MPK/KASP Kielce

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Adrian_

MPK/KASP Kielce

Post autor: Adrian_ »

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Kielcach postanowiło zmienić kolor malowania zakładowego. Oznacza to, iż już niedługo z Kielc zniknie tak powszechnie znane i lubiane zielone malowanie autobusów miejskich. Pomysł ten zrodził się w MPK po przemalowaniu jednego z ostatnio kupionych, niskopodłogowych MAN-ów-używańców. MAN ten został pomalowany u góry na kolor żółty, zaś u dołu na kolor czerwony. Wzó tego malowania spodobał się również zarządowi kieleckiego MPK i wkrótce reszta autobusów również zostanie przemalowana w ten sposób. Zamknie to tym samym dyskusję na temat ewentualnych barw autobusów miejskich w Kielcach. Dotychczas kieleckie MPK miało opracowane 4 schematy malowania. Wśród schematów miał zostać wyłoniony jeden, który pasowałby do autobusów MPK. W tym tez celu nowo wyremontowane Jelcze malowano w 4 różne schematy, by przekonać się, czy autobusy te ładnie się w nich prezentują, jednak zaden z tych schematów malowania nie zyskał przychylności zarządu MPK. Temat ten został opracowany na podstawie artykułu zamieszczonego w Infobusie :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Hmmm....Sieroty Balbinki. MZK w Piotrkowie Trybunalskim już dawno wpadł na lepszy pomysł. Nim pomalują autobusy proszą mnie o projekt rysunkowy. Przyglądają się temu i wybierają to co im najbardziej odpowiada. Mają to za darmo, szybko i czytelnie. :P

Nie chcę siebie tu przechwalać, ale po jakiego diabła marnować kasę na farbę, skoro można było opracować projekt nowego makijażu autobusów MPK Kielce w sposób wirtualny, nie koniecznie poprzez moje rysunki. Nie narzucam się przecież ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:Nie chcę siebie tu przechwalać, ale po jakiego diabła marnować kasę na farbę, skoro można było opracować projekt nowego makijażu autobusów MPK Kielce w sposób wirtualny, nie koniecznie poprzez moje rysunki. Nie narzucam się przecież
Tylko, że kieleckie MPK nie wie nic o Twoich rysunkach. Oni mają swojego zajezdniowego "stylistę", który odpowiedzialny jest za dobieranie schematów malowania, które narzuca je później lakiernikom, albo przekazuje swoje wizje zarządowi. Mi osobiście podoba się ta zmiana. Kolor zielony, stosowany dotychczas w autobusach MPK Kielce nie był zbyt dobry, a dodatkowo jeszcze bardziej dawał niekiedy poznać po autobusie, że jest juz nadgryziony "zębem czasu". A tak przynajmniej barwy będa pogodniejsze i być może pasażerowie docenią trud MPK w tej kwestii :).
J-31 pisze:Nie chcę siebie tu przechwalać, ale po jakiego diabła marnować kasę na farbę, skoro można było opracować projekt nowego makijażu autobusów MPK Kielce w sposób wirtualny, nie koniecznie poprzez moje rysunki.
Tylko, że w tym przypadku mam wrażenie, że zarząd MPK działał pod wpływem tzw. "spontanu". Przemalowali swojego ostatnio kupionego, używanego MAN-a i narzuciło to zmianę barw miejskich, bo przecież nie mogli by nowych nabytków malować w nowy schemat, a starsze autobusy jeździły by w starszym ;). Tak wiec była to konkretna i słuszna decyzja :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A tak swoją drogą ciekawy jestem co na to mieszkańcy Kielc, którzy - na pewno - przyzwyczaili się do zielonych autobusów. No, ale jak zwykle ludzi się nikt nie pyta. :chytry:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:No, ale jak zwykle ludzi się nikt nie pyta.
I to jest niestety coraz częstsze zjawisko w Polsce. Wg. mnie kieleckie MPK powinno było zrobić w tej sprawie jakąś ankietę dla mieszkańców Kielc (i ewentualnych okolic, gdzie dojeżdża MPK) w której przedstawiono by kilka wzorów malowań i które zyskało by największą przychylność w to autobusy MPK byłoby przyozdobione. Ale z drugiej strony decyzja o przemalowaniu jest jedynie decyzją MPK, więc pewnie nie chcieli mieszać w to innych osób :/.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

