WGK/MZK Toruń

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Uważam, że hybrydy takie jak ta są jeszcze zbyt słabo zaawansowane technicznie, żeby się opłacały.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

A co byś chciał tam bardziej zaawansowanego technicznie :?:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pozostawiając już kwestię hybrydowości tego pojazdu, jego zakup jest mało opłacalny. Warto zainwestować w gazowce, są przynajmniej faktycznie ekologiczne ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

J-31 pisze:Warto zainwestować w gazowce, są przynajmniej faktycznie ekologiczne ;)
Nie rozumiem. Na jakiej podstawie oceniasz, że hybrydy nie są ekologiczne :?: Są ekologiczne.

solka

Przetarg na nowe autobusy

Post autor: solka »

Są ekologiczne, ale lepsze są CNG. Tylko, że w Toruniu (CNG) nie przejadą pod wiaduktem, więc nie przejadą za most. :(
Pomijając ten temat niedawno MZK Toruń otworzyło przetarg na 5 nowych autobusów: 4 na ON, 1 na CNG (w przypadku nie zgłoszenia żadnej firmy do przetargu zakład zamówi 5 autobusów na ON). Znając życie będą to Solarisy. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Amalio pisze:Nie rozumiem. Na jakiej podstawie oceniasz, że hybrydy nie są ekologiczne :?:
Jeśli silnik spalinowy w kółko pracuje i zatruwa powietrze, to gdzie tu jest ekologia ? ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Wyjaśnijmy sobie kilka rzeczy. Po pierwsze ekologia nie polega na tym, że coś jest ekologiczne wtedy gdy nie emituje żadnych zanieczyszczeń (z resztą z punktu widzenia środowiska jako ogółu, to autobus elektryczny czy trolejbus też nie jest ekologiczny, bo zużywa energię wytworzoną przez elektrownię która to z kolei wydaliła całe mnóstwo zanieczyszczeń), a ekologiczne jest coś co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko i hybryda to zadanie wypełnia, bo ideą napędu hybrydowego jest odciążanie lub nawet eliminowanie w części sytuacji jednostki spalinowej, a to przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa i zmniejszenie emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Jednostka tradycyjna jest wspomagana przez silnik elektryczny którą ją odciąża.
Kolejna sprawa, to kwestia pracującego na okrągło silnika. Na jakiej podstawie tak twierdzisz :?: Jeżeli tylko na podstawie ot choćby jeżdżących również w Warszawie Solarisów to jest to zły wniosek. To jest z resztą chyba jeden z najbardziej prymitywnych systemów. Przejedź się innymi hybrydami lub zapoznaj z ich techniką. Ot choćby z Volvo gdzie jest system Stop&Go - za każdym razem gdy autobus staje w miejscu silnik spalinowy jest wyłączany. Więc jest to nonsens, że silnik pracuje cały czas. To kwestia zastosowanej technologii, a i tak hybrydy Solarisa też są ekologiczne co opisałem powyżej.
Ponadto jak na razie, to wgłębiliśmy się tylko w hybrydy równoległe. Oprócz tego gro oferowanych na rynku pojazdów to są już hybrydy szeregowe (łącznie z czwartą generacją hybrydy Solarisa). Zasada działania tego systemu jest taka, że za napędzanie autobusu odpowiedzialny jest wyłącznie silnik elektryczny. Silnik spalinowy napędza generator który z kolei ładuje baterie. Możliwa jest więc jazda na samym silniku elektrycznym z wyłączonym spalinowym aż do osiągnięcia niskiego stanu naładowania baterii. Więc w praktyce bez emisji czegokolwiek można przejechać całą trasę.
No więc na podstawie powyższego wynika chyba jednak, że hybrydy są jak najbardziej ekologiczne.


No i na koniec wróćmy jeszcze do CNG. Napisałeś, że no jak hybryda ekologiczna skoro pracuje w niej na okrągło silnik. A w CNG nie pracuje :?: Owszem, pracuje i również emituje zanieczyszczenia. Może mniejsze niż silnik ON, ale nie można mówić o tym, że CNG jest ekologiczne,a hybryda to już nie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Amalio pisze:Na jakiej podstawie tak twierdzisz :?: Jeżeli tylko na podstawie ot choćby jeżdżących również w Warszawie Solarisów to jest to zły wniosek. To jest z resztą chyba jeden z najbardziej prymitywnych systemów. Przejedź się innymi hybrydami lub zapoznaj z ich techniką. Ot choćby z Volvo gdzie jest system Stop&Go - za każdym razem gdy autobus staje w miejscu silnik spalinowy jest wyłączany. Więc jest to nonsens, że silnik pracuje cały czas. To kwestia zastosowanej technologii, a i tak hybrydy Solarisa też są ekologiczne co opisałem powyżej.
Ja Cię doskonale rozumiem, źe na rynku prócz oferty Solarisa, są dostępne pojazdy hybrydowe jeszcze innych producentów i o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż te które ja znam z Warszawy, ale obawiam się, że jeżeli - hipotetycznie - MZK Toruń zdecyduje się na zakup autobusów hybrydowych, to raczej najprawdopodobniej zakupiłby Solarisy Urbino ;)

solka

Post autor: solka »

