Identyfikacja marki autobusu.

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
bronx

Identyfikacja marki autobusu.

Post autor: bronx »

Witam.

Jestem z innego forum zajmującego się historią, przybywam do Was jako do fachowców. Czy jesteście w stanie rozpoznać markę autobusu widocznego na zdjęciu. niestety tylko taka jakość bo jest to mocno zbliżony fragment zdjęcia. Googlałem już dużo, różne Mercedesy, Saurery, Ople Blitz, FBW, nic mi nie pasuje. Zdjęcie jest gdzieś z przełomu lat 30tych i 40tych.

Jeżeli to możliwe proszę o pomoc w identyfikacji.

Obrazek


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Wygląda na karosowane podwozie ciężarówki. W okolicach wojenno-powojennych robiono to nieraz metodami gospodarczymi. Trudno będzie zidentyfikować producenta, bo to może być cokolwiek. Skąd jest to zdjęcie?

bronx

Post autor: bronx »

Dzięki za odpowiedź.

To może dodam trochę szczegółów. Jestem administratorem forum i zarazem Szczecineckiego Portalu Historycznego Szczecinek.org.

Zdjęcie to jest zrobione pod dworcem kolejowym w mieście Szczecinek, ówcześnie niemiecki Neustettin. Zdjęcie wrzucam też w całości z naszej portalowej galerii, jak widać autobus ten jest daleko w tle dlatego nie mam lepszej jakości. Była przynajmniej jedna firma przewozowa o której wiem, że organizowała przejazdy po mieście, oraz najbliższej okolicy mam zachowane ich rachunki za przejazdy. Jak Was to intersuje to mogę dać skany tych rachunków. Firma się nazywała Karl Kujath. Zastanawia mnie czy to może być ich autobus, no i chciałbym znać markę tego widocznego, żeby sobie poszukać gdzieś doładnego zdjęcia takiego pojazdu, może nawet współczesnego. Oczywiście jak jest to jakaś samoróbka na podwoziu ciężarówki to nie ma o czym mówić, może chociaż uda się markę ciężarówki ustalić.

Dzięki za pomoc.

Obrazek

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

bronx pisze:Oczywiście jak jest to jakaś samoróbka na podwoziu ciężarówki to nie ma o czym mówić, może chociaż uda się markę ciężarówki ustalić.
Trudno powiedzieć. Krótko po wojnie Elektryczna Kolej Dojazdowa eksploatowała takie "osinobusy" zbudowane na podwoziach amerykańskich ciężarówek pochodzących z darów UNRRA. Może być tak, że jest to jakiś "trofiejny" pojazd (chociaż w prywatnych firmach raczej się to nie zdarzało). Szczerze mówiąc nie mam pomysłu jak dalej można drążyć ten temat inaczej niż przetrząsając ikonografię.

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

TLG pisze:
bronx pisze:Oczywiście jak jest to jakaś samoróbka na podwoziu ciężarówki to nie ma o czym mówić, może chociaż uda się markę ciężarówki ustalić.
Trudno powiedzieć. Krótko po wojnie Elektryczna Kolej Dojazdowa eksploatowała takie "osinobusy" zbudowane na podwoziach amerykańskich ciężarówek pochodzących z darów UNRRA. Może być tak, że jest to jakiś "trofiejny" pojazd (chociaż w prywatnych firmach raczej się to nie zdarzało). Szczerze mówiąc nie mam pomysłu jak dalej można drążyć ten temat inaczej niż przetrząsając ikonografię.
Ale tu chodzi o pojazd przedwojenny.

To coś to jest na 100% karosowane na podwoziu ciężarówki, skoro to pojazd pochodzący z III rzeszy to tym bardziej nie uda się ustalić nic więcej - jakby był z II Rzeczpospolitej to można by jeszcze próbować szukać po miastach na zasadzie podobieństwa - w sensie kto poskładał coś podobnego ale też bez jakiejś większej pewności.

Wiele małych firm karosowało pojazdy - kupowało się ramę ciężarówki z silnikiem a reszta to to co chciał klient.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

zanzar pisze:Ale tu chodzi o pojazd przedwojenny.
Mówiąc "trofiejny" miałem na myśli (co powinienem uwzględnić) pojazd zrabowany przez Niemców po agresji na ZSRR. W czasie wojny na przykład do Warszawy trafiła niewielka ilość zrabowanego przez Niemców taboru tramwajowego.

bronx

Re: Identyfikacja marki autobusu.

Post autor: bronx »

Witam ponownie,

podpinam się pod swój stary wątek, bo temat ten sam. Mam pytanie czy jesteście w stanie zidentyfikować ten pojazd? Może być jeszcze trudniej bo zdjęcie dość wczesne, wygląda mi na początek lat 20-tych, ale pojazd dość charakterystyczny, może ktoś wie co to za marka lub gdzie produkowano?

Autobus jeździł przez Szczecinek (ówcześnie Neustettin) trasą od Dworca przez Rynek do Koszar na drugim krańcu miasta.


Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Identyfikacja marki autobusu.

Post autor: J-31 »

Bronx jest jakiś problem z tym obrazkiem bo pojawił się "Zakaz hotlinkowania". Może Spróbuj to przesłać np. na http://hostmat.eu/ ;)

bronx

Re: Identyfikacja marki autobusu.

Post autor: bronx »

O przepraszam faktycznie jakiś psikus :) Już wrzuciłem na swój serwer nie powinno być problemów.

Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Co to za autobus ?

Post autor: Marcin_558 »

Ciekawa nowość kupił MZK Krotoszyn:

http://phototrans.pl/14,748283,0,Isuzu_ ... _RA60.html

Posty wydzielone z tematu "Isuzu w Polsce". Mod. J-31 ;)
Ostatnio zmieniony 2015-04-14, 11:21 przez Marcin_558, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Re: Isuzu w Polsce

Post autor: Mrozard »

Przecież to nie Citibus.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Isuzu w Polsce

Post autor: Przemek »

Mrozard pisze:Przecież to nie Citibus.
I nie ma takich zdolności by przejąć całego przewoźnika.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”