PKS Zakopane

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Filip7370

PKS Zakopane

Post autor: Filip7370 »

Jako wzorowy user sprawdziłem w wyszukiwarce czy był temat poświęcony komunikacji w stolicy polskich gór. Był, jednak zamknięty i jednocześnie nie rozwiewał moich wątpliwości. Otóż tradycyjnie ferie spędzam w Poroninie i że mam już 18 lat rodzice wspaniałomyślnie pozwolili mi pozwiedzać tamtejszy PKS. Próbowałem zwiedzić wszystkie strony poświęcone tamtejszej nieco pogmatwanej komunikacji. Niestety nie odpowiedziały na moje pytania dotyczące sposobu komunikacji. Chciałbym je tutaj zadać z nadzieją że ktoś obeznany wyłoży mi klarowne odpowiedzi. Czy w zakopcu są jeszcze jakieś Zemuny i Jelcze M11?
Jak się płaci za przewozy jeżeli nie wsiadam na dworcu autobusowym (wiem że głupie pytanie ale PKS-em jechałem z goła 9 lat temu i wtedy nawet się nie interesowałem KM)? Czy przystanki są w tamtym rejonie na żądanie?

Michał

Re: PKS Zakopane

Post autor: Michał »

Płaci się jak w każdym PKS'ie - kierowcy (i w zamian otrzymuje się bilet z kasy fiskalnej).

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Filip7370 pisze:Czy w zakopcu są jeszcze jakieś Zemuny
Jeszcze w lecie jakiegoś widziałem. Zemuny zawsze jeździły do Olczy (linia okólna), czasem na Ustup. Mam wrażenie, że jak byłem w Zakopanem przejazdem pod koniec lipca to widziałem jeszcze Zemuna. Pamiętam jak na podjeździe pod górę zespół napędowy pracował jak w ciągniku rolniczym :D
Można złapać też np. Mercedesa Citaro, jeżdżą na linii 1 do Kuźnic.
Ogólnie teraz sytuacja się dosyć skomplikowała, bo władze Zakopanego postanowiły ucywilizować busiarzy. Wygląda na to, ze próba zorganizowania regularnej komunikacji miejskiej to jeden wielki niewypał. W związku z tym ustalono numeracje linii, do której część przewoźników się stosuje, a cześć nie. PKS stosuje się tylko do linii 1 do Kuźnic. Każdy przewoźnik ma swój osobny rozkład jazdy. Nie wiem jak jest teraz jednak gdy byłem ostatni raz na urlopie w Zakopanym panowało tam niemałe zamieszanie. Nie wiem nawet czy jest jakakolwiek mapa przedstawiająca schemat linii komunikacji miejskiej wraz z numeracją. Z resztą cały ten bajzel widać w znalezionym w sieci rozkładzie jazdy http://www.angelfire.com/jazz/mlawa/busy/zakopane.htm
Stan taboru PKS zawsze był dla mnie żenująco śmieszny. Nie wiem czy w ostatnich latach się to poprawiło. Jednak jak do tej pory nie widać w PKSie Zakopane żadnych znaczących zarówno w tabor jak i infrastrukturę. Przypuszczam, że wobec szybkiego i elastycznego transportu busami nadal przegrywa. Zastanawia mnie też bierność Urzędu Miasta wobec istniejącej sytuacji. Może się to kiedyś zmieni.

Podi

Post autor: Podi »

Zadnych Zemunów już nie ma, można to wywiedzieć się np. z TWB.

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

TWB dawno nie jest aktualne, dlatego zwracam się do Was.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Wątpliwości byłyby jeśli na TWB byłoby napisane, że Zemuny są, a skoro już ktoś zaznaczył, że ich nie ma, to chyba jest to prawda?

Podi

Post autor: Podi »

Filip7370 pisze:Wątpliwości byłyby jeśli na TWB byłoby napisane, że Zemuny są, a skoro już ktoś zaznaczył, że ich nie ma, to chyba jest to prawda?
No właśnie, chyba że Zemuny zmartwychwstały.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”