Hamulec postojowy

Tutaj dowiesz się o technice stosowanej w pojazdach komunikacji miejskiej Masz problem natury technicznej? Napisz tutaj.
Radek_89

Hamulec postojowy

Post autor: Radek_89 »

Czy jelcz M121M ma na wyposażeniu hamulec postojowy?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Szybkie pytanie - szybka odpowiedź: Tak, ma.
Załącza się automatycznie w przypadku otwarcia drzwi, nawet w czasie jazdy. W kabinie jest też dźwignia do załączenia go podczas stania np. w korkach.

kilof

Post autor: kilof »

Dlaczego miał by nie mieć? Oczywiście że ma, chyba każdy wóz takowy posiada. W PRkach był to taki 'dzyngiel' po lewej stronie pulpitu, w 120 i 121 były już wajhy ale to zależy od roku produkcji.
PRka:
Obrazek
120:
Obrazek
I 121/4
http://phototrans.eu/14,205044,0,Jelcz_M121I4_4900.html
Załącza się automatycznie w przypadku otwarcia drzwi, nawet w czasie jazdy.
tj. przystankowy. Nie wiem czy we wszystkich, ale co po niektóre w ogóle nie reagują na próbę otwarcia drzwi w czasie jazdy, a hamulec załącza się dopiero przy małej prędkości ~5 km/h, i czuć fest szarpnięcie.

Gustawek

Post autor: Gustawek »

W PRkach był to taki 'dzyngiel'
Tak samo jest w migach czy sie mylę?

dawidek96

Post autor: dawidek96 »

Jelcz i Autosany mają podobne.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

kilof pisze:tj. przystankowy. Nie wiem czy we wszystkich, ale co po niektóre w ogóle nie reagują na próbę otwarcia drzwi w czasie jazdy, a hamulec załącza się dopiero przy małej prędkości ~5 km/h, i czuć fest szarpnięcie.
No wiadomo, w końcu nie wszyscy przewoźnicy eksploatują tak samo podobne typy autobusów. W każdym razie w M121 z MPK Wr jak drzwi odbijają, a autobus jest w ruchu, to momentalnie łapie przystankowy. Niezależnie, ile w danej chwili jest na prędkościomierzu ;)
No i za każdym razem robi się kolejka przy kabinie :D

JELCZU85

Post autor: JELCZU85 »

Zgodnie z przepisami autobus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych jak i autobus szkolny muszą mieć hamulec przystankowy jak i postojowy w standardowym wyposażeniu :D Ponadto drzwi powinny spełniać warunek zapobiegania niebezpieczeństwu odniesienia obrażeń przez pasażera spowodowanych ruchem drzwi i jego uwięzieniem podczas ich zamykania ,poprzez zastosowanie mechanizmu samopowrotu, szerokich i miękkich uszczelek lub innych podobnych rozwiązań. :D A z kąd to wiem ponieważ dzisiaj mam egzamin na prawo jazdy kat. D i właśnie sobie wszystko przypominam. Mam nadzieję że zdam :) Pozdrawiam a co do Miga to nie słyszałem żeby miał przystankowy :?: Chyba że ktoś mnie zaskoczy...

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Trzeba rozróżnić hamulec postojowy od przystankowego. Hamulec postojowy mają wszystkie pojazdy z hamulcami pneumatycznymi (więc ciężarowe też), a hamulec przystankowy niektóre autobusy.
Mig nie ma hamulca przystankowego, to jeszcze nie ta generacja autobusów.

Awatar użytkownika
zegarmistrz
Posty: 45
Rejestracja: 2009-12-01, 12:37
Lokalizacja: Radymno

Post autor: zegarmistrz »

Mig posiada hamulec przystankowy sterowany automatycznie po otwarciu drzwi :lol:

maly_miki

Post autor: maly_miki »

siekierowy pisze:Hamulec postojowy mają wszystkie pojazdy z hamulcami pneumatycznymi (więc ciężarowe też)
Trochę zawęziłeś. Hamulec postojowy mają ogólnie rzecz ujmując wszystkie pojazdy. W osobówkach to tzw. ręczny. W pojazdach z hamulcami pneumatycznymi jest to hamulec, który działa dzięki sile sprężyn, a zwalniany jest pneumatycznie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika”