PKM Sosnowiec

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: J-31 »

Do niedawna krążyły plotki, że MZA miało dogadać się z MAN-emw sprawie zakupu tego pojazdu, ale jak to zwykle bywa nic z tego nie wyszło ;)

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: wojtek1611 »

PKM Sosnowiec szykuje się do zakupu ponad sześćdziesięciu nowych autobusów. W najbliższych miesiącach wyjaśni się, jakie dokładnie będą to pojazdy.

Zarząd Związku Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego zatwierdził niedawno listę projektów transportowych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które dostaną unijne dotacje.

Wśród ośmiu "pewniaków" nie znalazł się przygotowywany projekt zakupu kilkudziesięciu autobusów przez PKM Sosnowiec. - 100 mln zł na ten cel jest niezagrożone - zapewnił niedawno dziennikarzy prezydent Arkadiusz Chęciński.

Projekt związany jest z preferowaną przez Unię Europejską niskoemisyjnością. Z tego powodu PKM Sosnowiec zamierza zakupić 54 autobusy hybrydowe i 9 autobusów elektrycznych. W ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje, że być może do projektu wpisać będzie można nieco tańsze autobusy wyposażone w silniki spełniające europejski standard emisji spalin Euro 6. Takie pojazdy zakupiło niedawno krakowskie MPK i inne firmy ciekawe są doświadczeń firmy spod Wawelu.

- Póki co jednak trzymamy się tego, co założyliśmy na początku, czyli 54 autobusów o napędzie hybrydowym i 9 elektrycznych. Moim zdaniem, jeżeli poziom dofinansowania będzie wysoki, warto powalczyć o te wysokie też technologie - mówi Piotr Drabek, dyrektor ds. technicznych w PKM Sosnowiec.

Przypomnijmy, że projektowi zakupu nowych autobusów w Sosnowcu towarzyszą jeszcze projekty budowy małych centrów przesiadkowych połączonych drogami rowerowymi. Jak mówi prezydent Arkadiusz Chęciński, o tym czy ostatecznie powstaną będzie wiadomo być może w czerwcu, gdy Śląski Urząd Marszałkowski rozpocznie procedurę weryfikacji projektów.
Źródło
W dużym skrócie: jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to jeszcze w tym roku PKM wzbogaci się o 54 hybrydy i 9 pojazdów elektrycznych. W połączeniu z mającymi przyjechać na dniach Solarisami, może to być najbardziej ciekawy rok od lat ;)
Ostatnio zmieniony 2015-03-09, 19:33 przez wojtek1611, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: J-31 »

Ok. Robi się ciekawie, ale... z tą niską emisyjnością hybryd, to raczej niech panowie się nie ośmieszają. Hybrydy wcale nie są anie ekonomiczne, ani ekologiczne ;)

Awatar użytkownika
Max998
Posty: 394
Rejestracja: 2010-11-23, 16:41
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Max998 »

Ale wiesz jest się wtedy bardziej cool. :)
Ja bym się cieszył gdyby w naszym PKMie pojawiło się tyle nowości nawet z tymi elektrykami. Ale nie pogardzę również takimi z E6 w razie niepowodzenia. Mieć a nie mieć 60 nowych autobusów to jednak różnica. :)

I dobrze, że się starają o pozyskiwanie nowego taboru. :)

Piotr

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Piotr »

Dzisiaj miałem okazję się przejechać SU 12 które na jazdach próbnych spisuje się bardzo dobrze. Działa zabezpieczenie alkoholowe, to się kierowcom podobało :)

Awatar użytkownika
Max998
Posty: 394
Rejestracja: 2010-11-23, 16:41
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Max998 »

One są już podobno w trasie, po północy mają dotrzeć do Sosnowca. :)

Tak wyglądają nasze nowe Solarisy Urbino 12. :)

Fot. jeden z Kierowców (Krzysiek).

