Górnośląsko-Zabłębiowska Metropolia (KZK+Tychy)

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Górnośląsko-Zabłębiowska Metropolia (KZK+Tychy)

Post autor: J-31 »

No, tak, ale zacznijmy od tego, że powoli możemy już zapominać o KZK GOP, w jego miejsce wejdzie nowy organizator komunikacji miejskiej nowej Metropolii Górnego Śląska, który nie tylko zajmie miejsce KZK, ale również wchłonie MZK Tychy. Toteż muszę i tak przyznać, że KZK znacznie przyspieszył z tą inwestycją - chociaż w sumie nie ma to już większego znaczenia, bo kończy się stary rok, a już za kilka dni będzie nowy... i nowy organizator ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Informacja przystankowa

Post autor: Auper »

Małe sprostowanie, nie ma nowego organizatora, a jedynie Unia taryfowa ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Informacja przystankowa

Post autor: J-31 »

Ooops. A to ciekawe, bo dotychczas czytałem o nowym organizatorze zamiast KZK GOP ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Informacja przystankowa

Post autor: Auper »

No tak, ale na wzorach nowych biletów widać 3 organizatorów ;) też mnie to zaskakuje

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Informacja przystankowa

Post autor: J-31 »

Hmmm. To się robi z tego już niezły "misz-masz". Oj trzeba będzie trochę odczekać i przejechać się na Górny Śląsk, bo to może być ciekawe ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: J-31 »

No dobra, a co z Kolejami Śląskimi, bo pamiętam, że były plany aby część kursów KŚ miały być zamówione przez "nowego organizatora" - ale teraz już raczej mówimy o KZK GOP - czyli część kursów KŚ miała być zintegrowana taryfowo z KZK GOP ? Czy ten pomysł jest wciąż aktualny ? ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: Auper »

Nic mi o tym nie wiadomo, ale codziennie koleją dojeżdżam do pracy więc myślę że jak coś się w tej materii stanie, to będę o tym wiedział ;) Ciekawi mnie zaś fakt, co z osobami które to posiadają bilet miesięczny MZK Tychy, czy od 1 stycznia mogą śmigać na nim w ramach KZK GOP? I, już po wprowadzeniu unii taryfowej, czy papierowe bilety miesięczne MZK Tychy będą honorowane w sieci KZK?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: J-31 »

Dobrze się składa, że w nazwie tego tematu i wątku dyskusji - czyli "KZK GOP+MZK Tychy = ?" - znajduje się znak zapytania.

Otóż w pierwszym poście napisałem, że w związku z powołaniem Metropolii Górnośląsko-Zabłębiowskiej (tak brzmi jej nazwa), powstanie nowy organizator komunikacji miejskiej, obejmujący swoim zasięgiem KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Tak przynajmniej zrozumiałem z różnych artykułów. W trakcie naszej dyskusji okazało się, że nie będzie żadnego "nowego" organizatora.

A tymczasem dzisiaj znalazłem pewne potwierdzenie, że jednak powstanie - Zarząd Transportu Metropolitarnego (ZTM) ;)

Otóż znalazłem dosyć ciekawy artykuł na temat autobusów elektrycznych - przedstawiciele MGZ chcą pozyskać aż 300 autobusów elektrycznych... ale nie o tym jest temat. Natomiast znalazłem w artykule bardzo ważne i ciekawe zdanie.

Zacytuję go
W tym roku, stopniowo, nowo tworzony Zarząd Transportu Metropolitalnego, przejmie zadania KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. W tym roku ma zostać ujednolicona taryfa biletowa. Urzędnicy rozmawiają też o wspólnej taryfie biletowej z Jaworznem, które nie weszło w skład metropolii.
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to
- najpierw nastąpi (nastąpiło) ujednolicenie taryfy KZK GOP i MZK Tychy
- a potem ZTM będzie stopniowo przejmować zadania wszystkich wspomnianych organizatorów

Natomiast pytania są takie
1. czy docelowo ZTM przejmie wszystkie obowiązki dotychczasowych organizatorów ?
2. czy też, dotychczasowi organizatorzy pozostaną i będą działać równolegle z ZTM - oczywiście z podziałem na obowiązki ?

