Trochę o ZKM Gdańsk

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Trochę o ZKM Gdańsk

Post autor: u2w »

Wprawdzie nie ulegam z reguły stereotypom (czyli w tym wypadku wielu niezbyt pozytywnym opiniom o tej firmie) ale po artykule, który ukazał się dzisiaj w Dzienniku Bałtyckim nie wiem co myśleć. W zwiąku z tym proszę o to Was. Poniżej przytaczam fragmenty w/w artykułu.

Co za ludzie jeżdżą w brudzie?
Siedzenia w gdańskich autobusach śmierdzą! Poplamione, szarobure, proszą się o czyszczenie. Oto problem z instalowanymi od kilku lat siedzeniami wyłożonymi tkaninami...
Jeden z kierowców oprowadził nas po swoim autobusie.
- W ostatnim rzędzie ktoś rozlał piwo. Została plama i smród - wskazuje na upaskudzony fotel. - Czyszczą raz do roku, kiedy termin rejestracji się zbliża. Zmiennik i ja zostawiamy uchylone lufciki górne lufciki, żeby się wietrzyło, bo zwykle rano, po włączeniu ogrzewania śmierdzi stęchlizną...
- Śmierdzą, że strach siadać - mówi elegancka pani oczekująca na autobus na przystanku kina Krewetka.
Na pytanie o smród siedzeń I. K-P., rzecznik ZKM odpowiada pytaniem:
- A co, wąchał pan?
- Jak nie ma śmierdzieć, kiedy skajowe czy plastikowe sami możemy na postojach wycierać, a co mamy zrobić z materiałowymi? - mówi mi jeden z kierowców ZKM.
Rzeczniczka twierdzi, że siedzenia są brudne dlatego, że pasażerowie brudzą, a nie dlatego, że ZKM nie sprząta. Oczywiście, że nie wolno pasażerom brudzić autobusów, ale czy w restauracjach klienci maja szorować podłogi, jeśli rozleją zupę?...
- Osiem lat jeżdżę tym autobusem, a na palcach rąk policzyłbym wszystkie czyszczenia - mówi jeden z kierowców.


Autor: Bartłomiej Rabij

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

No w ciągu 8 lat autobus jest czyszczony 8-9 razy. Czemu tu się dziwić?

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Ja mam nadzie, że to się zmieni :|.
Bo jako mieszkaniec Gdańska bym już jeździł rowerem.

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Szkoda mi po prostu słów :( Tak dla porównania w Gdyni wozy z zewnątrz są myte codziennie w Gdansku praktycznie cały czas jeżdżą brudne. Wnetrze w Gdyni czyści się po każdym OT (czyli co jakieś 10-15 tyś KM) oraz w miare potrzeb. Więcej nie będe pisał bo naprawde brak mi słów na Gdańsk :(

DoMANik287

Post autor: DoMANik287 »

W miare piekny tabor a takie jego utrzymanie !?! ZKM dostał kasę od UE żeby promować rowery !?!

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Ja z kolei nie pamiętam kiedy jechałem autobusem który miał śmieci na podłodze :P

Milenium

Post autor: Milenium »

Szkoda...nie ma jak dbałość o czystość. Ciekaw jestem co na to Damhan? :|

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Ja na_szczęście żadko jeźdze liniami ZKM Gdańsk. Na stronie w/w ZKMu tylko zachawalają ten zarząd. Jakie on ma "super-dobre" cechy itp. Ale ile jest w tym prawdy to każdy wie :|.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Mnie oprócz stanu czystości w gdańskich autobusach martwi podejście pani rzecznik do całej sprawy... :(

Kuba

Post autor: Kuba »

Heh, szanowna pani rzeczniczka mowi ze pasazerowie brudza-prawda, ale jak brudza to niech ZKM posprzata... :retard:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Panowie. Ja jechałem autobusami ZKM Gdańsk. I w żadnym nie śmierdziało ani nie było brudno.

Brudno to jest wszędzie. Nawet w Warszawie, ale jakoś nie zamierzam przesiąść się na Rover... wystarczy mi Toyota... :devil:

Damhan

Post autor: Damhan »

Tramwaj pisze:Szkoda...nie ma jak dbałość o czystość. Ciekaw jestem co na to Damhan? :confused:
Czego ty znowu ode mnie chcesz??? Ostatnio zauważyłem, że ciągle się czepiasz.

A teraz wypowiem się na temat:
Ilekroć jechałem autobusem to nie czułem smrodu.... chociaż zaraz :nuts: czułem :diabeł: .....gdy koło mnie usiadł facet po kilku czosnkowych kanapkach i małym piwku. :lol: :D :rotfl: Powiem, że autobusy są w miarę czyste (np. śmieci itp. nie ma). NAtomiast przyznam się, że siedzenia nie wącham przed siadaniem. Tak to chyba robią pednaci-maniacy i może coś wyczują. W tramwajach jest tak, że po całodziennej służbie wagonu, w zajezdni jest sprzątany i opróżniany z śmieci natomiast nie jest dokładnie myty mopem i czymś takim. Natomiast tak co kilka miesięcy (3-4) odbywa sięgeneralne sprzątanie tj. po kolei wszystkie wagony są dokładnie czyszczone, wymyte z zewnątrz jak i na zewnątrz i naprawdęwręcz się błyszczą. Druga sprawa, że mogło by to się odbywać dwa razy częściej no, ale raczej komuś tam się nie chce. TAkie generalne czyszczenie nastęuje zawsze po zimie i kilka razy w roku tak, że sąwzglądnie czyste, ale teżwiadomo, ze codziennie nanosi się jakiś brud w wagonie. Martwi mnie natomiast mechaniczna strona, ale to inna bajka.

