Solbus ogłosił upadłość?

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solbus...
Awatar użytkownika
stachu
Posty: 861
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Solbus ogłosił upadłość?

Post autor: stachu »

Temat, a w własciwie pytanie jak w temacie. Czy to prawda, że SOlbus ogłosił upadłość, czy to jakieś bajki? Bo dziś się dowiedziałem, że ponoć Solbus ogłosił upadłość.

Piszcie informacje, aadministratora.moderatora forum prosiłbym o zamknięcie tematu, gdy się wszystko wyjaśni, że to bajki ;)

AdX_3546

Post autor: AdX_3546 »

Z pewnego źródła mam informacje, że jest zgłoszony do sądu wniosek, o postawienie w stan upadłości Fabryki Autobusów Solbus.

Janusz_K

Post autor: Janusz_K »

Jeśli to prawda to mi Solbusa bardzo szkoda :cry: Jego SM12 i SM18 przynajmniej wyglądają na bardzo fajne wozy. Może jakiś bardziej znany producent powinien je trochę dopracować? :confused:
W takim układzie Autosan powinien sobie odpuścić doświadczenia z nowymi miejskimi autobusami i odkupić prawa do produkcji Solbusa pod nową, własną nazwą. Niedoróbki z Solca powinni poprawić i mamy tu w kraju bardzo fajną rodzinę autobusów miejskich która mogłaby konkurować z Solarkami. :smile2:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Janusz_K pisze:Jeśli to prawda to mi Solbusa bardzo szkoda :cry: Jego SM12 i SM18 przynajmniej wyglądają na bardzo fajne wozy. Może jakiś bardziej znany producent powinien je trochę dopracować? :confused:
Ogłoszenie upadłości nie oznacza jeszcze likwidacji firmy.
Janusz_K pisze:W takim układzie Autosan powinien sobie odpuścić doświadczenia z nowymi miejskimi autobusami i odkupić prawa do produkcji Solbusa pod nową, własną nazwą.
Jasne, jasne :chytry:

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Amalio pisze:Ogłoszenie upadłości nie oznacza jeszcze likwidacji firmy.
W przypadku dużych zakładów z tradycjami owszem, ale wątpię, by Solbus składał ten wniosek w innym celu. Hm... Zacząłem pisać o tym, że zdobyli tylko jeden kontrakt, ale przypomniało mi się, że przecież dostarczą również autobusy dla Krakowa. Może z SM18LNG są większe kłopoty niż przypuszczano?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

KKS pisze: W przypadku dużych zakładów z tradycjami owszem, ale wątpię, by Solbus składał ten wniosek w innym celu. ?
Bo co :?: Bo nie ma pięćdziesięciu/stu lat :?: Ikarusowi to jakoś nie pomogło. Jelczowi wcale.
Już ktoś na tym forum pisał, że autobusy, to stosunkowo łatwy rynek, więc nie widzę powodu dla którego wierzyciele nie widzieliby poważnej kasy w produkcji autobusów których pod tą marką wyprodukowano już sporo. A zakładu raczej przestarzałego nie mają.

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

Przecież Solbus powstał również po upadłości - KZNSu, tym razem może być podobnie, po prostu jakiś wałek.

Lopez

Post autor: Lopez »

W polskich warunkach upadłość rzeczywiście rzadko powoduje koniec działalności. Spółka w stanie upadłości może działać jeszcze długie lata, z tą różnicą że zarząd zastępuje likwidator. Prawa do opracowanych konstrukcji i baza produkcyjna zawsze są coś warte, więc nie powinno być tragicznie. Miejmy nadzieję, że modele solbusa nie znikną bezpowrotnie. Przydałaby się za to może nieco skuteczniejsza strategia dla spółki...

Awatar użytkownika
tantus
Posty: 212
Rejestracja: 2009-05-23, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: tantus »

Lopez pisze:W polskich warunkach upadłość rzeczywiście rzadko powoduje koniec działalności. Spółka w stanie upadłości może działać jeszcze długie lata, z tą różnicą że zarząd zastępuje likwidator.
Faktycznie, przecież FSC Lublin , Intrall, FSR/Tarpan, ZSD Nysa, Jelcz to dzisiaj świetnie funkcjonujące zakłady, z których taśm produkcyjnych zjeżdżają tysiące nowych pojazdów...
Lopez pisze:Prawa do opracowanych konstrukcji i baza produkcyjna zawsze są coś warte, więc nie powinno być tragicznie.
To ciekawe, bo ani do pierwszego, ani do drugiego przetargu na majątek produkcyjny Jelcza nikt się nie zgłosił (ceny, odpowiednio: 29 i 26 mln zł). Czekamy na trzecią ofertę sprzedaży przez syndyka.
Amalio pisze:Już ktoś na tym forum pisał, że autobusy, to stosunkowo łatwy rynek
Jaasne. Najlepszym przykładem są takie firmy, jak Ikarus, Den Oudsten, Autodromo, Droegmoeller, Neoplan, Carrus, Aabenraa, DAB Silkeborg, Rocar, LAZ, Sanos, TAM, Steyr Bus, Czawdar, Obradors, Smit, Leyland Bus, NABI, Zliner, De Simon, East Lancashire, Oasa, Ersnt Auwaerter, EA KFB, itp. itd.

