MKS Dębica

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

MKS Dębica

Post autor: Maciek007 »

Chciałbym wam przedstawić nasz skromny MKS w Dębicy.
1.Rys historyczny.
1972 r. - początek działalności jako Zakład MKS w ramach MPGK i M w Dębicy,
od 1974 r do 31 - 03 -1993 r - jako Oddział Terenowy WPK w Tarnowie.
od 01 - 04 - 1993 r. decyzją Wojewody tarnowskiego utworzono z podziału WPK w Tarnowie Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Dębicy. W takiej formie organizacyjno - prawnej przedsiębiorstwo działało do 01 lipca 1997 r.
od 01 lipca 1997 r. na mocy ustawy komunalizacyjnej zostało przekształcone przez samorząd gminy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Gminy Miasta Dębicy i zarejestrowane pod firmą MKS Sp. z o. o. w Dębicy. - zachowując pierwotną nazwę firmy.
2.Napęd gazowy autobusów.
Działające od 1993 r. RPK już jako samodzielne przedsiębiorstwo miało bardzo trudną i skomplikowaną sytuację finansową. Dokonana w 1989 r. zmiana ustrojowa i wprowadzenie gospodarki rynkowej między innymi zniesienie reglamentacji paliw, rozwój motoryzacji indywidualnej, znaczne bezrobocie, zmiana struktury zatrudnienia - rozśrodkowanie miejsc pracy, odchodzenie pasażerów od komunikacji na rzecz indywidualnej motoryzacji oraz korki uliczne to kolejne problemy nowo powstałego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.W pierwszym półroczu 1996r przedłożono szczegółowy raport z ustaleń Zarządowi Miasta, który podjął uchwałę w sprawie prowadzenia wspólnej z przedsiębiorstwem komunikacyjnym inwestycji pt. “adaptacja autobusów komunikacji miejskiej w Dębicy do zasilania gazem propan - butan deklarując na ten cel środki finansowe w wysokości wymaganej na pokrycie własnego wkładu do pożyczki z WFOŚ i GW w Tarnowie. W wyniku przeprowadzonego przetargu na wykonawcę adaptacji autobusów wybrano firmę NGV AUTOGAS w Krakowie zaś na wykonawcę przystosowania zaplecza technicznego i stacji napełniania gazem firmę GASPOL S.A. Warszawa.Teraz aktualnie wszytkie autobusy w Dębicki MKS są napędzane gazem.
3. Przedmiot Spółki.:
Przedmiotem działalności Spółki jest:
a)organizowanie oraz zaspokajanie potrzeb przewozowych w zakresie komunikacji miejskiej na terenie Dębicy i innych gmin,
b)dystrybucja biletów komunikacji miejskiej,
c)obsługa, diagnostyka i naprawa taboru samochodowego,
regeneracja podzespołów, części, usługi remontowe i motoryzacyjne,
d)dystrybucja paliw płynnych i gazowych, olejów, części i akcesoriów samochodowych,
świadczenie usług przewozowych pasażerskich, rekreacyjnych i okolicznościowych na rzecz podmiotów gospodarczych i osób fizycznych,
e)konserwacja i naprawa obiektów, maszyn i urządzeń,
działalność reklamowa, wytwarzanie znaków informacyjnych, znaków drogowych,
najem, dzierżawa pomieszczeń,
prowadzenie parkingów,
4.Spis Taboru
Autosan H9-35 LPG - 4szt.
Jelcz PR110M LPG - 2 szt.
Jelcz 120M CNG - 3 szt.
Jelcz 120M LPG - 5 szt.
Jelcz 120M/2 LPG - 9 szt.
PAZ 32051 CNG - 2 szt.
Irisbus Iveco 50C CNG - 1 szt.
Mercedes Benz 0405 2szt. trafiły do nas w 2009 roku
Neoplan N4009 - 2szt.
Więcej informacji o MKS Dębica na stronie: http://www.mksdebica.okay.pl/
Stare fotki taboru: http://komunikacja.foto.w.interia.pl/debica.html

Bartek

Post autor: Bartek »

O, to merce są dwa :) Fajnie, że w końcu jakiś miłośnik z Dębicy się pojawił. A co do PR110M LPG to jest tylko jedna, 167. 165 skasowali w sierpniu 2008. 120M #200 ma założoną klapę tylną od tej peery.

Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

Post autor: Maciek007 »

Zapomniałem jeszcze dodać żę mamy Jelcz M121MB :cool:

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

pr110 pisze:O, to merce są dwa :)
Kolega Maciek ma to info ode mnie :) Poza tym, ta informacja nie jest pewna na 100%

Od 16 działam w Dębicy, to potwierdzę :)

Bartek

Post autor: Bartek »

Ja do Dębicy jadę 3 lutego to sfoce wszystko i się dowiemy ile tych wozów ostatnio przybyło. Podczas mojej ostatniej wizyty były dwa Neoplany, już przemalowane i oklejone i jeden O405NK jeszcze w czerwonym malowaniu.

