Reklama perforowana na szybach autobusów a wyjscie awaryjne

Tutaj dowiesz się o technice stosowanej w pojazdach komunikacji miejskiej Masz problem natury technicznej? Napisz tutaj.
wnyku
Posty: 86
Rejestracja: 2007-07-21, 19:46
Lokalizacja: Swidnica

Reklama perforowana na szybach autobusów a wyjscie awaryjne

Post autor: wnyku »

Witam.
Czy jest jakiś akt prawny, który reguluje to, że na szybach autobusowych / tramwajowych są naklejone reklamy, które w momencie potrzeby wybicia szyby trzymają ja w całości - nie pozwalają się rozbić na kawałeczki?
Według policji taka reklama jest zabroniona właśnie z tego względu.
Wynikałoby z tego, że większość autobusów miejskich we Wrocławiu należałoby nie wypuszczać na ulice.

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

No to w takim razie wszystkie 7 wałbrzyskich Karos tym bardziej należy usunąć, gdyż one mają folię ochronną przed wandalami, a jest ona grubsza i trwalsza niż folia OWV z reklam... dziwny przepis by to był gdyby był, a czy jest to nie wiem, wiem, że media często robiły nagonki na to ale jakoś bez większego skutku z tego co widać. A tak na marginesie to raz reklama w Wałbrzychu babce życie uratowała, bo stłumiła uderzenie kamienia i kobitka nie dostała nim w twarz.

Awatar użytkownika
arturd
Posty: 43
Rejestracja: 2009-02-16, 18:15
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post autor: arturd »

Jak się chce to się da:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 48458.html

Oczywiście jest różnica między kijem czy metalowym prętem ale młotkiem chyba też się da.
BTW o co chodzi z tą folią chroniącą przed wandalami?

wnyku
Posty: 86
Rejestracja: 2007-07-21, 19:46
Lokalizacja: Swidnica

Post autor: wnyku »

@ arturd: a co Twój link ma do mojego pytania?

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

arturd pisze:BTW o co chodzi z tą folią chroniącą przed wandalami?
Szyba jest tą folia oklejona od środka. Jeśli wandal będzie chciał podpisać sie markerem (czy czymś innym) na szybie, to pomaże folię. Folię można zdjąć i nakleić nową. Jest to zabezpieczenie przed wandalami. Po prostu - taki gamoń nie zniszczy kosztownej szyby, a tańszą folię ;)

Awatar użytkownika
arturd
Posty: 43
Rejestracja: 2009-02-16, 18:15
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post autor: arturd »

Chodziło mi o sam fakt, że można rozbić szybę z taką reklamą.
Więc o ile chodzi tylko o możliwość rozbicia szyby taki przepis byłby raczej nie stosowny.

@ 9507: dzięki. Ciekawe rozwiązanie. A jak to się ma do rysowania osełką po szybie?

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

arturd pisze:A jak to się ma do rysowania osełką po szybie?
Tu może się @irisbus wypowie, bo u mnie nie ma autobusów z folia na szybach, a w Wałbrzychu są ;)

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

wnyku pisze:że na szybach autobusowych / tramwajowych są naklejone reklamy, które w momencie potrzeby wybicia szyby trzymają ja w całości - nie pozwalają się rozbić na kawałeczki?
Szyba i tak się rozbije, a trzymającą ją folię myślę że można łatwo rozedrzeć. Poza tym, nie zawsze takie reklamy są naklejane na całość pojazdu, a np. tylko z jednej strony. Co więcej, myślę, że pojazdy KM są na tyle dużymi maszynami, że konieczność wybicia szyby w celu wydostania się to na prawdę ostateczność. Na prawie się nie znam, więc nie mam pojęcia czy jest jakaś ustawa zabraniająca naklejania takich folii. Jeśli chodzi o mnie to jedyne co mnie w tym denerwuje, to że te reklamy ograniczają pasażerom widoczność.

9507 pisze:Szyba jest tą folia oklejona od środka. Jeśli wandal będzie chciał podpisać sie markerem (czy czymś innym) na szybie, to pomaże folię
Ooo... To dobrze wiedzieć, że w Wałbrzychu najpierw trzeba zdjąć folię :diabeł:

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

arturd pisze:A jak to się ma do rysowania osełką po szybie?
Folia jak wspominałem jest dość gruba, czy da się ją przeciąć i podrapać samą szybę to nie wiem, bo nigdy nie próbowałem, MPK też folii nie wymienia więc okna wyglądają jakby podrapane były.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

wnyku pisze:Czy jest jakiś akt prawny, który reguluje to, że na szybach autobusowych / tramwajowych są naklejone reklamy, które w momencie potrzeby wybicia szyby trzymają ja w całości - nie pozwalają się rozbić na kawałeczki?
Według policji taka reklama jest zabroniona właśnie z tego względu.
To się chyba musiało zmienić, ponieważ kilkanaście lat temu wstecz słyszałem wypowiedź policjantów, przypominiających o jeszcze innym przepisie - który zabraniał naklejania reklam i wszelkich napisów na tylnej ścianie pojazdów (autobusów, pojazdów użytkowych, etc.).

Motywowano to bezpieczeństwem. Policja uważała, że naklejanie reklam z tyłu może generować wypadki drogowe.

Tymczasem reklamy od lat są naklejane... a więc albo zmieniono przepisy i zniesiono ten zakaz, albo nikt się tym nie przejmuje ;)

chudy5d

Post autor: chudy5d »

Nie wiem, czy taki akt prawny jest potrzebny, ponieważ gdzieś czytałem, że teraz chyba jest taka technologia, że folia reklamowa nie utrudnia wybicia szyby młotkiem.

spex

Post autor: spex »

9507 pisze:
arturd pisze:BTW o co chodzi z tą folią chroniącą przed wandalami?
Szyba jest tą folia oklejona od środka. Jeśli wandal będzie chciał podpisać sie markerem (czy czymś innym) na szybie, to pomaże folię. Folię można zdjąć i nakleić nową. Jest to zabezpieczenie przed wandalami. Po prostu - taki gamoń nie zniszczy kosztownej szyby, a tańszą folię ;)
Te folie stosuje się właśnie przed drapaniem szyby ceramiką, chodzi o "białe" tagi. Czy o to chodziło z osełką.

Zasada jest prosta, taniej wymienić folię niż szybę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika”