Autobus 'Bałtyk'.

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Wielkie dzięki za te fotki! :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wow. U2w, super zdjęcia. :razz:

A tak swoją drogą ciekawy jestem czemu zakład Koszalinie podjął się produkcji tego pojazdu ? Czyżby ZS "Jelcz" nie był w stanie zaspokoić ówczesnego popytu ? ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

J-31 pisze:Czyżby ZS "Jelcz" nie był w stanie zaspokoić ówczesnego popytu ?
W PRL nie było chyba takiego okresu kiedy popyt byłby zaspokojony. Słyszałem taką historię jak UJ ("wówczas siedlisko dysydentów, teraz zwanych wykształciuchami") starał się o autobus przy użyciu kultowego zespołu pieśni i tańca Słowianki. W końcu to była gospodarka niedoboru ;)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

A orientuje się ktoś ile takich autobusów wyprodukowano ? No i kto je eksploatował ? ;)

Paw54

Post autor: Paw54 »

Skoda Bałtyk był w latach 60 i jeszcze na początku lat 70 podstawowym autobusem w Krajowej Spółdzielni Komunikacyjnej w Poznaniu. Dużo miał wspólnego z ogórkiem ale była to zupełnie inna konstrukcja. Uważam że dużo brzydsza, taka trumniasta. Sam wiele razy byłem pasażerem tych autobusów na trasie Poznań - Rogoźno.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Paw54 pisze:Skoda Bałtyk był w latach 60 i jeszcze na początku lat 70 podstawowym autobusem w Krajowej Spółdzielni Komunikacyjnej w Poznaniu. Dużo miał wspólnego z ogórkiem ale była to zupełnie inna konstrukcja. Uważam że dużo brzydsza, taka trumniasta. Sam wiele razy byłem pasażerem tych autobusów na trasie Poznań - Rogoźno.
Witamy na forum Paw54. A czy Pamiętasz jak się tym jeździło ?

Jakie były warunki podróżowania Odrą ? Czy były to warunki zbliżone do tzw. "ogórka" ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ja również witam kolegę z moich, KSK-owych okolic :P

[ Dodano: 05 Lip 2007 18:36 ]
Gdy dowiedziałem się, że Bałtyki jeździły w barwach KSK, postanowiłem się czegoś więcej o tym dowiedzieć, ponieważ to w końcu moja okolica :P Tak więc spytałem się ojca, który w tamtych czasach korzystał z usług wspomnianego wyżej przewoźnika, a że on interesował się wszystkim, z czym miał do czynienia, to dowiedziałem się paru rzeczy ;) Tak więc dowiedziałem się, że KSK posiadało 28 sztuk tego cacka. Poza KSK istniało ponoć tylko kilka sztuk tego pojazdu ;) Dowiedziałem się nawet, że szczątki autobusu, obok których przejeżdżam jadąc do szkoły, to tak naprawdę szczątki nie ogórka, tylko właśnie autobusu marki Bałtyk. Wygląda to tak:
http://www.phototrans.eu/2-133114.html
Z tym, że w tej chwili autobus jest w jeszcze gorszym stanie. Autobus za bardzo się od ogórasa nie różnił, był nieznacznie dłuższy, a dodatkowo w KSK obok stanowiska kierowcy znajdowało się stanowisko konduktora (!).
Autobus, który można zobaczyć na zdjęciu wyżej, jeździł w barwach KSK do połowy lat 70-tych, później został odkupiony za grosze przez kierowcę, który nim jeździł (w KSK kierowca, który przechodził na emeryturę mógł odkupić za symboliczną cenę "swój" autobus, jeśli jeździł nim bodajże przez dziesięć lat). Kierowca ten używa do dziś tego cuda jako magazynu na deski i z tego, co wiem, nie chce w ogóle słyszeć o sprzedaży tego pojazdu. Był to zdaje się, że ostatni pojazd tego typu w barwach KSK.
No, to chyba wszystko, co chciałem napisać na ten temat. Postaram się dowiedzieć więcej, jak wrócę ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

KKS przecież na twoim zdjęciu jest ogór jak nic. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia pokazane wcześniej przez u2w i widać różnice.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No jasne, że to jest Jelcz 043. Wystarczy spojrzeć na opis zdjęcia :chytry:

Paw54

Post autor: Paw54 »

Oczywiście że jest to Jelcz 043 a nie Bałtyk. Nie ma żadnych wątpliwości. W KSK Poznań kiedy zaczęto wycofywać Bałtyki zastąpiono je przede wszystkim Jelczami. Były to stare odkupione często z MPK autobusy i po remoncie i przeróbce drzwi na otwierane jak w wersji międzymiastowej wiele lat służyły w KSK. Remonty były dokonywane w warsztatach KSK w Obornikach Wlkp.

Mariusz F.

Post autor: Mariusz F. »

Znane są jeszcze co najmniej dwie przyzwoite fotografie "Bałtyka": widok z boku na rynku w Czarnkowie oraz leżący na boku rozbity o drzewo. Ponadto w "Motorze" z lat sześćdziesiątych jest artykuł "Warszawskie autobusy" z fotką z lotu ptaka z jakiejś zajezdni, gdzie majaczy kilka charakterystycznych sylwetek tego autobusu. Zastanawia cisza w źródłach pisanych na temat "Bałtyka". Słyszałem, że w koszalińskiej spółdzielni, która go produkowała podobno miały udziały jakieś wysoko wówczas postawione osoby (dosłowny cytat: "ktoś z rządu"). Gorąco zachęcam do poszukiwań sladów tego tajemniczego pojazdu. Za każde info będę szczerze zobowiązany.
MF

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Z tego, co niedawno usłyszałem, Bałtyki nie były kasowane, tylko przerabiane na Ogórki i to w taki sposób, jak obecnie H9 są "przerabiane" na trampki, czyli zmiana ściany przedniej (i tylnej?), a bebechy pozostały nienaruszone. W ten sposób wyglądały jak Ogórki, ale... Z tego, co napisał MIG na początku tematu, podwozie i silnik było identyczne, jak w ogórku, więc Bałtyk po przerobieniu stawał się właściwie stuprocentowym ogórkiem.

Mariusz F.

Post autor: Mariusz F. »

Dogrzebałem się takich oto informacji: prawdopodobnie autobus ten wyprodukowano w Pierwszej Zachodniopomorskiej Spółdzielni Mechaników Samochodowych w Koszalinie. Był to właściwie szreg warsztatów rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Spółdzielnia ta produkowała małoseryjnie różne nadwozia specjalne o charakterze zbiornikowym. Podobno wykonywano także autobusy. W interesującym mnie okresie (ok. 1960) jej prezesem był p. Józef Zajkowski. To tyle- może ktoś dopisze ciąg dalszy...

sinyou

Post autor: sinyou »

znalazłem całkiem przyzwoitą fotke tego autobusu
http://www.garnek.pl/stasio/3666020/moj-dziadek-stasiek

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

Ciekawe że w/g opisu właściciela zdjęcia to pojazd MPK Lublin, pewnie jako pojazd socjalny/pracowniczy.

Matt
Posty: 86
Rejestracja: 2006-07-06, 08:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Matt »

Przepraszam za odgrzebanie tematu.

Bałtyki one składane/produkowane także w Krakowie, a dokładniej na Grzegórzkach.
Ostatnio zmieniony 2009-11-05, 18:56 przez Matt, łącznie zmieniany 1 raz.

Lopez

Post autor: Lopez »

Rzuć skrina. Powiedziałbym, że jest spora doza niepewności, jeśli chodzi o wyrokowanie na podstawie zdjęcia w tej skali.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Coś tam faktycznie stoi, ale czy to są autobusy "Bałtyk", tego nie widać i nie można tego powiedzieć z całkowitą pewnością ;)

Matt
Posty: 86
Rejestracja: 2006-07-06, 08:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Matt »

Dodaję skrina. W czwartek mam nadzieję, że będę wiedzieć trochę więcej o tych autobusach w Krakowie.
Obrazek

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

Ja odnalazłem ostatnio temat na jednym z for, temat dot. Bałtyka:
http://automobilista.boo.pl/viewtopic.p ... sc&start=0

Jak widać, były 2 serie tych wozów, na podwoziu Stara i Skody/Karosy. Obydwie montowane w Koszalinie, przy ul. Lechickiej, w SPMS (obecnie "Bumar Koszalin").

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”