GZK Rędziny

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

GZK Rędziny

Post autor: stachu »

Witam wszystkich forumowiczów :)
To mój pierwszy post na tym forum, aczkolwiek od dawna śledzę różne tematy. Jednak mój wzrok przykuł się na tym temacie, a właściwe na 6 Solarisach z GZK Rędziny. Tak się składa, że pochodzę z Rudnik. A więc często jeżdzę Gminnymi autobusami. Moje zdanie na ten tema jest takie, że te są fajne, ale za małe. Najgorzej jest w godzinach szczytu! Rozmawiałem z kierownikiem GZK na temat przyszłości owego zakładu. Przedstawiłem kierownikowi rozkład jazdy ("szkolny" i "wakacyjny") według mojej koncepcji. Ale zadziwił mnie jeden fakt, że kierownik nie ma żadnego wpływu (a jeżeli ma to minimalny) na Rozkłady, przetargi na autobusu itp. Decyzja należy do Rady Gminy i do wójta. Może się jednak to zmienić. Zapytałem się:
"Jak wygląda przyszłość G.Z.K i czy jest planowane zakupienie jakiś autobusów lub innych rzeczy związanych z komunikacją?"
Odpowiedź brzmi nastepująco:
"Z chwilą zakończenia procesu legislacyjnego przedstawionej pod obrady
sejmu RP ustawy zmierzającej do likwidacji tak państwowych jak i
samorządowych zakładów budżetowych, niezbędne będzie podjęcie
decyzji o dalszym losie GZK w Rędzinach. Dalsze planowanie
przyszłości uzależnione jest od wyboru formy działalności."
Z tego wyglada, że jeżeli zdaży się to naprawdę to z koncem 2008 roku skończy się finansowanie GZK z gminnej kasy.
Dochodząc do sedna sprawy chce powiedziec, że zakup niespełna 10-metrowych autobusów było jak najbardziej chybione. Większosc mieszkańców myslała, że GZK chce zakupić 12-metrowe autobusy, a tu zonk :(
Także kierowcy też są zaszokowani Solarisami.
Jeżeli chcecie się coś więcej dowiedzieć o GZK w Rędzinach to proszę bardzo o pytania.
(Gminnym Zakładem Komunikacyjnym interesuje sie juz od 5 lat).
Zyczę miłego popołudnia :)

P.S
Mam taką mała prośbę do J-31 lub innych osób, które projektują modele. Czy można było by prosić o modele autobusów z GZK Rędziny (Jelcz PR 110M #1, #2,#3, Jelcz 120M #9,#11, Solaris U 10 #16) Byłbym bardzo wdzięczny :)
na razie:)
Ostatnio zmieniony 2008-07-19, 13:03 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

stachu pisze:Dochodząc do sedna sprawy chce powiedziec, że zakup niespełna 10-metrowych autobusów było jak najbardziej chybione. Większosc mieszkańców myslała, że GZK chce zakupić 12-metrowe autobusy, a tu zonk
Też tak uważam, na forum Infobusa było wiele narzekań nań. Cóż, pozostaje teraz kupić 12-tki i zwiększyć częstotliwość…
stachu pisze:Jeżeli chcecie się coś więcej dowiedzieć o GZK w Rędzinach to proszę bardzo o pytania.
(Gminnym Zakładem Komunikacyjnym interesuje sie juz od 5 lat).
Czemu Rędziny mają GZK, a nie po prostu kursy PKS-u Częstochowa czy coś takiego?
stachu pisze:am taką mała prośbę do J-31 lub innych osób, które projektója modele. Czy można było by prosić o modele autobusów z GZK Rędziny (Jelcz PR 110M #1, #2,#3, Jelcz 120M #9,#11, Solaris U 10 #16) Byłbym bardzo wdzięczny
Jest rysunek Solarisa, są modele, możesz zrobić sobie samemu.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

plocmaster pisze:Czemu Rędziny mają GZK, a nie po prostu kursy PKS-u Częstochowa czy coś takiego?
GZK- Gminy zakład komunikacyjny i może stąd taka nazwa powstała, że ten zakład powstał z inicjatyw gmin ;)
stachu pisze:Dochodząc do sedna sprawy chce powiedziec, że zakup niespełna 10-metrowych autobusów było jak najbardziej chybione. Większosc mieszkańców myslała, że GZK chce zakupić 12-metrowe autobusy, a tu zonk
To wytłumacz mi w takim razie po co GZK napalił się na te 10 metrowe U10, zamiast od razu kupić U12- co kasy już nie starczyło ?

Poza tym zawsze mogą kupić kilkanaście używanych MANów z Niemiec- są one zwykle w dobrym stanie technicznym ;)
stachu pisze:Jeżeli chcecie się coś więcej dowiedzieć o GZK w Rędzinach to proszę bardzo o pytania.
Powiedz mi tylko ile dokładnie linii obsługuje GZK ?

PS. Witam kolejnego użytkownika z pobliskich miast :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

MKM Shadow pisze:ten zakład powstał z inicjatyw gmin
Dobra, ale dlaczego?
MKM Shadow pisze:To wytłumacz mi w takim razie po co GZK napalił się na te 10 metrowe U10, zamiast od razu kupić U12- co kasy już nie starczyło ?
Pewnie znowu jakiś kretyn myślał, że niską podłogą da się zrekompensować braki pojemnościowe
MKM Shadow pisze:Poza tym zawsze mogą kupić kilkanaście używanych MANów z Niemiec- są one zwykle w dobrym stanie technicznym
To nie to samo, żadna sensacja i znikomy efekt propagandowy.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Dobra, ale dlaczego?
Może, żeby zamiast PKSami, ludzie z pobliskich wsi jeździli normalnymi autobusami KM ;)

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu »

Witam.
GZK Rędziny w całej okazałosci brzmi: Gminny Zakład komunikacyjny Rędziny.
GZK Powstała 1 sierpnia 1991 roku. 100% właścicielem GZK jest Gmina Redziny.
Lecz trochę wstecz. 1 czerwca 1991 roku likwidacji uległa linia 56 bis. Przewozy na tej trasie przejął częstochowski PKS, który zakupił do tego celu nowe Jelcze PR110M w barwach typowo miejskich. Dwa miesiace później 1 sierpna 1991 roku z oferty ówczesnego MZK zniknęła kolejna linia podmiejska. Gmina Rędziny nie rozpisała jednak, podobnie jak kilka gmin wcześniej, przetargu na obsługę dotychczasowego 56, lecz stworzyła własny zakład komunikacyjny. Bazę taborową Gminnego Zakładu Komunikacji oparto na siedmiu nowiutkich Jelczach PR110M w tradycyjnych, biało - czerwonych (biało-kremowych) barwach. Po zmianie przewoźnika linia otrzymała oznaczenie "R" i zbliżoną do dotychczasowej częstotliwość. W ten sposób obszar gminy opuściły przegubowce.
Fachowcy od komunikacji dawali GZK kila-kilkanascie miesiecy istnienia, lecz GZK trwa do dziś z czego jestem dumny.
MZK Częstochowa wypuszczał na linie 56 dwa przeguby i dwa solo, a na 56 bis 2 solo.
1 marca 1992 roku Gminny Zakład Komunikacyjny w Rędzinach rozgałęził sieć swych linii autobusowych, poprzez uruchomienie dwóch nowych, oznaczonych Rm oraz Rk. Pierwsza z nich jest niczym innym, jak kontynuacją linii 56bis do Marianki Rędzińskiej, zlikwidowanej w czerwcu 1991 roku. Przez ten okres trasa ta była obsługiwana przez częstochowski PKS nowiutkimi, czerwonymi Jelczami PR110M. Identyczny tabor
wystawiło oczywiście także GZK. Druga nowa linia, RK, aż do Rudnik dojeżdża trasą wspólną z linią R. Dalej podąża w kierunku Radomska, by po pokonaniu wiaduktu nad torami kolejowymi skręcić w stronę Mykanowa i przez Nowe Rudniki oraz Kościelec dotrzeć do leśnej pętli na Karolinie.
Jak wiadomo w maju Gmina Redziny podpisała umowę o dostawę 6-ściu fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych z firmą Solaris.
Pytacie się dlaczego GZK napalił się na 10 metrowe busy, zamiast kupis od razu U12.
Takie samo pytanie zadałem kierownikowi GZK odpowiedź brzmiała nastepująco: "Władze gminy, mając na uwadze konieczność odbudowy taboru GZK,
przed podjęciem decyzji o zakupie autobusów przeprowadziły bardzo
dokładną analizę takich czynników jak :
- możliwości finansowe gminy ( koszty zakupu autobusów),
- niezbędną do wykonania pracę przewozową w oparciu o raporty
potoków pasażerskich na odcinkach międzyprzystankowych, tak w
rozkładzie przystankowym, jak i w rozkładzie godzinowym,
- koszty eksploatacji zakupionych autobusów.
Mając na uwadze przede wszystkim utrzymanie na niezmienionym
poziomie taryfy opłat (cen biletów) oraz przystosowanie autobusów dla
osób niepełnosprawnych ( niska podłoga ), podjęta została optymalna
decyzja o zakupie tańszych w eksploatacji autobusów w wersji midi w
ilości 6-ciu sztuk."
Do dziś GZK Rędziny obsługuje trzy linie:
-"R" ( CZęSTOCHOWA-Rędziny-Rudniki-KONIN)
-"Rk" ( CZęSTOCHOWA-Rędziny-Rudniki-Kościelec-KAROLINA)
-"Rm" (CZęSTOCHOWA-Rędziny-MARIANKA RęDZIńSKA)
W okresie od września do czerwca GZK wypuszcza 6 autobusów w dni robocze, natomiast 4 w dni wolne;
Dni robocze:
- 2 na "R"
- 3 na "Rk"
- 1 na "Rm"
Dni wolne:
- 2 na "R"
- 1 na "Rk"
- 1 na "Rm"
W okresie wkacji i ferii zimowych GZK wypuszcza 5 autobusów w dni robocze i 4 w dni wolne;
Dni robocze:
- 2 na "R"
- 2 na "Rk"
- 1 na "Rm"
Dni wolne:
- 2 na "R"
- 1 na "Rk"
- 1 na "Rm"
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 2007-07-20, 18:55 przez stachu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

