroki zakres działalności. Produkcja siedzeń to jeden z zakresów ich pracy. Oprócz tego produkują też elementy z tworzyw sztucznych do autobusów, formy wtryskowe, zabudowy autobusowe itp. Ogólnie rzecz biorąc zakres dziłalności Autometu skupia się na produkcji komponentów do autobusów. Produkcja busów w Automecie trwa od niedawna. Automet jednak nie posiada własnych podwozi do zabudowy autobusów, dlatego też korzysta z zasobów innych producentów. Przykładem tutaj może być Feniks zabudowany na podwoziu Kapeny C65.15. Obecnie Automet zamierza przystosowywać swoje nowe busy pod Euro4 i z tego też powodu skupi się na Volksvagenie Crafter, Iveco Daily oraz na Sprinterze, którego będzie przerabiać także pod Euro4.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Dominik pisze:czy automet przypadkiem nie produkuje, siedzeń do autosanów
Zaczęli od siedzeń ale czegoś wciąż im brakowało, więc teraz postanowili zabudować je nadwoziami :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Automet Apollo. Brzmi ciekawie. A czy mógłym prosić o jakieś fotki Autometu Apollo ? :mruga:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Proszę bardzo, oto jedno ze zdjęć Autometa Apollo: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-117085.html
Jak już wcześniej pisałem mimo, iż autobus ten powstał w Automecie nie jest to polski autobus. Co do nazwy to może brzmi ona ciekawie, niemniej jednak design tego autobusu nie przypadł mi do gustu :/.Swoją drogą jestem ciekaw, jakie siedzenia Automet stosuje w swoich produkcjach, gdyż nic nie wskazuje na to, by mieli wmontowywać w te busy rodzime siedzenia ;).

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Post autor: Dominik »

Ja też znalazłem fotki siedzeń i pulpitu kierowcy, kierownica oczywiście z logiem mercedesa.Również na stronie producenta jest pare fotek autobusu i wnętrza oraz dowiedziałem się po ściągnięciu pliku PDF że Mercedes Benz/Automet Apollo
jest na podwoziu. Mercedesa Atego 1018.
http://www.infobus.com.pl/files/6398/15_760.jpg
http://www.infobus.com.pl/files/6398/12_760.jpg
Oraz kolejne fotki tego busa
http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=T169303
Ostatnio zmieniony 2006-10-13, 09:52 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Adrian_ pisze:Jak już wcześniej pisałem mimo, iż autobus ten powstał w Automecie nie jest to polski autobus.
Nie pisałeś wcześniej :chytry: Dlaczego to nie jest polski autobus ?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Dziwny pisze:Dlaczego to nie jest polski autobus ?
Dlatego, że jak na razie nie posiada polskiej homologacji, czyli de facto nie może poruszać się po polskich drogach.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:Dlatego, że jak na razie nie posiada polskiej homologacji, czyli de facto nie może poruszać się po polskich drogach.
A Mercedesy, Volva i Scanie są polskimi autobusami, bo mają polską homologację i mogą (i nawet to robią) poruszać się po polskich drogach :rotfl:

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Co za bzdura :wall:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Dziwny pisze:Co za bzdura
Dobrze, masz rację pomyliłem się. Autobus ten pochodzi z Polski, gdyż został zmontowany w Polsce, a nie jak już wcześniej pisałem za granicą. Mam nadzieję, ze teraz już naprostowałem całą tą sprawę.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:Autobus ten pochodzi z Polski, gdyż został zmontowany w Polsce, a nie jak już wcześniej pisałem za granicą.
Automet jest polski, bo jest polski, no, polska firma go zrobiła.
Solaris — tak samo.
Volvo nie jest polskie, mimo iż zostało wyprodukowane we Wrocławiu, bo firma jest de facto szwedzka. Volvo jest wyprodukowane w Polsce.
Mercedes nie jest polski w żadnym wypadku, został wyprodukowany poza Polską przez zagraniczną firmę.
Poniał?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

plocmaster pisze:Poniał?
Plocmaster też jest polski. :devil:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze:Plocmaster też jest polski. :devil:
No, z samego serca kraju. ;-)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

plocmaster pisze:Poniał?
Muszę przyznać, iż wcześniej ta kwestia sprawiała mi pewnego rodzaju problemy, ale teraz już wszystko kapuję :). Dziękuję za pomoc i wyjaśnienie kwestii narodościowej każdego z autobusów ;).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”