J-31 pisze:
Amalio pisze:Na jakiej podstawie tak twierdzisz :?: Jeżeli tylko na podstawie ot choćby jeżdżących również w Warszawie Solarisów to jest to zły wniosek. To jest z resztą chyba jeden z najbardziej prymitywnych systemów. Przejedź się innymi hybrydami lub zapoznaj z ich techniką. Ot choćby z Volvo gdzie jest system Stop&Go - za każdym razem gdy autobus staje w miejscu silnik spalinowy jest wyłączany. Więc jest to nonsens, że silnik pracuje cały czas. To kwestia zastosowanej technologii, a i tak hybrydy Solarisa też są ekologiczne co opisałem powyżej.
Ja Cię doskonale rozumiem, źe na rynku prócz oferty Solarisa, są dostępne pojazdy hybrydowe jeszcze innych producentów i o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż te które ja znam z Warszawy, ale obawiam się, że jeżeli - hipotetycznie - MZK Toruń zdecyduje się na zakup autobusów hybrydowych, to raczej najprawdopodobniej zakupiłby Solarisy Urbino ;)
@J-31: Nie ma innej możliwości ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Solarisy zakupione przez Spółkę już w zajezdni

5 nowych autobusów Solaris Urbino 12 zasilanych olejem napędowym zakupionych ze środków własnych Spółki MZK w Toruniu, dotarło dziś w godzinach popołudniowych do Torunia. Firma Solaris wygrała przetarg na dostawę tych pojazdów. Autobusy wyposażone w automaty do sprzedaży biletów, monitoring oraz tablice informacyjną wewnętrzną LCD, której w poprzednio zamawianych autobusach nie było. Na wyświetlaczu tej tablicy znajdować się będzie m.in. informacja o linii autobusu, nazwa przystanku docelowego, w strefie przystankowej napis „przystanek” i nazwa bieżącego przystanku, po wyjeździe ze strefy przystankowej napis „ Następny przystanek” i nazwa tego przystanku na trasie przejazdu, lista nazw kolejnych przystanków na trasie - wyświetlana w formie tzw. „ termometru” wraz z ewentualnymi możliwymi przesiadkami.

http://mzk-torun.pl/newsy-na-glownej/so ... w-zajezdni

franeek

Post autor: franeek »

Miasto ma zamiar kupić 12 sztuk tramwajów - niskopodłogowców, ale nikt nie zainteresuje się tym, po czym one mają jeździć. W Toruniu chyba jedynie dobre są fragmenty torów na rondzie Hoffmana, na Skłodowskiej-Curie i to chyba wszystko. Reszta woła o pomstę do nieba.
Ale Swing Pesy w kolorach warszawskiego ZTM prezentował się w grudniu świetnie na toruńskich szlakach :)


Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: J-31 »

Ciekawy jestem czy MZK będzie teraz zamawiało Solarisy tylko z takimi drzwiami, ale czy to oznacza np. uregulowanie kierunku wymiany pasażerów ? ;)

Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: mati555 »

Zapewne wyniesione z Alpino. Tam pierwsze drzwi są tylko dla kierowcy. Ja oczywiście tego nie wiedząc miałem przypał, bo w Warszawie tego nie ma. Raczej nie ma to uregulować wymiany pasażerów, bo w Toruniu sprawnie to przebiega. :) Pewno będą puszczane na linie z małym potokiem pasażerskim.

Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 356
Rejestracja: 2007-10-24, 13:20
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: Szymon »

mati555 pisze:Zapewne wyniesione z Alpino. Tam pierwsze drzwi są tylko dla kierowcy. Ja oczywiście tego nie wiedząc miałem przypał, bo w Warszawie tego nie ma. Raczej nie ma to uregulować wymiany pasażerów, bo w Toruniu sprawnie to przebiega. :) Pewno będą puszczane na linie z małym potokiem pasażerskim.
Przypał za wejście przednimi drzwiami? :o:

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: Mrozard »

mati555 pisze:przypał
Piszcie po polsku, błagam.

EOT.

Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: mati555 »

Przepraszam Mrozard. Miałem wpadkę. Chociaż słowo "przypał" jest w słowniku języka polskiego.
http://sjp.pl/przypa%B3
Szymon, wiesz. Podszedłem do pierwszych drzwi, kierowca nie otwiera, czekam, a wszyscy już weszli 2-gimi.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: Marcin_558 »

MZK Toruń uruchamia linię 100 z Dworca Kolejowego w Toruniu do IKEA Bydgoszcz przy ulicy Fordońskiej.
W najbliższą sobotę i niedzielę będzie kursował specjalny autobus z Torunia do IKEA Bydgoszcz. Wyjazdy z Torunia z przystanku Dworzec Miasto o godz. 10:00 i 16:00. Powrót do Torunia o godz. 13:30 i 19:00. Poniżej przedstawiamy trasę przejazdu oraz cennik.
Zapraszamy!

https://mzk-torun.pl/40-aktualnosci/566 ... -bydgoszcz
Przybył nam po cichu kolejny operator w Bydgoszczy dzięki IKEA. IKEA planuje w przyszłości inne połączenia z miast Kuj-Pomu.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: Marcin_558 »


alpino575
Posty: 65
Rejestracja: 2015-07-07, 09:43

Re: WGK/MZK Toruń

Post autor: alpino575 »

Najnowsze wieści są takie, że jeden pojazd (jedyny który przyjechał) wrócił do producenta z powodu wad, podobno coś z kratownicą jest nie tak. Mają poprawić i wrócą wszystkie miejmy nadzieję.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”