[Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Oni będą mieli niezły problem z realizacją, bo normalnie takie zwrotnice i skrócone linie mogłyby funkcjonować, no, ale co jakiś czas remonty będą wymagać taboru dwukierunkowego, a wtedy te wagony będą potrzebne w dużych ilościach. Chociażby tak jak niedawno były dwie linie, które jednocześnie wymagały 128N ;)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: TLG »

pmaster pisze:Ten na Grójeckiej to chyba mało sensu ma.
Długi odcinek bez możliwości zmiany kierunku w przypadku większego zatrzymania.
Pamiętajcie też, że przedłużenie do Nowodworów także kończyć się będzie wekslem dla "2".

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Napiszę to tutaj, bo chociaż sprawa dotyczy przewoźnika - firmy Arriva Transport - to jednak temat o którym chcę napisać poniżej dotyczy ZTM-u jako organizatora komunikacji miejskiej

Otóż jak doskonale Wiecie po warszawskich ulicach od dawna kursują - na zlecenie ZTM-u - autobusy ajentów. Czasami zdarzało się, że na tych pojazdach nie było nawet nazwy firmy, do której pojazd należał.

Wraz z nowymi przetargami, które pozwoliły wprowadzić ajentom autobusy niskopodłogowe, nazwa przewoźnika pojawiała się w różnych miejscach.

ITS i PKG Grodzio znalazły miejsce na naklejenie swojej nazwy na boku, w tylnej części pojazdu w pasie nad okiennym.

Mobilis naklejał logo z nazwą w przedniej części pojazdu (na lewym boku i prawym boku) - różnie - na prawym boku na dole tuż za numerem taborowy (jak MZA). Czasami jednak zdarzało się, że na lewym boku logo pojawiało się na pasie nad okiennym... a czasami wcale
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 295557963/

EEC - po staremu, czy logo firmy na dole, zaraz za numerem taborowy (również jeszcze po staremu), ale po prawej stronie pojazdy logo znajduje się na pasie nad okiennym
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 260501336/
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 260501336/

Teraz mamy nowe rozdanie, czyli nowe pakiety ZTM. Na razie po Warszawie jeździ "Mobilis". Póki co, jakoś nie zrobiło to na mnie wrażenia, gdy logo przewoźnika pojawiło się zawsze w tym samym miejscu - czyli na pasie nad okiennym w przedniej części pojazdu na bokach oraz z tyłu, na ścianie tylnej
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 295557963/
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 295557963/
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 295557963/

:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 295557963/

No i oto już za miesiąc do Warszawy wejście kolejny nowy ajent - Arriva Transport. Ich pierwszy SU12 już jeździ po Warszawie, na zasadzie testów systemu. Zwróćcie uwagę gdzie znajduje się logo przewoźnika :mruga:
:strzałka: http://www.wgkm.waw.pl/galeria/albums/u ... cinska.jpg

Zaczyna mi się to podobać. Wychodzi na to, że skończyła się "wolna amerykanka" i autobusy niezależnie od przewoźnika, będą jednolicie oznakowane. ;)

Dla zwykłego pasażera nie ma znaczenia - Arriva, MZA, Mobilis. Jeżeli będzie chciał napisać skargę, wystarczy jeśli poda numer taborowy, ale mimo wszystko wiadomo z daleka, do kogo należy dany autobus. Nazwa przewoźnika jest widoczna z daleka ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: pmaster »

Nowa czcionka taborowych to wstyd, żenada, kompromitacja, hańba.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Zwykły, szary pasażer, interesuje się tym, by jego ukochany autobus czekał na niego na jego przystanku z uśmiechniętym kierowcą w środku. I aby w środku było miło, ciepło, komfortowo... czcionka nie ma żadnego znaczenia. Ja się do tych czcionek przyzwyczaiłem ;)

Moje pytanie jest jednak inne. Jak będą się sprawdzać białe wyświetlacze. Bo MZA robiło testy i szybko z tego zrezygnowali. Ponoć w słoneczne dni były mało czytelne ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: pmaster »

Warszawski ZTM ostatnio postanowił ufundować dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym darmowe bilety na wszelakie trambimbaje popierniczające po aglomeracji pod jego egidą, co jest działaniem ze wszechmiar słusznym — napisałbym dlaczego, ale dla uproszczenia przyjmijmy w/w a priori, gdyż chciałem się tutaj skupić na projektach graficznych tejże otóż karty, dzięki której szkołota będzie móc bezkosztowo przemieścić się zbiorkomem:
Obrazek
Obrazek
Autorkami owych projektów są odpowiednio Antonina Stanecka oraz Magdalena Czartoryska-Sziler — nie żebym komukolwiek cokolwiek ten tego, ale po tychże nazwiskach przypuszczać można, że są to osoby z tzw. wyższych sfer, gdzie mózgotrzepy pija się jedynie z kubeczków, a szparagów nie kraja się nożem. Zresztą walić to, jakie to ma mieć znaczenie.
Co do samych grafik — o ile pierwsza z nich przypomina ilustrację z kichowej książki dla dzieci z lat 90., to jak mawiał pewien monter konstrukcji stalowych z Dzbądza „3 piwa i da się żyć”. Druga za to budzi skojarzenia z pracą zaliczeniową grupy starszaków z przedszkola i niewykluczone, że ciężko byłoby nie odczuwać zażenowania z posiadania czegoś takiego starszej młodzieży, która już jest na etapie picia/jarania po kątach (choć teraz z tymi smarkfonami czort wie jakie mają rozrywki) oraz priapicznej erekcji hołdysa, skutkującej w dalszej perspektywie przepływem weń budyniu niczym wody w Kanale Białomorskim.
Reasumując — niech ZTM dopuści do konkursu też starszych ludzi (teraz górny limit wieku był 16 lat), bo jak na razie to infantylnie wychodzi, a niekoniecznie o to chodzi.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Pmaster celnie to opisał. Oglądałem te projekty i martwi mnie trochę, że skoro ZTM chciał wybrać dwa - do wyboru - to może warto byłoby aby jeden projekt graficzny był taki jaki widać (jeden z tych dwóch wybranych i to byłoby dla małych dzieci), ale drugi powinien być nieco bardziej "nowoczesny", dla tej starszej młodzieży, czyli nastolatków. :)

