[Czechy] komunikacja miejska u naszych sąsiadów

Informacje o komunikacji miejskiej w Europie i na Świecie
JacekM

Post autor: JacekM »

Mibars pisze:wszystkie tramwaje mają wyświetlacze diodowe
nie wszystkie

wnyku
Posty: 86
Rejestracja: 2007-07-21, 19:46
Lokalizacja: Swidnica

Post autor: wnyku »

nie ważne jakie mają ważne, że firmy: BUSE, która sie tak samo ceni jak R&G czy Pixel (a wydaje mi się, że powinna być tańsza)

Mibars

Post autor: Mibars »

JacekM pisze:
Mibars pisze: wszystkie tramwaje mają wyświetlacze diodowe
nie wszystkie

Owszem. Wielki błąd z mojej strony - nazwałem wyświetlacz pixelowy diodowym....

Chodzilo mi o to, że ani razu nie widziałem "dech".

Za to niektóre autobusy, starsze Karosy, mają filmy - ale ani razu nie widziałem cyfr ustawionych równo...

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Kiedyś pisali w "Świecoie Kolei", że miasto Harrachov ma wzbogacić się o lokalną linię kolejową - co ciekawie, linia ta może być wydłużona aż do Rokytnic nad Jizerou (duży kompleks narciarski Horni Domky - co roku tam jeżdżę :D ) i przekształcona w linię tramwajową :mruga:
Ktoś wie coś na temat tego projektu, czy to dojdzie do skutku :?:

Køemílek

Post autor: Køemílek »

Milenium pisze:To jest głeboka modernizacja Tatry T3?
Może rozruszam na nowo temat. Z informacji, które posiadam jest to tramwaj zbudowany od podstaw, z nowych komponentów. Z Tatrą T3 ma on wspólne papiery, które po zezłomowaniu tamtego trafiają do nowych wozów i uznaje się je za rekonstrukcję poprzednika, jednak jest to pojazd całkowicie nowy.

Oczywiście znajdą się zmodernizowane T3 posiadające ścianę czołową w stylu Vario. Pojazdy takie łatwo jest odróżnić na przykład po oknach części pasażerskiej, które nie są wklejane, a sam wóz nie posiada części niskopodłogowej.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Køemílek pisze:Z informacji, które posiadam jest to tramwaj zbudowany od podstaw, z nowych komponentów. Z Tatrą T3 ma on wspólne papiery, które po zezłomowaniu tamtego trafiają do nowych wozów i uznaje się je za rekonstrukcję poprzednika, jednak jest to pojazd całkowicie nowy.
Czyli w pewnym sensie jest to odpowiednik Moderusa Alpha, czy dobrze rozumiem?

PS. Witamy na forum ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Witamy :)
Kędzior pisze:Czyli w pewnym sensie jest to odpowiednik Moderusa Alpha, czy dobrze rozumiem?
Prawie że odpowiednik, z tym, że Alfy mają konstalowskie ramy, więc nie są w pełni nowym pojazdem.
I tu jest rzecz ciekawa, bo:
Jak udaje się prawnie przenieść papiery skasowanego, starego wagonu do całkowicie nowego pojazdu (w sensie jak udało się przekonać urzędników, że jest to jednak rekonstrukcja, a nie w pełni nowy wagon)?

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ram nie mają, tylko belkę grzbietową, a w wersji AC nawet tego nie mają. A jak się udaje? Ciężko byłoby ukraść tramwaj i użytkować go gdzie indziej, dlatego nikt tego nie kontroluje i wszyscy mają to gdzieś.

Køemílek

Post autor: Køemílek »

Witam, witam :)
PAFAWAG pisze: Jak udaje się prawnie przenieść papiery skasowanego, starego wagonu do całkowicie nowego pojazdu (w sensie jak udało się przekonać urzędników, że jest to jednak rekonstrukcja, a nie w pełni nowy wagon)?
Jak do tego dochodzi, to nie wiem. Przytoczyłem tu "zezniania" pewnej osoby, która doskonale orientuje się w temacie ;-) Ale popytam się, co i jak odnośnie tego przechodzenia papierów z pojazdu na pojazd, bo mnie również wydaje się to dość dziwne ;-)

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »


Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Z opisu wynika, że to jest trajtek przeznaczony dla jednego z włoskich miast ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Akurat Ostrawa nie jest tu żadną niespodzianką. To w końcu jedno z niewielu w Czechach miast gdzie trochę solarisów się sprzedało.
BTW: Ostrawa ma swoją polską nazwę (do 1920 r. większość jej mieszkańców to byli Polacy), podobnie jak Karwina czy Bogumin ;)

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Hm, chyba nie tylko Polska ostatnio testuje odległe marki autobusów. W Pradze testują coś takiego http://www.turancar.cz/isuzu-citimark.php. Został wypróbowany między innymi przez praskich przewoźników: Hrouda, Bosak Bus - Arriva, Martin Uher i Stenbus.