J-31 pisze:MZK w Piotrkowie Trybunalskim już dawno wpadł na lepszy pomysł. Nim pomalują autobusy proszą mnie o projekt rysunkowy. Przyglądają się temu i wybierają to co im najbardziej odpowiada. Mają to za darmo, szybko i czytelnie. :P
Taa, już ci wierzę ;-)
Co do samej zmiany: w PRL-u autobusy miejskie były biało-czerwone. W IV RP będą żółto-czerwone.
Kolejne przedsiębiorstwo z takim samym wzorem malowania… Cóż, komuna na co niektórych odcisnęła zbyt mocne piętno.
Na szczęście, ja mam u siebie śliczne trójkolorowe autobusy, które co najwyżej będą malowane całe na czerwono :D

Michał

Post autor: Michał »

@plocmaster: J-31 rzeczywiście wymyślił malowanie autobusów MZK Piotrków Trybunalski. O ile się nie myle pokazał swój projekt na NFK i spodobał się akurat przedstawicielowi MZK przebywającym na tym forum. :) Co do malowania: Kielce wprowadziły malowanie czerwono-żółte ponieważ są to barwy miejskie (tj. Łódź czy Warszawa). Co do starego malowania to moim zdaniem zielono-czarne było jeszcze dość ładne ale to zielono-białe było paskudne.

Lopez

Post autor: Lopez »

J-31 pisze:A tak swoją drogą ciekawy jestem co na to mieszkańcy Kielc, którzy - na pewno - przyzwyczaili się do zielonych autobusów. No, ale jak zwykle ludzi się nikt nie pyta. :chytry:
Nawet zielony ikarus wygląda na młodszego o 10-12 lat :D

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

ZTM/MPK/KASP Kielce

Post autor: Marcin_558 »

Pytanie : gdzie sie podział temat MPK Kielce ?
Kieleckie Autobusy wreszcie mają kredyt
Spółka pracownicza wreszcie uzyskała kredyt, udziały dla miasta mają być spłacone, wkrótce zakup nowych autobusów.

Kieleckie Autobusy, spółka pracownicza utworzona z załogi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, wreszcie uzyskała kredyt. W przyszłym tygodniu pieniądze na zakup udziałów firmy od miasta mają trafić na konto kieleckiego ratusza.

Kieleckie Autobusy mają w niedalekiej już przyszłości stać się inwestorem strategicznym dla MPK. Kieleckie przedsiębiorstwo komunikacyjne, jako spółka komunalna, która wygrała 10-letni kontrakt na wykonywanie usług dla miasta, będzie dalej istniała, ale ciężar pracy spadnie na spółkę pracowniczą Kieleckie Autobusy. Udziałowcami spółki jest 450 pracowników MPK, którzy wykupili udziały od firmy, zabezpieczając blisko milion złotych. Z ich pieniędzy 596 tysięcy ma być przeznaczone na kupno udziałów firmy od miasta, reszta ma pochodzić z kredytu, o który od blisko trzech miesięcy zabiegał Zarząd MPK.
reklama


SPÓŁKA BEZ TRADYCJI

- Próbowaliśmy sił w różnych bankach, ale sytuacja była o tyle trudna, że MPK, jako spółka, nie posiadało żadnej historycznej tradycji przedsiębiorczej. Cóż z tego, że przedstawialiśmy solidne biznesplany i bardzo przyszłościowe propozycje, skoro w bankach nie mieliśmy argumentów, wynikających z historycznych osiągnięć - tłumaczy Marek Wołoch, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

Kilka dni temu jeden z banków udzielił kredytu Kieleckim Autobusom. Jest to kwota w wysokości 4 milionów 800 tysięcy, która najdalej w przyszłym tygodniu ma trafić na konto miasta, aby w ten sposób spłacić 55 procent udziałów, które do tej pory posiadało miasto Kielce.

- Kiedy tylko zakończy się etap ostatecznego rozliczania z miastem, będziemy mogli rozpocząć procedury związane z ostateczną rejestracją Kieleckich Autobusów. Kredyt będziemy spłacać przez kolejnych pięć lat i myślę, że nie będzie to dużym obciążeniem dla firmy. Mamy ciekawe plany odnośnie rozwoju naszej firmy, chcemy zainwestować w stację diagnostyczną, stację paliw, a także serwisy, między innymi ogumienia - mówi prezes Wołoch.