stachu pisze:Mając na uwadze przede wszystkim utrzymanie na niezmienionym
poziomie taryfy opłat (cen biletów)
A ile kosztują teraz? Jak nie są za drogie, to już lepiej by podnieśli o te 10 czy 20 gr i kupili SU12 — pasażerowie zresztą zapewne chętnie dopłaciliby za lepszy tabor.
Gdzieś czytałem, że „autobusy będą miały 10m, ale za to 3 szerokie wejścia”… Bez komentarza.

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu »

Ceny biletów są następujace dla:
Pierwszej strefy*;
-Ulgowy 1zł
-Normalny 2 zł
Drugiej strefy**;
-Ulgowy 1,10 zł
-Normalny 2,20zł
Obydwóch stref
-Ulgowy 1,50 zł
-Normalny 3zł
* Pierwsz strefa ta cała Gmnia Rędziny
** Druga strefa to miasto Częstochowa
Tu podaje linka gdzie są wszystkie ceny biletów GZK Rędziny:
http://bip.redziny.pl/upload/zalacznik_bilety.pdf

P.S
Niektórzy pasażerowie chetnie widzieliby autobusy przegubowe...

A tu mapa gminy i nakreslone na niej przebieganie wszystkich linii GZK:
http://www.redziny.pl/upload/mapa.jpg
Ostatnio zmieniony 2007-07-20, 19:07 przez stachu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

stachu pisze:Niektórzy pasażerowie chetnie widzieliby autobusy przegubowe...
W sensie?
A tak w ogóle, to tanio. Ale zlikwidowałbym 2-gą strefę.

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu »

W sensie takim, że niektórzy mieszkańcy byli za tym (ale władze gminy miała ich za nic), aby kupiś Autobusy przegubowe.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

stachu pisze:Takie samo pytanie zadałem kierownikowi GZK odpowiedź brzmiała nastepująco: "Władze gminy, mając na uwadze konieczność odbudowy taboru GZK,
przed podjęciem decyzji o zakupie autobusów przeprowadziły bardzo
dokładną analizę takich czynników jak :
- możliwości finansowe gminy ( koszty zakupu autobusów),
- niezbędną do wykonania pracę przewozową w oparciu o raporty
potoków pasażerskich na odcinkach międzyprzystankowych, tak w
rozkładzie przystankowym, jak i w rozkładzie godzinowym,
Dobrze mogę zrozumieć, że koszty eksploatacji i sam koszt takich 10 metrowych pojazdów jest tańszy niż 12 metrowych, ale jak to oni przeprowadzali do jasnej ciasnej raport o potokach pasażerskich, że według nich wynikło, że spokojnie starczą autobusy 10 metrowe, a nie 12 metrowe ? Te raporty może były sprzed kilkudziesięciu lat ?

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu »

Zaczne od tego, z władze gminy na zakup autobusów przeznaczyły z gminnej kasy 4,5 mln PLN, natomiast 1,5 mln PLN poczodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (jako pożyczka). Wójt Gminy chwalił się dziennikarzom, że za sztukę zapłacą 720 tys. PLN. (dziwna sprawa). Teraz mieszkańcy mają pretensje do nikogo innego jak kierownika GZK. Tak naprawdę wina leży po stronie władz gminy. Władzę gminy maja teraz "czyste" ręcę i sumienie bo oni dali kasę na nowy tabor dla GZK. Kierownik się jakoś broni i próbuję usprawiedliwić decyzję o zakupie sześciu sztuk SU 10. Kierowcy też narzekają na te busy z wielu względów, m.in.; w godzinach szczytu jadą z Bożą pomocą, bo pasażerowie są "przyklejeni" do przedniej szyby. Gmina co roku do tego interesu dokłada milion złotych. Fakt GZK to nie tylko autobusy, ale takze inne nieruchomości tj; Hala naprawcza itp. GZK testowało cztery Autobusy:
-Jelcz M101l
-Solaris Urbino III 10
-Solbus B9,5
-Irisbus B951
Przetarg był już ustawiony pod Solarisa, bo gminie zależało na autobusach całkowicie niskopodłogowych, a Solaris te warunki spełniał. Także jak to mówią pożyjemy zobaczymy. na razie :)
Ostatnio zmieniony 2007-07-21, 20:31 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