[ Dodano: 01 Lut 2009 20:35 ]
Maciek007 pisze:4.Spis Taboru
Trochę nieaktualny podałeś, bo PAZów już niema, peera jest tylko jedna (jak już wspomniałem wcześniej) i są tylko dwa H9-35.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Co to te PAZy?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

KKS pisze:Co to te PAZy?
PAZ, to takie rosyjskie dziadostwo ;) Klepią to w niezmienionej formie do dziś.
http://www.phototrans.eu/14,58546,0.html

No nie mów, że nigdy nie widziałeś :?: :P

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

A, widziałem. Ale nie wiedziałem, że to robią jeszcze :P I nie skojarzyłem nazwy ;)

Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

Post autor: Maciek007 »

Słuchajcie jechałem kilka razy tymi Pazami i nie podobało mi się normalnie dziadostwo przy ruszaniu strasznie trzęsie i wogółe.Pewnie zostały rozebrane i sprzedane.Merc już jeździ jeden w naszych barwach drugiego jeszcze remontują ale myśle zę w tym tygodniu powinien się pojawić na ulicach.Zrobie foto to pokaże.

Bartek

Post autor: Bartek »

Dziś byłem w Dębicy. Sfociłem prawie wszystkie najnowsze nabytki, prawie, bo tylko neoplan #016 przez cały dzień nie wyjechał z zajezdni. Oprócz tego rok 2008 okazał się ostatnim rokiem Jelczy PR110M na dębickich ulicach, dziś widziałem ostatnią (167) na złomowisku w okolicy zakładu oponiarskiego "Dębica"
Kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Sympatyczne autobusiki. Ten MB O405 NK szczególnie mi się podoba. Ciekawy jestem, czy ten wyświetlacz po lewej stronie Neoplana też działa, czy jest wyłączony ? ;)

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Te PAZ-y z Dębicy były oryginalnie benzynowe? A Mercedesy fajne, które to roczniki?

Bartek

Post autor: Bartek »

Ciekawy jestem, czy ten wyświetlacz po lewej stronie Neoplana też działa, czy jest wyłączony ?
Działają wszystkie wyświetlacze, w mercedesach również.
Te PAZ-y z Dębicy były oryginalnie benzynowe?
W oryginale były LPG ale później przerobiono je na CNG.

Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

Post autor: Maciek007 »

Strasznie głośne te Mercedesy ale nie ocenia się ich po chałasie. Ja moglem widzieć te Mercedesy przez cały dzień bo na tej fotografi 1 co jest merc to w oddali widać blok mojego dziadzia mówie wam jak go zobaczyłem omalo nie zemdlałem z wrażenia <b>poprostu</b> super!!!!!! :o:
Przyznam się zę jeszcze nim nie jechałem ale już niedługo <b>napewno</b> będe jechał.Jak wczoraj jechałem linią nr2 to widziałem właśnie merca na próbach jeździło nim dwóch facetów i na wyświetlaczy milei napisane MKS Dębica dopiero dzisiaj na linie wyjechał to ten z numerami taboru 019. Ale jakoś ostatnio nie widze zęby jeździł Jelcz M121MB wie ktoś mozę co się dzieje?????? I faktycznie widział wczoraj jak na zajezdni stał jeden z Neoplanów wie ktoś co się stało??????? Jak ktoś będzie w Dębicy to niech da znać mi przejdziemy się na zajezdnie porobić fotki autobusom. :)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Maciek007 pisze:Strasznie głośne te Mercedesy ale nie ocenia się ich po chałasie.
Normalne w tych gazowcach.

Bartek

Post autor: Bartek »

Maciek007 pisze:dopiero dzisiaj na linie wyjechał to ten z numerami taboru 019
We wtorek sobie śmigał na 1 cały czas.
Maciek007 pisze:I faktycznie widział wczoraj jak na zajezdni stał jeden z Neoplanów wie ktoś co się stało
To, że autobus stoi na zajezdni, nie oznacza, że coś mu się stało.

Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

Post autor: Maciek007 »

Musiałem nie zauważyć tego śmigającago na 1 ale za info dzianki trzeba będzie przyłapać i fote zrobić :D

Bartek

Post autor: Bartek »

Obrazek

siekierowy

Post autor: siekierowy »

W oryginale były LPG ale później przerobiono je na CNG
Ale mnie chodziło o rodzaj silnika, czy przerobione z benzynowego czy z diesla?

Bartek

Post autor: Bartek »

A tego to ja nie wiem niestety.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”