[Hiszpania] Linie szkolne w Bilbao

Informacje o komunikacji miejskiej w Europie i na Świecie
rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

W uni europejskiej jest strasznie drogo. W Dysney landzie zapłaciłem 3,80 euro za małego loda, a za małą czekoladke w Brukseli 2 euro. No, ale przecie<font color=red><b>rz</b></font> oni zarabiają o wiele więcej niż w Polsce :( .

Robson

Post autor: Robson »

Ale Disneyland to co innego we wszystkich takich i podobnych parkach jest drogo

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No dobra a wracając do Bilbao.

Czy ja dobrze zrozumiałem. Nie ma biletów okresowych, skoro za każdym razem po wejściu do pojazdu trzeba zapłacić u kierowcy ?

Robson

Post autor: Robson »

Według mnie brak biletów miesiacznych w tak duzych miastach to spore utrudnienie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nie to raczej inna polityka transportowa niż u nas. Po prostu ludzie jeżdżą samochodami, a KM jest na zasadzie ewentualności... :)

Robson

Post autor: Robson »

A wg. mnie powinno byc odwrotnie najpierw komunikacja jedynie w ostatecznosci samochód

voy

Post autor: voy »

U nie jest wcale inaczej - ludzie stojący przed wyborem samochód i komunikacja miejska wybierają oczywistą opcję - samochód.

Kuba

Post autor: Kuba »

Bilet miesieczny jest,jednak kosztuje on...chyba 40€!!! Dla osob nie jezdzacych codziennie KM to sie raczej nie oplaca :|

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

No to w przeliczeniu (w skali 1 euro=1 pln ) bilet kosztuje 160 :!: . To w Gdyni na okaziciela na wszystkie linie ZKMU jest taniej. On kosztuje około 97 zł.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Ale tu nie ma co porównywać . Na zachodzie statndard życia jest większy . Są duuużo większe zarobki niż w Polsce to i cenny np: żywności , biletów autobusowych są wyższe ;)
A co do Bilbao : Kuba czy KM w Bilbao cieszy się zainteresowaniem ?

Kuba

Post autor: Kuba »

Metro tak,za to autobusy i tramwaje jezdza zazwyczaj zupelnie puste :( Tutaj wiekszosc osob ma samochod,nie korzystaja z KM :( a jak powiedzialem jakiemus hiszpanowi ze sie interesuje KM to sie nadziwic nie mogl...tu nikt sie km nie interesuje,niektorzy koleja,ale i tak o wiele mniej niz u nas. Ogolnie hiszpanie nie przepadaja za KM. :(

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No dobra - Kuba Rozejrzyj się teraz uważniej.

1. Czy w Bilbao jest dużo parkingów ?

2. Czy sieć dróg ułatwia poruszanie się samochodem ? :)

Kuba

Post autor: Kuba »

1- parkingow jest raczej niewiele (szczegolnie w starych dzielnicach robotniczych),ludzie po prostu zastawiaja sie nawzajem,parkuja na ulicy...albo po prostu jada metrem :) W dzielnicy Barakaldo w ogóle nie ma parkingow...sa to ogromne blokowiska typu Osiedle 1000 lecia w katowicach,gdzie zyja ci najbiedniejsi,samochody zostawiaja pod klatka schodowa,albo na prowizorycznych parkingach wzdluz bloku. ogolnie parkingow wlasciwie nie ma.. :(

2- <b>napewno</b>,wokol miast sa autostrady,bardzo duzo osob z nich korzysta. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok dzięki. Czyli wiemy już że władze Bilbao nie ułatwiają życia kierowcom samochodów.

Wobec tego wrócmy do KM.

Wiem, że jest metro - Kuba, Czy mógłbyś przypomnieć ile linii metra jest w Bilbao ?

Czy oprócz metra, istnieje również miejska kolej w Bilbao ?

Kuba

Post autor: Kuba »

Linie sa tylko 2,razem jest 35 stacji,a nastepne 5 jest w budowie. :)
Jest,przewoznik nazywa sie Renfe,jest on w calej Hiszpanii,ale duzo tras ma miejskich. Np.Santurzi-Bilbao. (okolo 50 min. jazdy,przejezdza przez wiekszosc okolicznych miast.

[ Dodano: 2005-04-05, 19:40 ]
To drugie zdanie odnosnie kolei oczywiscie :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ok. Dzięki. Czy możemy uznać, że komunikację ogólnomiejską i ogólno aglomeracyjną obsługują: metro, kolej miejska (Renfe) i tramwaje ? ;)

Kuba

Post autor: Kuba »

Tak :) ale oprocz tego jeszcze autobusy oczywiscie ;)

[ Dodano: 2005-04-06, 18:10 ]
I jeszcze dodam ze w latach szescdziesiatych byly tu takze trolejbusy! ale ze wzgledu na zla sytuacje finansowa miasta szybko je wycofano :(

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wielkie dzięki. :)

Kuba zatrzymajmy się na chwilę na komunikacji autobusowej. ;)

Jaki jest rozmiar tej komunikacji ? Czy autobusy obsługują wyłącznie linie lokalne, czy są też linie ogólnomiejskie ? Czy są linie, które dublują się np. z tramwajami, bądź metrem ?

Kuba

Post autor: Kuba »

Wlasciwie to jest tak: linie miedzymiastowe (po calej aglomeracji) obsluguje BizkaiBus. Linie miejskie (tylko w Bilbao!) obsluguje BilboBus. Rozmiar km...szczerze mowiac to nie wiem ile jest linii :( Mysle jednak ze BizkaiBus obsluguje przynajmniej 25,a Bilbobus...okolo 40 :) Linie ktore sie dubluja...wlasciwie to wiekszosc,ale dokladnie to nie wiem bo nie mieszkam w samym bilbao,a w getxo.(okolo 10 km od bilbao) U mnie komunikacja sklada sie z metra i busow,a linii obslugujacych KM w moim miescie jest okolo 8-10. :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Kuba pisze:Wlasciwie to jest tak: linie miedzymiastowe (po calej aglomeracji) obsluguje BizkaiBus. Linie miejskie (tylko w Bilbao!) obsluguje BilboBus. Rozmiar km...szczerze mowiac to nie wiem ile jest linii :( Mysle jednak ze BizkaiBus obsluguje przynajmniej 25,a Bilbobus...okolo 40 :) Linie ktore sie dubluja...wlasciwie to wiekszosc,ale dokladnie to nie wiem bo nie mieszkam w samym bilbao,a w getxo.(okolo 10 km od bilbao) U mnie komunikacja sklada sie z metra i busow,a linii obslugujacych KM w moim miescie jest okolo 8-10. :)
Extra. Dzięki. No to chyba coś zaczynam rozumieć. Pamiętam, że napisałeś, iż w autobusach trzeba zapłacić za przejazd u kierowcy.

To wynika z tego, że to nie miasto jest organizatorem KM w takim sensie, jak u nas w Polsce. A ponieważ jest kilku przewoźników autobusowych, toteż za przejazd autobusem trzeba zapłacić osobno. To jest tak samo jak w Varnie w Bułgarii. Tam KM obsługuje kilku przewoźników - płacisz każdemu osobno po wejściu do pojazdu... ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa / Świat”