Ciekawy jestem w którą stronę to pójdzie. A poniżej link do wspomnianego artykułu
:strzałka: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 57277.html

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: Auper »

Ja nadal skłaniam się ku opcji, że docelowo ZTM będzie stał nad KZK, MZK i MZKP, ale oczywiście mogę być w kompletnym błędzie. Tak czy siak, lata miną nim się dowiemy, bo w tym roku jedynie wspólne bilety są w planach, jak widać w podlinkowanym artykule...

Tak czy siak, unia taryfowa cieszy, oj bardzo. Mimo że jest ciut drożej, cieszy.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: Marcin N »

Ojj jak Katowice zaczną maczać palce w takim zaścianku jakim jest powiat Mikołowski to czeka nas prawdziwa rzeź połączeń.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: Marcin N »

http://silesiainfotransport.pl/blog/201 ... szefa-ztm/
Cóż za wspaniałe gry polityczne. Szefem naszego nowego tworu został człowiek który zlikwidował tramwajową 12 i uznał tramwaj za przeżytek którym jeździ tylko plebs i socjal po zapomogi.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: Auper »

No chyba nikt nie myślał że wsadzą tam kogoś związanego z branżą ;)

Ale to raczej tylko stołek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: J-31 »

Wybór na szefa ZTM-u chyba od początku był już kontrowersyjny i wielu ludzi z Górnego Śląska od dawna komentowało z oburzeniem tą kandydaturę ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: J-31 »

Tak jak w temacie - KZK GOP + MZK Tychy = ... GZM, czyli Górnośląsko-Zagłębiowskia Metropolia, właśnie wybrała sobie nowe logo. Pojawi się ono na autobusach dawniej KZK GOP, a teraz już GZM, czyli zapewne również i w Tychach. Jest to wielka litera M z "ptaszkiem"... yyy przepraszam, z sercem :mruga:

Co wg. pomysłodawców ma oznaczać "We love Metropolia" ;)

Wizualizację znajdziecie w poniższym linku ;)
:strzałka: http://infobus.pl/slaskie-autobusy-otrz ... 08426.html

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: Marcin N »

Oni by lepiej wprowadzili jednolite malowanie dla całej floty która ma być zarządzana przez ZTM, ale koszty niestety byłyby ogromne. Po wejściu ZTMu nie zmieni się właściwie nic, powstaną linie lotniskowe, przenumerują linie które dublują się numeracyjnie (1 Tychy - Katowice x 1 Tarnowskie Góry - Osada Jana) a burdel pozostanie wciąż taki sam czyli Katowice metropolia a reszta Mongolia.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: J-31 »

A czy ZTM zmieni również numerację linii autobusowych, które dublują się z numeracją linii tramwajowych, czy dalej 7-ka będzie wyprzedzać 7-kę w Katowicach ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: KZK GOP+MZK Tychy = ?

Post autor: Marcin N »

Siódemka będzie wyprzedzać siódemkę ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Górnośląsko-Zabłębiowska Metropolia (KZK+Tychy)

Post autor: Przemek »

http://transinfo.pl/gzm-chce-jeden-bile ... 08581.html
Uruchomienia na początku 2019 r. wspólnego biletu autobusowo-tramwajowo-kolejowego chce Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Obecnie uzgadnia rozwiązania organizacyjne i informatyczne; planuje także modyfikację systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych.
"Jest szansa, że być może w tym roku dopniemy porozumienie o wspólnych biletach autobusowych, tramwajowych i kolejowych. (...) Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów i liczymy na rychłe rozstrzygnięcie i decyzje w tym zakresie. (…) Być może w pierwszych miesiącach, pierwszym kwartale przyszłego roku taki wspólny bilet mógłby zostać uruchomiony – a mam nadzieję, że docelowo również zwiększona liczba połączeń kolejowych" - mówił przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Górnośląsko-Zabłębiowska Metropolia (KZK+Tychy)

Post autor: J-31 »

To brzmi nieźle, oby tylko wypaliło. Ciekawy jestem jak to GZM rozwiąże w tzw. "realu" ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Górnośląsko-Zabłębiowska Metropolia (KZK+Tychy)

Post autor: Marcin N »

Nowe metropolitarne linie lotniskowe plus nowa marka autobusów w GOP.
http://m.infobus.pl/klosok-i-partnerzy- ... Yvu9l-2QyY

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”