Obrazek Obrazek

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: wojtek1611 »

Nie przemawia do mnie tak wysoko poprowadzona szyba tylna ;)
A jakby kogoś interesowały przeguby, to na TWB pojawiło się już pierwsze zdjęcie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: J-31 »

A propo, do czego służy ten drugi wlew, zaraz za III drzwiami w SU12. Czy to jest do Adblue ? ;)

Awatar użytkownika
Max998
Posty: 394
Rejestracja: 2010-11-23, 16:41
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Max998 »

Tak dokładnie, silnik Cummins (dokładniej Cummins ISB6.7E6 280B) wymaga, by zbiornik tegoż płynu był w komorze silnika.
Dodatkowo dodaję zdjęcie z dzisiejszych jazd próbnych -

Obrazek

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: wojtek1611 »

Czy mi się zdaje, czy wrócili do Pixela?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: J-31 »

Co by to nie było, jest fenomenalnie. Bardzo czytelne. Brawa dla PKM-u :)

Awatar użytkownika
Max998
Posty: 394
Rejestracja: 2010-11-23, 16:41
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Max998 »

Z tego co się dowiedziałem są to - Pixel i ich nowy sterownik Asterix.
Jako ciekawostkę można dodać, że zapowiadanie przystanków odbywa się wewnątrz i na zewnątrz pojazdu - linia + kierunek.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: J-31 »

Tak, głośniki widziałem, że są. No, ale na zewnątrz, tzn. na stałe, czy po uaktywnieniu przez niewidomego odpowiednim pilotem ? ;)

Awatar użytkownika
Max998
Posty: 394
Rejestracja: 2010-11-23, 16:41
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Max998 »

Powiem tak, na razie nie wiem..
Aczkolwiek wydaje mi się, że są one włączone cały czas. Za dużo czasu zajmowałoby gdyby niewidomy miał naciskać przyciski itp. Do tego taki system ma zaledwie 14 autobusów na niemal 250 także niewidomy raczej nie miałby szans wiedzieć czy to autobus z takim udogodnieniem podjechał właśnie na przystanek. Pamiętam, że kiedyś w Katowicach słyszałem jak w jednym z tramwajów było takie rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Marcin N »

Pewnie tak samo jak w MAZach jeżdżących u mnie na 41 czyli głośniki zamontowane na zewnątrz zapowiadają przystanki ciągle bez konieczności uruchamiania tego czymkolwiek przez pasażerów.

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: wojtek1611 »

Po zamkniętej prezentacji, pierwszy nowy Solaris wyjechał na 815. Reszta dołączy na trasę do końca miesiąca.

EDIT
Info z fanowskiej strony na fb: Wkrótce mają dojechać kolejne Lions'y które będą zastępować pierwsze NG313

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Marcin N »

No i w planach jest wycofanie najstarszych NG313 i Solarisów Urbino 15.

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: wojtek1611 »

Bza ju chzba o tym mowa, ale Sosnowiec chce wydać ponad 100 mln złotych na modernizację taboru, oraz kolejne 56 mln na budowę niewielkich centr przesiadkowych.
No cóż, jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, Sosnowiecki PKM będzie mógł chwalić się bodajże najnowocześniejszym taborem w KZK ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: J-31 »

Fajnie by było jak by na liniach KZK, PKM Sosnowiec miał nieco lepszą częstotliwość. Właśnie przeglądam rozkłady jazdy - ponieważ planuję sobie kilka miejsc m.in. w Sosnowcu, ale prawdopodobnie wpadnę również do Będzina, ale tylko prawdopodobnie - i okazuje się, że w zasadzie mogę liczyć tylko na tramwaje. Autobusy w zagłębiu - jak chyba w całej sieci KZK - kursują co 30 min, a nawet co godzinę :]

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: PKM Sosnowiec

Post autor: Marcin N »

Miasta niech sypną więcej pieniążków to będzie lepsza częstotliwość... ;) Chociaż i tak jest lepiej niż w MZK Tychy gdzie autobusy nawet w równym takcie co ileś minut nie potrafią jeździć.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”