BęD¡ NOWE AUTOBUSY

Do końca roku MPK ma również zakupić 15 nowych autobusów. Pieniądze na ten zakup wydają się być już zabezpieczone. - Mamy umowę leasingową z bankiem i w zasadzie w każdej chwili możemy dostać poręczenie na zakup pojazdów. Na razie jednak zastanawiamy się nad wyborem marki pojazdu - mówi Wołoch.

Do wyboru są testowane już przez kierowców i pasażerów autobusy marki IrisBus i Solbus. Obecnie testy odbywają się na scanii, a w przyszłości na tydzień do Kielc wjedzie nowa marka autobusu, wyprodukowana przez angielską firmę BMC, która również będzie testowana.

- Najprzychylniej obecnie zapatrujemy się na solbusy, bo z naszych danych wynika, że spalają najmniej paliwa na 100 kilometrów. Wyszło nam, że jest to w granicach 32 litrów, więc ekonomika chyba w tym zakresie przewyższy inne zalety testowanych autobusów - podkreśla Marek Wołoch.
Cena jednego solbusa waha się w granicach od 700 do 800 tysięcy złotych.

Echo Dnia
link : http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 4/47116322
Ostatnio zmieniony 2012-02-27, 15:20 przez Marcin_558, łącznie zmieniany 2 razy.

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

Może wreszcie MPK Kielce odbiją się od dna i będzie lepiej. :)
Coś mi się wydaje, że Solabus ma pierwszego klienta na SMy. Zastanawiają mnie te testy BMC. Siedzieli cicho, a tu nagle testy :o: Mam nadzieje, że Solbus będzie lepszy ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Gadzie pisze:Może wreszcie MPK Kielce odbiją się od dna i będzie lepiej. :)
Coś mi się wydaje, że Solabus ma pierwszego klienta na SMy. Zastanawiają mnie te testy BMC. Siedzieli cicho, a tu nagle testy :o: Mam nadzieje, że Solbus będzie lepszy ;)
Mam nadzieje że mamy pierwszego klienta Solbusa z SM12 czyli MPK Kielce/KASP.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Gadzie pisze: Coś mi się wydaje, że Solabus ma pierwszego klienta na SMy.)
Niekoniecznie. "U mnie" się coś szykuje, ale na razie cisza - poczekajmy.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Gadzie pisze:Może wreszcie MPK Kielce odbiją się od dna i będzie lepiej.
Do tego trzebaby wziąć za ryj całą organizację tego burdelu i uważać na tą spółkę pracowniczą.
Gadzie pisze:Zastanawiają mnie te testy BMC. Siedzieli cicho, a tu nagle testy
Wiadomo, szukają w miarę znośnego taniego shitu, ale wątpię, czy im się uda
Marcin_3558 pisze:Mam nadzieje że mamy pierwszego klienta Solbusa z SM12 czyli MPK Kielce/KASP.
Gadzie pisze:Coś mi się wydaje, że Solabus ma pierwszego klienta na SMy.
Kupią go, jak będzie odpowienio tani, ale czy będzie?

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Do Kielc na testy przyjechał nastepny autobus po MAZie 103 , Scanii Etanol : 12 metrowy miejski BMC Procity 250 SLF.

Kamil

Post autor: Kamil »

Z tych trzech chyba najlepiej wypada Scania...

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Na pewno, a nie najlepiej.

Lopez

Post autor: Lopez »

Testują, testują, ale ciekawe czy kupią. Ten BMC IMO odpada w przedbiegach.

Daniel

Post autor: Daniel »

Testują co się da bo brakuje wozów i tylko od możliwości finansowych zależeć będzie co kupimy. Wydaje mi się, że walka rozegra się pomiędzy znanymi już z kieleckich ulic wschodnimi pojazdami, a Solbusem.
Niestety z powodu absolutnego braku czasu objechanie i focenie BMC odłożyłem na czwartek.

Lopez

Post autor: Lopez »

Daniel pisze:walka rozegra się pomiędzy znanymi już z kieleckich ulic wschodnimi pojazdami, a Solbusem
Czyli solbus tak się dobrze zaprezentował w Kielcach?
Daniel pisze:focenie BMC odłożyłem na czwartek
Oczywiście jak zawsze czekamy na fotki :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Lopez pisze:Ten BMC IMO odpada w przedbiegach.
Bo?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”