[Korea Północna] Komunikacja miejska

Informacje o komunikacji miejskiej w Europie i na Świecie
Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

[Korea Północna] Komunikacja miejska

Post autor: Marcin N »

Do internetu wyciekły dość ciekawe filmiki obrazujące KM w stolicy KRLD.


Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: pmaster »

Ten nowy trolljebus wygląda jak najtańsze, co robią w Chinach. I czemu mam wrażenie, że wydaje odgłosy jak Ikarus 280.26?
Oni kiedyś chyba zaspawywali przeguby w katówkach, jak to mogło jeździć?

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Marcin N »

Owszem, zaspawywali. Ale chyba szybko to to wycofali bo się pewnie połamało.
http://www.pyongyang-metro.com/pymodifiedtram.jpeg

Bawili się też w takie modernizacje:
http://www.pyongyang-metro.com/possiblenewtram.jpeg
http://www.dodaj.rs/f/4/1z/147PzX9H/548 ... 2e8b5c.jpg

Niestety niewiele więcej wiadomo.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Amalio »

pmaster pisze:Ten nowy trolljebus wygląda jak najtańsze, co robią w Chinach. I czemu mam wrażenie, że wydaje odgłosy jak Ikarus 280.26?
A czego się spodziewasz po tak biednym kraju :?: Zakłady miały opracować nowy trolejbus, więc zapewne mechanicznie bazuje to na dotychczasowym taborze. Albo może nawet mają powsadzane części z kasatów. Przy ich budżecie i potrzebach transportowych trzeba chyba się po prostu cieszyć, że coś jest.


Ale zauważyliście pewną ciekawą rzecz :?: Tam samochody używają kierunkowskazów przy skręcaniu :D Nie żeby coś, bo ja też w każdej sytuacji kierunków używam, a nawet nadużywam, ale przy ichniejszej ilości samochodów :?: A może tam gułag grozi za nieprzestrzeganie przepisów :?: Co jak co, ale to w najbiedniejszych krajach zawsze jest największa wolna amerykanka na drogach.

A tak jeszcze swoją drogą patrząc na ten materiał widać sporą swobodę w przemieszczaniu i fotografowaniu. No i ta przejeżdża elektroogórem! Fajnie

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Marcin N »

Amalio pisze:
pmaster pisze:Ten nowy trolljebus wygląda jak najtańsze, co robią w Chinach. I czemu mam wrażenie, że wydaje odgłosy jak Ikarus 280.26?
A czego się spodziewasz po tak biednym kraju :?: Zakłady miały opracować nowy trolejbus, więc zapewne mechanicznie bazuje to na dotychczasowym taborze. Albo może nawet mają powsadzane części z kasatów. Przy ich budżecie i potrzebach transportowych trzeba chyba się po prostu cieszyć, że coś jest.


Ale zauważyliście pewną ciekawą rzecz :?: Tam samochody używają kierunkowskazów przy skręcaniu :D Nie żeby coś, bo ja też w każdej sytuacji kierunków używam, a nawet nadużywam, ale przy ichniejszej ilości samochodów :?: A może tam gułag grozi za nieprzestrzeganie przepisów :?: Co jak co, ale to w najbiedniejszych krajach zawsze jest największa wolna amerykanka na drogach.

A tak jeszcze swoją drogą patrząc na ten materiał widać sporą swobodę w przemieszczaniu i fotografowaniu. No i ta przejeżdża elektroogórem! Fajnie
Na moje to to jakaś stara Chollima czy inne CHONGNYONJUNWI jest ino w nowym pudełku. Strasznie urzekł mnie ten przegubowy trajtek który wygląda jakby do PAZa 672 przegub wsadzić ;) W sumie w tramwajach to tam nic ciekawego nie ma. Myślałem, że pokażą te mutacje Tatry T3 czy pospawane Katówki...
http://myntransportblog.files.wordpress ... ersion.jpg
Takie ładne zdjęcie mi się udało znaleźć w sieci... ;)

Co do swobody poruszania, może obecny reżim poluzował trochę przepisy i za odpowiednią kwotę bądź znajomości można sobie ot tak fotografować i kręcić na ulicy nie tylko to co pokaże oficjalny przewodnik.

Z tymi kierunkowskazami to dość śmieszna sprawa. Ale zauważyłem, że niektóre trajty i tramwaje jeżdżą tam wieczorem w ogóle bez świateł. A deseczki zamiast tylnych świateł rozbroiły mnie już podczas serii zdjęć z tego kraju na TWB.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Amalio »

Marcin N pisze: Na moje to to jakaś stara Chollima czy inne CHONGNYONJUNWI jest ino w nowym pudełku. .
To jest nowy model produkcji Chollimy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: J-31 »

Na razie obejrzałem jeden z tych filmów konkretnie ten o tramwajach i od razu rzucają się w oczy dwie rzeczy. Po pierwsze ujęcia są wykonane głównie w jednym miejscu - na jakimś placu. A po drugie ujęcia z wnętrza - z przejazdu - były wykonane w ... pustym tramwaju. Jechali jedynie "opiekunowie" ;)

Awatar użytkownika
TranslatorPS
Posty: 282
Rejestracja: 2007-10-02, 21:05
Lokalizacja: PL-WR,KR,KSU/IE-G

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: TranslatorPS »

J-31 pisze:A po drugie ujęcia z wnętrza - z przejazdu - były wykonane w ... pustym tramwaju. Jechali jedynie "opiekunowie" ;)
W filmiku trolejbusowym pojawia się określenie "Sonderfahrt", czyli przejazd specjalny... czyżby na jego prośbę jechał? :nuts:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: J-31 »

Tak, i wcale nie powinno Cię to dziwić. Nigdzie w Korei Płn nie pójdziesz bez "opiekuna". I wg. mojego rozeznania, ponieważ pan turysta zażyczył sobie przejechać się tramwajem (trolejbusem)... to po prostu wynajęto mu tramwaj (trolejbus). Nie wolno mu było filmować ani poruszać się tramwajem obsługującym komunikację liniowo, razem z innymi "tubylcami".