Skoro nawet niektóre osoby potwierdziły, że w autobusach jest lepiej niż w tramwajach to myślę, że powinny być myte częśćiej, a bynajmniej bardzo często wjeżdżają na myjnie i są czyste z zewnątrz. Ostatnio jechałem SU18 na WŚ i we wnętzru było czysto. Podejrzewam, że DB szuka kolejnej taniej senacji. A tak nawiasem ta rzeczniczka rzeczywiście jest okropna. ;)
Ostatnio zmieniony 2005-11-04, 16:10 przez Damhan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Czyli nie jest tak makabrycznie jak to w gazecie napisano... ;)

Damhan

Post autor: Damhan »

J-31 pisze:Czyli nie jest tak makabrycznie jak to w gazecie napisano... :wink:
Zawsze mogłoby być lepiej, ale gazety mają skłonność do przesadyzmu.

Raz nawet trafiłem na ten dzień kiedy wszystkie wozy z zajezdni Wrzeszcz były myte poprzedniej nocy i wyglądały naprawdę świetnie. Szkoda, że nie robią tak co miesiąc. :|

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Z drugiej strony - takie nagonki prasowe czasami przynoszą skutek. Tak było np. w Łodzi, gdzie po nagłośnieniu sprawy, ogłoszono przetarg na sprzątanie wagonów przez specjalistyczną firmę (przedtem sprzątali pracownicy zatrudnieni przez MPK).

Damhan

Post autor: Damhan »

Thomas78 pisze:Z drugiej strony - takie nagonki prasowe czasami przynoszą skutek. Tak było np. w Łodzi, gdzie po nagłośnieniu sprawy, ogłoszono przetarg na sprzątanie wagonów przez specjalistyczną firmę (przedtem sprzątali pracownicy zatrudnieni przez MPK).
Kłopot polega na tym, że w Gdańsku jest taka specjalistyczna firma, która ma za zadanie sprzątać i myć wnętrza, ale prawie w ogtóle się z tego nie wywiązuje i najwyżej parę razy machnie ścierą gdy ma umyć wagon. Natomiast właściciel wozów nie wyciąga z tego konsekwencji, ajakby to zrobił to może wzieli by siędo roboty. Co do mycia wagonów z zewnątrz czym zajmuje się ZKM jest to robione co 2-3 tygodnie. Także lepiej było jak ZKM sam sprzątał pojazdy, bo było dużo czyściej.

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

Damhan pisze:
Thomas78 pisze:Z drugiej strony - takie nagonki prasowe czasami przynoszą skutek. Tak było np. w Łodzi, gdzie po nagłośnieniu sprawy, ogłoszono przetarg na sprzątanie wagonów przez specjalistyczną firmę (przedtem sprzątali pracownicy zatrudnieni przez MPK).
Kłopot polega na tym, że w Gdańsku jest taka specjalistyczna firma, która ma za zadanie sprzątać i myć wnętrza, ale prawie w ogtóle się z tego nie wywiązuje i najwyżej parę razy machnie ścierą gdy ma umyć wagon. Natomiast właściciel wozów nie wyciąga z tego konsekwencji, ajakby to zrobił to może wzieli by siędo roboty.
No więc właśnie - ZDiT w Łodzi wymusił na MPK zmiany w tej kwestii, ponieważ płaci MPK za usługę, jaką jest obsługa transportu zbiorowego. A z firmą, która nie wywiązuje się z obowiązków należy po prostu rozwiązać umowę, skoro bierze pieniądze za coś, czego nie robi. Chyba, że robi tyle, na ile dostaje pieniędzy.

Robson

Post autor: Robson »

TO tak samo w Gorzowie. Jednym wiadrem z wodą i jakimś płynem czyszczącym potrafią w zimie umyć cały wagon. Fakt że pod koniec już widać rozmazany brud ale to nikogo nie interesuje.

Milenium

Post autor: Milenium »

Damhan pisze:Czego ty znowu ode mnie chcesz??? Ostatnio zauważyłem, że ciągle się czepiasz.
Nie czepiam się masz dowody?A tak w ogóle to chwale sobie ZKM w Gdańsku tylko takie rzeczy nie powinny się zdarzać w ogóle.

Damhan

Post autor: Damhan »

Tramwaj pisze:Nie czepiam się masz dowody?A tak w ogóle to chwale sobie ZKM w Gdańsku tylko takie rzeczy nie powinny się zdarzać w ogóle.
Zgadzam się, że nie powinny się zdarzać, ale coś jednak ostatnio zauważyłem, że często masz do mnie pretensje itp., ale może jestem przewrażliwiony. :) EOT.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”