Krajowa Spółdzielnia Komunikacyjna, czyli KSK

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Krajowa Spółdzielnia Komunikacyjna, czyli KSK

Post autor: faja_k »

Pewnie części z Was ten przewoźnik jest obcy, mnie jest bardzo bliski, więc postanowiłem w końcu założyć ten temat. Trochę historii - gdy po drugiej wojnie światowej uruchamiano państwowe połączenia międzymiastowe początkowo mieliśmy konkurencję w postaci PKS-ów i KSK, ten stan rzeczy trwał dość krótko i spółdzielnie postanowiono zlikwidować, została tylko poznańska, zapewne dlatego, że w jej władzach zasiadał ktoś wpływowy i uparł się na jej pozostawienie. Podzielili się więc ładnie - KSK obsługiwało tereny na północ od Poznania a PKS całą resztę - za wyjątkiem pojedynczych kursów. Taki stan rzeczy pozostał do dziś. KSK obsługuje większość połączeń z Poznania do Szamotuł, Obornik, Czarnkowa, Trzcianki, Wałcza. W Obornikach obsługuje też połączenia lokalne - z Murowaną Gośliną, Rogoźnem, Wągrowcem, Szamotułami oraz z okolicznymi wioskami. KSK obsługuje trzy linie pospieszne - do Kołobrzegu przez Szamotuły, Czarnków, Wałcz, kiedyś to było połączenie całoroczne, jak jest teraz nie wiem; do Sarbinowa przez Oborniki, Czarnków, Piłę, Szczecinek jeżdżącą w wakacje oraz do Słubic w bodajże poniedziałki i piątki. Zajezdnia w Poznaniu znajduje się na Wildzie - w pobliżu dworca PKS, ul. Niedziałkowskiego. Oprócz tego ma placówkę terenową w Obornikach przy ul. Mostowej (DK11) i jakąś noclegownię dla kierowców w okolicach Trzcianki. Firma nie posiada strony internetowej.

Najciekawsza rzecz, czyli tabor. Poczujmy się jak za PRL-u:

Dziewiątki:
Obrazek
Podstawa taboru KSK, tak jak i w większości PKS-ów. Te są jednak wyjątkowe - poza pojedynczymi wyjątkami są w stanie agonalnym i jeśli ktoś przypadkowo wybierze na trasie KSK to raczej nie zapomni długo tej podróży.

Peerki D:
Obrazek
Kolejny charakterystyczny punkt PKS-ów również we flocie KSK. Te są jednak nie do zdarcia i raczej jeździ się nimi przyjemnie, a już na pewno przyjemnie jak na KSK. Ostatnio dziwną decyzją większość z nich została przeniesiona na linie lokalne a do Wałcza śmigają dziewiątki.

Karosy C734:
Obrazek
No to już był charakterystyczny element KSK, bo poza tą firmą w okolicach takich wozów praktycznie nie było. Nieatrakcyjne wizualnie, ale dość wygodne w środku. Odstawione od 2008 roku.

Peerki IL:
Obrazek
Czyli peerki na klamkę. Kolejny charakterystyczny element i podobnie jak w poprzednim przypadku nieatrakcyjne wizualnie, jednak wygodne w środku. Odstawione od 2005-2006 roku, w 2007 jedna jednak parę miesięcy jeździła, prawdopodobnie kierowca na czas remontu swojego deluksa nie chciał jeździć Autosanem.

Ogórasy:
Obrazek
Nie, bez przesady, nie jeżdżą już z pasażerami. Ale odstawione dość późno, w bodajże 1997 roku. Jeden ma się jednak dobrze i robi za pogota, stoi na Niedziałkowskiego. Chciałem go Wam pokazać, ale nie wiem czemu z neta zniknęły wszystkie jego fotki, zarówno z TWB jak i z PGK.

Bova Futura:
Obrazek
Bo w każdym stadzie jest czarna owca :P Jeździ na pośpiechach, ale zdarza się też na normalnych kursach, np. na muchowozie do Chodzieży o 5:30.