No, ale to taki szczególik, ja jako "starszak" * i tak z tego nie skorzystam, bo mnie to już nie dotyczy. Postaram się jednak pozytywnie zakończyć swój post, bo chwali się, że ZTM zaprosiło młodzież do zaprojektowania sobie karty. A to, że każdy ma inne gusta, to już inna kwestia :-P

* Jak mi ktoś tu napisze, żem "straszak", to normalnie - jak babcie kocham - jestem teraz na etapie jeżdżenia pociągami po Polsce. Wejzmę. Wsiądę w pociąg, pojadę do delikwenta i będę go straszyć - 6h.... Łaaaa. Tak będę robił :diabeł:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego jest już od dawna pełnoletni i oznajmił, że ma już 25 lat :)

Znalazłem dzisiaj na jednym z autobusów Arrivy taką gustowną naklejkę ;)
:strzałka: https://hostmat.eu/images/86260648642841050229.jpg

Co ciekawe na razie żaden z napotkanych autobusów MZA nie posiada takiej ozdoby. Co by nie było, ZTM-owi gratuluję pięknego wieku i kolejnych 100 lat ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał dzisiaj umowę wieloletnią z Miejskimi Zakładami Autobusowymi na świadczenie usług przewozowych. Obecna umowa kończy się pod koniec br. roku. Nowa umowa zacznie obowiązywać od 1.01.2018 do roku 2027.

Szczegóły poniżej Znajdziecie w artykule
:strzałka: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 55556.html

Rozśmieszyła mnie kwestia zajezdni "Redutowa", która wg. Zarządu MZA jest w "końcowym procesie projektowania" i wg. MZA ma być otwarta w latach 2020-21... normalnie już zaczynam w to wierzyć. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Chyba warto napisać - jak Wiecie MZA kupiło i oczekuje na dostawy elektrycznych autobusów AMZ/Ursus z Lublina. Jeden już jest i przechodzi testy, ale z jednej z gazet dowiedziałem się, że nowe "elektrobusy" - wbrew wcześniejszym zapowiedziom urzędników z Ratusza - nie będą kursować po Krakowskim Przedmieściu. Nowe AMZ-ty mają kursować na linii 192 (Metro Wilanowska - os. Kabaty).

Z jednej strony się ucieszyłem, bo to u mnie. Nie będę musiał za nimi ganiać po mieście. No, ale w końcu wypadałoby aby jednak obsługiwały którąś z linii kursującą przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Napiszę to tutaj, a nie w Arrivie, chociaż sprawa dotyczy Arrivy, ale... dotyczy też i warszawskiego ZTM-u, bo-ponieważ miało być super pięknie i lepsza jakość usługi. Certyfikowani ajenci i certyfikowani kierowcy. A tymczasem Arriva Polska zaliczyła pierwszą wpadkę. Ich kierowca odmówił opuszczenia platformy pasażerowi na wózku inwalidzkim. Ostatecznie platformę opuścił któryś z pasażerów i człowiek wjechał do autobusu. Były wyzwiska, było nie przyjemnie. Zdaje się, że kierowca chyba zostanie zwolniony :]

Link do artykułu. Tam jest też i film z zajścia
:strzałka: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowar ... LokWawLink

Nie wiadomo, czemu kierowca nie chciał wpuścić niepełnosprawnego :]

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: 9507 »

I chyba faktycznie został zwolniony?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Nie znam losu wspomnianego kierowcy, ale należy uznać, że raczej tak :]

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: Auper »

Ciekawe jakie były motywy kierowcy, bo to wcale nie musiało być chamstwo z jego strony...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Przyznam szczerze, że i mnie to zastanawia - ale niestety tak przedstawiły to media. Pokazano krótki filmik przedstawiający część zajścia, a nie wiemy co stało się przed "dyskusją" :]

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: Auper »

Typowe dla tych, jak to ująłeś, "mediów" ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: J-31 »

Wychodzi na to, że za kilka miesięcy - prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku - będę musiał chyba zmienić nazwę tegoż tematu, bo-ponieważ, warszawski Zarząd Transportu Miejskiego chce zmienić nazwę na "Warszawski Transport Publiczny" (WTP) i zmienić logo. ;)

Logo zostało już wybrane. Teraz będzie to literka "t" w kółku. Jednocześnie owa litera będzie miała syreni ogon :cool:
:strzałka: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 56394.html

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: Auper »

Zaraz się przypomina pan Fedorowicz, niektórzy na pewno wiedzą dlaczego...;)

Piotr

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: Piotr »

@up: mógłbym prosić o wyjaśnienie?

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: [Warszawa] Zarząd Transportu Miejskiego

Post autor: Auper »

On prowadził dziennik telewizyjny, a jak sobie zobaczysz stare logo dziennika to już myślę będziesz wiedział do czego nawiązuje ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”