System wyświetlaczy R&G

Tutaj dowiesz się o technice stosowanej w pojazdach komunikacji miejskiej Masz problem natury technicznej? Napisz tutaj.
Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

System wyświetlaczy R&G

Post autor: Shadow238 »

Mam następujące pytania odnośnie tych wyświetlaczy:

1. Czy w tych tablicach przy programowaniu przystanków, które są wyświetlane na wewnętrznym wyświetlaczu i zapowiadane głosowo można zaprogramować je w taki sposób, że nazwa przystanków nie jest oddzielona od siebie "_" (spacją), bo w Katowickich M125M, ktoś właśnie zaprogramował tak wyświetlacze, że wewnętrzne wyświetlają, np.
NASTęPNY PRZYSTANEK:
LIGOTA_PANEWNICKA zamiast LIGOTA PANEWNICKA
czy to wina tego, który to programował ?
Przykładowo w MAN-ach NG313, które mają Pixele wyświetla się normalnie przystanek bez tego "_" znaku.

2. Chciałbym się również spytać oto czy naprawdę pamięć wewnętrzna wyświetlaczy tego producenta jest na tyle mała, że przykładowo ok. 30 przystanków może nie zostać zaprogramowanych razem z głosową zapowiedzią, gdyż się nie zmieści ? (Ponieważ zdarzyło się tak, że pierwsze zapowiadania przystanków w Vectach odbywały się poprzez zapowiadanie samej nazwy przystanku, a nie NASTęPNY PRZYSTANEK i nazwa).

3. Nie wiem czy na tablicach Pixela, ale na R&G istnieje możliwość wyświetlania kierunku przedniej i bocznej tablicy jako popularnych napisów pływający albo stałych (wyświetlanych w dwóch linijkach). Czy kierowca ma wpływ na to jak będzie wyświetlał się kierunek ?

4. Ostatnie pytanie. Czy kierowca oprócz wbicia linii i kierunku na sterowniku musi jeszcze coś wklepać, aby zapowiadało przystanki na danej linii czy raczej jest to już przypisane do tej linii ?

Bartek

Post autor: Bartek »

Shadow238 pisze:czy to wina tego, który to programował ?
Oczywiście, źle zaprogramowane.

[ Dodano: 06 Maj 2009 08:35 ]
Shadow238 pisze:Czy kierowca oprócz wbicia linii i kierunku na sterowniku musi jeszcze coś wklepać, aby zapowiadało przystanki na danej linii czy raczej jest to już przypisane do tej linii
Programowaniem zajmuje się ktoś na zajezdni (przynajmniej u nas) i kierowcy tylko się loguje, kursówka przesyłana jest siecią radiową do autobusu. Kierowca raczej nie ma wpływy na to, jak ktoś mu wyświetlacz zaprogramował, chyba, że sobie sam coś wklepie w sterownik, ale wcześnej nagranych kierunków edytować się nie da.

ppln

Post autor: ppln »

Shadow238 pisze:2. Chciałbym się również spytać oto czy naprawdę pamięć wewnętrzna wyświetlaczy tego producenta jest na tyle mała, że przykładowo ok. 30 przystanków może nie zostać zaprogramowanych razem z głosową zapowiedzią, gdyż się nie zmieści ? (Ponieważ zdarzyło się tak, że pierwsze zapowiadania przystanków w Vectach odbywały się poprzez zapowiadanie samej nazwy przystanku, a nie NASTęPNY PRZYSTANEK i nazwa).
Plików dźwiękowych to może być naprawdę dużo, a "następny przystanek" chyba dodaje się programowo. System ma błąd taki, że w Łodzi wszystkie niedawno (od jakiegoś roku) dodane przystanki są zapowiadane tylko raz (czyt. jest "nast. przystanek", cisza i dopiero w momencie dojazdu do przystanku jest zapowiedź)

Shadow238 pisze:3. Nie wiem czy na tablicach Pixela, ale na R&G istnieje możliwość wyświetlania kierunku przedniej i bocznej tablicy jako popularnych napisów pływający albo stałych (wyświetlanych w dwóch linijkach). Czy kierowca ma wpływ na to jak będzie wyświetlał się kierunek ?
Nie. Tak naprawdę to na kierunek wpływ ma chyba tylko oprogramowanie sterownika (które w zależności od miasta może się mocno różnić, np. my mamy swoje 3100P z dołożoną obsługą rozkładów z serwera, a Warszawa ma powiększoną pamięć linii dodatkowych)

Shadow238 pisze:4. Ostatnie pytanie. Czy kierowca oprócz wbicia linii i kierunku na sterowniku musi jeszcze coś wklepać, aby zapowiadało przystanki na danej linii czy raczej jest to już przypisane do tej linii ?
Kierowca ma 3 możliwości ustawienia linii:
-przez rozkład (7, potem kod linii, brygada i kod dnia, u nas 11,12,13), wtedy działa zapowiadanie od kopa, jest wyświetlane opóźnienie i pika na odjazd
-z trasą (4, kod linii, 1/2/3/4/5/6 w zależności od wariantu), trzeba wystartować enterem, zapowiada przystanki ale nie podaje czasów
-przez linie dodatkowe - zaprogramowany jest tylko tekst na wyświetlacze.