Zapraszam do obejrzenia relacji z szopy w Obornikach na TWB autorstwa Marcina Łańko - pojawiła się parę dni temu. Ilość odstawionych wozów nie zawdzięczamy żadnym nowym dostawom, po prostu od paru lat tnie się kursy. Jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę, póki co zapraszam do oglądania i komentowania.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No cóż część taboru KSK jest mi bliska - ponieważ już dawno temu zająłem się rysunkami ich autobusów. A z ich H9-tką krótko zetknąłem się w Poznaniu swego czasu. Autobus nie zrobił na mnie pozytywnego wrażenia... i użyłem tu raczej mocno delikatnego stwierdzenia :mruga:

Awatar użytkownika
Domiz09
Posty: 459
Rejestracja: 2009-10-30, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Domiz09 »

Swoją drogą w 2004 jechałem "Peerką" na trasie Poznań - Środa Wlkp. i byłem niemile zaskoczony. Z tego, co pamiętam, to wszystko skrzypiało, w środku śmierdziało spalinami, a wóz chyba nie miał amortyzatorów, gdyż tak mnie wytrząsło, że teraz zawsze czekam na PKS.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Heh jest jedna taka, co z niej śmierdzi spalinami. W 2007 miała remont, wygląda w środku bardzo ładnie, ale i tak wali :P

Aktualizacja:

Skąd po tytule wiedziałem, o jakiej firmy autobus chodzi? :D

http://oborniki.naszemiasto.pl/artykul/ ... egoria=687

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Czy KSK zamierza w końcu pozyskać środki, by wyremontować swój tabor i poprawić jakość usług, czy oni tak będą jeździć tymi autobusami... aż je zajeżdżą ? Bo zdaje się, problem z ich rozsypującym się taborem, to w zasadzie nic nowego. ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Nie. ¯yją z dnia na dzień :]

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

KKS pisze:Nie. ¯yją z dnia na dzień :]
No właśnie takie można by odnieść wrażenie. Bo, z tego co pamiętam, już od bardzo dawna był problem z ich taborem. Aż ciekawy jestem jak jeszcze długo pociągną ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Parę fotek KSK z akcji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i z bazy w Obornikach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I na koniec jedna z moich ulubionych rakiet. Atrakcją było to, że pierwsze dwa fotele za kierowcą były obrócone w stronę tylnej szyby:
Obrazek
Pamiętam, że miał ładne luzy na kierownicy. Kierowca lekko szturchnął kółkiem i prawie na drugim pasie dziewiątka była :D

Podi

Post autor: Podi »

KKS pisze:Chciałem go Wam pokazać, ale nie wiem czemu z neta zniknęły wszystkie jego fotki, zarówno z TWB jak i z PGK.
http://www.galeriapgk.com/details.php?i ... ode=search

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Dzięki, pamiętałem, że kiedyś był w innej kategorii ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Wygląda na liniowego :) Gdyby rzeczywiście jeszcze jeździł z pasażerami, to już bym się pakował i do Was jechał :D

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Niestety, nie jeździ :(

Piotr

Post autor: Piotr »

Wpis usunięty przez autora.
Ostatnio zmieniony 2017-11-25, 11:37 przez Piotr, łącznie zmieniany 2 razy.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Fotki usunięte - proszę się zapoznać z regulaminem zamieszczania zdjęć (w dziale Twoje forum). Owszem, KSK ma też wyremontowane autobusy.

Piotr

Post autor: Piotr »

Wpis usunięty przez autora.
Ostatnio zmieniony 2017-11-25, 11:37 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.

tarzanpata

Post autor: tarzanpata »

http://infobus.pl/text.php?id=35090&from=main nie wiedziałem gdzie to wrzucić, więc tu dałem.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

To chyba początek końca KSK. Już drugi przypadek w tym roku, gdy jedynym autobusem z nieprawidłowościami jest ten z KSK, choć tu podejrzewam, że ktoś specjalnie nasłał na nich krokodyli. No ale co się dziwić, to i tak cud, że ktoś im jeszcze takimi trupami pozwala jeździć :/

tarzanpata

Post autor: tarzanpata »

To pokazuje do czego potrafi doprowadzić nieudolne zarządzanie...

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Chyba jednak nie - KSK jest nieudolnie zarządzane co najmniej od 10 lat i to cud, że jeszcze istnieją.

Piotr

Post autor: Piotr »

Wpis usunięty przez autora.
Ostatnio zmieniony 2017-11-25, 11:37 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”