Pamiętam przypadek, gdzie turyści z Czech podjechali autokarem pod budynek jakiejś biblioteki. Natychmiast zostali otoczeni przez pracowników służby bezpieczeństwa. Nie wolno im było wyjść po za grupę ochroniarzy, którzy ich otaczali ;)

Z ciekawości jeszcze obejrzę ten film o trajtkach ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Amalio »

J-31 pisze:Nigdzie w Korei Płn nie pójdziesz bez "opiekuna".
Nieprawda.
J-31 pisze:I wg. mojego rozeznania, ponieważ pan turysta zażyczył sobie przejechać się tramwajem (trolejbusem)... to po prostu wynajęto mu tramwaj (trolejbus).
No to masz bardzo złe rozeznanie, bo jak dotąd w KRLD miałeś zobaczyć to co pokaże jak cudownym krajem jest Korea Północna. Wszystko co najlepsze. A jeżeli udostępniają Ci jeden z najstarszych pojazdó w taborze, to jest to spora zmiana in plus.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: J-31 »

Może i nie prawda, może ja mam słabe rozeznanie, ale ja obejrzałem sobie oba filmy + znalazłem jeszcze dwa filmy tego autora, w tym jeden pokazujący linię metra w Pyongyang. No i...

... oczywiście zgadzam się, jeżeli udostępniono turyście najstarsze trolejbusy to fakt, to spora zmiana. No, ale wszystkie przejazdy pojazdami komunikacji zbiorowej - były wynajęte. Co ciekawe ten facet jechał metrem i wykonał dosyć dziwne ujęcia z ... pustego wagoniku, a przecież sfilmowane przez niego pociągi metra (filmował na peronach kilku stacji), były wręcz przepełnione.

Nie wiem, czy on sobie wynajął te pojazdy na swoje życzenie, czy wynajęto mu te pojazdy. Dziwne są ujęcia z przejazdów zarówno metrem, jak i trolejbusami oraz tramwajami. Mało jest ujęć pokazujących wnętrze pojazdu (słychać w nich tylko głosy, rozmowy i śmiech), więcej jest ujęć na zewnątrz. Tylko raz autor filmów podróżując Tatrą T6 dokładnie pokazał swoich współpasażerów - jedno co łączy te wszystkie ujęcia z wewnątrz pojazdów, to obecność jakichś mężczyzn i było ich tam kilku. O czym to świadczy ?

Awatar użytkownika
TranslatorPS
Posty: 282
Rejestracja: 2007-10-02, 21:05
Lokalizacja: PL-WR,KR,KSU/IE-G

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: TranslatorPS »

Jedno jest pewne - w opisie filmu jest podane "Individualtourist - KEINE der zeitnahen Gruppenreisen!" - czyli nawet jeśli miał jakiegoś opiekuna, to nie była to zorganizowana wycieczka grupowa...
Ale faktycznie, że pokazali mu tabor sprzed upadku Muru Berlińskiego jest arcyciekawe... szczególnie w kontekście samozamknięcia się KRLD. Ostatnio widać się zaczynają otwierać, bo na Wikipedii jest podane, iż nie dalej jak cztery lata temu turyści nie mogli korzystać z tramwajów, a metro było ograniczone do dwóch końcowych stacji na jednej z linii, tymczasem obecnie turysta może pokonać sześć przystanków tramwajem i wsio całą sieć metra. Od 2012 albo 2013r. obywatele "the U.S. of A." mogą już zwiedzać kraj przez cały rok, a nie tylko podczas państwowych pokazów gimnastycznych... Coś się dzieje, gdzieś coś się rusza, tylko nie wiadomo do końca w jakim kierunku.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Marcin N »

Jeśli sypnął im kasą to czemu mieli by mu nie wynająć, przecież te trolejbusy to są jakieś zabytki coś jak u nas. I tak właściwie filmował tylko główne ciągi komunikacyjne na reprezentacyjnych alejach a nie jakieś boczne osiedla czy uliczki które mogłyby pokazać prawdziwe życie w tym kraju.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Amalio »

Marcin N pisze:Jeśli sypnął im kasą to czemu mieli by mu nie wynająć, przecież te trolejbusy to są jakieś zabytki coś jak u nas.
Takie z nich zabytki jak z naszych Sto piątek.
Marcin N pisze: I tak właściwie filmował tylko główne ciągi komunikacyjne na reprezentacyjnych alejach a nie jakieś boczne osiedla czy uliczki które mogłyby pokazać prawdziwe życie w tym kraju.
Kiedyś tego prawdziwego życia nie wolno Ci było fotografować ani filmować wcale. Nawet podczas przejazdu autokarem przez miasto.

Moim zdaniem jest to kwestia tego, że oni trochę się odremontowali. Mają trochę nowych dróg, nowoczesnych wieżowców, więc teraz chcą to ludziom pokazywać.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: Marcin N »

Liniowo widziałem tylko te nowe Chollimy i Karosy, przewinęło się też kilka starszych aut ale tych ogórków czy przegubowców nie widziałem.

No mniejsza o to, niemniej jednak cieszy, że możemy zobaczyć trochę tamtejszej KM ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Korei Płn.

Post autor: J-31 »

A propo przegubowej Cholimy, w drugim członie zamontowano pod sufitem wiatrak, co zresztą widać na filmie ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa / Świat”