Shadow238 pisze: 1. Czy w tych tablicach przy programowaniu przystanków, które są wyświetlane na wewnętrznym wyświetlaczu i zapowiadane głosowo można zaprogramować je w taki sposób, że nazwa przystanków nie jest oddzielona od siebie "_" (spacją), bo w Katowickich M125M, ktoś właśnie zaprogramował tak wyświetlacze, że wewnętrzne wyświetlają, np.
Nie założę się ale chyba w nazwie przystanku musi być gdzieś _jakaś_ kreska, ale raczej "-" a nie "_", przy czym jeśli przed kreską nic nie ma to powinna być pominięta (w praktyce jest jak z zapowiedziami - przy przystankach dodanych przed rokiem i później kreska się wyświetla, jak tu:
http://gtlodz.eu/img18720.search.htm
http://gtlodz.eu/img18547.search.htm
http://gtlodz.eu/img18781.search.htm

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

ppln pisze:Nie założę się ale chyba w nazwie przystanku musi być gdzieś _jakaś_ kreska, ale raczej "-" a nie "_", przy czym jeśli przed kreską nic nie ma to powinna być pominięta (w praktyce jest jak z zapowiedziami - przy przystankach dodanych przed rokiem i później kreska się wyświetla, jak tu:
Tej "_" kreseczki nie powinno być. Przynajmniej nasi przewoźnicy jej nie stosują. Powinno zatem wyświetlać normalnie z użyciem spacji (przerwy), ale nie w postaci "_" takiej. W Pixelach jak juz wspominałem wszystko wyświetla się prawidłowo- czyżby jednak ktoś nie myślał programując to ?
ppln pisze:Plików dźwiękowych to może być naprawdę dużo, a "następny przystanek" chyba dodaje się programowo. System ma błąd taki, że w Łodzi wszystkie niedawno (od jakiegoś roku) dodane przystanki są zapowiadane tylko raz (czyt. jest "nast. przystanek", cisza i dopiero w momencie dojazdu do przystanku jest zapowiedź)
Czyli sądzisz, że to raczej błąd tych wyświetlaczy niż ograniczona pamięć ?

Mam jeszcze jedno pytanie, bo wiem, że te wszystkie kierunki, numery linii, itp. programuję się w specjalnym programie na komputerze, ale potem jak się przenosi tą zawartość do sterownika wyświetlaczy ?

Dzięki za wyjaśnienie moich wątpliwości ;)

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

Różnie- w starszych sterownikach na karcie podobnej do karty SD, tylko większej, do nowszych, np. nośnikiem z wejściem USB.

ppln

Post autor: ppln »

ppln pisze:Mam jeszcze jedno pytanie, bo wiem, że te wszystkie kierunki, numery linii, itp. programuję się w specjalnym programie na komputerze, ale potem jak się przenosi tą zawartość do sterownika wyświetlaczy ?
Przez radio (krótki zasięg), podczerwień albo GPRS (na terenie miasta). U nas w przypadku 3000P każda zajezdnia ma przy tankierni/bramie wjazdowej radiomodem i ustawiony komputer przesyłający pliki rozkładów i odbierający raporty z wykonania rozkładu. W przypadku tramwajów te objęte OSSR (3100P) dostają rozkład codziennie na sztywno przez GPRS i tą samą drogą raportują swoje położenie i parametry (prawdopodobnie po skończonej pracy też wysyłają dane po GPRS). Przez podczerwień w przypadku 3100P tez przesyłane są rozkłady (przy okazji - R&G serwisujące nasze systemy podobno cały czas zmienia klucze zabezpieczające i nasz serwis nie ma na codzień dostępu do ustawień)

Shadow238 pisze:W Pixelach jak juz wspominałem wszystko wyświetla się prawidłowo- czyżby jednak ktoś nie myślał programując to ?
Inny system, inne standardy, może nawet i inna jakość (Pixele mają doskonałe wyświetlacze, w R&G są dużo słabsze)

marekJG

Post autor: marekJG »

Ja dorzucę od siebie pytanie. Czy w wyświetlaczachR&G (mozaikowych) istnieje możliwość przewijania napisów. Bo w JG nie mieszczący się napis skracany jest na np Dom Hauptman bez literki "a", która już się nie mieści.

ppln

Post autor: ppln »

Nie ma. Gdyby do tego co jest (mozaikowe potrafią przy normalnym użytkowaniu - przerzucanie 2 razy na kółko, bez żadnych cudów jak w Niemczech, stać się nieczytelne po 6-7 latach spokojnie) dołożyć jeszcze przerzucanie co niecałą sekundę prawie całego wyświetlacza to by padały po roku.
Ale brak scrolla jest IMO wielką zaletą mozaiek ze względu na to że wymusza poprawne układanie napisów na tablice, a nie jak swego czasu w Łodzi w jednej linii "-Bandurskiego-Dw|orzec Łódź Kalis" gdzie | to granica widoczności na zielonym wyświetlaczu (poprawnym układem jest "Dworzec / Łódź Kaliska" gdzie / to nowa linia.