Obszerniejsze info: http://www.busportal.cz/modules.php?nam ... e&sid=7487

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

KB pisze:Hm, chyba nie tylko Polska ostatnio testuje odległe marki autobusów. W Pradze testują coś takiego http://www.turancar.cz/isuzu-citimark.php. Został wypróbowany między innymi przez praskich przewoźników: Hrouda, Bosak Bus - Arriva, Martin Uher i Stenbus.

Obszerniejsze info: http://www.busportal.cz/modules.php?nam ... e&sid=7487
Nic nie stoi na przeszkodzie by zaczęto testować go u nas. Wowo jako, że oferuje autobusy Isuzu posiada w ofercie również Citimarka. Choć kariery w Czechach jak i u nas mu nie wróżę. To to nie ma w ogóle niskiej podłogi. Ten fakt rekompensuje tylko rampa która ustawia się w taki sposób by ze schodka zrobić pochylnię co widać z resztą na zdjęciach.

ppln

Post autor: ppln »

No, taka rampa powinna była być standardem w starym wysokopodłogowym conecto

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

W sumie, lepsza taka rampa w tym modelu, niżeli miałby jej nie mieć.

spex

Post autor: spex »

Tylko że w takim pojeździ spokojnie powinna być zastosowana automatyczna rampa. A może to jest takowa?

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Czechy- komunikacja miejska u naszych sąsiadów

Post autor: Marcin_558 »

DP Praha idzie na zakupy. Planuje kupić 150 autobusów. Pewnie faworytami tego przetargu będą wyroby czeskie SOR i produkowane w Czechach IVECO. Na pewno Solaris będzie walczył o kontrakt i powiększeniem ilości Solarisów. W DP Praha jest 30 Solaris Alpino 8.9LE. Do tego sporo u podmiejskich przewoźników.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Czechy] komunikacja miejska u naszych sąsiadów

Post autor: J-31 »

No i oto mamy bardzo ciekawy przypadek - w Pradze czeskiej. Otóż właśnie do Pragi wróciły trolejbusy. Na razie obsługują jedną linię 58, łączącą dwie stacje metra Palmovka (linia B) i Letnany (linia C).

Jednakże DPP wpadły na dosyć ciekawy pomysł. Tylko część tej trasy (wg. Transportu Publicznego 15%) jest pod drutem. Resztę trolejbusy przejeżdżają na akumulatorach. Generalnie ta linia jest dosyć krótka - ok. 1km, więc nie stanowi ona problemu dla zasięgu akumulatorów w trolejbusach. Linia obsługiwana jest trolejbusami Skoda/SOR 30Tr. ;)

A kolejne plany to "elektryfikacja" linii 140. Ta linia w pełni pokrywa się z linią 58, ale jej autobusy wyruszając z dworca przy stacji Palmovka, tylko przejeżdżają obok stacji Letnany i jadą dalej, tj. do krańca Cakovice - to jest spory kawałek dalej ;)

Aż szkoda, że w Pradze byłem w czerwcu - linia 58 ruszyła na początku lipca. ;)

Tak sobie pomyślałem, że to rozwiązanie jest o tyle świetne, że spokojnie można by z niego skorzystać w Polsce. Szkoda, że np. w Warszawie nie chciano z tego pomysłu skorzystać - a były i takie plany, zanim MZA zaczęło kupować autobusy elektryczne.

Dzisiejsze trolejbusy - znane doskonale w Gdyni, Tychach i Lublinie - są w stanie przejechać na akumulatorach znaczny odcinek.

Póki co DPP testuje nowe rozwiązanie - a więcej szczegółów w linku poniżej
:strzałka: https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 59084.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa / Świat”