Solcity/SMxx

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solbus...
Awatar użytkownika
mati555
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-10, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Solcity/SMxx

Post autor: mati555 »

Wiadomo jaki jest wyświetlacz? Chodzi mi czy jest mały tak jak w mercedesach czy większy jak w np. solarisach?
Jeżeli mniejszy to znów nie będzie nic widać, przynajmniej dla mnie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: J-31 »

Udało mi się w końcu złapać Solbusa SM18 MZA Warszawa. W sumie wg. moich obserwacji jeździ już ok. 21 sztuk (najwyższy widziany numer #2020). "Kleszczowa" miała spore problemy techniczne z tymi pojazdami i na pierwsze 10 sztuk które przyjechały kilkanaście dni temu kursowały tylko dwa, ale teraz sytuacja się poprawiła i większość z nich kursuje normalnie. Są coraz bardziej widoczne na mieście, ale aby je złapać najlepiej jechać albo na Wolę, albo na Jelonki ;)

:strzałka: http://www.km-forum.com.pl/galeria/deta ... e_id=30031

Generalnie nie mam większych uwag do tego pojazdu. Solbus jak Solbus. Silnik pracuje tak głośno jak w SM12 czy SM10, jest zresztą tego samego producenta. Jednak ma nieco mniejszą moc w porównaniu do Solarisów - Silnik SM18 ma 340KM i po przejażdżce mam wrażenie jakby brakowało mu mocy, albo skrzynia biegów była źle zsynchronizowana. Pani kierowca, z którą miałem przyjemność podróżować musiała go trochę "podeptać", aby rozpędzić, ale generalnie autobus z postoju rusza całkiem żwawo.

Drzwi zamykają się bardzo szybko - Solbusowi udało się wyeliminować błąd z pierwszych pojazdów

Wnętrze
Muszę przyznać, że w zasadzie trudno się do czegokolwiek przyczepić. Wadą jest ten zbiornik, który zajmuje sporo miejsca na prawy nadkolu drugiej osi

:strzałka: http://www.km-forum.com.pl/galeria/deta ... e_id=30040
:strzałka: http://www.km-forum.com.pl/galeria/deta ... e_id=30037

Wysoko umieszczony wlew paliwa, będzie generował brud i utrudniał dbałość o czystość pojazdu, co nawet już widać
:strzałka: http://www.km-forum.com.pl/galeria/deta ... e_id=30041

Całkiem fajnie zagospodarowano tylny zwis, są tam dwa fotele i schodki, które ułatwiają dostanie się tam
:strzałka: http://www.km-forum.com.pl/galeria/deta ... e_id=30039

Z jakiegoś powodu producent zadecydował by przed IIgimi drzwiami postawić pojedynczy fotel. Swoją drogą może to mieć znaczenie, bo i tak trudno się do niego dostać, przynajmniej jest miejsce dla osób stojących
:strzałka: http://www.km-forum.com.pl/galeria/deta ... e_id=30036

Problemem nadal są zbyt głośne nagrzewnice. Znane doskonale z SM12, wielu kierowców MZA bardzo krytycznie się o nich wypowiada i trudno im się dziwić - 8h w hałasie to mała przyjemność ;)

Reasumując autobus jest całkiem przyjemny w podróżowaniu. Film się montuje i postaram się przesłać w najszybszym możliwym terminie ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Solcity/SMxx

Post autor: pmaster »

Jechałem tym, Solaris to to nie jest, ale daje radę.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: J-31 »

Obiecałem film, a zatem zapraszam do jego obejrzenia ;)

=> http://www.youtube.com/watch?v=-J7dAhjU ... e=youtu.be

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Solcity/SMxx

Post autor: pmaster »

Zauważyłem dziś, że te SM18 mają pewną wadę — dotykowe przyciski do drzwi i nż. W sumie nawet fajne, ale pewnie będą ciągle włączane przypadkiem

ppln

Re: Solcity/SMxx

Post autor: ppln »

Nie tylko 18, poprzednia seria też takie ma. W tych przegubach też są tak nisko?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Solcity/SMxx

Post autor: pmaster »

Nie wiem, będę jechał to zobaczę.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: J-31 »

Tak, w przegubach też są nisko umiejscowione, ale ja bym powiedział, że w przypadku tych przycisków problem będzie z nimi w drugą stronę. ;)

One tak łatwo nie reagują na dotyk. Trzeba mocniej nacisnąć. I zdarzyło mi się, że w jednym z Solcity 10 przycisk nie zadziałał, tudzież osoba, która go dotykała zbyt słabo go nacisnęła. Kierowca nie zareagował i nie stanął na przystanku na żądanie, była kłótnia - pasażerka upierała się, że naciskała ;)

Ja mam w stosunku do tych przycisków pewne wątpliwości, ale potrzeba czasu (minimum rok) by to sprawdzić. Póki co wszystko jest nowe i funkcjonuje w miarę poprawnie. Na pewno nie ma problemu "przypadkowego" naciśnięcia ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: J-31 »

No i nacieszyliśmy się nowością SM18-stek. :]

Codziennie wertuję Wawkom i 4 maja znalazłem na Wawkomie wpis TLG, a w nim tekst, że w Solbusach SM18 strasznie śmierdzi paliwem. A ponieważ mam bardzo sporadyczną okazję pojeździć Solcity 18 (obsługują one rejony w których rzadko bywam), toteż zdziwiło mnie to i jednocześnie zaniepokoiło.

O sprawie pewnie bym zapomniał, ale oto dzisiaj miałem okazję trafić na #2006, obsługującego linie 184. Czekał mnie dosyć długi odcinek do przejechania, bo chciałem nim pojechać przystanku Metro Wawrzyszew aż na ul. Powstańców Śląskich róg Człuchowskiej. Udało mi się, ale... z autobusu wyszedłem z zawrotami głowy.

Niemiłosiernie śmierdzi paliwem. Siedziałem w dwóch miejscach. Na jednym z pierwszych foteli tuż za przegubem, nie mogłem wytrzymać, więc przesiadłem się na jedno z foteli przed zbiornikiem paliwa... nic nie pomogło. Zapachy, chociaż mniej, ale jednak odczuwałem.

Z Wawkomu wyczytałem, że ten problem dotyczy wszystkich SM18 (co ciekawe tego problemu nie ma ani w Solcity 10, ani w Solcity 12). Podobno ustalono nawet, że paliwo wycieka ze złącza wlewu paliwa z bakiem... ale czy MZA lub producent poprawi ten problem ? Było by miło coś z tym zrobić, bo naprawdę ciężko jest jeździć tymi przegubami, aż nawet nie chcę myśleć, co będzie gdy przyjdą upały. :confused:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Solcity/SMxx

Post autor: TLG »

Koledzy z Wawkomu donoszą, że problem zlokalizowano i coś z nim zapewne zaczęto robić, bo dzisiaj trafiłem przegubowe Solbusy dwukrotnie i w żadnym nie było już czuć paliwa.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: J-31 »

To jest dobra informacja. Najważniejsze, że coś zaczyna się dziać pozytywnego w tym temacie :)

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Solcity/SMxx

Post autor: TLG »

Myślę, że Solbus wobec ogromnej szansy jaką jest ten kontrakt nie zaniedba czynności serwisowych. W końcu nie jest to skomplikowana modyfikacja.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Solcity/SMxx

Post autor: pmaster »

Ja tam nic nie czuję, ale wydaje mi się, że od szafy bije gorąco.
A te przyciski nisko nie są takie złe

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: Marcin_558 »

Ostatnio zmieniony 2015-05-22, 15:23 przez Marcin_558, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: Przemek »

W jaki sposób autobus testuje przewoźnika? Na litość boską, jak już wklejacie "na szybkiego" linki, to przygotujcie chociaż poprawny składniowo opis do niego. :roll:

Awatar użytkownika
K4016td
Posty: 461
Rejestracja: 2011-06-01, 18:33
Lokalizacja: Kierownik Zamieszania
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: K4016td »

A tak właściwie to jaki jest cel testu autobusu przez udziałowca konsorcjum tejże marki? :D Przecież chyba wiedzą co produkują :P

@Kędzior - Wedle radzieckiej inwersji to autobus testuje przewoźnika (PNMSP) :D

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: Marcin_558 »

Solbus SM12 Euro6 przyjechał do Irex/Meteor:
pat:

Na Lipinach stoi nówka urbino 12 w firmowym malowaniu jeszcz bez tablic, oraz jakiś solbus w bydgoskiej malatirze.

http://forum.wpk.katowice.pl/viewtopic. ... start=1900

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: Marcin_558 »

Solbus SM12LE w KDD Trans w Olsztynie:

https://tomi2.flog.pl/wpis/10623764/solbus-sm12#w

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: J-31 »

Wygląda jak jakiś kiepski fotomontaż. To są jakieś testy w KDD ? Bo z "makijażu" domyślam się, że z chyba raczej nie na stałe ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Solcity/SMxx

Post autor: Marcin_558 »

Solbus Solcity SM12LE na testach w MZK Toruń na około 6 miesięcy:

LINK NIEAKTYWNY.../Auper

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solbus”