stachu pisze:Wójt Gminy chwalił się dziennikarzą, że za sztukę zapłacą 720 tys. PLN. (dziwna sprawa).
To nie lepiej w tej cenie można było zakupić Jelcza M125M ?

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu »

Może i mogli, ale jak juz mówiłem uwzieli się na 10 metrowe i coż zrobić.

ppln

Post autor: ppln »

To nie lepiej w tej cenie można było zakupić Jelcza M125M ?
Myślałem, że nie przepadacie w Katowicach za Vectami... 12m prawdopodobnie by się lepiej sprawdziło, ale nie od Jelcza żeby po paru latach więcej stało na naprawach niż jeździło.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

ppln pisze:Myślałem, że nie przepadacie w Katowicach za Vectami...
No nie przepadamy :P

ppln

Post autor: ppln »

MKM Shadow pisze: No nie przepadamy
To co źle życzycie innym?

Lopez

Post autor: Lopez »

Skoro SU10 są zbyt ciasne to może pora pomyśleć o zwiększeniu częstotliwości kursowania?

Michał

Post autor: Michał »

Lopez tak się nie da. Co najwyżej można wprowadzić kursy bisowane, ale na to nie starczy pewnie tylu autobusów.
PS Może należy już wydzielić te kilka(naście) postów?

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu »

Jak już wczesniej mówiłem pokazałem kierownikowi GZK, ale także mieszkańcom gminy moje propozycje co do rozkładu. Przedstawiłem też propozycje pojawienia się nowej linii "10", która zaczynałaby kurs w Rudnikach ( RUDNIKI-Konin-Rędziny-CZęSTOCHOWA).
Jeżeli chodzi o rozkład przedstawiony przeze mnie na dotychczasowe linie (R,Rk,Rm) to wygląda to następująco:

Rozkład szkolny;
Dni robocze:
Linia "R" 4 autobusy (2 niskopodłogowe, 2 wyskopodłogowe)
Linia "Rk" 4 autobusy (2 niskopodłogowe, 2 wyskopodłogowe)
Linia "Rm" 2 autobusy (1 niskopodłogowy, 1 wysokopodłogowy)
Soboty i święta:
Linia "R" 3 autobusy (2 niskopodłogowe, 1 wyskopodłogowy)
Linia "Rk" 3 autobusy (2 niskopodłogowe, 1 wyskopodłogowy)
Linia "Rm" 2 autobusy (1 niskopodłogowy, 1 wysokopodłogowy)

Rozkład wakacyjny;
Dni robocze:
Linia "R" 3 autobusy (2 niskopodłogowe, 1 wyskopodłogowe)
Linia "Rk" 4/3 autobusy (2/1 niskopodłogowe, 2 wyskopodłogowe)
Linia "Rm" 2 autobusy (1 niskopodłogowy, 1 wysokopodłogowy)
Soboty i święta:
Linia "R" 2 autobusy (1 niskopodłogowy, 1 wyskopodłogowy)
Linia "Rk" 2 autobusy (1 niskopodłogowy, 1 wyskopodłogowy)
Linia "Rm" 2 autobusy (1 niskopodłogowy, 1 wysokopodłogowy)
GZK w Rędzinach posiada 18 autobusów;
8 Jelczy PR 110M
4 Jelcze 120M
6 Solarisów U10

Natomiast jeżeli chodzi o nową linie to rozkłady na dotychczasowych liniach nie uległby zmianie, a na nową lnię według mojej koncepcji wyjechałoby w dni robocze 5 busów, a w Soboty i święta 2.
Kierownik GZK pozostawił wolna rekę mieszkańcom i to oni mają zgłaszać jeszcze swoje propozyję co do rozgałęxienia lini GZK lub zmian w rozkładzie.

P.S
W sumie należałoby już wydzielić te kilkanaście postów...
Pozdrawiam życząc miłej i spokojnej niedzieli :)

[ Dodano: 2007-08-08, 15:53 ]
W GZK też szykuje się objazd, a to wszystko za sprawą remontu wiaduktu w ciągu DK91 w Rudnikach na torami PKP. Objazd będzie dla linii Rk. Planowany czas remontu to 19 miesięcy.
Pozdrawiam ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”