Awatar użytkownika
Michalbc
Posty: 884
Rejestracja: 2008-12-20, 23:31
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: Michalbc »

A to "-" na wyświetlaczach w Łodzi to przez to, że sterowniki są źle zaprogramowane, czy przez jakiś błąd systemu?

ppln

Post autor: ppln »

Błąd systemu. Podobny do tego, że nowo dodane przystanki zapowiada tylko raz (jest "Następny przystanek [cisza]" i potem dopiero "[nazwa przystanku]")

Swoją drogą, jeśli my w Łodzi na naszej sieci przy tylko niecałych 60 liniach autobusowych mamy cyrki z R&G to co macie w Warszawie?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ppln pisze:Swoją drogą, jeśli my w Łodzi na naszej sieci przy tylko niecałych 60 liniach autobusowych mamy cyrki z R&G to co macie w Warszawie?
Nie jest tak źle. Jakoś to działa. Sporadycznie zdarzają się albo błędy, albo po prostu nie działające wyświetlacze (i ten przypadek jest częściej) ;)

lukasz_wawa

Wyświetlacze R&G

Post autor: lukasz_wawa »

Witam,
Jestem początkujący na tym forum. Chciałbym się poradzić gdzie można naprawdę tanio kupić wyświetlacze R&G (szczególnie zależy mi na wewnętrznym), oraz chciałbym się też dowiedzieć o moduł drogi oczywiście części które wymieniłem mogą być z rynku wtórnego.
Pozdrawiam wszystkich i liczę na Waszą pomoc

ppln

Post autor: ppln »

Wyświetlacze to chyba tylko w R&G bo raczej nikt się sprawnych wyświetlaczy wewnętrznych pozbywać nie będzie.

Awatar użytkownika
MADE IN HUNGARY
Kierowca
Kierowca
Posty: 166
Rejestracja: 2008-04-26, 15:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: MADE IN HUNGARY »

Ktoś z was może wie, jak programować R&G z poziomu sterownika? Bo wiem ,ze to jest możliwe..

ppln

Post autor: ppln »

MENU-> 6. Linie dodatkowe -> 2. Programowanie -> Hasło 1111 albo spytaj się kogoś sięznającego i potem piszesz tak, że najpierw naciskasz przycisk, przy którym umieszczona jest litera, a potem cyfrę, który w kolejności znak chcesz (np. jeśli masz [1 _ABC] i chcesz uzyskać 'B' wciskasz [1] [3]). Cofasz strzałką do tyłu lub w 3100P funkcyjnym, przy którym jest wyświetlona strzałka.

marekJG

Post autor: marekJG »

Przepraszam za odświeżenie tematu, ale mam kolejne pytanie odnośnie wyświetlaczy. Otóż nurtuje mnie czy możliwym jest rozkodowanie wyświetlaczy. Problem mianowicie polega na tym:
http://www.phototrans.eu/14,356547,0.html , zamiast "Jeżów Sudecki" wyświetla Jeóuw Sudecki.
http://www.phototrans.eu/14,214748,0,Je ... M_718.html - A tu kolejny przykład. Taka sytuacja ma miejsce przez kilka dni a potem wszystko wraca do normy (wszystkie autobusy jeżdżą z prawidłowo nastawionymi wyświetlaczami.) Jaka może być tego przyczyna? Czyżby samoistnie wyskakiwały jakieś błędy co pewien czas. Od razu uprzedzam, że obecnie w MZK stosowane są 2 systemy sterowania tablicami. W większości autobusów zainstalowano autokomputery. Na dyskietce zapisane są dane linii autobusowej, kierowca nie zmienia nawet tablicy, robi to samoczynnie autokomputer, który jak sądzę ma wbudowany moduł drogi. W nowych pojazdach są kasy fiskalne, kierowca ma do dyspozycji sterownik i sam na pętli zmienia kierunek. Ale nie wiem czy mam możliwość wprowadzenia swoich "napisów"

ppln

Post autor: ppln »

To akurat w R&G nic nadzwyczajnego nie jest. Więcej, zdarza się, że na przedniej tablicy jest dobrze, a na jednej z bocznych są krzaki.

Rozumiem, że macie SRG2000 (biały, ze slotem na karty, to nie są żadne dyskietki, tylko karty PCMCIA jak do laptopów, w dodatku o strasznie małej pojemności, rzędu O ile dobrze pamiętam u nas 64KB) i SRG3000/3100P (szary, http://images46.fotosik.pl/60/2fd5bc8ce1fbf6a6.jpg taki albo jaśniejszy z dużym graficznym ekranem) w tych drugich da się łatwo pisać własne teksty, ale pod warunkiem że zna się kod (1111, jak nie zmienią) albo ma klucz serwisowy. Kodowanie jest ustawiane albo w pliku z rozkładami albo w tablicach, w sterowniku można ew. włączyć konwersję.

Przy okazji, nie wie ktoś jak zrobić sobie klucz serwisowy (czyt. jaki model klucza Dallas jest potrzebny i nie dysponuje zrzutem danych z tego klucza), albo nie ma po prostu nadmiaru takowych?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika”