Tata Hispano CNG Hybrid

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
CNG

Tata Hispano CNG Hybrid

Post autor: CNG »

Madryt inwestuje w hybrydowe autobusy zasilane CNG
2010.12.04, carwale.com, przetłumaczył Karol Wieczorek

Obrazek

Tata Hispano Motors Carrocera SA, podmiot w całgości należący do Tata Motors, dostarczy 10 autobusów hybrydowych zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) dla EMT Madrid - miejskiego operatora komunikacji. Zamówione autobusy będą w całości niskopodłogowe i zostaną dostarczone w 2012 roku. W zastosowanym napędzie hybrydowym priorytetowym silnikiem będzie jednostka elektryczna, a jej pracę będzie wspomagała jednostka gazowa.

Silnik gazowy będzie napędzał generator wytwarzający prąd, który zostanie zmagazynowany w specjalnych akumulatorach. Stamtąd energia będzie przekazywana do silnika elektrycznego, który już bezpośrednio zasili układ napędowy. Dzięki temu jednostka napędowa pracuje ze stałym obciążeniem i momentem obrotowym, przez co otrzymujemy maksimum wydajności bez względu na bardzo duże zmiany obciążenia pojazdu, typowe dla ruchu miejskiego - częste hamowania i ruszania, przyspieszenia. [red. w jęz. angielskim - series hybrid, podobny rodzaj napędu do zastosowanego w pojeździe Chevrolet Volt, więcej informacji tutaj]

Nowo zakupione pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, kamery monitoringu, pokładową sieć Wi-Fi oraz tylną kamerę cofania. Dzięki zastosowaniu niskiej podłogi (350 mm) oraz funkcji przyklęku, ułatwiono dostęp dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, którzy dostaną się do pojazdu po specjalnej rampie. Dla podniesienie właściwości jezdnych zastosowano zawieszenie pneumatyczne oraz hamulce elektryczne. Wykorzystanie jednostki hybrydowej pozwoli na bardzo komfortowe zatrzymywania i ruszanie pojazdu. Prędkość maksymalna pojazdu wyniesie 70 km/h.

Wszystko to sprawia, że Tata Hispano Hybrid będzie niezwykle innowacyjnym autobusem, dzięki któremu transport miejski wkroczy w nową ekologiczną epokę.

¬ródło: cng.auto.pl

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

O i to się nazywa ekologiczna hybryda, nie tylko coś na pokaz :)

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

Powiedzcie mi: Czy mi się zdaję, czy gdzieś już MAN-y NL223 w takiej budzie jeżdżą?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Coffee pisze:Powiedzcie mi: Czy mi się zdaję, czy gdzieś już MAN-y NL223 w takiej budzie jeżdżą?
No zapewne w Hipszanii gdzieś Hispano na podwoziu MANa jeżdżą :]

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Amalio pisze: No zapewne w Hipszanii gdzieś Hispano na podwoziu MANa jeżdżą
Ale konkretnie z taką budą na podwoziu NLxx3

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”