Lampki na dachu

Wszystko co dziwne i niewyjaśnione na Forum. Takie UFO 😉
Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

plocmaster pisze:I zauważcie fajne lampki na dachu
One akurat nie pasują mi do Solarisa, ale cóż taki tamtejszy wymóg drogowy.

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Shadow238 pisze:ale cóż taki tamtejszy wymóg drogowy.
Co te lampki mają niby robić na Ukrainie :?: One mają zastąpić zwykłe światła czy co :mruga: :?: Na dachu to może dla samolotów ostrzeżenie :D

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

ŁK-MZK pisze:Co te lampki mają niby robić na Ukrainie One mają zastąpić zwykłe światła czy co Na dachu to może dla samolotów ostrzeżenie
Pozostałość po ZSRR, gdzie też trzeba było takie mieć.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

ŁK-MZK pisze: Co te lampki mają niby robić na Ukrainie :?: One mają zastąpić zwykłe światła czy co :mruga: :?: Na dachu to może dla samolotów ostrzeżenie :D
Odpowiedz sobie na pytanie do czego stosuje się światła obrysowe w Polsce w ciężarówkach.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

¯eby ludzie wiedzieli, że to przegub? Bardziej przydałoby im się coś z tyłu

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

plocmaster pisze:¯eby ludzie wiedzieli, że to przegub? Bardziej przydałoby im się coś z tyłu
Też mi się tak wydaje. Chociaż w ciężarówkach, właściwie w tirach można coś podobnego dostrzec rzeczywiście. Światła mają polepszyć widoczność. Je się bardziej na bokach pojazdu stosuje niż na górze i to z przodu.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Ale informują nadjeżdżających z przeciwka o dużych gabarytach pojazdu prawda :?:

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Tak informują :!:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Ciekawe, że nikt mnie o przegubowości autobusu lampkami z przodu nie informuje, tak jak i milionów ludzi na zachód od WNP i jakoś wszyscy żyjemy. Wie ktoś może, dlaczego w ZSRR trzeba było mieć te lampki? Chodzi mi o pewne informacje, nie domysły

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

plocmaster pisze:Ciekawe, że nikt mnie o przegubowości autobusu lampkami z przodu nie informuje, tak jak i milionów ludzi na zachód od WNP i jakoś wszyscy żyjemy.
Sam dobrze wiesz, że co kraj to obyczaj. W niektórych państwach nie rejestruje się trolejbusów, a u nas i owszem. Inni nie rejestrują i też jakoś bez tego żyją. I o są z tego powodu jacyś gorsi albo lepsi :?: Nie. Takie jest u nich prawo tak samo jak za naszą wschodnią granicą muszą być te lampki i koniec.

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Amalio pisze:Takie jest u nich prawo tak samo jak za naszą wschodnią granicą muszą być te lampki i koniec.
To hmm widzimisie ich :?: Taki kaprys :?: Tak jak u nas rejestracja jest prawnie określona, to tam pewnie lampki. Jakaś przyczyna tego musi być chyba.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

ŁK-MZK pisze: To hmm widzimisie ich :?: Taki kaprys :?:
Boże co żeście się tak uczepili tych lampek :?: Stwierdzono, że tak powinny być te pojazdy oznaczone i tyle. Tak samo jak ogólnie się przyjęło, że pojazd ponad gabarytowy musi wysyłać sygnały świetlne barwy pomarańczowej - zostało ustalone, że w taki dodatkowy sposób te pojazdy mają być oznaczone i tyle. W różnych krajach są różne przepisy, a czemu się przyczepiliście do tych lampek to ja nie wiem.

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Może dlatego, że lubimy dużo wiedzieć. Poza tym lampki przypominają mi święta :P
Hmm ciekawy wymóg swoją drogą tam mają. Te lampki Solarisy nie wyglądaja zbyt fajnie, ale cóż, przepisy to przepisy

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

ŁK-MZK pisze:To hmm widzimisie ich :?: Taki kaprys :?:
To tak, jakbyś powiedział, że u nas dwa górne gabaryty, to też kaprys. Poza tym jak na kaprys, to dość długo to istnieje. Już w latach '70 czy '80 importowane Kamazy też były wyposażone w takie trzy światła. IMO, to może być typowe wzięcie wzorca z pojazdów amerykańskich.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Amalio pisze:Boże co żeście się tak uczepili tych lampek Stwierdzono, że tak powinny być te pojazdy oznaczone i tyle.
Dokładnie, przecież MAZ-y 107, które jakieś 2 tygodnie temu trafiły do GOPu też mają te lampki na dachu i nikt jakoś wcześniej się nie dziwił ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

u2w pisze:uż w latach '70 czy '80 importowane Kamazy też były wyposażone w takie trzy światła.
W sensie ciągniki siodłowe?
Amalio pisze:Boże co żeście się tak uczepili tych lampek
Bo chcę wiedzieć, o co chodzi.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

plocmaster pisze:W sensie ciągniki siodłowe?
A skąd, nawet wywrotki i (chyba) zwykłe skrzyniowce.

Awatar użytkownika
204wras
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 356
Rejestracja: 2006-06-02, 20:57
Lokalizacja: Wrocław Bronx

Post autor: 204wras »

Nawet na Krakowskiej pracują Kamazy z trzema gabarytami z przodu.

bubel12345

Post autor: bubel12345 »

U mnie w Rybniku często jeździ lub nawet zawsze jeździ MAN SG242 z takimi lampami świetlnymi na dachu, tez kiedyś sobie zadawałem pytanie po co takie lampki. Wie ktoś po co ??

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: oolek15 »

bubel12345 pisze:MAN SG242 z takimi lampami świetlnymi na dachu, tez kiedyś sobie zadawałem pytanie po co takie lampki
One nie mają z przodu takich ->zdjęcie z pierwszego postu<- lampek. Jeżeli ci chodzi natomiast o obrysówki z tyłu i z przodu (po 1 na każdy narożnik pojazdu), na dachu (tak jak Jelcze mają) to służą one do określenia przez innych kierowców gabarytów pojazdu po zmroku. ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa 51”