A wracając do tematu, wniosek o upadłość składa się chyba wtedy, gdy wartość zadłużenia przekroczy wartość majątku firmy - wówczas zarząd ma wręcz obowiązek zgłosić taki wniosek. Może go też zgłosić jeden z wierzycieli. Z tego co słyszałem, do siedziby Solbusa wszedł ostatnio Cummins i zarekwirował dostarczone przez siebie silniki. Może więc to Cummins złożył wniosek o upadłość? Ale to nie jest potwierdzona informacja, więc możemy tylko spekulować...
Ostatnio zmieniony 2010-04-23, 10:41 przez tantus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Co by to nie było, to wiadomość o upadłości Solbusa wcale nie jest wesoła. Coś poszło "nie tak". Ciekawy jestem, czy chociaż uda im się wyprodukować autobusy dla PTS-u. ;)

Awatar użytkownika
tantus
Posty: 212
Rejestracja: 2009-05-23, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: tantus »

Oczywiście, mogę nawet powiedzieć, co poszło "nie tak":
Infobus pisze:Rok 2009 przyniósł znaczący spadek sprzedaży nowych autobusów w Polsce. Krajowi przewoźnicy zakupili zaledwie 953 autobusy o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 ton, czyli aż o 795 szt. mniej niż w 2008 r. (- 45,48%).
Infobus pisze:W segmencie autobusów międzymiastowych odnotowaliśmy w 2009 r. spadek sprzedaży aż o 210 szt. (- 36,71%) w porównaniu z 2008 r. Osiągnięty poziom 362 pojazdów to najgorszy wynik odgotowany w tej kategorii od 10 lat.

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Tak wszystko to tłumaczy rzekomy kryzys.

Awatar użytkownika
tantus
Posty: 212
Rejestracja: 2009-05-23, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: tantus »

Kryzys jest rzekomy, a upadłości realne. Poza tym, jaka firma może się utrzymać ze sprzedaży 60-70 autobusów rocznie?

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Niestety wygląda na to, że potwierdza się to, co napisałem. Na forum jest parę osób orientujących się mocno w sprawach Solbusa i myślę, że gdyby nie było się o co martwić, to ktoś z nich by to chociaż zasugerował.

Konitz

Post autor: Konitz »

Tak jest to prawda niestety przetarg Krakowski i homologacja ich trochę pociągnęła na dno, ogółem został zgłoszony program naprawczy Solbusa tyle wiem, jednak autobusy będą cały czas produkować.
Np. warsztat PKS Chojnice który przejął Solbus przejdzie z powrotem we własność PKS-u.
Jeżeli idzie o Solbusy LNG warunkowo został dopuszczony do ruchu jeden egzemplarz nie wiem który.
A do czerwca nie wyrobią się z dostawą Solbusów przez homologację.

Awatar użytkownika
tantus
Posty: 212
Rejestracja: 2009-05-23, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: tantus »

Kurcze, skoro nie ma polskich przepisów dotyczących homologacji pojazdów zasilanych LNG, to czy nie dałoby się zrobić homologacji unijnej? Wtedy polskie władze nie mogły by się czepiać...

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

Konitz pisze:Jeżeli idzie o Solbusy LNG warunkowo został dopuszczony do ruchu jeden egzemplarz nie wiem który.
SM12LNG. Jest już on w Krakowie.

Mogę w takiej sytuacji stwierdzić, iż PTS ma przerąbane w 100% :diabeł:

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Najgorsze jest to, że choć wiadomo, że za wystawieniem Solbusów stał Solbus to nie ma go w konsorcjum i jego klapa zaszkodzi PTS-owi i PKS-owi Chojnice.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ooops. Czyli krakowski organizator transportu, będzie czekał do 1-go czerwca, a następnie unieważni umowę z PTS-em, a potem znów ogłoszą kolejny przetarg dla kolejnego ajenta.... no, ale następne firmy - po takiej wpadce Solbusa - na pewno nie zdecydują się już na autobusy tego producenta. I tak koło się zamyka. :]
Ostatnio zmieniony 2010-04-23, 14:12 przez J-31, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

Post autor: Maciek007 »

I linie znów przejmie MPK :D

Zablokowany

Wróć do „Solbus”